Αγορα πρώτου κιτ

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορα πρώτου κιτ

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μάιος 17, 2018 5:39 pm

Ο καλύτερος συνδυασμός είναι να πάρεις τη lelit του αρχικού ποστ και τον μεταχειρισμένο ascaso.

Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορα πρώτου κιτ

Δημοσίευση από Coffeeholic » Πέμ Μάιος 17, 2018 6:26 pm

O ascaso είναι καλύτερος από τον Lelit?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορα πρώτου κιτ

Δημοσίευση από Christos » Παρ Μάιος 18, 2018 11:17 am

Lelit PL043MMIΟ και Ascaso imini i2 είναι ο ίδιος μύλος πάνω κάτω για να μην πω ότι είναι ολόιδιοι! Καμία σημαντική διαφορά πέρα από το εξωτερικό κέλυφος/σχεδίαση.

ΥΓ Μην δημοσιεύεις αλλού στο forum ξανά την ίδια ερώτηση άμα δεν παίρνεις άμεσα απάντηση. :oneup:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Coffeeholic
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 9:21 pm
Όνομα: Φώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορα πρώτου κιτ

Δημοσίευση από Coffeeholic » Παρ Μάιος 18, 2018 12:16 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δίκιο έχεις δεν ήταν σκόπιμο απλώς το έφερε η συζήτηση.

icsd08063
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 27, 2019 12:29 pm

Re: Αγορα πρώτου κιτ

Δημοσίευση από icsd08063 » Τρί Αύγ 27, 2019 1:05 pm

Καλησπέρα σας παιδιά,

Καινούριος στο forum με την ελπίδα να με βοηθήσετε αλλά και να βοηθηθώ εδώ μεσά διαβάζοντας αρκετές από τις συμβουλές σας.
Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας μηχανής.
Ο λόγος είναι αρχικά για να φτιάχνω και εγώ αλλά και η κοπέλα μου τον δικό μας καφέ σπίτι και δεύτερον, καθαρά οικονομικός καθώς με 2€/καφέ/άτομο που δίνουμε, έχουμε περίπου 1200 ευρώ το χρόνο σε μαγαζί για καφέ.

Ψάχνω λοιπόν για μηχανή και μύλο, συν κάποια άλλα μικρά παρελκόμενα που ίσως χρειαστώ.
Να διευκρινήσω ότι και εγώ αλλά και η κοπέλα μου πίνουμε cappuccino και freddo cappuccino αντίστοιχα.
Το budget μου είναι περίπου στα 600€, θεωρώ αρκετά καλό για entry στον συγκερκιμένο χώρο.

Με μία πρώτη ματιά που έχω ρίξει, μου άρεσε πολύ η Lelit PL41TEM.
Σε συνδιασμό πχ με τον μύλο PL044 της ίδιας εταιρείας, το πακέτο μου βγαίνει κάτι λιγότερο από 700€.
Αν και είναι πάνω από το budget μου, μπορώ να τα δώσω αν αξίζει.

Θα ήθελα λοιπόν και τη δική σας γνώμη!

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Αγορα πρώτου κιτ

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Αύγ 27, 2019 1:11 pm

Καλώς ήρθες:)
το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές μέσα στο φόρουμ, ρίξε μια ματιά, ψάξε λίγο τα ποστ. Γενικά αφιέρωσε λίγο χρόνο πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση για να δεις τι σου αρέσει και τι θα ήθελες από τον καφέ σου ώστε να μην μετανιώσεις εκ των υστέρων την αγορά του εξοπλισμού.
Σε κάθε περίπτωση, υπολόγιζε οπωσδήποτε tamper, καθαριστικά μηχανής, ζυγαριά 0,1 και (προαιρετικά) διάφορα μπιχλιμπιδάκια ακόμα.
Υπάρχει ένα ωραίο νήμα για να ξεκινήσεις το διάβασμα:
viewtopic.php?f=2&t=5065

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Αγορα πρώτου κιτ

Δημοσίευση από sphinxgr » Πέμ Αύγ 29, 2019 10:36 am

icsd08063 έγραψε:
Τρί Αύγ 27, 2019 1:05 pm
Καλησπέρα σας παιδιά,

Καινούριος στο forum με την ελπίδα να με βοηθήσετε αλλά και να βοηθηθώ εδώ μεσά διαβάζοντας αρκετές από τις συμβουλές σας.
Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας μηχανής.
Ο λόγος είναι αρχικά για να φτιάχνω και εγώ αλλά και η κοπέλα μου τον δικό μας καφέ σπίτι και δεύτερον, καθαρά οικονομικός καθώς με 2€/καφέ/άτομο που δίνουμε, έχουμε περίπου 1200 ευρώ το χρόνο σε μαγαζί για καφέ.

Ψάχνω λοιπόν για μηχανή και μύλο, συν κάποια άλλα μικρά παρελκόμενα που ίσως χρειαστώ.
Να διευκρινήσω ότι και εγώ αλλά και η κοπέλα μου πίνουμε cappuccino και freddo cappuccino αντίστοιχα.
Το budget μου είναι περίπου στα 600€, θεωρώ αρκετά καλό για entry στον συγκερκιμένο χώρο.

Με μία πρώτη ματιά που έχω ρίξει, μου άρεσε πολύ η Lelit PL41TEM.
Σε συνδιασμό πχ με τον μύλο PL044 της ίδιας εταιρείας, το πακέτο μου βγαίνει κάτι λιγότερο από 700€.
Αν και είναι πάνω από το budget μου, μπορώ να τα δώσω αν αξίζει.

Θα ήθελα λοιπόν και τη δική σας γνώμη!
Με αυτά τα λεφτά σε καινούργιο μπορείς να ασχοληθείς με την Lelit PL42 TEMD PID.
Αν προσθέσεις λεφτά για να πας ενα κλικ καλύτερα, μπορείς να παίξεις PL41 PLUST PID + Ascaso imini i2 Conic
Αν δεν μπορείς να προσθέσεις λεφτά και θες καλύτερη ποιότητα, μπορείς να ψάξεις σε μεταχειρισμένα. Συνήθως υπάρχουν σε άριστη κατάσταση και πολλές φορές στη μισή τιμή απο καινούργια.

Αν έχεις γνωστό με κατάστημα εστίασης, ίσως μπορείς να γλιτώσεις το ΦΠΑ και να πας στη 2η επιλογή με τα λεφτά που δίνεις.
Αν πάρεις από www.barista.gr μύλο + μηχανή τότε έχεις επιστροφή 10% σε αναλώσιμα που ούτως ή αλλως θα αγοράσεις

angeloem
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 26, 2019 2:58 am

Re: Αγορα πρώτου κιτ

Δημοσίευση από angeloem » Παρ Σεπ 27, 2019 5:03 pm

sphinxgr έγραψε:
Πέμ Αύγ 29, 2019 10:36 am
icsd08063 έγραψε:
Τρί Αύγ 27, 2019 1:05 pm
Καλησπέρα σας παιδιά,

Καινούριος στο forum με την ελπίδα να με βοηθήσετε αλλά και να βοηθηθώ εδώ μεσά διαβάζοντας αρκετές από τις συμβουλές σας.
Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας μηχανής.
Ο λόγος είναι αρχικά για να φτιάχνω και εγώ αλλά και η κοπέλα μου τον δικό μας καφέ σπίτι και δεύτερον, καθαρά οικονομικός καθώς με 2€/καφέ/άτομο που δίνουμε, έχουμε περίπου 1200 ευρώ το χρόνο σε μαγαζί για καφέ.

Ψάχνω λοιπόν για μηχανή και μύλο, συν κάποια άλλα μικρά παρελκόμενα που ίσως χρειαστώ.
Να διευκρινήσω ότι και εγώ αλλά και η κοπέλα μου πίνουμε cappuccino και freddo cappuccino αντίστοιχα.
Το budget μου είναι περίπου στα 600€, θεωρώ αρκετά καλό για entry στον συγκερκιμένο χώρο.

Με μία πρώτη ματιά που έχω ρίξει, μου άρεσε πολύ η Lelit PL41TEM.
Σε συνδιασμό πχ με τον μύλο PL044 της ίδιας εταιρείας, το πακέτο μου βγαίνει κάτι λιγότερο από 700€.
Αν και είναι πάνω από το budget μου, μπορώ να τα δώσω αν αξίζει.

Θα ήθελα λοιπόν και τη δική σας γνώμη!
Με αυτά τα λεφτά σε καινούργιο μπορείς να ασχοληθείς με την Lelit PL42 TEMD PID.
Αν προσθέσεις λεφτά για να πας ενα κλικ καλύτερα, μπορείς να παίξεις PL41 PLUST PID + Ascaso imini i2 Conic
Αν δεν μπορείς να προσθέσεις λεφτά και θες καλύτερη ποιότητα, μπορείς να ψάξεις σε μεταχειρισμένα. Συνήθως υπάρχουν σε άριστη κατάσταση και πολλές φορές στη μισή τιμή απο καινούργια.

Αν έχεις γνωστό με κατάστημα εστίασης, ίσως μπορείς να γλιτώσεις το ΦΠΑ και να πας στη 2η επιλογή με τα λεφτά που δίνεις.
Αν πάρεις από www.barista.gr μύλο + μηχανή τότε έχεις επιστροφή 10% σε αναλώσιμα που ούτως ή αλλως θα αγοράσεις
Καλησπερα,να κανω μια ερωτηση πανω σε αυτο αν γνωριζετε,η διαφορα μεταξυ Lelit Pl41 και Pl42 ειναι ο μυλος οπου θεωρειται καλυτερο να παρεις την Pl41 και ενα ξεχωριστο μυλο απ'οτι εχω καταλαβει..όμως ποια η διαφορα μεταξυ των Lelit PL41/42 plust pid ,PL41/42 TEMD PID και PL41/42 EM?αξιζει η χρηματικη τους διαφορα;

Απάντηση