αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου. 500 ευρω

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
ababapanos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2019 8:23 am
Όνομα: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μηχανή:: Lelit PL42 TEMD PID
2η Μηχανή:: NESSPRESSO

αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου. 500 ευρω

Δημοσίευση από ababapanos » Πέμ Μαρ 07, 2019 3:34 pm

Καλησπερα σας. Αυτην την στιγμη ειμαι με μηχανη με καψουλες nesspresso περιπου των 100 ευρω. Και θελω να κανω μια σοβαρη αναβαθμηση και να πινω επιτελους εναν σωστο εσπρεσσο.

Αρχικα να πω οτι γνωριζω πως τα χρηματα που διαθετω δεν ειναι πολλα 500-600 ευρω για αγορα μηχανης και μυλου. Δεν θελω να παρω μεταχειρησμενα , ουτε να περιμενω και να δωσω πολυ περισσοτερα χρηματα...

αρχικα σκεφτομουν για μια Lelit PL 41 430 ευρω + καποιον μυλο με περιπου 50-80 ευρω

Αλλα σκεφτομαι μηπως αξιζει καλυτερα να προσπαθησω να δωσω κατι περισσοτερο και να παω στην Pl042e. που εχει και ενσωματομμενο μυλο.

Υπαρχει καμια αλλη αποψη? Δυστηχως η Lelit PL42 T. που εχει και PID και μυλο εχει 734 ευρω.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου. 500 ευρω

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Μαρ 07, 2019 4:40 pm

Μηχανή με ενσωματωμένο μύλο σημαίνει ότι όταν θα θελήσεις να αλλάξεις ένα από τα δύο δεν θα μπορείς. Εννοώ να αναβαθμίσεις ή να αλλάξεις/στείλεις αντιπροσωπεια λόγω βλάβης. Επίσης πιστεύω ότι το pid ειναι σούπερ χρήσιμο, μην πω απαραίτητο, ειδικά σε έναν αρχάριο. Βοηθάει πολύ στα νεύρα γιατί αποκλείεις τον εναν από τους παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν το φλιτζάνι σου , τη θερμοκρασία,και παίζεις με τους υπόλοιπους.
Στη θέση σου θα έπαιρνα τον πιο φτηνο μύλο (graef cm702) και τη λελιτ που εχει pid και (κάποια στιγμή στο μελλον) θα πουλούσα το graef και θα έπαιρνα έναν καλύτερο.
Αν πιάνει το χέρι σου παίρνεις τη λελιτ που δεν έχει pid κ το τοποθετείς εσύ..

ababapanos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2019 8:23 am
Όνομα: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μηχανή:: Lelit PL42 TEMD PID
2η Μηχανή:: NESSPRESSO

Re: αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου. 500 ευρω

Δημοσίευση από ababapanos » Πέμ Μαρ 07, 2019 5:01 pm

Ποια θα ήταν καλύτερη επιλογή?

μια Lelit PL 541 μαζί με έναν μύλο Graef CM 702 ?

η μια Lelit PL42 T ?



να τονίσω ότι αυτή η αγορά που θα γίνει τώρα θα είναι και τελική και δεν υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να ξανά χαλάσω τόσα λεφτά για να κάνω αναβάθμιση ούτε σε μύλο ούτε σε μηχανή . Ίδη είναι μεγάλη υπέρβαση για εμένα να δώσω τόσα χρήματα.

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου. 500 ευρω

Δημοσίευση από Konstantinos » Πέμ Μαρ 07, 2019 5:56 pm

Απ' όσο έχω διαβάσει εδώ, καταλαβαίνω πως το PID είναι μείζονος σημασίας, ειδικά για νέους χρήστες. Οπότε φαντάζομαι πως τα έμπειρα μέλη θα σε κατευθύνουν στην pl42.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου. 500 ευρω

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Μαρ 07, 2019 6:54 pm

Για μένα η pl41 plust pid κ ένας φτηνός μύλος. Όσο σε παίρνει πάνω απ' αυτό.
Το ότι τώρα λες ότι δεν θα αναβαθμισεις τον εξοπλισμό σου δεν σημαίνει ότι πρέπει να δεσμευτείς παίρνοντας κάτι που δεν θα μπορεις εύκολα να αναβαθμίσεις. Δεν ξέρεις τι θα θέλεις αύριο μεθαύριο (παθουσα)
Φυσικά η τελική επιλογή είναι δική σου.
Πάρε κι ένα τηλ στο barista.gr και ρωτα. Σου δίνει και το 10% της αξίας σε αξεσουάρ (που θα σου χρειαστούν στάνταρ
.tamper, tamper mat, καθαριστικα, τυφλό καλαθακι, ζυγαρια) και είναι κ πολύ εξυπηρετικοί σε ο,τι απορία κι αν έχεις.
Επίσης προτείνω να δεις τη μηχανή από κοντά.

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου. 500 ευρω

Δημοσίευση από Konstantinos » Πέμ Μαρ 07, 2019 7:07 pm

Nimrodel έγραψε:
Πέμ Μαρ 07, 2019 6:54 pm
Για μένα η pl41 plust pid κ ένας φτηνός μύλος. Όσο σε παίρνει πάνω απ' αυτό.
Χμμμ, δεν πρόσεξα ότι η Pl42 έχει ενσωματωμένο μύλο, κάτι που διάβασα ότι μπορεί να είναι προβληματικό αν πχ πάθει κάτι ο μύλος η ή μηχανή, καθώς θα πρέπει να φύγει πακέτο για σέρβις (όπως ορθά επισήμαναν εδώ μέσα)...
Οπότε, όπως βλέπεις, πολύ καλά προτείνει η Αναστασία μηχανή και μύλο. Το set up αυτό το έχω δει να αναφέρεται συχνά πυκνά για entry level.

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου. 500 ευρω

Δημοσίευση από geornirv » Παρ Μαρ 08, 2019 10:47 pm

Επειδή ενδιαφέρομαι και Εγώ....ποια lelit pl41 επειδή βλέπω 3 εκδόσεις...λογικά Όχι την άπλη...Αλλά από την tem και την plus ποια είναι καλύτερη και τι διαφορές εχουν;

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: αγορα μηχανης εσπρεσσο και μυλου. 500 ευρω

Δημοσίευση από dimitrisnd » Κυρ Μαρ 10, 2019 1:24 am

Η tem έχει pid, και είναι το ελάχιστο που μπορείς να δώσεις κατά την γνώμη μου.
Με +120 παίρνεις την plust, που έχει μεγαλύτερο boiler, και κυρίως μεγαλύτερης διαμέτρου portafilter.
Έτσι, θα μπορείς να βάζεις μεγαλύτερη ποσότητα καφέ, αλλά και να έχεις συμβατότητες με διαφορετικής χωρητικότητας και ποιοτικότερα καλαθάκια, καθώς και εξαρτήματα όπως tamper, levelling tool.

Απάντηση