Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Sseg
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2020 5:58 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Sseg » Παρ Δεκ 25, 2020 10:11 am

Ενδιαφέρομαι για πρώτη οικιακή μηχανή leliτ.. αλλά επειδή το budget μου είναι στα 500€. Μου προτείνετε να πάρω την πιο απλή χωρισ pid κ μύλο αλεσησ και να προσθέσω κάποια στιγμή αργότερα η με pid. Στην πρώτη περίπτωση νθανκανω αναβάθμιση νκαποια στιγμή αργότερα, το κόστος πόσο είναι; Έχει το ίδιο αποτέλεσμα; ευχαριστώ

omitzi
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 14, 2019 6:36 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από omitzi » Παρ Δεκ 25, 2020 4:17 pm

Με 600 τώρα τελικη με μεταφορικά παίρνεις από amazon de την pl81 , έχει πέσει και στα 500 τελική με μεταφορικά οπότε εάν περιμένεις την τσιμπάς από εκεί.

Μύλο περιμένεις όταν μαζέψεις ξανά.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Earendil » Σάβ Δεκ 26, 2020 5:05 pm

Sseg έγραψε:
Παρ Δεκ 25, 2020 10:11 am
Ενδιαφέρομαι για πρώτη οικιακή μηχανή leliτ.. αλλά επειδή το budget μου είναι στα 500€. Μου προτείνετε να πάρω την πιο απλή χωρισ pid κ μύλο αλεσησ και να προσθέσω κάποια στιγμή αργότερα η με pid. Στην πρώτη περίπτωση νθανκανω αναβάθμιση νκαποια στιγμή αργότερα, το κόστος πόσο είναι; Έχει το ίδιο αποτέλεσμα; ευχαριστώ
Εγώ έχω τη Lelit Anna, στην οποία αναφέρεσαι, εδώ και 2 χρόνια.

Είναι μία πολύ άρτια μηχανή για entry level. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ναι σκέφτομαι την αναβάθμιση, αλλά είδα πως ήταν σωστή κίνηση για ξεκίνημα (δεδομένου ότι δεν είχα διπλάσιο Budget).

Ωστόσο θέλω να τονίσω πως διέθεσα τότε ένα ποσό για μύλο (Nuova Simonelli MDX). Αυτό θεωρώ πως αποτελεί απαραίτητη κίνηση. Με το μύλο και τη Lelit είδα πραγματική διαφορά στο cup (αφού πειραματίστηκα φυσικά). Αυτό το σετ με βοήθησε να κάνω τα πρώτα μου βήματα.

Στην ερώτηση "φθηνότερη μηχανή + μύλος" ή "καλύτερη μηχανή, χωρίς μύλο", δε χωράει αμφιβολία: Χωρίς μύλο, δε θα δεις ποτέ τις πραγματικές δυνατότητες της μηχανής σου. Είναι σα να πάρεις μια Ferrari και να της βάλεις κόφτη στα 50. Επομένως ναι. Καλύτερα μύλος και μηχανή χωρίς PID, παρά το αντίστροφο.

Κλείνοντας, ρεαλιστικά τα 500€ δε θα είναι αρκετά, γιατί θα χρειαστείς μερικά περιφερειακά (tamper, καθαριστικά κ.α.). Οπότε δες αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο το budget σου ή να πάρεις κάτι από τα δύο (μύλο, μηχανή) μεταχειρισμένο.
Ελπίζω αυτό να σε βοηθάει.

FeignOo
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2021 1:14 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από FeignOo » Πέμ Ιαν 21, 2021 2:08 pm

Χαιρετω κι εγω την παρεα. Για αρχη να σας πω οτι διαβασα και τις σχεδον 500 δημισιευσεις αυτου του θρεντ μιας και ειμαι σε αναζητηση μηχανης και μυλου και ειναι σαν να μεγαλωσαμε μαζι ξεκινωντας απο το 2015 μεχρι σημερα. Επισης, να πω οτι στην αρχη διαβαζοντας καποια σχολια τυπου "με τον niche βγαζουμε πολυ καλους καφεδες" , "ο Niche θα σε βοηθησει", νομιζα οτι ειναι το nickname καποιου και λεω.. αυτος θα ειναι ο σοφος της φυλης! :a080: .
Για να μην σας κουρασω (αν και μαλλον θα σας κουρασω :-) ), λιγο πολυ διαβαζοντας εχω καταληξει οτι
1) μια αξιολογη μηχανη ειναι η https://www.barista.gr/el/LELIT-PL41-PLUST-PID-2 λογω PID και 58mm portafilter. Στα 632 ευρω αυτη τη στιγμη. Αν εχετε κατι αλλο στα υποψιν θα ηθελα μια βοηθεια.
2) Με τους μυλους μπερδευτικα λιγο (κωνικα ή ισια μαχαιρια κλπ) , θελω να αλεθω μονο για εσπρεσσο. Κατεληξα σε αυτον https://www.barista.gr/el/eureka-mignon ... s-aleshs-2 (χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο) που αν δεν κανω λαθος εχει και timer. Κι εδω θα ηθελα μια βοηθεια, ασ πουμε αν αξιζει η δαφορα στην τιμη για αυτον https://www.barista.gr/el/eureka-mignon ... los-alesis.
Το budget που εχω στο μυαλο μου ειναι στα 1000 ευρω χωρις να σημαινει οτι 100+ ας πουμε ειναι απαγορευτικο αν αξιζει. Επισης αυτος ο Niche zero σε τι τιμη παιζει; δεν καταφερα να τον βρω καπου απο Ελλαδα.
3) Θα ηθελα επισης να μου πειτε τι αλλο θα χρειαστω και σε τι τιμες περιπου (tamper, καλαθακια κλπ). Εχω δει αρκετα σε αυτο το thread αλλα φοωαμαι μην παρω κατι που δεν ταιριαζει στις αγορες που θα κανω απο θεμα μεγεθους κλπ.
4) Διαβασα οτι καλο ειναι να τους πω να μου βαλουν και μανομετρο, ξερουμε κοστος πανω κατω;

