μηχανη με καψουλες για freddo espresso

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

μηχανη με καψουλες για freddo espresso

Δημοσίευση από SimosCA » Πέμ Μάιος 04, 2017 7:02 pm

καλησπερα σε ολους
ο καιρος ζεσταινει σιγα σιγα και στο μαγαζι (ξυλουργειο) αρχιζουμε τους παγωμενους καφεδες οποτε κοιταζω να παρω μια καψουλομηχανη για να φτιαχνουμε περιπου 6-7 freddo espresso την ημερα.το να περνουμε ετοιμους και να δινουμε καθε μερα 10ευρω στους καφεδες δεν γινεται(ασε που ειναι και αισχος η καφεδες τους).λογο συνθηκων στο μαγαζι δεν το συζητω καν για μυλο/μηχανη espresso κτλ κτλ.

εχει γεμισει ο κοσμος με διαφορες μαρκες καψουλομηχανων και τα ραφια στα s/m γεματα με διαφορες γευσεις καφεδων,θα ηθελα οποιος εχει ασχοληθει με καψουλες και freddo espresso να μου πει πιες γευσεις και απο πια μαρκα του εδωσαν τα πιο καλα αποτελεσματα.

για να μην λεμε τα αυτονοητα και γεμιζουμε το φορουμ με ποστ του τυπου "η καψουλες δεν εχουν καμια σχεση με της κανονικες μηχανες κτλ κτλ",ξερω πολυ καλα οτι καφε της προκοπης απο καψουλα δεν θα παρω,οποτε ας μεινουμε στο θεμα που ειναι η αναζητησης καψουλας για ενα freddo espresso που να πινεται.

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: μηχανη με καψουλες για freddo espresso

Δημοσίευση από re4male » Πέμ Μάιος 04, 2017 7:25 pm

μια μεταχειρισμενο dolge gusto και ενα μεταχειρισμενο μυλο με επαναφωρτιζομενες καψουλες και καφε απο ολλανδια γαματο με 8 ευρω το κιλο

jimbean
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 11:08 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia classic PID
Μύλος:: ascaso i1 steel
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: μηχανη με καψουλες για freddo espresso

Δημοσίευση από jimbean » Πέμ Μάιος 04, 2017 8:05 pm

lavazza blue είχα για κάποιο διάστημα. Θα έλεγα πως το κόστος κάψουλας είναι σχετικά καλό ( περίπου 0,28/κάψουλα) και το αποτέλεσμα ανεκτό . Απο κάψουλες δοκίμασε τον ricco είναι ο μόνος που μπορεί με 2 κάψουλες εννοείτε να δώσει freddo που να μην νερώνει στην μισή ώρα. Μακριά απο illy iperespresso 0,6 € / κάψουλα!!!! .. Για δες και σε Μτχ http://www.xe.gr/spiti-kipos/kafetieres ... 35430.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimbean την Πέμ Μάιος 04, 2017 8:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: μηχανη με καψουλες για freddo espresso

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Μάιος 04, 2017 8:06 pm

Όχι και dolge gusto είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί.
Εγγύηση για Καμμένο καφέ.
Αφού θέλεις όμως οικονομία και ευκολία και όχι ποιότητα στο καφέ πάρε nespresso που έχει άπειρες φθηνότερες συμβατές κάψουλες μέχρι και στα σούπερ μάρκετ.
Αν είναι να ξεμίζεις κάψουλες καλύτερα μπρίκι για freddo....

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: μηχανη με καψουλες για freddo espresso

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Μάιος 04, 2017 11:55 pm

εγω θα έλεγα μια θεόρατη κανατα κρύας εκχείλησης του ενος λίτρου. αν βαλεις μπόλικο καφε γίνεται σουπερ συμπυκνωμένος. ο,τι πρέπει για freddo. συν οτι ειναι ήδη κρύος και δεν θα πίνεις λιωμένο παγάκι. θα το φτιάχνετε απογευματάκι στο σχόλασμα, και την άλλη μερα το πρωί θα είναι έτοιμος
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: μηχανη με καψουλες για freddo espresso

Δημοσίευση από SimosCA » Παρ Μάιος 05, 2017 12:21 am

re4male έγραψε:μια μεταχειρισμενο dolge gusto και ενα μεταχειρισμενο μυλο με επαναφωρτιζομενες καψουλες και καφε απο ολλανδια γαματο με 8 ευρω το κιλο
δεν θελω να μπερδεψω με μυλους και γεμισματα γιαυτο θελω κατι σε καψουλα.
jimbean έγραψε:lavazza blue είχα για κάποιο διάστημα. Θα έλεγα πως το κόστος κάψουλας είναι σχετικά καλό ( περίπου 0,28/κάψουλα) και το αποτέλεσμα ανεκτό . Απο κάψουλες δοκίμασε τον ricco είναι ο μόνος που μπορεί με 2 κάψουλες εννοείτε να δώσει freddo που να μην νερώνει στην μισή ώρα. Μακριά απο illy iperespresso 0,6 € / κάψουλα!!!! .. Για δες και σε Μτχ http://www.xe.gr/spiti-kipos/kafetieres ... 35430.html
οταν εφτιαχνα espresso με μυλο και μηχανη,ειχα παρει καποιους lavazza και δεν μαρεσαν καθολου,μπορω να πω οτι πηγαν στο κουβα κατευθειαν,σε καψουλες ειναι καλυτερα τα πραγματα?
Artisti έγραψε:Όχι και dolge gusto είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί.
Εγγύηση για Καμμένο καφέ.
Αφού θέλεις όμως οικονομία και ευκολία και όχι ποιότητα στο καφέ πάρε nespresso που έχει άπειρες φθηνότερες συμβατές κάψουλες μέχρι και στα σούπερ μάρκετ.
Αν είναι να ξεμίζεις κάψουλες καλύτερα μπρίκι για freddo....
για nespresso ειχα διαβασει εδω πιο παλια οτι σε καψουλες ειναι η καλυτερη αλλα σε γνησιες καψουλες,σε αυτες τον s/m υπαρχει κατι ποιοτικο?
UltiMo_ έγραψε:εγω θα έλεγα μια θεόρατη κανατα κρύας εκχείλησης του ενος λίτρου. αν βαλεις μπόλικο καφε γίνεται σουπερ συμπυκνωμένος. ο,τι πρέπει για freddo. συν οτι ειναι ήδη κρύος και δεν θα πίνεις λιωμένο παγάκι. θα το φτιάχνετε απογευματάκι στο σχόλασμα, και την άλλη μερα το πρωί θα είναι έτοιμος
τι ειναι αυτη η κανατα πρωτη φορα το διαβαζω,εχω χασει επεισοδια μαλλον!δωστε λεπτομερειες.


επισης κατι που ξεχασα να ρωτησω,τα ese pods ειναι καλυτερα απο καψουλα σε ποιοτητα/επιλογες?

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: μηχανη με καψουλες για freddo espresso

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Μάιος 05, 2017 1:56 am

SimosCA έγραψε:τι ειναι αυτη η κανατα πρωτη φορα το διαβαζω,εχω χασει επεισοδια μαλλον!δωστε λεπτομερειες.
https://www.youtube.com/watch?v=rNDrlrIuWzM

https://www.youtube.com/watch?v=-85re-nSmnA
When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση