Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Μάιος 28, 2017 1:21 pm

vinok έγραψε:Δεν εχω να σου γραψω κατι αλλο.διαβασε το παραδειγμα μου απο το ηλικιωμενο ζευγαρι ;) Τα εγγονια τους μου εμαθαν τον εσπρεσσο το 2002 μεσα απο ενα μπρικι ,bialetti ήταν, αν θυμηθω θα σου γραψω κ το χωριο,στη βορεια ιταλια.Δεν πινουν με την καμια καφε μηχανης, μονο απο το μπρικι, χωρις καιμακι κ πιστεψε με εσπρεσσο το λενε κ πινουν αμεσως μετα το φαγητο καθε μερα ,χρονια τωρα !
Αν καλύπτονται από αυτό που πίνουν τότε καλά κάνουν κ συνεχίζουν αυτό που έμαθαν απ' τους παππούδες τους. Ο κόσμος όμως προχωράει, εξελίσσεται κ ιδίως λόγω καταγωγής θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι η χώρα τους έχει παίξει κυρίαρχο ρόλο στην εξέλιξη αυτή.
Αν ποτέ βρεθούν να κουβεντιάζουν μέσα σε μια παρέα με ανθρώπους που ξέρουν πως πρέπει να βγει ο καφές, με σωστές θερμοκρασιες, πιέσεις κλπ...για να μην πω για ph νερού, ρεφρακτόμετρα κ μετρήσεις tds, θα εκτεθούν αν χρησιμοποιήσουν το επιχείρημα '' σωστός εσπρέσο είναι μόνο αυτός που έπινε ο παππούς...απ' το μπρικάκι''

Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από Carlito » Κυρ Μάιος 28, 2017 3:50 pm

citylop έγραψε:Πολύ χαίρομαι που υπάρχει ακόμα μια ενδιαφέρουσα και γόνιμη κουβέντα γύρω από τον espresso με αφορμή την silvercrest. Συμφωνώ λίγο πολύ με όλους τους προλαλήσαντες εκτός από τον τύπο που με ρώτησε "αν θέλω να τα ακούσω"... Εννοείται οτι θέλω να τα ακούσω, έτσι μαθαίνουμε και μεταφέρουμε τη γνώση, αν την κρατάμε για τον εαυτό μας και παριστάνουμε τις αυθεντίες... δεν θα υπήρχε πρόοδος.
Φίλε μου το θες να τα ακούσεις πήγαινε στο ότι αυτη η κουβέντα με αυτού του είδους μηχανές εχει γινει άπειρες φορές. Η αλήθεια είναι οτι απόρησα που σου απάντησαν (για μένα) πάλι τα ίδια. Γιατί τα ίδια διάβασα χωρίς καμία παραλαγή με ολα τα άλλα θρέντς που υπάρχουν γι αυτές τις μηχανές.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από Edesso » Κυρ Μάιος 28, 2017 4:38 pm

Carlito έγραψε:Η αλήθεια είναι οτι απόρησα που σου απάντησαν (για μένα) πάλι τα ίδια.
:lol: :lol:
και γω
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 28, 2017 5:26 pm

vinok έγραψε:Δεν εχω να σου γραψω κατι αλλο.διαβασε το παραδειγμα μου απο το ηλικιωμενο ζευγαρι ;) Τα εγγονια τους μου εμαθαν τον εσπρεσσο το 2002 μεσα απο ενα μπρικι ,bialetti ήταν, αν θυμηθω θα σου γραψω κ το χωριο,στη βορεια ιταλια.Δεν πινουν με την καμια καφε μηχανης, μονο απο το μπρικι, χωρις καιμακι κ πιστεψε με εσπρεσσο το λενε κ πινουν αμεσως μετα το φαγητο καθε μερα ,χρονια τωρα !
Eδω σηκώνει πολλή κουβέντα γιατί υπάρχει άγνοια για την Ιταλική πραγματικότητα.
Επιγραμματικά Espresso λένε τον καφέ από την μπρικέτα γιατί έτσι ήταν ο Espresso προπολεμικά από καφετιέρες ατμού.
Έχουν ξεχάσει εντελώς σαν να μην υπήρχαν ποτέ στη Ιταλία τους βραστούς καφέδες που έπιναν παλιά και θεωρούν παράδοση τους τον καφέ από Bialetti.
Δεν είναι υποτιμητικό όπως νομίζουν αρκετοί εδώ να πίνεις ακόμα και σήμερα στη Ιταλία τέτοιου είδους καφέ.
Σε πρόσφατη ιταλική κωμωδία βλέπεις καθηγητή ιατρικής και διευθυντή κλινικής στο τέλος του οικογενειακού γεύματος να του φέρνει η φιλιπινέζα την bialetti σε ασημένιο δίσκο για να σερβίρει το καφέ του.

vinok
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2017 9:08 am
Όνομα: Stelios
Μηχανή:: Lelit PL41 tem pid
Μύλος:: Graef 702

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από vinok » Κυρ Μάιος 28, 2017 6:09 pm

Ναι ετσι ειναι..!
Να τα γραφουμε κ αυτα !
Το οτι οι καιροι κ οι τεχνολογιες αλλαζουν δεν σημαινει οτι πρεπει να ξεχναμε πως ξεκινησε κατι ;)
Μπραβο artisti!

vinok
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2017 9:08 am
Όνομα: Stelios
Μηχανή:: Lelit PL41 tem pid
Μύλος:: Graef 702

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από vinok » Κυρ Μάιος 28, 2017 6:13 pm

