Πρόταση αγοράς

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Δεκ 09, 2018 4:53 pm

Rocket = Fiat????...ούτε καν! Αξιόλογες μηχανές οι ECM αλλά άκυρη η σύγκριση μιας κ οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Στο συγκριτικό εδω όπου φάινονται τα εσωτερικά τους δλδ η ουσία της κατασκευαστικής αρτιότητας μάλλον fiat φαίνεται να είναι η expobar..

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 09, 2018 4:57 pm

mel4 έγραψε:
Κυρ Δεκ 09, 2018 4:20 pm
Με αυτά που διάβασα κλείνω προς Duetto
Αν πας για alex duetto, μιας και ειμαι κατοχος, να σου πω οτι υπαρχει η δυνατοτητα να την παραγγειλεις και με ανοξοιδωτα boilers. Θα σου κοστισει κατι παραπανω βεβαια, αλλα ετσι ειναι αυτα :lol:
Επισης μπορεις να την παραγγειλεις με ξυλινες χειρολαβες. (αν σου αρεσει)
Διαθετει προθερμανση νερου (ακομα μεγαλυτερη σταθεροτητα κατα την εκχυλιση) manual pre infusion και pamp down, πραγματα πολυ ωραια και χρησιμα που π.χ. μια rocket δεν τα εχει.
Εμενα με τα ανοιξοιδωτα μου βγηκε 2700 και κατι ψιλα.
Με εναν καλο μυλο θα απολαμβανεις πολυ ωραια καφεδακια.

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Κυρ Δεκ 09, 2018 5:07 pm

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε, αυτήν θα πάρω να τελειώνω γιατί όσο το σκαλίζω απλά θα το αναβάλλω κ στο τέλος πάλι εκεί θα καταλήξω μάλλον...Το θέμα Μ τώρα είναι αν θα παραγγείλω καινούρια στα 2.200 που παίζει Γερμανία η το μοντελο παρουσιάσεων με απειροελάχιστη χρήση(έτσι τουλάχιστον περιγράφεται) με 300 ευρώ φθηνότερα...Για μύλο θα το ψάξω λίγο ακομα

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 09, 2018 5:19 pm

Για 300 ευρω θα σε συμβουλευα να την παρεις καινουργια.Και προσεξε να ειναι το τελευταιο μοντελο (iv) εχει αρκετες βελτιωσεις σε σχεση με τα προηγουμενα.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από ioannisz » Κυρ Δεκ 09, 2018 6:19 pm

Φίλε mel4 (δεν γράφεις και το όνομά σου), αφού έφτασες σε αυτό το ποσό πρέπει να είσαι και πιο απαιτητικός.
Μπράβο Χρήστο που ανέφερες για τα ανοξείδωτα boiler. Πολύ σημαντικό. Σε αυτήν την κατηγορία τιμής νομίζω ότι πρέπει να το απαιτείς.
Σωστά σου είπαν για προτεραιότητες και πρέπει να τις δώσεις και σε μας. Μιλάω για την μηχανή.
Σε ενδιαφέρει το profiling? Να παίζεις με την πίεση, την ροή, να ψάχνεσαι στις γεύσεις? Αυτό το βάζεις πάνω από το φινίρισμα και την ομορφιά?
Δική σου η απόφαση αλλά πρέπει να σου πούμε να μην βιαστείς και να δεις και το μέλλον της μηχανής μαζί σου. Μην ψάχνεσαι για κάτι που δεν κάνει και το διαπιστώσεις ότι το ήθελες αφού την αγοράσεις.
Πρόσφατα άλλαξα την καμπάνα του Ε61 στην δικιά μου γιατί είχε χάσει την επινικέλωση της και είχε μείνει σκέτος μπρούτζος στο 80% της επιφάνειάς της. Αυτό μάλλον το παθαίνουν πολλοί (γιατί ψάχνοντας το είδα και σε άλλους χρήστες) μετά από πολλά χρόνια ή κακή συντήρηση. Ανακάλυψα ότι η ECM σε σύγχρονα μοντέλα της βάζει το συγκεκριμένο σε ανοξείδωτο ατσάλι. Πως να μην το εκτιμήσεις. Προφανώς το κάνουν και άλλες εταιρείες? Το βρίσκεις βέβαια και σαν ανταλλακτικό μέχρι και κεραμικό.
Προσπαθώ να σου περάσω κάποια βιώματα τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις εσύ σαν νέος αγοραστής και που θα κάνουν τις εταιρείες να φτιάχνουν ένα καλύτερο προϊόν για τον απαιτητικό πελάτη.
Δεν μπορώ να μην αναφέρω και την Lelit Bianca που με μια φιλότιμη προσπάθεια έχει φτιάξει μία μηχανή που εμένα θα με κάλυπτε στο 95% των απαιτήσεων μου (σύμφωνα πάντα με αυτά που διαβάζω από δοκιμές της), αλλά και από τις προδιαγραφές της.
Δεν μπορώ να μην σου πω και την 'κρυφή' επιθυμία μου για την Decent Espresso DE1+, που στο κομμάτι του profiling αλλά και του aftersales δείχνει άψογη.
Υπάρχουν και άλλες που όμως δεν έχει τύχει να τις δω ή να τις δοκιμάσω. Θα σου πω όμως με σιγουριά ότι για εμένα η Brewtus έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και της βγάζω το καπέλο (παρόλο που ήμουν κρατημένος πριν ανοίξω το καπάκι).
Ελπίζω να βοήθησα λίγο παραπάνω. Γιατί οι δικές σου απαιτήσεις σήμερα, θα με κάνουν να αγοράσω και εγώ αργότερα ένα καλύτερο προϊόν.
Και μία προτροπή. Όπως μπήκες και πήρες αυτήν την όποια βοήθεια σου έδωσαν τα παιδιά εδώ, μην μας ξεχάσεις και δεν μας δώσεις την εμπειρία σου με την συμβίωση της μηχανής που θα καταλήξεις.
Θα περιμένουμε.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Δεκ 09, 2018 6:43 pm