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλη συνεχεια σε ολους. Θα τα λεμε απο εδω και περα :) .

Υ.Γ. Αν εκανα και κανα ορθογραφικο συγχωρεστε με αλλα με τα greeklish δυστυχως εχω ξεχασει να γραφω ελληνικα.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Ιαν 21, 2021 3:00 pm

1 + 4) Είναι καλή μηχανή, αλλά το θέμα είναι τι ανάγκες έχεις. Αν πίνεις μόνο espresso είναι καλή επιλογή για το budget σου. Αν φτιάχνεις 2 cappuccino στη σειρά θα σε δυσκολέψει, γιατί θα πρέπει να περιμένεις να ζεσταθεί μεταξύ των 2 εσπρέσσο και των 2 αφρογαλων. Εκεί θα ήθελες άλλη λύση (dual boiler)

Στο site που κοίταξες για τη μηχανή, έχει πιο κάτω κόστος εγκατάστασης μανομετρου - γύρω στα 60€ αν δεν κάνω λάθος

2) όλοι θα σου πουν να πας στον Niche, αλλά δε θα βγει στο budget σου. Φαίνεται πως το κόστος του με όλα μέσα (μεταφορικά, δασμούς κλπ) θα φτάσει στα 800€. Δεν πωλείται πουθενά αλλού παρά μόνο μέσα από το Indie gogo και έρχεται μόνο από Αγγλία.

Εγώ έχω τον Specialita και είμαι πολύ ευχαριστημένος, πάνω σε αυτό που ρωτάς

3) Ξεκινάς σίγουρα με τα ακόλουθα:
Tamper, ζυγαριά, distributor tool, δοχείο αποθήκευσης κόκκων, Cafiza για backflush, υγρό για αφαλάτωση, τυφλό καλαθάκι.
Μετά αν θέλεις πας σε σίτα, καλαθάκι (vst ή ims - θέλει νέο διάβασμα αυτό το μάθημα), bottomless portafilter (αυτό ίσως καλύτερα να το πάρεις από την αρχή)

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Ιαν 21, 2021 4:01 pm

@ FeignOo Καλωσόρισες

Υπόψιν, πρωτα ξεκαθαρίζουν τις ανάγκες μας σε είδος και αριθμό καφέδων και μέτα επιλέγουμε μηχανή.
Για να μην κάνουμε λάθη που κοστίζουν, ειδικά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.

FeignOo
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2021 1:14 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από FeignOo » Πέμ Ιαν 21, 2021 4:25 pm

Καλως σας βρηκα :) .
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις/συμβουλες σας. Κατα κυριο λογο την θελω για παρασκευη εσπρεσσο (+ κρυο), πινω αρκετους μεσα στην μερα ειδικα τωρα με το remote working, καπουτσινο θα πιω 5 φορες το χρονο ετσι για αλλαγη, οποτε δεν με απασχολει ιδιαιτερα, ποσο μαλλον να βγαλω και συνεχομενους.
Για τον φιλο μας τον Niche δεν το συζητω ανεβαινουμε πολυ, μαλλον θα παω στον specialita. Εχεις τον 15BL ή τον 16CR ουτε ξερω ποια η διαφορα απλα να ξερω για ποιον λες οτι εισαι ευχαριστημενος;
Επισης πολλοι προτεινουν και τον Sette αλλα δεν ξερω ποιο μοντελο ακριβως. H διαφορα του 270 απο τον 270wi ειναι οτι στον δευτερο εχει και ρυθμιση με βαση τα γραμμαρια ενω ο πρωτος μονο με τον χρονο;

Για οσους ενδιαφερονται (αν υπαρχει θεμα το σβηνετε), ρωτησα το συγκεκριμενο κατασημα αν υπαρχει καποια εκπτωση αν αγορασεις μηχανη - μυλο πακετο και μου ειπαν οτι ναι μεν δεν κανουν εκπτωση, σου δινουν ομως το 10% του συνολικου ποσου για αγορες απο το καταστημα. Οποτε λεω να τα ριξω στο μανομετρο :)

