Αγορά υπεραυτόματης μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Miltoslv
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 3:00 am

Αγορά υπεραυτόματης μηχανής

Δημοσίευση από Miltoslv » Σάβ Ιαν 12, 2019 3:13 am

Καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλους. Είμαι λάτρης του καλού εσπρέσο και κυρίως του παγωμένου κοινώς freddo. Ξεκίνησα με με μια μηχανή που μου έκαναν δώρο οι φίλοι μου ariette των 90 ευρώ. Φτιάχνει αξιοπρεπέστατο καφέ για τα χρήματα της, ήταν και ο πρώτος ενθουσιασμός και οι πρώτοι πειραματισμοί μου. Τους τελευταίους μήνες δουλεύω πολύ μια krups αυτόματη στο σπίτι φίλου. Σαφώς και με δυσκόλεψε στην αρχή κάνει πολύ καλύτερο καφέ από τη δική μου, λογικό φαντάζομαι και εκεί είδα τα υπέρ της αυτόματης. Έχω θέμα γενικά, θέλω να πίνω ένα πολύ γευστικό και δυνατό σε γεύση καφέ. Θέλω λοιπόν να αγοράσω μια "καλη" μηχανή υπεραυτόματη με ενσωματωμένο μύλο Γιατί πλέον θέλω να αγοράσω κόκκο και όχι σκόνη που έπαιρνα. Επίσης το βασικότερο είναι δεν έχω τον χρόνο να καθαρίζω το οτιδήποτε κυρίως το πρωί. Για να σας προλάβω δηλαδή δεν θεκω κάτι άλλο εκτός από υπεραυτόματη. Το ποσό που θα διέθετα είναι 500 ευρώ πάνω κάτω. Κοιτούσα την GAGGIA BRERA Και την ΑΝΙΜΑ ΚΑΙ εντυπωσιάστηκα με την δεύτερη (δεν πίνω καπουτσίνο Αλλά θα ήθελα σε αυτά τα χρήματα να μπορώ να κάνω, μου άρεσε της ΑΝΙΜΑ που είναι ακόμη και αυτό αυτόματο). Για την πρώτη ύλη γενικά το ψάχνω δοκιμάζω διάφορες ποικιλίες αυτή τη στιγμή προτιμώ τον ilpanemma . Θα ήθελα την γνώμη σας για της 2 καφετιέρες που είπα Αν αξίζει να πάω από την φθηνότερη στην ακριβότερη και αν θα προτείνατε κάτι καλύτερο. Τέλος, σε αυτη την krups χρειαζετομαι μονο μια καψουλς αφαματωσης καθε τοσο και τιποτε αλλο. Εγω τι θα χρειασρω για συντηρηση; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής

Δημοσίευση από Earendil » Κυρ Ιαν 13, 2019 2:20 pm

Έχω την αίσθηση πως για τα χρήματα που διαθέτεις θα είναι κρίμα να μην πας σε μία "ορθόδοξη" λύση, αγοράζοντας ξεχωριστά έναν entry level μύλο και μηχανή.
Αντιλαμβάνομαι πως δεν θέλεις πολλή φασαρία (καθάρισμα, 1 συσκευή για όλα κλπ), αλλά δυστυχώς αυτό έρχεται ως επακόλουθο του καλού espresso. Ενδεχομένως το ότι πίνεις κρύο καφέ να αλλάζει κάπως τις συνθήκες. Ας ακούσουμε την άποψη και των εμπειρότερων του forum.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής

Δημοσίευση από Nimrodel » Κυρ Ιαν 13, 2019 5:23 pm

Έχω την αίσθηση ότι η anima έκανα πιο ακριβή από αυτά που διαθέτεις. Δεν έχω πιει καφέ από την anima και δεν ξέρω, τη brera την είχαν σε ενα ετήσιο σεμινάριο που έκανα και έπινα δύο σκ το μήνα επί ένα χρόνο περίπου. Ο καφές που της βαζανε δεν ήταν τπτ ιδιαίτερο (ένας lavazza, κόκκος όμως , όχι αλεσμενος ), παρόλαυτα το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό. Τον έχω πιει και ζεστό και κρύο.
(Από καθάρισμα δεν ξερω καθόλου τι θέλει)

