Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τρί Φεβ 26, 2019 10:45 am

8-10 δευτερόλετα μέχρι τις πρώτες σταγόνες είναι νομίζω φυσιολογικό.
Τα 3-4 μου ακούγονται σχετικά γρήγορα.

Το πόσο γρήγορα ή όχι έχει να κάνει με την αντίσταση που προβάλει ο καφές στο νερό η οποία εξαρτάτε από τον βαθμό άλεσης αλλά και την ποσότητα καφέ στο καλαθάκι.

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από Fazerman » Τρί Φεβ 26, 2019 11:25 pm

Rallakias έγραψε:
Δευ Φεβ 25, 2019 8:04 am
Αν δεν εχει κάνει κάποια τροποποίηση στη μηχανή ,θα έπρεπε οι πρώτες σταγόνες να εμφανίζονται σαφώς νωρίτερα.Οχι οτι ειναι κακό το να έχει μειωμένη ροή η αντλία και να κάνει ενα ομαλό preinfusion στην αρχή της εκχύλισης-το αντιθετο!Εδω εμεις εχουμε κανει ολόκληρη ιστορία για να μην βγαίνει επιθετικά το νερό και χτυπάει το πάκ απότομα ,βοηθώντας το όποιο channeling.
Την αγόρασε μεταχειρισμένη?Τον πειράζει το εν λόγω φαινόμενο?Σε κάθε περίπτωση μπορεί να μετρήσει και να μας πει πόσο νερό βγάζει η αντλία σε 10'' ή σε 30'' (χωρίς πορταφίλτερ εννοείται) για να γινει συγκριση με άλλες αντιστοιχες μηχανές.
καινουργια ειναι η μηχανη,την αγορασε απο kudu (3 μηνες αναμονη εκανε)και δεν την πειραξε καθολου.απλως εμενα με προβληματισε γιατι του ειπα να υπολογιζει την εκχυλιση 25-30" απο την στιγμη της ενεργοποιησης της αντλιας,και ετσι πρεπει να αφηνει τουλαχιστον 40-45" για μια ποσοτητα max 60ml.και ποιο χονδρο κοψιμο που καναμε παλι μετα απο 10"αρχισε να σταζει καφες.
οταν θα ξαναπαω θα μετρησω την ποσοτητα νερου που λες σε 10 και 30" για να συγκρινουμε.

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από Fazerman » Τρί Φεβ 26, 2019 11:35 pm

Michalis_cy έγραψε:
Τρί Φεβ 26, 2019 10:45 am
8-10 δευτερόλετα μέχρι τις πρώτες σταγόνες είναι νομίζω φυσιολογικό.
Τα 3-4 μου ακούγονται σχετικά γρήγορα.

Το πόσο γρήγορα ή όχι έχει να κάνει με την αντίσταση που προβάλει ο καφές στο νερό η οποία εξαρτάτε από τον βαθμό άλεσης αλλά και την ποσότητα καφέ στο καλαθάκι.
ναι σχετικα με το δευτερο πραγμα που λες ,ειναι το σωστο και το γνωριζω,αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση (επειδη καναμε και δοκιμες με ποιο χονδρη αλεση και με μεγαλυτερη ποσοτητα κατι δεν παει καλα.με χονδρο κοψιμο ,παλι αργει να ξεκινησει και μετα τρεχει πολυ γρηγορα και γινεται ο καφες νεροζουμι.)
αυτο που διαπιστωσα εκ πρωτης οψης ειναι οτι το καλαθακι αφηνει μεγαλο κενο μεταξυ πατημενου καφε και ντουζιερας,και γι αυτο βγαινει και το puk
λασπωμενο.αλλα και σε εμενα που το εκανε αυτο πριν βαλω μικροτερο καλαθακι,δεν καθυστερουσε τοσο να τρεξει ο καφες.
το θεμα ειναι ο χρονος.να μετραει απο την ενεργοπ.της αντλιας ή απο τις πρωτες σταγονες εκχυλησης?

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από NiPi » Τετ Φεβ 27, 2019 7:08 am

Θα πρότεινα να ελέγξετε/να εστιάσετε στο πάτημα του καφέ, ένα δυνατό πάτημα (σε σχέση με ένα χαλαρό) κάνει αρκετά δευτερόλεπτα διαφορά, ειδικά στην αρχή, μέχρι να βγούν οι πρώτες σταγόνες. επίσης όντως το μεγάλο κενό μεταξύ Puck και ντουζιέρας μπορεί όντως να σε καθυστερήσει λίγο παραπάνω. Πάντως, από την ώρα που ανοίγεις την αντλία μέχρι να σχηματιστεί ο κώνος της συνεχούς ομαλής ροής τα 10+ δευτερόλεπτα είναι ένας εύλογος χρόνος.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από nkout » Κυρ Δεκ 08, 2019 3:27 pm

