Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Earendil » Τρί Νοέμ 09, 2021 11:14 am

Νομίζω πως όντως η διαφορά είναι αυτή που αναφέρει ο Θανάσης + λίγο διαφορετικό design όπως διαπίστωσες (κουμπιά, μανόμετρο, drip tray).

Προσωπική άποψη είναι πως δεν αξίζει να δώσεις τη διαφορά στην τιμή.

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanospl68 » Τρί Νοέμ 09, 2021 10:36 pm

Ευχαριστώ συνονόματε και σένα Δημήτρη
Δεν φαίνεται να προσφέρει όντως κάτι παραπάνω

Θανάση έχεις τα μηχανήματα που σκέφτομαι να πάρω
Την PL41 PLUST PID σκέφτομαι κι εγώ αλλά είναι μακρυά από το budget μου. Ίσως σε μεταχειρισμένη....αν βρεθεί σε καλή τιμή
Για μύλο σκεφτόμουν τον Mazzer αλλά μου είπαν ότι είναι μπελάς για οικιακή χρήση, μονές δόσεις, κατακράτηση κλπ
Ισως ascaso mini ή Eureka crono mignon θα δούμε...

Ευχαριστώ

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Τετ Νοέμ 10, 2021 12:31 am

thanospl68 έγραψε:
Τρί Νοέμ 09, 2021 10:36 pm
Ευχαριστώ συνονόματε και σένα Δημήτρη
Δεν φαίνεται να προσφέρει όντως κάτι παραπάνω

Θανάση έχεις τα μηχανήματα που σκέφτομαι να πάρω
Την PL41 PLUST PID σκέφτομαι κι εγώ αλλά είναι μακρυά από το budget μου. Ίσως σε μεταχειρισμένη....αν βρεθεί σε καλή τιμή
Για μύλο σκεφτόμουν τον Mazzer αλλά μου είπαν ότι είναι μπελάς για οικιακή χρήση, μονές δόσεις, κατακράτηση κλπ
Ισως ascaso mini ή Eureka crono mignon θα δούμε...

Ευχαριστώ
Η PL41 PLUST PID αξίζει τα λεφτά της με τα χίλια, αν σε παίρνει πήγαινε για αυτή. Κυκλοφορούσε και μία στις αγγελίες πρόσφατα, ίσως εμφανιστεί κάτι.
Ο Mazzer Super Jolly είναι λίγο μπελάς ναι, έχει 1.5-2γρ κατακράτηση, και είναι λίγο φασαρία το doser, αλλά είναι αρκετά ποιοτικός μύλος και τον βρίσκεις και σε καλή τιμή. Ίσως να κοίταζα και εγώ για single doser κάποια στιγμή, αλλά ακόμα τη παλεύω με τον MSJ.

stam
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2021 1:30 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από stam » Πέμ Νοέμ 11, 2021 2:04 am

Καλησπέρα σε όλους κ ολες, νέος κ εγώ στο άθλημα, διάβασα κ τις 61 σελίδες και τι πρωτότυπο, χάθηκα λίγο.
Να σας πω ότι καθημερινά πίνουμε μέσο όρο 4 καφεδάκια, η κυρα τωρα το χειμώνα καπουτσίνο, εγώ μόνο φρέντο εσπρέσσο. Και επειδή μ αρέσει ο καλός (κατά τα γούστα μου πάντα) καφές,εχω επιλέξει το 99.99% να το πινω από 2 μόνο μαγαζιά.οποτε είπα αυτό να το φέρω στο σπίτι.
Μπορώ να διαθέσω έως 2000€ κ για μύλο και για εσπρεσιερα, αν μπορούσατε να με κατευθύνατε για μηχανήματα,όσο γίνεται πληρεστατα θα το εκτιμούσα.

