Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Τρί Ιουν 12, 2018 5:44 pm

harryv έγραψε:Περισσότερα ηλεκτρονικά, χειρότερος περιστροφικός διακόπτης ατμού.
Τα περισσότερα ηλεκτρονικά, από ένα ωραίο video tutorial που είδα online, φαίνεται να βελτιώνουν την εμπειρία του αρχάριου χρήστη, οπότε θα τα έβαζα στο + και όχι στο -
που φαντάζομαι τα βάζεις εσύ, "επειδή τα ηλεκτρονικά χαλάνε".

Το μανόμετρο επίσης είναι plus, σωστά.
Το ότι φαίνεται λίγο πιο συμμαζεμένη σε πλάτος είναι plus.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Ιουν 13, 2018 12:48 am

Και η PLUST ειναι αρκετα μαζεμενη σε πλατος ,δες και τις διαστασεις . Οσο για το μανομετρο μπορεις να την στειλεις στο barista.gr και να σου βαλουν νομιζω με 50-60 ευρω οποτε το χρειαστεις . Απ τη στιγμη που δεν εχεις καποιο προβλημα στην αντλια νομιζω οτι το μανομετρο χρησιμευει μονο στο να ρυθμισεις την πιεση ,πραγμα που παλι θελει "τεχνικο" διοτι ειναι κολλημενη με κολλα η βαλβιδα (opv) απ τη μαμα.

Ασχετο , για ζυγαρια που ειπώθηκε πριν ,μπορεις να βρεις με 5-6 ευρω μεσω ebay με ακριβεια 0.01 γραμμαριου . Θα κανει πανω κατω 1 μηνα να σου ερθει αλλα το ιδιο προιον εδω θα το πληρωσεις 15-20 ευρω .

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Τετ Ιουν 13, 2018 1:53 am

Ναι την είδα, κι αυτή μαζεμένη είναι. Απλά αναρρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά της η PL91.

sterpas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2015 11:15 am
Όνομα: Στεργιος
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
Οι καφέδες μου:: Las Ramblas
Τοποθεσία: Λαρισα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από sterpas » Παρ Ιουν 22, 2018 1:15 pm

President έγραψε:
Τετ Ιουν 13, 2018 1:53 am
Απλά αναρρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά της η PL91.
Η δικια μου εμπειρια μεχρι στιγμης με την μηχανη λεει πως τα αξιζει και με το παραπανω!

Πριν την παρω ειχα ακριβως το ιδιο διλλημα. Αξιζει δεν αξιζει? Οποιον ρωτουσα στα forum μου ελεγε πως ειναι πολλα τα λεφτα για την μηχανη αφου με 80€ παραπανω παιρνεις την Bezzera Unica (δοκιμασμενη και με E61). Οποτε κρατα τα λεφτα σου και παρε καλυτερο μυλο μου ελεγαν ολοι. Στην περιπτωση σου τον εχεις ηδη απο οτι βλεπω οποτε αυτο δεν ειναι επιλογη για σενα...

Τελικα δεν ακουσα κανεναν κι εκανα το δικο μου και ειλικρινα δεν εχω μετανιωσει στιγμη (αν και δεν θα με χαλουσε ενα upgrade στον μυλο). Ειμαι παρα πολυ χαρουμενος τοσο απο το εμφανισιακο οσο και απο το γευστικο και πρακτικο αποτελεσμα. Υπαρχει νημα στο φορουμ για την μηχανη οπου ο Γιαννης υπερναναλυει τις δυνατοτητες της, θα το βρεις πολυ χρησιμο.

Εμενα παντως αυτο που με εκανε να την προτιμησω απο την PL41 ηταν καποιες αναφορες που διαβαζα (μπορει να ειναι και μουφες) για τζογους στο portafilter και διαφορα αλλα αρνητικα σχολια για την ποιοτητα των υλικων (οχι του αποτελσματος του καφε). Επισης στα + ειναι και η αυτοματη πληρωση του boiler καθως και η αυτοματη λειτουργια backflush.

Με λιγα λογια μου εχει λυσει τα χερια και παλι αυτην θα αγοραζα αν μου ξαναδινοταν η επιλογη.

