Αγορά Bezzera BZ10 PM ή Magica S MN?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
cutter
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 9:19 pm

Αγορά Bezzera BZ10 PM ή Magica S MN?

Δημοσίευση από cutter » Τρί Σεπ 18, 2018 11:32 pm

Καλησπέρα σε όλους,

προσανατολίζομαι στην αγορά μια εκ των Bezzera BZ10 PM και Magica S MN. Έχοντας διαβάσει τα βασικά για τις διαφορές των δύο μοντέλων (κυρίως το E61 grouphead που έχει η Magica), έκλεινα προς την Magica, κυρίως γιατί έχει μεγαλύτερο head clearance για μεγάλες δόσεις καφέ (ως επί το πλείστον προτιμώ ενισχυμένες διπλές δόσεις στον καφέ μου :)), και επειδή την αναφέρουν να είναι πιο επιεικής (άρα και ευκολόχρηστη) στις ανακρίβειες στην δοσολογία του καφέ.

Και πάνω που ήμουν έτοιμος να πω, οκ αφού ξεπέρασα το χιλιάρικο, ας δώσω και 200 ευρώ ακόμα να πάρω μια πραγματικά κορυφαία για οικιακή χρήση μηχανή καφέ, διαβάζω και τα αρνητικά της Magica που με κάνει να ξανασκέφτομαι την ΒΖ10. Αναφέρομαι στην δυσκολία καθαρισμού των μηχανών με E61, σε σχέση με την BZ10. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός ως προς τις μηχανές, αλλά σε forum εξωτερικού διάβασα τα εξής σε ότι έχει να κάνει με τις διαφορές στο καθάρισμα:

ΒΖ10: simple to clean and service grouphead (1 O-ring, 4 screws)
Magica: 3 valve gaskets, 2 another flat gaskets, 5 teflon O-rings, 1 viton O-ring, 3 springs.

Έψαξα να βρω αναλτυικά οδηγίες καθαρισμού της Magica αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποιο βίντεο για να αξιολογήσω μόνος μου πόσο δύσκολη είναι η διαδικασία για μένα, ή πόσο συχνά χρειάζεται. Θεωρώ πως και στις δύο μηχανές η διαδικασία του backflushing και του descaling είναι ολόιδιες άρα εκεί δεν προκύπτει διαφοροποιητικός παράγοντας για την επιλογή μια εκ των δύο.

Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε την γνώμη σας ή να με παραπέμψετε σε κάποιο βίντεο για τον καθαρισμό της Magica για να δω πόσο δύσκολη είναι η διαδικασία, όπως επίσης και πόσο συχνά θα χρειάζεται?

Επειδή φαντάζομαι πως θα παίζει ρόλο για το ποια μηχανή θα μου προτείνετε εκ των δύο, για μένα η απλή διαδικασία καθαρισμού της μηχανής είναι αρκετά σημαντική, η μηχανή θα προορίζεται για οικιακή χρήση 5-6 καφέδων την ημέρα, οι περισσότεροι cappuccino και latte, ενώ το πόσο γρήγορα θερμαίνεται η μηχανή δεν με απασχολεί καθόλου γιατί θα μπει χρονοδιακόπτης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απάντηση