αγορά μηχανής - μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
ioannidis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2017 8:18 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: lelit pl41tem pid
Μύλος:: quamar m80e
Οι καφέδες μου:: coffee island
Τοποθεσία: Edessa

αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από ioannidis » Πέμ Φεβ 23, 2017 8:54 am

καλημέρα σε όλους,
ειμαι νέο μέλος του forum, το οποίο όμως παρακολουθώ, και θα ήθελα την συμβουλή σας. Θέλω να αγοράσω νέα μηχανή και μύλο. Εως τώρα είχα μια krups με ένα απλό μύλο delongi, η οποία έχει χαλάσει και δεν βρίσκω ανταλλακτικά. To budget μου δεν είναι μεγάλο-σκέφτομαι γύρο στα 700ε και για τα 2. Μια μηχανή που απ οτι κατάλαβα είναι αξιολογη ειναι η lelit pl42temd pid η οποία είναι μαζί με τον μύλο. Φυσικά αν αγοραστει η pl41tem pid και ο lelit μύλος ξεχωριστά πανω κατω στα ιδια χρήματα ερχεται. Μετά ειναι και η ascaso dream αυτη με το thermoblock που είναι πανεμορφη και δεν χρειάζεται καθόλου προσπάθεια να πειστεί το άλλο φύλο. :).
Εχετε να μου προτείνεται κατι αναμεσα στις 2 η κάποιοα άλλη?? Νομίζω πως το εαν το protafilter ειναι 57 η 58mm δεν με απασχολεί γιατι δεν προκειται να αλλάζω καλαθακια, θα χρησιμοποιοώ αυτά που θα έχει η μηχανή- εξάλου μέχρι τώρα σε krups εφτιαχνα τον καφέ μου. Επίσης ο χρόνος ζεστάματος δεν με απασχολεί καθόλου στην επιλογή της μηχανης. (ας κανει και μιση ώρα)
καθημερινά πίνουμε σιγουρα 2-3 εσπρεσσο και 1-2 cappuccinos μερικές φορές.
θα προτιμουσα ο εξοπλισμός να αγοραστεί από Ελλάδα για λόγους εγγύησης εκτός πια αν η διαφορά είναι μεγάλη (εαν ειναι δυνατόν και σε κάποιες δόσεις)
μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο συνδυασμό από ελληνικά η και ξένα καταστηματα?
ευχαριστώ πολυ
Γιώργος

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Φεβ 23, 2017 9:54 am

Καλημέρα Γιώργο και καλωσήρθες :clap:
Αν θέλεις να κάνεις ένα σοβαρό ξεκίνημα μιας και έχεις καλό budget καταρχάς ξεχνάς thermoblock. Μηχανή που δεν έχει boiler δεν είναι μηχανή. Όπως και μύλος που δεν έχει μαχαίρια (burrs) δεν είναι μύλος, όπως αυτός που έχεις.
Η συγκεκριμένη μηχανή είναι πολυσυζητημένη, οπότε πας στα αντίστοιχα νήματα και διαβάζεις τις διάφορες απόψεις. Προσωπική άποψη είναι να πάρεις χωριστά μηχανή/μύλο και αν στο επιτρέπουν τα οικονομικά σου να πάρεις κάτι καλύτερο απ' το επίπεδο του ascaso.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Φεβ 23, 2017 11:43 am

Ascaso πάρε μύλο αλλά όχι καφετιέρα

ioannidis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2017 8:18 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: lelit pl41tem pid
Μύλος:: quamar m80e
Οι καφέδες μου:: coffee island
Τοποθεσία: Edessa

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από ioannidis » Πέμ Φεβ 23, 2017 7:17 pm

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οπότε παράδειγμα η lelit pl41em με τον μύλο ascaso I steel I1 ή Mahlkonig Vario Home είναι καλή εππιλογή? Η καλύτερα η μηχανη lelit pl41tem pid με μύλο lelit pl043 ή ascaso I2? Δηλαδή πιο φτηνή μηχανή με πιο καλό μύλο η το αναποδο?

