Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Kafedakias89
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 4:27 pm

Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από Kafedakias89 » Κυρ Ιούλ 08, 2018 4:42 pm

Καλησπερα στο φορουμ.Ψαχνω να αγοράσω μηχανή και μύλο για το σπίτι για να φτιάχνω κυρίως εσπρεσσο και φρέντο εσπρεσσο.Ξεκινώ με ενα budget 500e για την μηχανη και αλλα 250 για τον μυλο με σκοπο την αναβαθμιση του στο μελλον ενω την μηχανη σκοποεύω να την κρατήσω.Έχω διαβάσει πολλα θέματα και έχω καταλήξει σε μερικές μηχανές.1)Rancilio silvia 2)Lelit pl41em.Με προβληματίζει αν το 57mm pf της λελιτ χωράει αρκετό καφέ (18γρ???) για freddo ή δεν παίζει ρολο σε σχέση με εναν κανονικό διπλο εσπρέσσο.Άξιζει η sivlia σε τιμη 500ε για το 58mm pf και προσθήκη pid sto μελλον??Σε μύλο έχω καταλήξει η εναν lelit pl44mmt ή εναν ascaso i-2,εχω διαβάσει οτι είναι ιδιοι,ισχυει?Η τιμη του λελιτ ειναι μεγαλύτερη απλά λογο timer?

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από sphinxgr » Δευ Ιούλ 09, 2018 11:15 am

Σύνολο 750€ εν ολίγοις.

PL41 PLUST PID - 632€ + Ascaso imini i2 Conic (228€)=860€

Επειδή όμως θα έχεις μια έκπτωση 10% για αγορά πρόσθετων ειδών απο barista.gr που θα σου χρειαστούν , ουσιαστικά η τιμή είναι 774€.

είναι ελάχιστα πιο πάνω απο τον προϋπολογισμό σου ναι μεν, αλλά προσωπικά θεωρώ είναι η χρυσή τομή χρημάτων / αποτελέσματος και θα καθαρίσεις για αρκετό καιρό απο την έννοια της όποιας πιθανής αναβάθμισης.

Kafedakias89
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 4:27 pm

Re: Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από Kafedakias89 » Δευ Ιούλ 09, 2018 12:22 pm

Πιστεύεις με συφέρει lelit pid εναντι silvia ; Εχω διαβασει οτι πρακτικα είναι ιδιες me 58mmpf και 300 ml boiler.Μια silvia με mecoffee pid ειναι στα 620 μαζι με γυμνο πφ και ενα αλουμινενιο ταμπερ.Απο αποψια αξιοπιστίας υπερτερεί κάποια μηχανή?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιούλ 09, 2018 4:29 pm

Η περισσότερο αξιόπιστη και με το καλύτερο service είναι η Lelit.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιούλ 09, 2018 6:37 pm

Ως κάτοχος της PL41 plust PID, εδώ και 2 σχεδόν χρόνια, έχω μόνο να δηλώσω απολύτως ευχαριστημένη. Η μηχανή πληρεί κάθε προϋπόθεση για παρασκευή ενός σωστού & ποιοτικού espresso, ενώ εννοείται ότι καλύπτει και την ανάγκη για cap/latte, εφόσον ο ατμός της για τα δεδομένα Single Boiler είναι ικανοποιητικός.
Στα μεγάλα συν, ότι έχεις την ασφάλεια για service και αντιπροσωπία από Barista Sales, και τον κ. Ταρταρη, ο οποίος είναι ένας άριστος επαγγελματίας!! 100% Αξιοπιστία. Πράγμα σπάνιο στις μέρες μας.
Αν και με σωστή χρήση/καθαρισμό/συντήρηση, δε νομίζω να χρειαστείς ποτέ service. Η μηχανή μου δουλεύει άριστα κάθε μέρα, όπως τη 1η μέρα αγοράς.

Ο μόνος λόγος που προσωπικά θα την αποχωριστώ/πουλήσω σε λίγο καιρό είναι για αναβάθμιση σε DB . (πάλι στην οικογένεια της lelit θα μείνω βέβαια,χαχα) :D

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από xarris32 » Τρί Ιούλ 10, 2018 2:18 pm

Για μύλο μπορείς να ξεκινήσεις και με έναν graef 702 που έχει 100 ευρώ εχει και κονικα και αργότερα βλέπεις μηχανή λελιτ με pid και είσαι καλά λες στον έμπορα να στη ρύθμιση και στα 9 bar

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Ιούλ 10, 2018 2:19 pm

ήθελα πάντα να ρωτήσω, μανόμετρο μπαίνει σε αυτή τη μηχανή; θα θελα η Lelit ν α έχει επάνω μανόμετρο, PID, 58αρι πορταφίλτερ...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από dimitrisnd » Τρί Ιούλ 10, 2018 4:29 pm

PublicDomain έγραψε:
Τρί Ιούλ 10, 2018 2:19 pm
ήθελα πάντα να ρωτήσω, μανόμετρο μπαίνει σε αυτή τη μηχανή; θα θελα η Lelit ν α έχει επάνω μανόμετρο, PID, 58αρι πορταφίλτερ...
Ναι μπαίνει κανονικά με κόστος περί τα 55 ευρώ πάνω κάτω, το γράφει και στο site του.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από cosini » Τρί Ιούλ 10, 2018 7:46 pm

Kafedakias89 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 08, 2018 4:42 pm
Καλησπερα στο φορουμ.Ψαχνω να αγοράσω μηχανή και μύλο για το σπίτι για να φτιάχνω κυρίως εσπρεσσο και φρέντο εσπρεσσο.Ξεκινώ με ενα budget 500e για την μηχανη και αλλα 250 για τον μυλο με σκοπο την αναβαθμιση του στο μελλον ενω την μηχανη σκοποεύω να την κρατήσω.
Εγώ πάλι θα σου πω μια άλλη άποψη , να κάνεις το ανάποδο από αυτό που λες , δλδ να πάρεις έναν καλό μύλο για αρχή και μια φθηνή gaggia από αγγελίες και όταν με το καλό εξοικειωθείς με την διαδικασία και έχοντας περισσότερες γνώσεις και εμπειρία πας για άλλη μηχανή .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Kafedakias89
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 4:27 pm

Re: Αγορα μηχανης + μυλου για αρχαριο

Δημοσίευση από Kafedakias89 » Τρί Ιούλ 10, 2018 8:46 pm

Δηλαδή με ανάποδα τα λεφτά,τι μύλο θα πρότεινες για μια gaggia πριν του 2015???

Απάντηση