αγορά μηχανής - μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
ioannidis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2017 8:18 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: lelit pl41tem pid
Μύλος:: quamar m80e
Οι καφέδες μου:: coffee island
Τοποθεσία: Edessa

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από ioannidis » Πέμ Μαρ 02, 2017 7:15 pm

ναι τον βρήκα μεταχειρισμένο. Υπάρχει και ο caedo e6p μεταχειρισμένος (barista). Θα γράψω αυριο εντυπώσεις για τον συνδυασμο lelit-quamar. Ελπίζω να καταφέρω να κάνω ενα κανονικό espresso.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 02, 2017 10:28 pm

Καλά, μην περιμένεις να κάνεις με τη μία καφέ. Θέλει λίγο χρόνο να μάθεις τον εξοπλισμό, να βρεις το σωστό κόψιμο, τους χρόνους κλπ. Στο λέω για να μην απογοητευτείς, γιατί πέρασα τα ίδια. Τουλάχιστον θα γλιτώσεις το στρώσιμο τον μαχαιριών.
Απαραίτητη είναι μια ζυγαριά 0.1γρ και ένα εύκολο blend-ακι για να μην πάρεις ξυνίλες με το καλημέρα.
Καλορίζικος :oneup:

ioannidis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2017 8:18 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: lelit pl41tem pid
Μύλος:: quamar m80e
Οι καφέδες μου:: coffee island
Τοποθεσία: Edessa

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από ioannidis » Σάβ Μαρ 04, 2017 3:42 pm

λοιπόν σημερα παρελαβα και τον μύλο. Ξόδεψα πάνω από μισό κιλό καφέ μέχρι να πετύχω κάτι αξιόλογο. Δοκίμασα και τον taresso tigrato. Λοιπόν με 15-16γρ , πάτημα περίπου 13-15 κιλά η μηχανή ανεβάζει και μένει γυρω στα 8-9 bar και έχω 60ml σε περίπου 25-26 δευτερόλεπτα. To pid της lelit είναι στους 93 βαθμούς με offset 5 βαθμούς. Το αποτέλεσμα είναι καλούτσικο αλλά χρειάζεται λίγο ζαχαρη ο καφες γιατί αλλιώς είναι αρκετά δυνατός. Για να τον κάνω το καφέ λιγότερο πικρό τι πρέπει να αλλάξω? λιγότερο καφε, λιγότερη θερμοκρασία, λιγότερα ml ή διφορετικό καφέ απο τον taresso?
όταν βγάζω το portafilter ο καφές είναι σχεδον στεγνός και βγαίνει σαν μπισκότο αφήνοντας το καλαθακι καθαρό.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Μαρ 04, 2017 4:26 pm

18 - 19 gr καφε στα 30'' - 35'' για 40ml.
Mε την θερμοκρασια πρεπει να το βρεις μονος σου.
O tigrato ειναι πολυ γλυκος καφες.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Μαρ 04, 2017 5:04 pm

Ο χρόνος της εκχύλισης σου ειναι μικρός .Κόψε ψιλότερα όπως σου λέει ο χρήστος ώστε να πάρει κατα μέγιστο 40ml σε 30 sec ή και περισσοτερο .Δεν εχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο καφέ αλλά αν το καλάθι σου χωράει μέχρι 15-16 γρ βγάλε μέχρι 40 ml ,αλλιώς βάλε περισσοτερα γραμμαρια καφέ για να πάρεις περισσοτερο ρόφημα.
Κατα τα αλλα πρέπει να μας πεις αν ο καφές σου ειναι δυνατός ή πικρός όπως τα λές.Δυνατός δεν πιστεύω οτι θα ειναι με 16γρ για 60 ml ή αλλιώς μετά πρέπει να βάλεις λίγο νερό να αραιώσει? Το πικρός μάλλον ειναι θέμα υψηλής θερμοκρασίας εκχύλισης-για δοκιμασε να κατεβάσεις θερμοκρασία στο Pid 1-2 βαθμούς τη φορά όσο παίρνει χωρίς να σου βγάλει ξυνίλα στο στόμα.

Σε ποιό νούμερο στον μύλο σου κόβεις?Εχεις γυμνό πορταφίλτερ να βλέπεις την εκχύλιση ή με spouts?

ioannidis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2017 8:18 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: lelit pl41tem pid
Μύλος:: quamar m80e
Οι καφέδες μου:: coffee island
Τοποθεσία: Edessa

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από ioannidis » Σάβ Μαρ 04, 2017 6:39 pm

δοκίμασα να ανεβάσω την θερμοκρασία στους 95 βαθμους, με 16γρ καφέ και πιο ψιλοκομμένος. έβγαλα 40ml σε 32sec περίπου. λίγο καλύτερο (δεν ήταν τόσο πικρό) καλύτερη κρεμα αλλά πάλι όχι για τα γούστα μου. Θα τον ήθελα πιο γλυκό. Ειδηκά στην αρχη η γευση του πικρίζει. Δεν εχω ανοικτό πορταφίλτερ δυστυχώς. Θα δοκιμάσω αυριο να χαμηλώσω την θερμοκρασία όπως λες. Ο μύλος (Μ80ε) είναι στο 4+1 κλικ.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Μαρ 04, 2017 9:47 pm

Η αύξηση ή μειωση της θερμοκρασίας ανάλογα με το αν και κατα πόσο βελτιώνεται η γεύση σου δείχνει προς τα που να κινηθείς.Εφόσον η αύξηση της θερμοκρασιας μείωσε την πικρίλα (?) , αύξησε την κι άλλο μήπως βελτιωθεί περισσοτερο.Αλήθεια το offset = 5 το διάβασες κάπου για την μηχανή σου ή το όρισες αυθαίρετα γιατι μου ακούγεται λίγο?

