Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
King
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 10:02 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από King » Σάβ Μάιος 28, 2022 2:12 pm

Tελικα πηρα την PL41 Plust Pid χωρις μανομετρο διοτι απο οτι ειδα στο site δεν ειχε διαθεσιμο. Δεν πειραζει!!! Aς ελπισουμε να την στειλουν εστω τη Δευτερα και μην την πατησω με τον μυλο που ειχα παρει και ενω ειχε διαθεσιμο στο site με πηραν τηλεφωνο μερα απο μερικα λεπτα και μου ειπαν οτι... δεν ειχαν!!!! :waf:

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Κυρ Μάιος 29, 2022 7:37 pm

King έγραψε:
Σάβ Μάιος 28, 2022 2:12 pm
Tελικα πηρα την PL41 Plust Pid χωρις μανομετρο διοτι απο οτι ειδα στο site δεν ειχε διαθεσιμο. Δεν πειραζει!!! Aς ελπισουμε να την στειλουν εστω τη Δευτερα και μην την πατησω με τον μυλο που ειχα παρει και ενω ειχε διαθεσιμο στο site με πηραν τηλεφωνο μερα απο μερικα λεπτα και μου ειπαν οτι... δεν ειχαν!!!! :waf:
Καλούς καφέδες εύχομαι! Ποιον μύλο παρήγγειλες αν επιτρέπεται ?

King
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 10:02 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από King » Κυρ Μάιος 29, 2022 10:08 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Κυρ Μάιος 29, 2022 7:37 pm
King έγραψε:
Σάβ Μάιος 28, 2022 2:12 pm
Tελικα πηρα την PL41 Plust Pid χωρις μανομετρο διοτι απο οτι ειδα στο site δεν ειχε διαθεσιμο. Δεν πειραζει!!! Aς ελπισουμε να την στειλουν εστω τη Δευτερα και μην την πατησω με τον μυλο που ειχα παρει και ενω ειχε διαθεσιμο στο site με πηραν τηλεφωνο μερα απο μερικα λεπτα και μου ειπαν οτι... δεν ειχαν!!!! :waf:
Καλούς καφέδες εύχομαι! Ποιον μύλο παρήγγειλες αν επιτρέπεται ?
Eχω εναν Lelit PL043MMI απο τον Νοεμβριο. Σε μερικου μηνες η απο τον νεο χρονο θα παω για αναβαθμιση.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Δευ Μάιος 30, 2022 12:16 pm

Καλημέρα σας. Ονομάζομαι Γιώργος και λόγω μιας ασθένειας πέρασα το 3ήμερο σπίτι μου διαβάζοντας το υπέροχο forum σας και για τα οποια γραφετε. Αυτη τη στιγμη πινω καφε απο μια Nespresso Vertuo, αλλα επειδη ανηκει στο πατρικο μου και αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε μετακομιση , θα κανω αγορα νεας μηχανης. Οποτε αποφασισα να περασω στη πλευρα του αληθινου espresso και να φυγω απ τις καψουλες , που αρχιζω να πιστευω οτι οικονομικα δεν συμφερουν καθολου και η ποιοτητα του καφε ειναι μετρια. Οποτε δεν εχω καμια γνωση barista , και οτι εμαθα το εμαθα απο εδω και με περισσοτερο ψαξιμο, οποτε με συγχωρειτε αν δεν καταλαβα καποια πραγματα.
Απ οσα διαβασα εχω κατασταλαξει στη Lelit και συγκεκριμενα σε 2 μοντελα, Pl41Tem Pid και την Pl41 Plust Pid. Οι διαφορες απ οτι καταλαβα ειναι το boiler απο 250 σε 300 και τα mm του portafilter απο 57mm σε 58mm. Ειχα κατασταλαξει στη Tem αλλα μαλλον λογω portafilter θα επιλεξω την 58αρα , αν τυχον και στο μελλον δω οτι καιγομαι και θελησω καποια αναβαθμιση , για να μπορω να βρισκω και οποιο ευκολα ανταλλακτικα. Δεν ξερω αν συμφωνειτε με αυτο, θα ηθελα τη γνωμη σας.
Όσον αφορά το grinder ελεγα θα παω σε ενα budget τυπου Graef ή Ascaso και προτιμησα το Ascaso. Ομως με προβληματισε τα οσα διαβασα για κατι περιστροφες ετσι ωστε να βρεθει το σημειο 0. Να σας πω την αληθεια ειχα καει τοσο στον υπολογιστη που δεν καταλαβα πολλα. Αν τα διαβασω με μεγαλυτερη προσοχη ή αν βρω καποιον που να γνωριζει ισως να την βρω την ακρη. Τελος παντων μετα απο περισσοτερο ψαξιμο εφθασα σε ενα διλημμα μεταξυ Eureka Mignon Specialita, Baratza Sette 720 ή 720wi και στη Niche Zero. Καταλαβαινω οτι εχουν διαφορετικα burrs (κωνικά και flat) και αυτο ειναι κατι το οποιο δεν ξερω τι προτιμω γιατι ποτε δεν ασχοληθηκα τοσο πολυ με τον καφε καθως ειχα κυριως καψουλες ή επινα ελληνικο. Το μονο που με προβληματιζει στη Niche Zero ειναι οτι δεν ξερω λογω οτι τη βρισκω στην Αγγλια μονο , τι tech support εχει στην Ελλαδα. Το ιδιο ισχυει και για τις αλλες 2 μαρκες ?
Επειδή βέβαια τώρα μετακομίζω και παίρνω νέα έπιπλα σκέφτηκα το γεγονός να αγοράσω για αρχή τη μηχανή + ένα χειροκίνητο grinder εως οτου να κατασταλαξω σε καποιο ηλεκτρικο grinder. Θα ηθελα ομως να λυθει αυτο το διλημμα μου χαχα και επειδη εχετε τεραστια γνωση πανω σε αυτα και θα ηθελα να μαθω , γραφω αυτο το post. Το budget το σκεφτομαι να σας πω την αληθεια, αλλα αν ειναι να καουμε και να πινουμε καφεδαρες , γιατι μου αρεσει ο καφες πολυ, τότε πασο.. αλλα ποιος ακουει την κυρά? χαχαχα

σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Μάιος 30, 2022 12:50 pm

Καλώς ήρθες!

Από επιλογή μηχανής είσαι καλά.

Προσοχή στον μύλο άλεσης που θα αγοράσεις είναι το σημαντικότερο πράγμα και καλό θα ήταν να πάρεις κάτι καλό μια και καλή.

Πχ: προέρχομαι από μυλους Graef 802, τώρα έχω Ascaso mini i2 και πάω για Eureka Atom 65.

Αν ήξερα πόσο σημαντικός είναι ο μύλος θα πήγαινα απευθείας στην τελευταία μου επιλογή αποφεύγοντας την πρώτη και την δεύτερη.
..Για πάντα και μια μέρα.

King
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 10:02 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από King » Δευ Μάιος 30, 2022 1:59 pm

Γνωριζει κανενας εαν στελνει mail οτι η παραγγελια εχει αποσταλει απο το barista.gr; Εχω πληρωμενη την παραγγελια απο το Σαββατο και δεν βλεπω φως στο τουνελ. Τους εστειλα και μυνημα μηπως συμπεριλαβουν ενα τυφλο καλαθακι γιατι το ξεχασα αλλα δεν μου απαντησαν.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Μάιος 30, 2022 2:04 pm

King έγραψε:
Δευ Μάιος 30, 2022 1:59 pm
Γνωριζει κανενας εαν στελνει mail οτι η παραγγελια εχει αποσταλει απο το barista.gr; Εχω πληρωμενη την παραγγελια απο το Σαββατο και δεν βλεπω φως στο τουνελ. Τους εστειλα και μυνημα μηπως συμπεριλαβουν ενα τυφλο καλαθακι γιατι το ξεχασα αλλα δεν μου απαντησαν.
Εμένα μου είχε σταλεί tracking number με ΕΛΤΑ courier μετά την αγορά.
Πάρε όμως τηλέφωνο αν ανησυχείς για κάτι.
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Μάιος 30, 2022 2:38 pm

laonikos78 έγραψε:
Δευ Μάιος 30, 2022 12:50 pm
Καλώς ήρθες!

Από επιλογή μηχανής είσαι καλά.

Προσοχή στον μύλο άλεσης που θα αγοράσεις είναι το σημαντικότερο πράγμα και καλό θα ήταν να πάρεις κάτι καλό μια και καλή.

Πχ: προέρχομαι από μυλους Graef 802, τώρα έχω Ascaso mini i2 και πάω για Eureka Atom 65.

Αν ήξερα πόσο σημαντικός είναι ο μύλος θα πήγαινα απευθείας στην τελευταία μου επιλογή αποφεύγοντας την πρώτη και την δεύτερη.
Πολύ σωστή παρατήρηση φίλε. Το νόημα του παίρνω από την αρχή τον σωστό μύλο, (με το ρίσκο βέβαια του ότι μπορεί να μην ασχοληθώ και καθόλου), μας γλιτώνει αμέσως από μία η έστω και δύο επόμενες αναβαθμίσεις μέχρι να καταλήξουμε στον σωστό ,! Και με το όποιο οικονομικό κόστος
:oneup:

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Δευ Μάιος 30, 2022 7:04 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !! Ο Eureka Atom 65 εχει flat burrs σωστα ? Τα επιπεδα μαχαιρια ενισχυουν ποιες γευσεις ή τυπους καφε αν επιτρεπεται ? Γιατι και εγω δεν καταλαβαινω πολλα οσον αφορα flat vs conical burrs..

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Μάιος 30, 2022 7:43 pm

Ναι αυτός ο μύλος που θα πάρω έχει επίπεδα μαχαίρια.
Αυτός που έχω έχει μικρά κωνικά.
Αλλά δεν με νοιάζει! (η αλλαγή) :D

Στη θεωρία τα επίπεδα μαχαιριά αποδίδουν καλύτερα οι natural καφέδες με τα φουντούκια, κακάο κτλ.
Στα κωνικά μαχαιριά οι washed θα βγάλουν καλύτερα τα λουλούδια (εξωτικούς καφέδες) και την οξύτητα.
..Για πάντα και μια μέρα.

Απάντηση