Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
dimitris87
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2022 6:00 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dimitris87 » Παρ Ιουν 17, 2022 8:21 pm

@Giorgos_Sp έβλεπα τα μηνύματα σου και θα σου έστελνα και μηνύματα να σε ρωτήσω ποια accessories αγόρασες τελικά.

@laonikos78 καλώς σας βρήκα!
Από την PL41 Anna ΕΜ ξεκίνησα να κοιτάω, μετά διαβάζοντας περισσότερα σχόλια, πηγα στην TEM και μετά είπα ας ανέβω λίγο ακόμα για την Plus T.
Το πρωινό ποστ ήταν κάπως βιαστικό από την απογοήτευση μου. Είχα παραγγείλει την Plus T από online μαγαζί εδώ στην Αγγλία χθες το βράδυ και σήμερα το πρωί μου ήρθε μειλ ότι είναι εξαντλημενη. Στο καπάκι, μιλάω με batista.gr και μου λέει ότι το μοντέλο καταργήθηκε.

Όπως έγραψα και στο πρώτο μου ποστ, οι καφέδες που πίνω είναι 90% φρέντο εσπρέσο και το υπόλοιπο 10% κάνας ζεστός εσπρέσο, κάνας αμερικανο. Νομίζω ότι μάλλον αξίζει να πάω στην PL41 TEM και το υπόλοιπο των χρημάτων να τα δώσω σε φίλτρο κλπ.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Κυρ Ιουν 19, 2022 8:47 pm

dimitris87 έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:21 pm
@Giorgos_Sp έβλεπα τα μηνύματα σου και θα σου έστελνα και μηνύματα να σε ρωτήσω ποια accessories αγόρασες τελικά.

@laonikos78 καλώς σας βρήκα!
Από την PL41 Anna ΕΜ ξεκίνησα να κοιτάω, μετά διαβάζοντας περισσότερα σχόλια, πηγα στην TEM και μετά είπα ας ανέβω λίγο ακόμα για την Plus T.
Το πρωινό ποστ ήταν κάπως βιαστικό από την απογοήτευση μου. Είχα παραγγείλει την Plus T από online μαγαζί εδώ στην Αγγλία χθες το βράδυ και σήμερα το πρωί μου ήρθε μειλ ότι είναι εξαντλημενη. Στο καπάκι, μιλάω με batista.gr και μου λέει ότι το μοντέλο καταργήθηκε.

Όπως έγραψα και στο πρώτο μου ποστ, οι καφέδες που πίνω είναι 90% φρέντο εσπρέσο και το υπόλοιπο 10% κάνας ζεστός εσπρέσο, κάνας αμερικανο. Νομίζω ότι μάλλον αξίζει να πάω στην PL41 TEM και το υπόλοιπο των χρημάτων να τα δώσω σε φίλτρο κλπ.
Καλησπέρα Δημήτρη. Ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει τη μηχανή καθως την έδωσα στο barista.gr για εγκατασταση μανομετρου. Για μυλο αγορασα τον Niche , οποτε τον περιμενω με το καλο Ιουλιο ?!? Δεν ξερω ακριβως. Ακομα δεν εχω αγορασει πολλα accessories μονο ενα οικονομικο wdt tool με 0.3mm βελονες για ισοκατανομη και ως tamper αγορασα το The Force Tamper. Γενικα σκεφτομαι να αγορασω ενα funnel , τωρα θα ειναι μαγνητικο ή οχι δεν ξερω, ενα blind basket + puly για καθαρισμο, ενα naked pf ετσι ωστε να εκπαιδευτω λιγο στο κομματι εκχυλισης και να το ψαξω πιο βαθια , οπως επισης λεω να παρω και μια ζυγαρια 0.1 ακριβειας για να δοκιμαζω διαφορα recipes , δηλαδη να παιξω με τον χρονο, γραμμάρια in , γραμμάρια out και θερμοκρασια. Τωρα αν προκυψει καποιο αλλο παρελκομενο θα δω. αλλα γενικα θα το παω σιγα σιγα γιατι δεν ειναι και φθηνα... :lol:

mox21r
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 29, 2021 1:02 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από mox21r » Δευ Αύγ 01, 2022 7:06 pm

Καλησπέρα και από εμένα, αρχάριος στα του καφέ.
Πήρα απόφαση να επενδύσω σε μηχανή espresso και σε μύλο.

Από καφέδες πίνουμε συνήθως Freddo espresso (3-5 καφέδες ημερησίως) και όταν χειμωνιασει cappuccino (μάξιμουμ 2).
Από μπάτζετ σκεφτόμουν αρχικά γύρω στα 500ε αλλά με τα πολλά έπιασα ταβάνι στα 700ε

Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ, ενώ ξεχωρίσει
Μηχανή: Lelit Anna PL41EM
Μύλος: Eureka Mignon Silenzio

Υπάρχει κάτι άλλο να προτείνετε;

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από ellenikus » Παρ Αύγ 05, 2022 9:27 pm

Μια χαρά επιλογή έκανες.

dimitris87
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2022 6:00 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dimitris87 » Σάβ Σεπ 17, 2022 10:44 pm

Καλημέρα/Καλησπέρα,

δε βρήκα τόπικ για ζυγαριά, οπότε ρωτάω εδώ. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ή όλες πάνω κάτω την ίδια δουλειά κάνουν;
Από τις παρακάτω ποιά θα διαλέγατε;
https://www.coffeefriend.co.uk/c/coffee ... ice=41-120

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά έχω μία Lelit PL41TEM για espresso και κοιτάω να πάρω και chemex ή v60 για φίλτρου.

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dioz » Δευ Δεκ 04, 2023 11:39 pm

Καλησπέρα

Έχω μία Lelit PL41EM (Anna) και αποφάσισα να αγοράσω έναν single dose μύλο.

Είμαι μεταξύ DF64 Gen2 (500 ευρώ) και Eureka Mignon Zero (370 ευρώ).....και ξαφνικά μπήκε στο παιχνίδι ο Eureka Oro Mignon (550 ευρώ)

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας διότι χάθηκα μέσα στους κόκκους του καφε...... :P

Απάντηση