Fazerman έγραψε:
Κυρ Φεβ 24, 2019 10:44 pm
ερωτηση εκ μερους φιλου που εχει την bezzera unica pid,
απο την στιγμη ενεργοποιησης της αντλιας εως να τρεξουν οι πρωτες σταγονες της εκχυλησης μεσολαβουν περιπου 10 δεπτερολεπτα.ειναι αυτο φυσιολογικο? (δεν εχει να κανει με το κοψιμο του καφε ,πολυ ψιλη αλεση δηλαδη.το διαπιστωσα γιατι ημουν παρων σε πολλες δοκιμες που καναμε.)
παραξενευτηκα γιατι στην lelit μου δεν κανει πανω απο 3-4 δεπτερολεπτα για να ξεκινησει η εκχυληση.
Την αγορα κ εγω αυτη τη βδομάδα κ μου το κανει κ εμενα. Απο τη στιγμή που ανοιγω το μοχλο θελει κοντα στα 8 δευτερα να τρεξει . Μήπως ειναι φυσιολογικο?

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από pagratios » Σάβ Ιαν 18, 2020 9:30 pm

Από lelit pl41plust σε Bezzera unica pid αξίζει η αναβάθμιση?

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από kchoriano » Δευ Ιαν 20, 2020 5:10 pm

Ρε παιδιά κανείς ειδικός να διαφωτίσει επί του θέματος δεν υπάρχει?

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Ιαν 20, 2020 9:57 pm

σε πιο από όλα; αν αξίζει η αναβάθμιση δεν είναι εύκολο να το υπολογίσει κανείς...θεωρητικά στην Unica θα έχεις καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα λόγω Ε61 και μεγαλύτερου boiler και καλύτερο ατμό.

εδώ σε σύγκριση με την victoria και τα παέι αρκετά καλύτερα

τώρα αν θα πιεις καλύτερο καφέ στη πράξη ή κατά πόσο καλύτερο σε σχέση με τα λεφτά που θα δώσεις αυτό πιστεύω είναι ακόμα πιο δύσκολο να υπολογιστεί!

αυτές είναι κάποιες σύντομες απόψεις από εμένα (βέβαια με τους μισθούς που παίρνουμε άντε να χτυπήσουμε κάτι προχωρημένο...)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από kchoriano » Δευ Ιαν 20, 2020 10:49 pm

PublicDomain έγραψε:
Δευ Ιαν 20, 2020 9:57 pm
σε πιο από όλα; αν αξίζει η αναβάθμιση δεν είναι εύκολο να το υπολογίσει κανείς...θεωρητικά στην Unica θα έχεις καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα λόγω Ε61 και μεγαλύτερου boiler και καλύτερο ατμό.

εδώ σε σύγκριση με την victoria και τα παέι αρκετά καλύτερα

τώρα αν θα πιεις καλύτερο καφέ στη πράξη ή κατά πόσο καλύτερο σε σχέση με τα λεφτά που θα δώσεις αυτό πιστεύω είναι ακόμα πιο δύσκολο να υπολογιστεί!

αυτές είναι κάποιες σύντομες απόψεις από εμένα (βέβαια με τους μισθούς που παίρνουμε άντε να χτυπήσουμε κάτι προχωρημένο...)
Για SB η Bezerra θεωρείται η καλύτερη επιλογή αν δεν εισαι διατεθειμένος να πας σε DB και HX??

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera unica pid/lelit pl41plust

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Ιαν 20, 2020 11:10 pm

kchoriano έγραψε:
Δευ Ιαν 20, 2020 10:49 pm
PublicDomain έγραψε:
Δευ Ιαν 20, 2020 9:57 pm
σε πιο από όλα; αν αξίζει η αναβάθμιση δεν είναι εύκολο να το υπολογίσει κανείς...θεωρητικά στην Unica θα έχεις καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα λόγω Ε61 και μεγαλύτερου boiler και καλύτερο ατμό.

εδώ σε σύγκριση με την victoria και τα παέι αρκετά καλύτερα

τώρα αν θα πιεις καλύτερο καφέ στη πράξη ή κατά πόσο καλύτερο σε σχέση με τα λεφτά που θα δώσεις αυτό πιστεύω είναι ακόμα πιο δύσκολο να υπολογιστεί!

αυτές είναι κάποιες σύντομες απόψεις από εμένα (βέβαια με τους μισθούς που παίρνουμε άντε να χτυπήσουμε κάτι προχωρημένο...)
Για SB η Bezerra θεωρείται η καλύτερη επιλογή αν δεν εισαι διατεθειμένος να πας σε DB και HX??
για μένα ναι αλλά αυτό όταν κάνεις την αναβάθμιση από κάτι πιο απλό, εσύ όμως έχεις ήδη την Lelit...δεν ξέρω ας μιλήσει και κάποιος άλλος που να έχει πιο σφαιρική εικόνα καθότι είμαι σχετικά νέος!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση