VST Precision filter basket 18gr

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
slaughter
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 4:34 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit Bianca
2η Μηχανή:: Sage Barista Express
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: TAF και άλλα
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: VST Precision filter basket 18gr

Δημοσίευση από slaughter » Τετ Απρ 20, 2022 4:43 pm

καλησπέρα. Στις τιμές αυτές δεν θα έχει και επιβάρυνση τελωνίου μιας και η Αγγλία είναι εκτός Ευρώπης πια?

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: VST Precision filter basket 18gr

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Απρ 21, 2022 1:51 am

Σε αυτά τα ποσά νομίζω πως δεν γίνεται έλεγχος ή υπάρχει χαμηλή πιθανότητα να γίνει. Αυτό δεν το γνωρίζω με βεβαιότητα.

Ωστόσο στο email παραγγελίας το κατάστημα ανέφερε το ακόλουθο:

For purchases going to the EU, VAT and duties (if applicable) of the destination country have been prepaid for you. You should not receive any extra customs charges for your order. Please contact us if you receive any payment request from the customs of the order destination country.

argy198
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 03, 2019 2:15 pm
Όνομα: Argy
Μύλος:: baratza sette 270 wi

Re: VST Precision filter basket 18gr

Δημοσίευση από argy198 » Τρί Απρ 26, 2022 1:20 pm

Χρόνια πολλά σε όλους
Εγώ πριν κάνα 2 μηνο παρήγγειλα από hasbean
To vst 18gr και μου έστειλαν ειδοποίηση από το ταχυδρομείο να πάω να το παραλάβω γιατί είχε δασμούς λόγω ότι είναι εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης.νομιζω ήταν κοντά στα 10€.Αν θυμάμαι καλά 55€ μου πήγαν όλα μαζί.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: VST Precision filter basket 18gr

Δημοσίευση από thanasis00 » Τρί Ιούλ 19, 2022 2:05 pm

Καλησπέρα,
σημειώνω ότι παρέλαβα σήμερα παραγγελία από το https://shop.squaremilecoffee.com/ ένα VST basket και ένα σακουλάκι καφέ, και πλήρωσα τελωνείο 7,5 ευρώ. Να το χετε υπ'όψιν αν θέλετε να παραγγείλετε από κει.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: VST Precision filter basket 18gr

Δημοσίευση από thanasis00 » Τρί Ιούλ 19, 2022 5:20 pm

Πρώτος καφές με VST basket, shock! Προσωπικά δε περίμενα καμία τρομερή διαφορά, έλεγα έχω IMS Competition basket είναι πολύ καλό, αλλά διαψεύστηκα! Έπρεπε να κόψω λίγο πιο ψιλά, για να πετύχω παρόμοιο χρόνο με πριν, αλλά πλέον ο καφές (taf mococa brazil) έγινε κατ ευθείαν πιο γλυκόπιοτος! Ελπίζω αύριο να έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
Είδα λίγο channeling στην εκχύλιση, και άργησε λίγο παραπάνω να γίνει ο κεντρικό κώνος, αλλά ελπίζω με λίγο πιο προσεκτικό wdt να στρώσει και αυτό.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: VST Precision filter basket 18gr

Δημοσίευση από Hatori » Τρί Ιούλ 19, 2022 6:39 pm

thanasis00 έγραψε:
Τρί Ιούλ 19, 2022 5:20 pm
Πρώτος καφές με VST basket, shock! Προσωπικά δε περίμενα καμία τρομερή διαφορά, έλεγα έχω IMS Competition basket είναι πολύ καλό, αλλά διαψεύστηκα! Έπρεπε να κόψω λίγο πιο ψιλά, για να πετύχω παρόμοιο χρόνο με πριν, αλλά πλέον ο καφές (taf mococa brazil) έγινε κατ ευθείαν πιο γλυκόπιοτος! Ελπίζω αύριο να έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
Είδα λίγο channeling στην εκχύλιση, και άργησε λίγο παραπάνω να γίνει ο κεντρικό κώνος, αλλά ελπίζω με λίγο πιο προσεκτικό wdt να στρώσει και αυτό.
Όλα θα γίνουν υπομονή!!
Καλά καφεδάκια

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: VST Precision filter basket 18gr

Δημοσίευση από geoiron » Κυρ Σεπ 11, 2022 1:18 pm

thanasis00 έγραψε:
Τρί Ιούλ 19, 2022 2:05 pm
Καλησπέρα,
σημειώνω ότι παρέλαβα σήμερα παραγγελία από το https://shop.squaremilecoffee.com/ ένα VST basket και ένα σακουλάκι καφέ, και πλήρωσα τελωνείο 7,5 ευρώ. Να το χετε υπ'όψιν αν θέλετε να παραγγείλετε από κει.
Έψαχνα να βρω δυο μέρες να παραγγείλω. Τελικά είδα το post και πήρα από εκεί. Θα δείξει τι θα γίνει με το τελωνείο. Στο https://www.hasbean.co.uk δεν μου έκανε δεκτή τη πληρωμή δύο φορές που προσπάθησα. Τι γίνεται και είναι τόσο δυσεύρετα?

Andreas13
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 11:35 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Lelit MaraX v2
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: DF64
Τοποθεσία: Χανιά

Re: VST Precision filter basket 18gr

Δημοσίευση από Andreas13 » Παρ Σεπ 16, 2022 5:33 pm

Καλησπέρα,
Έχω βρει VST και σε αυτή την ιστοσελίδα https://shop.mokaconsorten.com/ από Γερμανία. Μεταφορικά 11,80€ με DHL 4 με 6 εργάσιμες και πληρωμή με paypal. Βγαίνει στα 45€ σύνολο, δεν έχω παραγγείλει ακόμα διότι είμαι ανάμεσα σε VST και pullman 876.

Απάντηση