Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Δεκ 23, 2021 6:31 pm

Μέχρι να βρεις το σωστό κόψιμο στον μύλο έχει φθορά και πέταγμα καφέ! Μετά είναι όλα ρουτίνα και καθημερινότητα και πανευκολα όσο κρατάς τον ίδιο καφέ!

cristofer96
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 10:43 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cristofer96 » Πέμ Δεκ 30, 2021 11:53 pm

Καλησπέρα :|
Έχω την μηχανή delonghi dedica ec685 και δεν μου αρέσει το πλαστικό που έχει στο portafilter και θα ήθελα να πάρω ένα εξολοκλήρου μεταλλικό που να μπορώ να κάνω μονή και διπλή δόση αλλάζοντας το καλάθι. Αν βγάλω το πλαστικό υπάρχει μια τρυπά από την βίδα και νομίζω ότι δεν κάνει τόσο καλό αφρό χωρίς το πλαστικό. θελω κατι οικονομικό. έχω πάρει ένα ελεύθερο καλάθι από aliexpress για 2 δόσεις που είμαι ευχαριστημένος για διπλό φρεντο αλλα θα ήθελα να φτιάχνω και 2 μαζί μονούς καφέδες ή και έναν. Έχετε κάτι να μου προτείνετε?

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Δεκ 31, 2021 7:36 am

cristofer96 έγραψε:
Πέμ Δεκ 30, 2021 11:53 pm
Καλησπέρα :|
Έχω την μηχανή delonghi dedica ec685 και δεν μου αρέσει το πλαστικό που έχει στο portafilter και θα ήθελα να πάρω ένα εξολοκλήρου μεταλλικό που να μπορώ να κάνω μονή και διπλή δόση αλλάζοντας το καλάθι. Αν βγάλω το πλαστικό υπάρχει μια τρυπά από την βίδα και νομίζω ότι δεν κάνει τόσο καλό αφρό χωρίς το πλαστικό. θελω κατι οικονομικό. έχω πάρει ένα ελεύθερο καλάθι από aliexpress για 2 δόσεις που είμαι ευχαριστημένος για διπλό φρεντο αλλα θα ήθελα να φτιάχνω και 2 μαζί μονούς καφέδες ή και έναν. Έχετε κάτι να μου προτείνετε?
Καλημέρα!
Υπάρχει στο Aliexpress για δύο μονά εσπρεσσάκια spouts για Dedica.
..Για πάντα και μια μέρα.

NIKST1
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 1:52 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από NIKST1 » Τετ Ιαν 05, 2022 2:12 pm

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι και εγω να αλλάξω μηχανή και το βάζω εδω για να μην ανοίξω νέο φόρουμ.

Το ισχύον set up είναι πολύ lowγια τα πρότυπά σας.
Ξεκίνησα το ταξίδι μου με φραπε, ελληνικούς με δίαφορα μπρίκια, Nespresso και κατέληξα σε μια Arriete Retro κόκκινη το 2018.
Από τότε το βήμα είναι ένας μήλος Hario slim pro , τον οποίον και σκέφτομαι να κρατήσω για τώρα , αν και έχω διαβάσει ότι προτείνετε 200+ αυτόματους στο σαιτ .
Αν έπαιρνα μήλο, θα έπαιρνα στο μέλλον τον Sage Smart grinder.

Για εσπεσιέρα ενδιαφέρομαι καθώς έσπασε το γκρουπ ( κλέιστρο , πορταφίλτερ) και έχω σκεφτεί διάδορες.
Από προσωπικό γούστο, έναν φίλο που ασχολείται με τους καφέδες και φόρουμς εδω μέσα, υποψήφιες ήταν:

1) delonghi dedica (100 ευρω μονο, μικρη σε μέγεθος , μένω με τους δικούς μου τώρακ ια η κουζίνα είναι περιορισμένη και όμορφη )
αρνητικά. σίγουρα το υλικό , το 41 mm portafilter και ισως το panarello.

2) Gaggia Classic (αγαπημένο όνομα, έχω διαβάσει δίαφορα υπέρ και κατά. 58 mm αρκετά καλό πορταφίλτερ. για pid θέλει κόπο αλλα είναι εφικτό.)

3)Rancilio Silva ( 1 νεφρό ,πολύ καλή. pid λιγο δυσκολο αλλα μπαινει, απαραίτητο όμως γιατι βαράει θερμοκρασίες)

4)Bambino plus (πολλές απόψεις. ευχρηστη , πλαστικούρα... λίγο από όλα. σίγουρα σα μέγεθος καλό)

5)Κάποια αυτόματη. έχω διαβάσει διάφορα , έχω μπερδευτεί.