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Σάβ Ιουν 23, 2018 12:46 am

sterpas έγραψε:
Παρ Ιουν 22, 2018 1:15 pm
President έγραψε:
Τετ Ιουν 13, 2018 1:53 am
Απλά αναρρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά της η PL91.
Η δικια μου εμπειρια μεχρι στιγμης με την μηχανη λεει πως τα αξιζει και με το παραπανω!

Πριν την παρω ειχα ακριβως το ιδιο διλλημα. Αξιζει δεν αξιζει? Οποιον ρωτουσα στα forum μου ελεγε πως ειναι πολλα τα λεφτα για την μηχανη αφου με 80€ παραπανω παιρνεις την Bezzera Unica (δοκιμασμενη και με E61). Οποτε κρατα τα λεφτα σου και παρε καλυτερο μυλο μου ελεγαν ολοι. Στην περιπτωση σου τον εχεις ηδη απο οτι βλεπω οποτε αυτο δεν ειναι επιλογη για σενα...

Τελικα δεν ακουσα κανεναν κι εκανα το δικο μου και ειλικρινα δεν εχω μετανιωσει στιγμη (αν και δεν θα με χαλουσε ενα upgrade στον μυλο). Ειμαι παρα πολυ χαρουμενος τοσο απο το εμφανισιακο οσο και απο το γευστικο και πρακτικο αποτελεσμα. Υπαρχει νημα στο φορουμ για την μηχανη οπου ο Γιαννης υπερναναλυει τις δυνατοτητες της, θα το βρεις πολυ χρησιμο.

Εμενα παντως αυτο που με εκανε να την προτιμησω απο την PL41 ηταν καποιες αναφορες που διαβαζα (μπορει να ειναι και μουφες) για τζογους στο portafilter και διαφορα αλλα αρνητικα σχολια για την ποιοτητα των υλικων (οχι του αποτελσματος του καφε). Επισης στα + ειναι και η αυτοματη πληρωση του boiler καθως και η αυτοματη λειτουργια backflush.

Με λιγα λογια μου εχει λυσει τα χερια και παλι αυτην θα αγοραζα αν μου ξαναδινοταν η επιλογη.
Γεια σου φίλε Στέργιο,

η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τελικά για την Unica θα πήγαινα σε αυτά τα χρήματα, αλλά είπα να βάλω ένα όριο στην "υπερβολή" μου και επέλεξα την PL41 PLUST Pid, μιας και το το συνολικό κόστος της παραγγελίας ξεπερνά την τιμή της PL91 :)

Ωραία η Unica, ωραίοι και οι αυτοματισμοί της PL91, αλλά κάπου έπρεπε να μπει ένα φρένο και σε μένα μπήκε εκεί :)
Το καλό είναι πως και οι μηχανές προτείνονται και είναι δοκιμασμένες.

Πως τα πας με τον μύλο μας; Βγάζεις καλό αποτέλεσμα;
Με τι καφέ παίζεις;

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Πέμ Ιουν 28, 2018 4:03 pm

Καλησπέρα και πάλι.

Ήρθαν τα πράγματα και είμαι έτοιμος να ξεκινήσω να πίνω ωραία φρεντάκια.
Τελικά κατέληξα στην PL41 Plus T με PiD, στην οποία ζήτησα να μου ρυθμίσουν την πίεση στα 9bar και να εγκατασταθεί μανόμετρο.

Επίσης πήρα μια ζυγαριά ακριβίας με χρονόμετρο, ένα tamper 58.5mm, ένα leveling tool και ένα VST καλαθάκι 18gr, ridgeless.
Καθαριστικά μύλο και μηχανή, βουρτσάκια, πετσετούλες κλπ.

ΓΙα το φρέντο μου τώρα, εκτός από μια χιλιάδα καλαμάκαι και ένα 350ml σέηκερ με σίτα, για φραπιέρα προτίμησα τη Νοτιομακεδονίτικη εταιρία Άρτεμις.

Να ευχαριστήσω τους φίλους και φίλη Luckees, lio14, Jazz, Christos, Artisti, Nodasgr, harryV που με βοήθησαν στην επιλογή μου με τις απαντήσεις τους, αλλά και που ανέχτηκαν τις αρχάριες ερωτήσεις / απορίες μου!

