Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Μαρ 19, 2021 1:32 pm

Καλημέρα αγαπητέ teokaras. Καλή αρχή σου εύχομαι στον κόσμο του καφέ και συγκεκριμένα του εσπρέσσο. Πολύ υπομονή να έχεις και γρήγορα θα ανταμειφθείς. Επειδή έχω εγώ μια μηχανή που λόγο αναβάθμισης κάθεται δύο χρόνια στο κουτί αν κάποια στιγμή σε ενδιαφέρει μου το λες. Είναι μια gaggia classic του 2015 (αυτή δίχως τη solenoid βαλβίδα δυστυχώς) αλλά είναι μια πολύ καλή entry lever μηχανή παρ όλα αυτά. Εγώ έχω πάρει πολύ καλά φλυτζάνια. Επίσης λόγο πάλι αναβάθμισης μύλου δίνω σετ ένα rancilio rocky doserless . Νομίζω για αρχή και για το budget που θες να διαθέσεις είναι οκ. Όλα μαζί 220€ αν ενδιαφέρεσαι.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από mantraxalos » Παρ Μαρ 19, 2021 2:07 pm

Hatori έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 1:32 pm
Καλημέρα αγαπητέ teokaras. Καλή αρχή σου εύχομαι στον κόσμο του καφέ και συγκεκριμένα του εσπρέσσο. Πολύ υπομονή να έχεις και γρήγορα θα ανταμειφθείς. Επειδή έχω εγώ μια μηχανή που λόγο αναβάθμισης κάθεται δύο χρόνια στο κουτί αν κάποια στιγμή σε ενδιαφέρει μου το λες. Είναι μια gaggia classic του 2015 (αυτή δίχως τη solenoid βαλβίδα δυστυχώς) αλλά είναι μια πολύ καλή entry lever μηχανή παρ όλα αυτά. Εγώ έχω πάρει πολύ καλά φλυτζάνια. Επίσης λόγο πάλι αναβάθμισης μύλου δίνω σετ ένα rancilio rocky doserless . Νομίζω για αρχή και για το budget που θες να διαθέσεις είναι οκ. Όλα μαζί 220€ αν ενδιαφέρεσαι.

Φίλε teokaras ,αν διαθέτεις το παραπάνω ποσό,...go for it, το βλέπω ως μια πάρα πολύ καλή ευκαιρία (το combo είναι καλό) να μπεις με αξιοπρέπεια σε ποιοτικό espresso.
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
TeoKaras
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 2:30 pm
Όνομα: Θοδωρής Αναστάσιος
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: Izzy lacrema
Μύλος:: rancilio rocky doser
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: άπειρος με προτίμηση fredo cappuccino
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από TeoKaras » Παρ Μαρ 19, 2021 4:19 pm

Hatori έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 1:32 pm
Καλημέρα αγαπητέ teokaras. Καλή αρχή σου εύχομαι στον κόσμο του καφέ και συγκεκριμένα του εσπρέσσο. Πολύ υπομονή να έχεις και γρήγορα θα ανταμειφθείς. Επειδή έχω εγώ μια μηχανή που λόγο αναβάθμισης κάθεται δύο χρόνια στο κουτί αν κάποια στιγμή σε ενδιαφέρει μου το λες. Είναι μια gaggia classic του 2015 (αυτή δίχως τη solenoid βαλβίδα δυστυχώς) αλλά είναι μια πολύ καλή entry lever μηχανή παρ όλα αυτά. Εγώ έχω πάρει πολύ καλά φλυτζάνια. Επίσης λόγο πάλι αναβάθμισης μύλου δίνω σετ ένα rancilio rocky doserless . Νομίζω για αρχή και για το budget που θες να διαθέσεις είναι οκ. Όλα μαζί 220€ αν ενδιαφέρεσαι.
Καλησπέρα Hatori όπως ανέφερε και ο φίλος φαίνεται εξαιρετική προσφορά και το εξετάζουμε, ενα δυο πράγματα μόνο να σε ρωτήσω
1. Σου έχει μείνει καθόλου εγγύηση αν χρειαστεί κάποια επισκευή η μηχανή ?
2. Τι είναι η solenoid βαλβίδα και χρειάζεται να την αντικαταστήσω άμεσα ?

