Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Οκτ 04, 2021 2:31 pm

,Συγκρίνεις άσχετα μεταξύ τους δεν είναι το ίδιο το αλουμινένιο Bialetti με το αλουμινένιο boiler των Gaggia.
Αλλά και στο αλουμινένιο μπρίκι μέχρι να κάνει κρούστα από τα λάδια του καφέ η γεύση είναι χάλια.
Και για αυτό το μπρίκι το ξεμπλένεις μόνο με νερό για να μην φας το "βερνίκι" από τα λάδια του καφέ.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από ellenikus » Δευ Οκτ 04, 2021 8:26 pm

το θεμα ειναι οτι η gaggia consumer συνεχιζει να ανηκει στους κινεζους που αγορασαν την philips consumer με αποτελεσμα να μην ειναι πλεον ιταλικη εταιρεια, απλα εχουν κρατησει το εργοστασιο της Saeco στο Gaggio Montano οπου κατασκευαζουν μονο την Classic με κυριο πελατη την αμερικανικη αγορα.Στην ιταλικη αγορα πλεον η εταιρεια εχει σχεδον εξαφανιστει σε αντιθεση με την Lelit η οποια πηρε την θεση της.
χρησιμοποιουν αλουμινενια μποιλερ γιατι δεν θελησαν να επενδυσουν στην κατασκευη ενος καινουργιου λεβητα απο ατσαλι η ορειχαλκο.
νομιζω οτι η lelit και η rancilio ειναι μονοδρομος στην ελληνικη αγορα μεχρι να σοβαρευτει η διοικηση της gaggia.Επισης ολα τα υπολοιπα μοντελα της εταιρειας ειναι κινεζιες.Τωρα οσον αφορα τα ιταλικα μπρικια δεν εχω πιει ποτε καλο καφε και φυσικα δεν μοιαζει σε τιποτα με εσπρεσσο.καλυτερα ελληνικος καφες.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Οκτ 04, 2021 10:15 pm

ellenikus έγραψε:
Δευ Οκτ 04, 2021 8:26 pm
χρησιμοποιουν αλουμινενια μποιλερ γιατι δεν θελησαν να επενδυσουν στην κατασκευη ενος καινουργιου λεβητα απο ατσαλι η ορειχαλκο.
Αφού από το 15 εως το 19 έβγαινε με ατσάλινο boiler.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από ellenikus » Τρί Οκτ 05, 2021 11:27 am

Ναι αλλά εσωτερικά ήταν η gaggia espresso χωρίς τριοδη βαλβίδα και με διαφορετικό group.απλα δεν μπήκαν καν στον μπελά να προσαρμόσουν εκείνο το λέβητα στο παραδοσιακό group της classic με Μαδιάνο ην τριοδη ,πράγμα αρκετά ως πολύ ευκολο

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Οκτ 05, 2021 1:09 pm

Artisti έγραψε:
Δευ Οκτ 04, 2021 2:31 pm
,Συγκρίνεις άσχετα μεταξύ τους δεν είναι το ίδιο το αλουμινένιο Bialetti με το αλουμινένιο boiler των Gaggia.
Αλλά και στο αλουμινένιο μπρίκι μέχρι να κάνει κρούστα από τα λάδια του καφέ η γεύση είναι χάλια.
Και για αυτό το μπρίκι το ξεμπλένεις μόνο με νερό για να μην φας το "βερνίκι" από τα λάδια του καφέ.
Μα, δεν τα έδειξα για καλό. Εκτός κι αν είδε κανείς τα παλιά αλουμινένια moka pot πώς γίνονται και του άρεσε η εικόνα.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Οκτ 05, 2021 3:31 pm

Παιδιά κατανοητός ο προβληματισμός σας κι εγώ θα προβληματιζόμουν αν έβλεπα το pot μου να έχει γίνει πράσινο που λέει ο λόγος. Μετά από 5 χρόνια παρόλα αυτά δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. Είναι σαν καινούριο γιατί το φροντίζω όπως πρέπει και φυσικά δε χρησιμοποιώ σκληρό νερό.