Επίσης να πω ότι τα περισσότερα πράγματα αγοράστηκαν από το barista.gr.
Όταν έρχεσαι σε επικοινωνία με τον Βασίλη, καταλαβαίνεις ότι είναι επαγγελματίας και πρόθυμος να βοηθήσει.

Έχω περίπου 1.000.000 ερωτήσεις, αλλά θα κάνω την κάθε μια στο ανάλογο θέμα :D

Να και μια φωτογραφία του setup μου
espresso-setup.jpg
:coffee:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιουν 28, 2018 4:40 pm

Μεγειές!
Έκανες καλές επιλογές που πιστεύω οτι θα σε ανταμείψουν. Σούπερ και η επιλογή της φραπιέρας.
Θα σου πρότεινα κάποια στιγμή να πάρεις και ένα γυμνό, είναι μεγάλο σχολείο.
Προτίμησε φρέσκους ποιοτικούς καφέδες και το μέλλον διαγράφεται λαμπρό!

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Πέμ Ιουν 28, 2018 5:28 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Ιουν 28, 2018 4:40 pm
Μεγειές!
Έκανες καλές επιλογές που πιστεύω οτι θα σε ανταμείψουν. Σούπερ και η επιλογή της φραπιέρας.
Θα σου πρότεινα κάποια στιγμή να πάρεις και ένα γυμνό, είναι μεγάλο σχολείο.
Προτίμησε φρέσκους ποιοτικούς καφέδες και το μέλλον διαγράφεται λαμπρό!
Ευχαριστώ!
Το γυμνό είναι η επόμενη αγορά μου :)

Σχετικά με τους καφέδες έχω μια ερώτηση. Κάποια στιγμή βρέθηκε στα χέρια μου αυτός ο καφές, ο οποίος προέρχεται από ένα μικρό coffee roadster στο Brighton. Η ημερομηνία λέει 17 Μαΐου. Η σακούλα δεν έχει ανοιχτεί και είναι ποιοτική.
Θεωρείται μπαγιάτικος τώρα που είναι τέλη Ιουνίου;

Σκέφτομαι να ξεκινήσω τους πειραματισμούς μου μαζί του, και μετά να ανοίξω το σακουλάκι taresso tigrato :coffee:
Συνημμένα
coffee.jpg

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Ιουν 28, 2018 6:29 pm

Καλορίζικα Θανάση! Σε πολύ λίγο καιρό θα πίνεις καφεδάκια που ούτε θα τα φανταζόσουν. Μπορείς μια χαρά να ξεκινήσεις με τον καφέ που έχεις (@33), στην χειρότερη περίπτωση να είναι μια ελάχιστη ιδέα πιο ξινός.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

President
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 9:50 pm
Όνομα: Thanasis
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT PiD
2η Μηχανή:: Illy Francis Francis
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Πόσους μύλους πχια;
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato, Coffee Island Blend
Τοποθεσία: SKG

Re: Αγορά μηχανής για Freddo Espresso

Δημοσίευση από President » Παρ Ιουν 29, 2018 12:18 am

Christos έγραψε:
Πέμ Ιουν 28, 2018 6:29 pm
Καλορίζικα Θανάση! Σε πολύ λίγο καιρό θα πίνεις καφεδάκια που ούτε θα τα φανταζόσουν. Μπορείς μια χαρά να ξεκινήσεις με τον καφέ που έχεις (@33), στην χειρότερη περίπτωση να είναι μια ελάχιστη ιδέα πιο ξινός.
Ευχαριστώ Χρήστο!
Πάει και ο @33, αναλώθηκε στα πειράματα άλεσης του μύλου και δε πρόλαβα να δοκιμάσω σταγόνα :P
Στην πρώτη εκχύλιση, ένα ποτήρι αμερικάνο γέμισε σε 15 δευτερόλεπτα. Ήταν τόσο γρήγορα που η εκχύλιση ήταν σχεδόν αραιή, χωρίς το καφετί χρώμα του εσπρέσο.
Ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγάλω κάτι σωστό, αλλά που θα πάει, θα το βρω :D

Απάντηση