αγορα νεας μηχανης και πιο μετα μυλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
skoudinio
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2011 5:41 pm
Όνομα: δημητρης
Μηχανή:: gaggia baby
Μύλος:: Graef cm 702
Τοποθεσία: Μυτιληνη

αγορα νεας μηχανης και πιο μετα μυλου

Δημοσίευση από skoudinio » Σάβ Μαρ 09, 2019 9:59 pm

καλησπερα στην παρεα. λατρεις του espresso φανατικος εδω και χρονια, απο το 2012 μπηκα στο κλιπακι. εχω την gaggia baby και μυλο τον graef cm 702. πολυ καιρο σας παρακολουθω αλλα σπανια γραφω. την μηχανη την προσεχω αρκετα, στην ωρα τους παντα αφαλατωση και backflusing. τα εσπρεσακια παιρνω ενα καλο αποτελεσμα μιας και προσεχω τους χρονους αλλα ειπα να κανω μια αναβαθμιση. πρωτα θα ξεκινησω με την μηχανη και μετα με τον μυλο. πρωτα αξιζει να την πειραξω οπως πολλα μελη οπως pid θερμομετρο και λοιπα η να παω κατευθειαν σε καποιο μοντελο της lelit. σας ευχαριστω πολυ.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: αγορα νεας μηχανης και πιο μετα μυλου

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μαρ 10, 2019 11:47 am

Αν έχεις την ικανότητα pid έπρεπε να είχες βάλει χθες μετά το παναρέλλο της Silvia είναι αυτό που θέλει περισσότερο μια Gaggia.
To ότι ούτε στη καινούργια Gaggia έβαλαν pid δείχνει και τί μυαλά κουβαλάνε οι Ολλανδοί που την έφτασαν από δήμαρχο κλητήρα στη κατηγορία της.
Αν δεν μπορείς να βάλεις pid πούλα την και πάρε την Lelit που είναι για τις καφετιέρες ότι η Glock για τα πιστόλια.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: αγορα νεας μηχανης και πιο μετα μυλου

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Μαρ 10, 2019 4:28 pm

Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω γιατί ακόμα βγαίνουν καφετιέρες χωρίς pid αφού είναι φτηνό να βάλεις ένα και να έχεις τον τόσο απαραίτητο έλεγχο της θερμοκρασίας. Εντάξει παλιότερα που τα ηλεκτρονικά ήταν ακριβά λογικό να πληρωνες πολλά εξτρα, αλλά τη σήμερον ημέρα είναι παμφθηνα!

Ήδη οι enrty level Gaggia και Lelit κοστίζουν αρκετά. Δε νομίζω ότι θα υπήρχε πρόβλημα αν κόστιζαν 30 ευρώ παραπάνω και είχαν ένα απλό pid και ένα ssr. Αλλά βέβαια οι κύριοι θέλουν να τα χρεώνουν εξτρα 100+ ευρώ λες και είναι τίποτα σπουδαίο!

Για την εγκατάσταση δες τα δύο πολύ ωραία και αναλυτικά νήματα που υπάρχουν στο φόρουμ στην ενότητα με τα mods μηχανών. Μπράβο σε αυτούς που τα έφτιαξαν!

skoudinio
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2011 5:41 pm
Όνομα: δημητρης
Μηχανή:: gaggia baby
Μύλος:: Graef cm 702
Τοποθεσία: Μυτιληνη

Re: αγορα νεας μηχανης και πιο μετα μυλου

Δημοσίευση από skoudinio » Κυρ Μαρ 10, 2019 10:52 pm

Είναι εύκολο ένα link για το pid να το παραγγείλω? Τι άλλο να τις προσθέσω? . Είδα από ένα μέλος έβαλε κουμπί για να μην ζεστενετε στην Αφαλάτωση πολύ βολικό.

Απάντηση