Ευχαριστω και παλι.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Earendil » Πέμ Ιαν 21, 2021 5:06 pm

Νομίζω πως το πακέτο που διαμορφώνεις (Lelit Plust Pid + Specialita) είναι πολύ καλό για τις ανάγκες σου και το budget που διαθέτεις.
Θα βγεις λίγο πιο πάνω από τα 1.000€ νομίζω μαζί με τα περιφερειακά που θα πάρεις (και θα πιάσει τόπο εκεί το 10%).
- Eureka Specialita: Μηχανικά δεν έχουν καμία διαφορά τα 2 μοντέλα. Είναι καθαρά αισθητική η διαφορά. Ο CR έχει μία χρωμιωμένη πρόσοψη. Αν δε σε ενδιαφέρει αυτό, πας στον άλλο που είναι και λίγο πιο φθηνός
- Sette: Πολύ καλός μύλος επίσης. O 270wi, έχει ενσωματωμένη ζυγαριά. Βγαίνει πολύ πιο ακριβά και δε νομίζω πως αξίζει τον κόπο να διαθέσεις για αυτό το feature αυτό το επιπλέον ποσό - μπορείς να τα δώσεις αλλού. Πρέπει να κατανοήσεις και να κατασταλλάξεις στο πως θα τον χρησιμοποιείς, οπότε ρίξε λίγο διάβασμα εδώ μέσα. Λογικά θα ζυγίζεις την ποσότητα που θέλεις για κάθε espresso (πχ 18 γραμμάρια) και θα αλέθεις αυτή την ποσότητα. Δεν έχεις λόγο να αφήνεις τους κόκκους μέσα στο μύλο, γιατί θα μπαγιατεύουν (εξ ου και σου σύστησα να πάρεις δοχείο αποθήκευσης καφέ). Επομένως εφόσον ζυγίζεις κάθε δόση, δεν έχει νόημα να πας στον Wi.
Κατά τα λοιπά νομίζω πως είναι ίδιος με τον 270 - βγαίνει λίγο πιο πάνω από τον Specialita - το ζυγίζεις με ποιον θα πας.

dimitris8580
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 13, 2020 10:38 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dimitris8580 » Πέμ Ιαν 21, 2021 9:02 pm

καλως σας βρηκα και εγω.
Επειδη είμαι και εγώ σε αναζήτησης μύλου μηχανής έχω καταλήξει στη bezzera unica. Σε αυτους τους δυο μυλους εχω καταληξει και εγω και ηθελα να ρωτησω το εξης.
- Eureka Specialita. Εαν ζυγισουμε την πρωτη φορα και παρουμε 18gr καφε π.χ σε 12sec.,δεν θα περνουμε τα ιδια γραμμαρια απο τον ιδιο καφε παντα στα συγκεκριμενα δευτρολεπτα?
- Sette 270wi: εφοσον εχει ενσωματομενη ζυγαρια δεν ζυγιζει με μεγαλη ακριβεια ωστα να μην ζυγιζουμε με ξεχωριστη ζυγαρια?

Εγώ πίνω μαζί με την γυναίκα 5-6 καφέδες (4 το πρωί και 2 το απόγευμα).Δεν μπορώ να ρίχνω το πρωί 100-150 γραμμάριατο πρωί και να έχω τα γραμμάρια που θέλω (στη μια περίπτωση με τα δευτερόλεπτα και στην άλλη με την ενσωματομενη ζυγαρια)
Αν και πιο πολύ μου αρέσει ο Eureka.(ποση κατακρατηση εχει?

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Jousis » Πέμ Ιαν 21, 2021 9:26 pm

O wi δεν δουλεύει καλά με single dosing (δεν έχει ας πούμε ίδιας ποιότητας άλεση) και δεν αξίζει τα λεφτά αν δεν βάζεις πράμα στο hopper.
Επίσης έχει κακή ποιότητα κατασκευής, το μοτέρ παραδίδει πνεύμα σε πολλούς κάποιους άτυχους μετά απο Χ χρόνο(ια).


Ναι, αν βάλεις 100 το πρωί είσαι σούπερ (αυτό έκανα) και καταργείς το ζύγισμα κόκκων.
Είναι υπέροχη διαδικασία, με 1 κουμπί έχεις όσο καφε θες.
Πολύ καλός μύλος (απο άποψη ευκολίας και ποιότητας άλεσης).

Έχει όμως κατακράτηση και ανάλογα με τον στατικό, αρκετή.
Προσοχή, όσο βάλεις ~θα πάρεις (ακόμα και σε single dosing) αλλά παγιδεύεται καφές στο shoot που όταν κόβεται ο νέος, σπρώχνει τον παλιό.
Είναι πρόβλημα; Ναι,
-αν κάνεις single dosing με διαφορετικούς καφέδες
-όταν κάνεις dial in (θέλει ελάχιστο purging)
-στον 1ο καφέ της ημέρας (θέλει ελάχιστο purging)



*είχα τον wi και τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις, δεν είμαι ειδικός :)

Απάντηση