Luckees έγραψε:
vinok έγραψε:Δεν εχω να σου γραψω κατι αλλο.διαβασε το παραδειγμα μου απο το ηλικιωμενο ζευγαρι ;) Τα εγγονια τους μου εμαθαν τον εσπρεσσο το 2002 μεσα απο ενα μπρικι ,bialetti ήταν, αν θυμηθω θα σου γραψω κ το χωριο,στη βορεια ιταλια.Δεν πινουν με την καμια καφε μηχανης, μονο απο το μπρικι, χωρις καιμακι κ πιστεψε με εσπρεσσο το λενε κ πινουν αμεσως μετα το φαγητο καθε μερα ,χρονια τωρα !
Αν καλύπτονται από αυτό που πίνουν τότε καλά κάνουν κ συνεχίζουν αυτό που έμαθαν απ' τους παππούδες τους. Ο κόσμος όμως προχωράει, εξελίσσεται κ ιδίως λόγω καταγωγής θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι η χώρα τους έχει παίξει κυρίαρχο ρόλο στην εξέλιξη αυτή.
Αν ποτέ βρεθούν να κουβεντιάζουν μέσα σε μια παρέα με ανθρώπους που ξέρουν πως πρέπει να βγει ο καφές, με σωστές θερμοκρασιες, πιέσεις κλπ...για να μην πω για ph νερού, ρεφρακτόμετρα κ μετρήσεις tds, θα εκτεθούν αν χρησιμοποιήσουν το επιχείρημα '' σωστός εσπρέσο είναι μόνο αυτός που έπινε ο παππούς...απ' το μπρικάκι''

Νομιζεις οτι θα εκτεθουν καποιοι που εχουν μεγαλωσει στην ιταλια κ τους εχουν μαθει τον εσπρεσσο οι παππουδες τους? Πραγματικα το πιστευεις? Δεν ανεφερε κανεις οτι αρνουνται τις νεες τεχνολογιες ...
Εχουν μαθει ομως να πινουν εσπρεσσο με τον παραδοσιακο τροπο ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vinok την Κυρ Μάιος 28, 2017 6:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Μάιος 28, 2017 6:14 pm

δε ξέρω αν βοηθάει αλλά ακόμα και πριν από ένα χρόνο έπινα καφέ από τις arielli...

μετά από κάποιους μήνες με την Lelit πήγα πάλι στο χωριό που την έχω και προσπάθησα να πιω καφέ με την arielli και ειλικρινά τον πέταξα, τώρα κοιτάζω πάλι για μπρίκι γιατί το παλιό έχει μουχλιάσει...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από tasosonic » Κυρ Μάιος 28, 2017 8:20 pm

PublicDomain έγραψε:δε ξέρω αν βοηθάει αλλά ακόμα και πριν από ένα χρόνο έπινα καφέ από τις arielli...

μετά από κάποιους μήνες με την Lelit πήγα πάλι στο χωριό που την έχω και προσπάθησα να πιω καφέ με την arielli και ειλικρινά τον πέταξα, τώρα κοιτάζω πάλι για μπρίκι γιατί το παλιό έχει μουχλιάσει...
Δηλαδή με το μπρίκι θα πιεις καλύτερο καφέ σε σχέση με την arielli ;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Μάιος 28, 2017 8:34 pm

ίσως ναι...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Νέα Silvercrest την άλλη εβδομάδα στα Lidl

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Μάιος 28, 2017 10:02 pm

vinok έγραψε:Νομιζεις οτι θα εκτεθουν καποιοι που εχουν μεγαλωσει στην ιταλια κ τους εχουν μαθει τον εσπρεσσο οι παππουδες τους? Πραγματικα το πιστευεις? Δεν ανεφερε κανεις οτι αρνουνται τις νεες τεχνολογιες ...
Εχουν μαθει ομως να πινουν εσπρεσσο με τον παραδοσιακο τροπο ;)
Προφανώς κ θα εκτεθούν αν ισχυριστούν οτι αυτός είναι ο ο ορισμός του εσπρέσο σήμερα.

Έχεις πάει Ιταλία; Έχεις δοκιμάσει καφέ από διάφορα μαγαζιά; Είχα μείνει Τοσκάνη για 6 μήνες, στο διάστημα αυτό ήπια από πολύ καλό καφέ μέχρι γεύση από καμένο λάστιχο. Τι νομίζεις λοιπόν, ότι αν ο άλλος είναι Ιταλός ξέρει σίγουρα από καφέ;

Έχεις δοκιμάσει εσπρέσο από μπρικάκι; Έχεις δοκιμάσει εσπρέσο από lelit ή από άλλη μηχανή ώστε να βγει σωστά? Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο, για πες μου;

Επειδή βλέπω κ από άλλα νήματα ότι τώρα ξεκινάς μην κάνεις υποθέσεις χωρίς τουλάχιστον να έχεις διαβάσει ή δοκιμάσει τα βασικά.
Αλλιώς μην κουράζεσαι άδικα, πάρε ένα μπρικάκι να πιεις εσπρέσο με τον παραδοσιακό τρόπο.



edit. Να διευκρινίσω ότι δεν σνομπάρω ούτε υποτιμώ των καφέ από μπρίκι. Απλά πιστεύω οτι η γεύση του πλησιάζει σε αυτήν του φίλτρου κ από τη στιγμή που δεν συνυπάρχουν συνθήκες πίεσης, θερμοκρασίας κλπ όπως ορίζονται παγκόσμια σήμερα, είναι κάτι διαφορετικό σαν αποτέλεσμα απ τον εσπρέσο μηχανής.

Απάντηση