6) Lelit. Ίσως οι καλύτερες (προσωπικά μετά τη rancilio) . Για εδώ σκέφτομαι . Ορειχάλκινο boiler , pid ,ανθεκτικά κουμπάκια. ΤΟ ερώτημα είναι τιαν θησιάσω.

Και επιπλέον, αξίζει να πάρω καφετιέρα απο το amazon γερμανίας? έχει 65 ευρω διαφορά . Είναι αξιόπιστο? τι ισχύει μετά με εγγύηση κλπ?

βλέπω διαφορες. Να πάρω μανόμετρο με pid kai 57ari ή 58αρι με pid χωρίς μανόμετρο. (Έχετε να προτείνετε κάποια αλλαγή ? πχ στο gaggia βάζουμε pid και opv για την πιεση απο οιτ εχω ψάξει.

7) Υπάρχει κάποια φτηνή dual boiler για να μην παιδεύομαι με το αφρόγαλα θερμοκρασίες κλπ?

Εγγραψα πολλά , συγγνώμη,
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Άβαταρ μέλους
StevePS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2020 12:51 pm
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Nespresso στο χωριό
Μύλος:: Eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: Conte (Βόλος), Single Origin
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από StevePS » Τετ Ιαν 05, 2022 7:57 pm

NIKST1 έγραψε:
Τετ Ιαν 05, 2022 2:12 pm
Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι και εγω να αλλάξω μηχανή και το βάζω εδω για να μην ανοίξω νέο φόρουμ.

Το ισχύον set up είναι πολύ lowγια τα πρότυπά σας.
Ξεκίνησα το ταξίδι μου με φραπε, ελληνικούς με δίαφορα μπρίκια, Nespresso και κατέληξα σε μια Arriete Retro κόκκινη το 2018.
Από τότε το βήμα είναι ένας μήλος Hario slim pro , τον οποίον και σκέφτομαι να κρατήσω για τώρα , αν και έχω διαβάσει ότι προτείνετε 200+ αυτόματους στο σαιτ .
Αν έπαιρνα μήλο, θα έπαιρνα στο μέλλον τον Sage Smart grinder.

Για εσπεσιέρα ενδιαφέρομαι καθώς έσπασε το γκρουπ ( κλέιστρο , πορταφίλτερ) και έχω σκεφτεί διάδορες.
Από προσωπικό γούστο, έναν φίλο που ασχολείται με τους καφέδες και φόρουμς εδω μέσα, υποψήφιες ήταν:

1) delonghi dedica (100 ευρω μονο, μικρη σε μέγεθος , μένω με τους δικούς μου τώρακ ια η κουζίνα είναι περιορισμένη και όμορφη )
αρνητικά. σίγουρα το υλικό , το 41 mm portafilter και ισως το panarello.

2) Gaggia Classic (αγαπημένο όνομα, έχω διαβάσει δίαφορα υπέρ και κατά. 58 mm αρκετά καλό πορταφίλτερ. για pid θέλει κόπο αλλα είναι εφικτό.)

3)Rancilio Silva ( 1 νεφρό ,πολύ καλή. pid λιγο δυσκολο αλλα μπαινει, απαραίτητο όμως γιατι βαράει θερμοκρασίες)

4)Bambino plus (πολλές απόψεις. ευχρηστη , πλαστικούρα... λίγο από όλα. σίγουρα σα μέγεθος καλό)

5)Κάποια αυτόματη. έχω διαβάσει διάφορα , έχω μπερδευτεί.

6) Lelit. Ίσως οι καλύτερες (προσωπικά μετά τη rancilio) . Για εδώ σκέφτομαι . Ορειχάλκινο boiler , pid ,ανθεκτικά κουμπάκια. ΤΟ ερώτημα είναι τιαν θησιάσω.

Και επιπλέον, αξίζει να πάρω καφετιέρα απο το amazon γερμανίας? έχει 65 ευρω διαφορά . Είναι αξιόπιστο? τι ισχύει μετά με εγγύηση κλπ?

βλέπω διαφορες. Να πάρω μανόμετρο με pid kai 57ari ή 58αρι με pid χωρίς μανόμετρο. (Έχετε να προτείνετε κάποια αλλαγή ? πχ στο gaggia βάζουμε pid και opv για την πιεση απο οιτ εχω ψάξει.

7) Υπάρχει κάποια φτηνή dual boiler για να μην παιδεύομαι με το αφρόγαλα θερμοκρασίες κλπ?