ioannidis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2017 8:18 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: lelit pl41tem pid
Μύλος:: quamar m80e
Οι καφέδες μου:: coffee island
Τοποθεσία: Edessa

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από ioannidis » Τρί Μαρ 07, 2017 4:18 pm

λοιπον με τον taresso δεν κατάφερα να πιο ωραίο καφέ. Για να μην το πετάξω όλο λοιπόν το εβαλα στην άκρη και δοκίμασα άλλον. Πήρα 1kg από τα coffee island. (αυτό που χρισημοποιούν αυτοί). μετά από καμια 20ριά καφέδες (2μέρες ήθελα να φύγει η ξινίλα και η πικράδα από την γλώσσα) κατέληξα ότι για να βγάλω τον ίδιο καφέ που κάνουν και αυτοί πρέπει στο pid να βάλω 104 (χωρίς offset) τον μύλο (quamar m80e) στο 4+1 κλικ και με σχετικά ελαφρύ πάτημα κάνει περίπου 28sec για 50ml καφέ.
μια χαρά με αυτόν το καφέ. Αργότερα θα θέλω να δοκιμάσω άλλον καφέ. Αυτό που φοβάμαι ότι θα ξαναπεράσω τα ίδια για να το καταφέρω? η μάλλον με την εμπειρία σιγα σιγά θα είμαι σε θέση να καταλάβω από την αρχή τι δεν πάει καλά και σε 2-3 φλυτζάνια να το διορθώσω?
ποιο μαγαζί προτείνεται για να πάρω καφέ αλλά να μπορεί να μου πεί πώς να τον κάνω? (χρόνους -ml, θερμοκρασια κτλ)
ps: τελικά το offset πρέπει να είναι 10-11 βαθμοί γιατι ο καφές coffee island θέλει 93-94 βαθμους και εγω το έχω στους 103-104

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από Rallakias » Τρί Μαρ 07, 2017 7:42 pm

Ο καφές του coffe island θέλει 94-95 οπότε υπολόγισε το offset σου.
Κατα δεύτερον δεν μας είπες πόσο καφέ έβαλες για να πάρεις 50 ml σε 28 sec.Θα σου πρότεινα να ξεκινησεις να ζυγίζεις την ποσότητα καφέ που κόβεις και το βάρος του ροφήματος που παίρνεις γιατι τα 50ml μπορεί να μην ειναι 50ml ακριβώς αλλά πχ 53ml και μπορεί να ειναι πχ 35γρ ή και 42γρ ροφήματος.Κανόνισε να παίζεις σε μια αναλογια βάρους καφέ / βάρους ροφήματος απο 1/1,5 έως και 1/2,5 .Πολλοί παίζουν στο 1/1,5 έως και 1/1,8 κάποιοι παίζουν και στο 1/1 .Εξαρτάται απο εσένα πόσο σώμα θέλεις στον καφέ σου , αν θα τον πιείς εσπρεσσο ή καπουτσίνο , lungo ή ristretto κτλ.
Μετά θα σου πρότεινα να βρείς εναν καφέ που σου βγαίνει εύκολα και σου ταιριάζει στο στομα και να τον δουλέψεις αρκετό καιρό για να μάθεις ''παίζοντας'' μαζί του , τον μύλο σου , την αναλογια εκχείλισης που σου ταιριάζει , το πόσο καφέ θα βάλεις στο καλάθι σου και άλλα.Αφού καταλήξεις κάπου και δεις οτι εχεις επαναληπτικότητα σε αυτα που κάνεις κοινώς δεν σου βγάινουν τυχαία οι καλοι καφέδες αλλα μπορεις να επαναλάβεις τις σωστες ρυθμίσεις , τότε και αν νοιώθεις έτοιμος για δοκιμές περνάς σε κάποιον άλλο καφέ για να τον δοκιμάσεις και να δοκιμαστείς πάνω του.Μην κάνεις το λάθος στα πρώτα σου βήματα και αλλάζεις καφέ κάθε βδομάδα δεν θα βγάλεις άκρη.
Σε κάθε περίπτωση δοκιμασε καφέδες απο roasters που τον σερβίρουν και οι ίδιοι και μπορούν να σου πούν τις ρυθμίσεις του όπως coffelab / coffeisland / coffeeberry / kudu / taf κτλ.Δεν υπάρχει περιπτωση να σου αρνηθούν να σου πούν θερμοκρασία εκχύλισης , βάρος και χρόνο για τον καφέ που πουλάνε και θέλουν να σου βγεί καλός και στο σπίτι.

P.S. Ενημερωσε και το προφίλ σου με τα στοιχεια της μηχανης σου , το μύλο σου κτλ

ioannidis
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2017 8:18 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: lelit pl41tem pid
Μύλος:: quamar m80e
Οι καφέδες μου:: coffee island
Τοποθεσία: Edessa

Re: αγορά μηχανής - μύλου

Δημοσίευση από ioannidis » Τρί Μαρ 07, 2017 8:17 pm

καφε βάζω 16γρ στο διπλό καλαθάκι. Θα κάνω αυτό που λες. Θα κάτσω σε αυτόν το καφέ για ένα διαστημα, θα δοκιμάζω να κάνω μικροαλλαγες, και αφου θα πετυχαινω επαναληψημότητα τοτε θα δοκιμάσω και άλλο καφε.
Απο την εμπειρία σας ποια η διαφορά των παρακάτω:
ψιλοκομμενος καφές και πολύ ελαφρύ πάτημα - πιο χοντροκομμενος καφές και πιο πολύ πάτημα με την προυπόθεση ότι η ροή είναι η ίδια?

Απάντηση