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Μαρ 19, 2021 4:58 pm

Εγγύηση όχι γιατί η μηχανή αγοράστηκε το 2015 ! Στα 6 χρόνια κατοχής δούλεψε συνολικά 3,5 χρόνια. Η 3way solenoid είναι ένα έξτρα που είχε το προηγούμενο μοντέλο που έβγαινε μέχρι το 2015 και καταργήθηκε μετά δυστυχώς. Δεν είναι κάτι που χάλασε απλά δεν το έχει πλέον. Το μόνο που θα χρειαστεί αλλαγή στη μηχανή είναι μια βίδα σιτας που χάλασα τις βόλτες τις όταν πήγα να τη ξεβιδωσω και δεν τα κατάφερα και ένα silicone group gasket λόγο φυσικής φθοράς. Η μηχανή αγοράστηκε 330€ από ελληνικό κατάστημα και ο μύλος καινούργιος κι αυτός το 2015 270€

Άβαταρ μέλους
TeoKaras
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 2:30 pm
Όνομα: Θοδωρής Αναστάσιος
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: Izzy lacrema
Μύλος:: rancilio rocky doser
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: άπειρος με προτίμηση fredo cappuccino
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από TeoKaras » Παρ Μαρ 19, 2021 5:13 pm

Hatori έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 4:58 pm
Εγγύηση όχι γιατί η μηχανή αγοράστηκε το 2015 ! Στα 6 χρόνια κατοχής δούλεψε συνολικά 3,5 χρόνια. Η 3way solenoid είναι ένα έξτρα που είχε το προηγούμενο μοντέλο που έβγαινε μέχρι το 2015 και καταργήθηκε μετά δυστυχώς. Δεν είναι κάτι που χάλασε απλά δεν το έχει πλέον. Το μόνο που θα χρειαστεί αλλαγή στη μηχανή είναι μια βίδα σιτας που χάλασα τις βόλτες τις όταν πήγα να τη ξεβιδωσω και δεν τα κατάφερα και ένα silicone group gasket λόγο φυσικής φθοράς. Η μηχανή αγοράστηκε 330€ από ελληνικό κατάστημα και ο μύλος καινούργιος κι αυτός το 2015 270€
δυστυχώς δε μου επιτρέπονται ακόμα τα προσωπικά μηνύματα ακόμα, αλλά έχω δημόσιο προφιλ face book μέσω του οποίου θα μπορούσαμε να επικοινωνίσουμε με όνομα TeoAnasKaras θα προσπαθήσω να συμμετέχω περισσότερο ώστε να μπορούμε να συνενοούμε με άτομα απο εδώ αλλά για μερικές περαιτέρω διευκρυνίσης μπορούμε ίσως να μιλήσουμε απο εκεί.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Μαρ 19, 2021 5:17 pm

TeoKaras έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 5:13 pm
Hatori έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 4:58 pm
Εγγύηση όχι γιατί η μηχανή αγοράστηκε το 2015 ! Στα 6 χρόνια κατοχής δούλεψε συνολικά 3,5 χρόνια. Η 3way solenoid είναι ένα έξτρα που είχε το προηγούμενο μοντέλο που έβγαινε μέχρι το 2015 και καταργήθηκε μετά δυστυχώς. Δεν είναι κάτι που χάλασε απλά δεν το έχει πλέον. Το μόνο που θα χρειαστεί αλλαγή στη μηχανή είναι μια βίδα σιτας που χάλασα τις βόλτες τις όταν πήγα να τη ξεβιδωσω και δεν τα κατάφερα και ένα silicone group gasket λόγο φυσικής φθοράς. Η μηχανή αγοράστηκε 330€ από ελληνικό κατάστημα και ο μύλος καινούργιος κι αυτός το 2015 270€
δυστυχώς δε μου επιτρέπονται ακόμα τα προσωπικά μηνύματα ακόμα, αλλά έχω δημόσιο προφιλ face book μέσω του οποίου θα μπορούσαμε να επικοινωνίσουμε με όνομα TeoAnasKaras θα προσπαθήσω να συμμετέχω περισσότερο ώστε να μπορούμε να συνενοούμε με άτομα απο εδώ αλλά για μερικές περαιτέρω διευκρυνίσης μπορούμε ίσως να μιλήσουμε απο εκεί.
6986022079 είναι το κίνητρο μου. Στείλε μου στο viber ότι σου κατέβει από απορία κι εγώ αρχάριος είμαι από δω μαθαίνω