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Φεβ 23, 2017 7:41 pm

ioannidis έγραψε:ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οπότε παράδειγμα η lelit pl41em με τον μύλο ascaso I steel I1 είναι καλή εππιλογή? Η καλύτερα η μηχανη lelit pl41tem pid με μύλο lelit pl043 ή ascaso I2? Δηλαδή πιο φτηνή μηχανή με πιο καλό μύλο η το αναποδο?
Δε βγαίνει αυτή η κουβέντα πουθενά. Γιατί αν σου απαντήσουμε πιο καλό μύλο, τι θα καταλάβεις ? Πόσα θα πρέπει να δώσεις για μύλο και πόσα για μηχανή ? Γιατί, εγώ με την εμπειρία που έχω τώρα, αν το budget μου ήταν 700Ε, θα αγόραζα μύλο με τα 500 και μια μεταχειρισμένη Gaggia με τα υπόλοιπα. Αλλά εμένα πλέον δε με ενοχλεί το temperature surfing ή να βάλω ένα PID αργότερα. Για σένα από τις επιλογές που βάζεις πιο πάνω, η καλύτερη είναι η lelit pl41tem pid και με τα υπόλοιπα +100 περίπου έναν μεταχειρισμένο Mazzer SJ.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Φεβ 23, 2017 7:44 pm

Ξέχασα να σου πω ότι αν κάνεις την αγορά από το barista.gr ρώτησέ τους στο τηλέφωνο τι μεταχειρισμένους μύλους έχουν κοντά στο ποσό που θα σου περισσέψει από τη Lelit. Θα σου βρουν καλύτερη λύση από τους Ascaso.

ioannidis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2017 8:18 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: lelit pl41tem pid
Μύλος:: quamar m80e
Οι καφέδες μου:: coffee island
Τοποθεσία: Edessa

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από ioannidis » Πέμ Φεβ 23, 2017 7:55 pm

to barista έχει και μεταχειρισμένα? ωραια θα τους ρωτήσω σίγουρα.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από pavlosola » Πέμ Φεβ 23, 2017 8:09 pm


thakost
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 5:59 pm
Μηχανή:: Lelit Pl41em
2η Μηχανή:: Illy Francis Y1
Μύλος:: Eureka Mignion

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από thakost » Πέμ Φεβ 23, 2017 8:42 pm

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα απ' το barista.gr την Lelit Pl41em με τον eureka mignion.Προτίμησα να μην πάρω με pid προκειμένου να πάρω καλύτερο μύλο.Και δεν το μετανοιώνω γιατί ο mignion είναι εξαιρετική επιλογή με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.Αλλωστε σύντομα το barista θα προσφέρει την after sales εγκατάσταση του εργοστασιακού pid της lelit οπότε θα μπορέσω να το κάνω όταν θα ξεχρεώσω την πρώτη αγορά.
Προτείνω ανεπιφύλακτα τον συνδιασμό αυτόν.

ioannidis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2017 8:18 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: lelit pl41tem pid
Μύλος:: quamar m80e
Οι καφέδες μου:: coffee island
Τοποθεσία: Edessa

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από ioannidis » Παρ Φεβ 24, 2017 2:42 pm

Καλησπέρα σε όλους,
τελικά μάλλον θα πάρω την lelit pl41tem pid τον μύλο quamar m80e. Λέω μάλλον γιατί θα εξαρτηθεί για το αν μπορέσω να τα αγοράσω σε δόσεις. (barista)
ευχαριστώ για τις συμβουλές σας - μου ήταν πολύ χρήσιμες. (βέβαια μετά τις συμβουλές σας έπρεπε να ανεβάσω λίγο το budget).
και μια ερώτηση ακομη από τη εμπειρία σας: έχει τόση διαφορά ο καφές αν αλεστεί με τον παραπάνω μύλο ή τον ascaso i2 και γίνει με την lelit?? δηλαδή αξίζει η διαφορά τις τιμής (έστω σε μεταχειρισμένο)? Αναρωτιέμαι (αν και απο όσα έχω διαβάσει μάλλον ναι) αν έχει νόημα να πάει κανείς σε τέτοιο μύλο με αυτην τη μηχανή.

Απάντηση