lelit επιλογη

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

lelit επιλογη

Δημοσίευση από ellenikus » Παρ Νοέμ 17, 2017 5:25 pm

μεταξυ λελιτ pl41 plus pid και lelit 81 grace ουσιαστικα στα ιδια λεφτα τι μου προτεινετε.το 57 mm ειναι τοσο μεγαλο προβλημα . η pl81 φαινεται πιο καλη κατασκευη.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: lelit επιλογη

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Νοέμ 18, 2017 1:13 am

ellenikus έγραψε:μεταξυ λελιτ pl41 plus pid και lelit 81 grace ουσιαστικα στα ιδια λεφτα τι μου προτεινετε.το 57 mm ειναι τοσο μεγαλο προβλημα . η pl81 φαινεται πιο καλη κατασκευη.
Γιώργο, να πω κάτι άλλο;; Αν η μηχανή που έχεις είναι η Gaggia, πριν το 2015, τότε άσε την (υπέροχη ναι μεν) Lelit στην άκρη, και πήγαινε σε αναβάθμιση μύλου! Σου μιλάω με κάθε ειλικρίνεια πραγματικά! Αν ήξερα πριν 1.5 χρόνο αυτά που ξέρω τώρα, μα το Θεό, θα έμενα 6 μήνες παραπάνω χωρίς εξοπλισμό/μηχανή και θα έπαιρνα κατευθείαν και εξαρχής με κάθε προτεραιότητα μύλο! Και ας έμενε στον πάγκο μόνος του μέχρι να μαζέψω χρήματα για μηχανή!
Ίσως νομίζεις ότι υπερβάλλω, αλλά σου ορκίζομαι πως όχι! Ένας entry μύλος, είναι ότι πρέπει για το "αγροτικό" σου. Η απόλαυση έρχεται μετά από αυτόν... (Σε σημείο, που ένας αδαής απορεί πως γίνεται η ίδια μηχανή να βγάζει άλλο καφέ με ίδιο κόκκο...) :coffee:

Αν η Gaggia σου είναι το νέο μοντέλο, πες μας, και θα σου πω τη μετέπειτα γνώμη μου για τη διάκριση των 2 lelit. :)

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: lelit επιλογη

Δημοσίευση από ellenikus » Σάβ Νοέμ 18, 2017 1:58 pm

Μυλο εχω τον compak k3 touch .Ναι ειναι η καινουργια και θέλω να παρω μια με pid

Απάντηση