Άβαταρ μέλους
TeoKaras
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 2:30 pm
Όνομα: Θοδωρής Αναστάσιος
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: Izzy lacrema
Μύλος:: rancilio rocky doser
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: άπειρος με προτίμηση fredo cappuccino
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από TeoKaras » Πέμ Μαρ 25, 2021 8:34 pm

Να ευχαριστήσω το φίλο hatori για το πολύ αξιοπρεπές σετακι μύλου καφετιέρας το παρέλαβα σε άψογη κατάσταση και πίνω ήδη τα πρώτα καφεδάκια με πολύ μεγάλη διαφορά σε χαρμάνι και αφρογαλα θα συνεχίσω σε άλλο σημείο του φόρουμ να παίρνω συμβουλές και ιδέες !

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από mantraxalos » Πέμ Μαρ 25, 2021 8:55 pm

TeoKaras έγραψε:
Πέμ Μαρ 25, 2021 8:34 pm
Να ευχαριστήσω το φίλο hatori για το πολύ αξιοπρεπές σετακι μύλου καφετιέρας το παρέλαβα σε άψογη κατάσταση και πίνω ήδη τα πρώτα καφεδάκια με πολύ μεγάλη διαφορά σε χαρμάνι και αφρογαλα θα συνεχίσω σε άλλο σημείο του φόρουμ να παίρνω συμβουλές και ιδέες !
Άντε καλή αρχή με τον καινούργιο εξοπλισμό και καλά καφεδάκια, (και πειραματισμό) , θέλει δουλίτσα και μελέτη τώρα!! :oneup: :cfstd: :a013:
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Μαρ 25, 2021 10:29 pm

TeoKaras έγραψε:
Πέμ Μαρ 25, 2021 8:34 pm
Να ευχαριστήσω το φίλο hatori για το πολύ αξιοπρεπές σετακι μύλου καφετιέρας το παρέλαβα σε άψογη κατάσταση και πίνω ήδη τα πρώτα καφεδάκια με πολύ μεγάλη διαφορά σε χαρμάνι και αφρογαλα θα συνεχίσω σε άλλο σημείο του φόρουμ να παίρνω συμβουλές και ιδέες !
Να το ευχαριστηθείς το σετακι. Καλά καφεδάκια φίλε Θοδωρή.

georgiosd
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2021 10:04 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από georgiosd » Τρί Μάιος 11, 2021 10:27 am

Γεια σας παιδια!

Ηρθα κι εγω στη παρεα με ερωτησεις :)

Εβγαλα μερικα χρηματα στο bitcoin και λεω να κανω στον εαυτο μου δωρο μια μηχανη εσπρεσσο και ηλεκτρικο μυλο.

Με γνωμονα οτι πινουμε και εσπρεσο και ελληνικο και θελουμε ιδανικα να κοβουμε και τα τρια, και να μπορει να καθαριστει ευκολα ο μυλος/να εχει μικρη κατακρατηση ωστε να μπορουμε να αλλαζουμε ευκολα, τι μυλο προτεινετε; Αυτη τη στιγμη εχουμε εναν χειροκινητο Hario αλλα βαρεθηκαμε να στριβουμε :a030:

Επισης, εν ετει 2021, φανταζομαι πως η Lelit ειναι ακομα η προτεινομενη;

Απάντηση