Miltoslv
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 3:00 am

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής

Δημοσίευση από Miltoslv » Κυρ Ιαν 13, 2019 9:06 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Ε όταν λέω 500 με +-100 Ευρω. Η άνιμα είναι στα 560 περίπου. Ισχύει ότι ακόμη και το χειμώνα τις περισσότερα φορές Θα πιω φρέντο. Και πραγματικά έχω πολύ πρόβλημα με τον χρόνο ειδικά το πρωί, αποδέχομαι ότι θα θυσίασω πράγματα παίρνοντας υπεραυτοματη Αλλά είναι μονόδρομος για μενα. Όσον αφορά την πρώτη ύλη ενδιαφέρομαι μόνο για κόκκο και τελευταία παίρνω τον ipannema

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 14, 2019 10:26 am

Earendil έγραψε:
Κυρ Ιαν 13, 2019 2:20 pm
...Ενδεχομένως το ότι πίνεις κρύο καφέ να αλλάζει κάπως τις συνθήκες...
Η συνθήκη είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία: Η αναζήτηση της τέλειας εκχύλισης εσπρέσο, οποιαδήποτε πρόσμιξη κι αν κάνεις εκ των υστέρων (ζεστό νερό, πάγο, γάλα, παγωτό, αλκοόλ...). Αν για παράδειγμα θες να βάλεις πάγο δεν σημαίνει ότι θα κάνεις έκπτωση στη διαδικασία ή την πρώτη ύλη.

Φίλε Μίλτο, αν συνειδητά θυσιάζεις την ποιοτική γεύση έναντι του χρόνου παρασκευής και της ευκολίας, τότε μια υπεραυτόματη είναι όντως μονόδρομος. Πριν ελαφρύνεις όμως κατά πολύ την τσέπη σου θυμήσου οτι οι μηχανές αυτές είναι πιο ευάλωτες σε φθορές, δεν είναι 2 κομμάτια (μηχανή +μύλος) ώστε αν θες να αναβαθμίσεις μελλοντικά το ένα ή το άλλο και δεν μεταπωλούνται εύκολα. Το αναφέρω γιατί στο πρώτο ποστ δηλώνεις λάτρης του καλού εσπρέσο, οπότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι στο πέρασμα του χρόνου θα αναζητήσεις κάτι καλύτερο.
Αν παρ' όλα αυτά επιμένεις, τουλάχιστον επίλεξε για πρώτη ύλη κάτι πιο ποιοτικό όπως πχ κάποιο φρέσκο blend.

Miltoslv
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 3:00 am

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής

Δημοσίευση από Miltoslv » Δευ Ιαν 14, 2019 1:27 pm

Θα πρότεινες κάποιο blend ? Έχω δοκιμάσει μόνο τα τυποποιημένα. Σχετικά με την μηχανή Πώς σου φσινοτ αι οι επιλογές μου;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορά υπεραυτόματης μηχανής

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Ιαν 14, 2019 1:52 pm

Miltoslv έγραψε:
Δευ Ιαν 14, 2019 1:27 pm
Θα πρότεινες κάποιο blend ? Έχω δοκιμάσει μόνο τα τυποποιημένα. Σχετικά με την μηχανή Πώς σου φσινοτ αι οι επιλογές μου;
Γούστα είναι αυτά... Δοκιμάζεις και βλέπεις τι θα σου ταιριάξει.
Ωραία φρεσκοψημμένα μπλεντάκια πάντως είναι το taresso tigrato, το kudu goodcup, το blend του Cup10...

Απάντηση