Εγγραψα πολλά , συγγνώμη,
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Καλό είναι να ξεκαθαρίσεις πρώτα εσύ τι θες. Προσπάθησε να βρεις ένα μέγιστο μπάτζετ και περιόρισε την έρευνά σου εκεί κοντά. Επίσης φρόντισε μέσα στο μπατζετ αυτό να περιλαμβάνεις έστω και τον πιο οικονομικό μύλο, γιατί μόνο έτσι θα γευτείς ωραίους πραγματικά καφέδες έστω και με καλή μηχανή. Μόνο εσύ θα βρείς σε τι βαθμό θα πρέπει να κόβεις τον αγαπημένο σου καφέ ώστε να πάρεις το σωστό αποτέλεσμα που θες.

Ελπίζω να βοήθησα

rave
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2022 3:47 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από rave » Παρ Ιαν 07, 2022 3:53 am

Παιδιά καλησπέρα,
Πρόκειται να προβώ σε αγορα μηχανής εσπρέσσο για οικιακή χρήση και θέλω τη γνώμη σας για τα 2 μοντέλα στα οποία έχω καταλήξει.
Το ένα είναι η ECM Classika PID
και το δεύτερο η Lelit PL91T Victoria PID.
Σας ευχαριστώ πολυ.

cristofer96
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 10:43 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cristofer96 » Παρ Ιαν 07, 2022 6:58 pm

laonikos78 έγραψε:
Παρ Δεκ 31, 2021 7:36 am
cristofer96 έγραψε:
Πέμ Δεκ 30, 2021 11:53 pm
Καλησπέρα :|
Έχω την μηχανή delonghi dedica ec685 και δεν μου αρέσει το πλαστικό που έχει στο portafilter και θα ήθελα να πάρω ένα εξολοκλήρου μεταλλικό που να μπορώ να κάνω μονή και διπλή δόση αλλάζοντας το καλάθι. Αν βγάλω το πλαστικό υπάρχει μια τρυπά από την βίδα και νομίζω ότι δεν κάνει τόσο καλό αφρό χωρίς το πλαστικό. θελω κατι οικονομικό. έχω πάρει ένα ελεύθερο καλάθι από aliexpress για 2 δόσεις που είμαι ευχαριστημένος για διπλό φρεντο αλλα θα ήθελα να φτιάχνω και 2 μαζί μονούς καφέδες ή και έναν. Έχετε κάτι να μου προτείνετε?
Καλημέρα!
Υπάρχει στο Aliexpress για δύο μονά εσπρεσσάκια spouts για Dedica.
Φίλε έψαξα να βρω τι παίζει, δεν βρήκα πολλά με 2 στόμια και βλέπω ότι η τιμή είναι γύρω στα 40€. Υπάρχει κάτι ποιο οικονομικό ή η τιμή του είναι καλή;
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Ιαν 07, 2022 7:04 pm

Η τιμή είναι κανονική για το προϊόν που ζητάς.
Όρμα του! :a013:
ΠΡΟΣΟΧΗ: Στείλε μήνυμα στον πωλητή να μην γράψει την πραγματική τιμή αλλά μια που να είναι κάτω από 22€ γιατί θα πληρώσεις τελωνείο διαφορετικά.
..Για πάντα και μια μέρα.

paykopete
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2021 2:21 pm
Όνομα: Πάνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από paykopete » Τρί Ιαν 11, 2022 2:48 pm

Καλησπερα και παλι! Λοιπον διαβαζοντας αρκετα και στο συγκεκριμενο post αλλα και στο φορουμ τελικα θα "αποφυγω"¨την επιλογη μηχανης και ενσωματωμενου μυλου και θα προχωρησω στην αγορα της Lelit P41 Plust Pid για να εχω και το 58αρι portafilter και το pid. Ο μονος διαολος που μου εχει μπει ειναι στην επιλογη του μυλου. Ειμαι μεταξυ του Eureka Mignon Specialita και του Baratza Sette 270wi. Γενικα θα κανω 2 διπλους εσπρεσσο το πρωι και εννοειται σκ πιο πολλα καφεδακια. Απλα δεν ξερω αν αξιζει το παραπανω κοστος για τον sette o οποιος βεβαια εχει το αυτοματο ζυγισμα το οποιο λογικα λυνει χερια! Καθε γνωμη δεκτη!

paykopete
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2021 2:21 pm
Όνομα: Πάνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από paykopete » Πέμ Ιαν 13, 2022 10:49 am

Και στην εξισωση "διαολος" μολις μπηκε και ο Eureka Mignon Single Dose https://www.barista.gr/el/MIGNON-SINGLE-DOSE-22292
Που απο οτι βλεπω γενικα θα κινηθω στο κομματι single dosing...

Απάντηση