Από εκεί και πέρα θα το ξαναπώ : Πιστεύετε σοβαρά ότι η Gaggia, η Bialetti και όλες οι εταιρίες που πουλάνε χιλιάδες προϊόντα αλουμινίου σε ΟΛΟ τον κόσμο εδώ και ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ θα συνεχίζανε να τα πουλάνε και σήμερα αν είχε αποδειχτεί ότι είναι έστω και λίγο επιβλαβή για την υγεία μας; Δηλαδή, εμείς στο φόρουμ του greekespresso βρήκαμε ότι το boiler αλουμινίου και το μπρικάκι αλουμινίου κάνουν κακό στην υγεία και δεν το βρήκε κανείς άλλος εδώ και 20 χρόνια να κάνει μια αγωγάρα στη Gaggia και τη Bialetti και να χεστεί στο χρήμα;; :a016:

Ο καθένας βέβαια, έχει τη γνώμη του και καλά κάνει. Τελικά, κι εγώ αν είχα το budget σε άλλη μηχανή θα πήγαινα αλλά όχι για να αποφύγω το boiler αλουμινίου. Θα πήγαινα σε άλλη μηχανή για να έχω μεγαλύτερο boiler, καλύτερα θερμοκρασιακή σταθερότητα κλπ κλπ.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Τρί Οκτ 05, 2021 11:30 pm

Μετά τα παραπάνω σχόλια και σκέψεις, αποφάσισα να πάω μια και έξω στη Lelit PLUST PID. Έχω και μια προσφορά για Rancilio Silvia καινούρια με μικρή έκπτωση, αλλά νομίζω ότι θα προτιμήσω τη Lelit. Έχετε να προτείνετε κάποια από τις 2;

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από ellenikus » Τετ Οκτ 06, 2021 10:31 am

αγορασε την λελιτ πριν εξαντληθει μιας και σταματησε η παραγωγη της.
Κσκη κινηση απο την λελιτ για να προωθησει την βικτορια που ειναι 200 ευρω πιο σκριβη.
Ελπιζω να αναθεωρησουν μιας και ηταν το απολυτο vfm και θα χασουν πωλησεις απο την σιλβια που πλεον ειναι και αυτη ολη ινοξ και pid μπαινει ευκολα και ομορφα

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Οκτ 08, 2021 3:07 pm

Δυστυχώς το barista.gr ενώ δείχνει ότι έχει stock στη Lelit PLUST PID, έκανα παραγγελία αλλά με πήραν τηλ και μου είπαν ότι δεν έχουν, και ότι περιμένουν παραλαβή με άγνωστη ημερομηνία... Έχετε να προτείνετε από κάπου αλλού να τη πάρω (αν είναι διαθέσιμη) ή κάποια άλλη εναλλακτική καφετιέρα παρόμοια (με 58mm portafilter και κατά προτίμηση με PID) σε παρόμοια χρήματα; Όντως τα 200ε παραπάνω για τη victoria δύσκολα να τα δώσω. Η silvia σκέτη είναι στα ίδια λεφτά, αλλά για να μπει PID βλέπω ότι θα πάει αρκετά ακριβά, οπότε δε ξέρω τι να κάνω πλέον.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Παρ Οκτ 08, 2021 3:55 pm

thanasis00 έγραψε:
Παρ Οκτ 08, 2021 3:07 pm
Δυστυχώς το barista.gr ενώ δείχνει ότι έχει stock στη Lelit PLUST PID, έκανα παραγγελία αλλά με πήραν τηλ και μου είπαν ότι δεν έχουν, και ότι περιμένουν παραλαβή με άγνωστη ημερομηνία... Έχετε να προτείνετε από κάπου αλλού να τη πάρω (αν είναι διαθέσιμη) ή κάποια άλλη εναλλακτική καφετιέρα παρόμοια (με 58mm portafilter και κατά προτίμηση με PID) σε παρόμοια χρήματα; Όντως τα 200ε παραπάνω για τη victoria δύσκολα να τα δώσω. Η silvia σκέτη είναι στα ίδια λεφτά, αλλά για να μπει PID βλέπω ότι θα πάει αρκετά ακριβά, οπότε δε ξέρω τι να κάνω πλέον.
Δεν έχεις και πολλές επιλογές.
Αν δεν μπορείς να περιμένεις θα πας σε victoria ή σε silvia.

Απάντηση