Χρήστο η rocket R58 έχει manual preinfusion όπως όλες οι E61 με σύνδεση στο δίκτυο δλδ διαβροχή του puck με τα bar του δικτύου και με πατέντα μπορεί να κάνει και pressure profile δλδ να έχεις έλεγχο της πίεσης πριν κατά τη διάρκεια και μετά. Το δε μοντέλο R60 το κάνει από τη μάνα του (αν δεν κάνω λάθος ακόμα πιο ελεγχόμενα). Το pump down τι είναι;

Φίλε mel4 ξεκίνησες με budget 1000e μηχανή+μύλος και φτάνεις 2K+ μόνο για μηχανή...να ξέρεις ότι και να πάρεις θα είσαι σούπερ! Παρεμπιπτόντως η alex είναι μηχανάρα και θεωρείται από πολλούς η top από θέμα αποτελέσματος στο φλυτζάνι σ' αυτά τα λεφτά.

edit. Επειδή sky is the limit, δες και καμια lever... :lol:

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Κυρ Δεκ 09, 2018 7:00 pm

Καλησπέρα φίλε Γιάννη κ ευχαριστώ για την απάντηση.
Όπως κατάλαβες είμαι παντελώς αρχάριος οπότε σε ότι έχει σχέση με τεχνικα χαρακτηριστικά και ποιότητα κατασκευής μιας μηχανής έχω σχεδόν πλήρη αγνοια για αυτό κ αλλάζω τόσο γρήγορα άποψη όπως βλέπεις :a048: ! Αυτό που μ'ενδιαφερει είναι να πίνω όσο το δυνατόν καλύτερους καφέδες από μια μηχανή που θα είναι εύχρηστη ώστε να μπορώ ως αρχάριος να μάθω με τον καιρο κ επίσης ανθεκτική στο χρόνο φυσικά αφού μιλάμε για μια δαπανηρή όσο να είναι αγορά! Το θέμα της εμφάνισης δεν μ'απασχολει καθόλου! Με λίγα λόγια μια όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη μηχανή σ' αυτές τις τιμές, για αυτό φυσικά κ ρωτάω την άποψη όλων εσάς που είστε πολύ πιο σχετικοί από μένα! Αν μπορείς να μου προτείνεις συγκεκριμένες μηχανές με βάση όλα αυτά θα το εκτιμούσα, σε κάθε περίπτωση σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σ φίλε όπως κ όλα τα υπόλοιπα παιδιά εδω!
Γιωργος

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 09, 2018 7:21 pm

Luckees έγραψε:
Κυρ Δεκ 09, 2018 6:43 pm
Χρήστο η rocket R58 έχει manual preinfusion όπως όλες οι E61 με σύνδεση στο δίκτυο
Πριν (σχεδον) 2 χρονια που ψαχνομουν για μηχανη, ηταν και η rocket r58 στις επιλογες μου και τοτε ακομα και με συνδεση στον δικτυο δεν μπορουσες να κανεις χειροκινητο pre infusion, ουτε σβησιμο στο τελος (pump down).
Ενω σχεδον σε ολες τις μηχανες με Ε61 (και συνδεση στο δικτυο) μπορεις να κανεις χειροκινητο pre infusion και pump down, στη συγκεκριμενη μηχανη δεν γινοταν, δεν αφηνε να φτασει η πιεση δικτυου στο γκρουπ, αν δεν ανοιγε η αντλια.
Δηλαδη εκανε μονο το pre infusion των 3 sec που κανουν ολα τα Ε61 απο μονα τους και μονο αυτο.
Για να μπορουσες να κανεις manual pre infusion, επρεπε να κανεις πατεντα και ζορικη πατεντα.
Οποτε για να το λες, φανταζομαι στα νεα μοντελα το αλλαξαν αυτο, εκτος αν δεν το γνωριζες και ισχυει ακομα :c034:
Pump down (βασικα δεν ξερω αν υπαρχει αυτος ο ορος ετσι, εγω το λεω ετσι :lol: ) εννοω το να κατεβασεις τα bar (οσα εχεις στο δικτυο) στο τελος της εκχυλισης για να γλυκανεις κι αλλο το καφεδακι σου.
Σε αυτο το επιπεδο, ολες οι μηχανες ειναι μηχαναρες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Κυρ Δεκ 09, 2018 7:43 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από Michalis_cy » Κυρ Δεκ 09, 2018 7:26 pm

Νομίζω ότι στις τιμές που ψάχνεις η Alex Duetto είναι ίσως η πιο ολοκληρωμένη μηχανή. Για να εχεις αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να πας σε άλλες τιμές.

mel4
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 4:45 pm

Re: Πρόταση αγοράς

Δημοσίευση από mel4 » Κυρ Δεκ 09, 2018 7:34 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε Χρήστο, απόλυτα κατανοητός...
Την Alex Duetto με ss boiler δεν μπόρεσα να τη βρω δυστυχώς για να συγκρίνω και τιμη
Σε όσες είδα γράφει dual isolierte Kupferkessel δηλαδή χάλκινα boiler. Θα πάρω τηλ να ρωτήσω μαλλον

Απάντηση