Σταμάτης

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Νοέμ 11, 2021 10:03 am

stam έγραψε:
Πέμ Νοέμ 11, 2021 2:04 am
Καλησπέρα σε όλους κ ολες, νέος κ εγώ στο άθλημα, διάβασα κ τις 61 σελίδες και τι πρωτότυπο, χάθηκα λίγο.
Να σας πω ότι καθημερινά πίνουμε μέσο όρο 4 καφεδάκια, η κυρα τωρα το χειμώνα καπουτσίνο, εγώ μόνο φρέντο εσπρέσσο. Και επειδή μ αρέσει ο καλός (κατά τα γούστα μου πάντα) καφές,εχω επιλέξει το 99.99% να το πινω από 2 μόνο μαγαζιά.οποτε είπα αυτό να το φέρω στο σπίτι.
Μπορώ να διαθέσω έως 2000€ κ για μύλο και για εσπρεσιερα, αν μπορούσατε να με κατευθύνατε για μηχανήματα,όσο γίνεται πληρεστατα θα το εκτιμούσα.

Σταμάτης
Καλημέρα .
Γνωρίζεις τα βασικά του εσπρέσσο και τα περί παρασκευής του ή τώρα ξεκινάς?
Αν είσαι πρωτάρης ξεκίνησε με κάτι οικονομικό για να μάθεις και μετά πουλάς και πας σε κάτι πιο ακριβό/καλό, αφού έχεις κατακτήσει τα βασικά και θα ξέρεις τί θέλεις.
Είναι σα να μην έχεις δίπλωμα και να πάρεις για πρώτο αμάξι μια Πόρσε.Οι δυνατότητες του αυτοκινήτου μεγάλες,αλλά οι ικανότητες του οδηγού μικρές.
Δυστυχώς δεν αρκεί μόνο ο εξοπλισμός για να φτιάξεις καλό καφέ,είναι απλά τα εργαλεία που εσύ πρέπει να ξέρεις να χρησιμοποιείς για να πάρεις το αποτέλεσμα που περιμένεις.Πολυ τριβή και πολύς καφές στο νεροχύτη στα πρώτα στάδια.
Θα σου πρότεινα κάτι με μπάτζετ 800-1000 ευρώ για μια διετία και αφού μάθεις μετά πας σε ένα δυνατό σεταπ.

stam
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2021 1:30 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από stam » Πέμ Νοέμ 11, 2021 2:49 pm

Καλο μεσημέρι,
Οχι είμαι τελείως πρωτάρης στην παρασκευή καφε.
Το μπάτζετ μου ειπα ότι είναι έως 2000€,από εκεί και εκεί ακούω τις απόψεις και τις σέβομαι όλες.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Νοέμ 11, 2021 3:23 pm

Απο την αλλη μην πας κ σε κατι πολυ βασικο, γιατι θα σε δυσκολεψει κ θα απογοητευτεις. Αν μπορεις να το ξοδεψεις ολο το ποσο που λες, θα παρεις κατι αρκετα σοβαρο.

Γενικα προετοιμασου για αρκετες αποτυχιες μεχρι να μαθεις τη διαδικασια.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Νοέμ 11, 2021 6:25 pm

Με τις ανάγκες που έχεις και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις πάρε μια μηχανή Lelit MaraX και μύλο άλεσης Eureka Mignon Specialita.
Βάλε νερό από φίλτρο βασικά για το χλώριο.
Να αγοράζεις φρέσκο καλό ποιοτικό καφέ και είσαι κομπλέ.
Όμως θέλει αρκετό διάβασμα και όρεξη για να πάρεις το φλιτζάνι που πρέπει..
Θα μάθεις την μηχανή αυτή, θα μάθεις τον μύλο αυτό και θα έρθει η στιγμή που θα πίνεις καφεδάρες!
Προσωπικά αν έδινα τα χρήματα που εσύ μπορείς να διαθέσεις αυτές θα ήταν και οι επιλογές μου.
..Για πάντα και μια μέρα.

stam
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2021 1:30 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από stam » Πέμ Νοέμ 11, 2021 7:08 pm

Σίγουρα σαν αρχάριος θα πρέπει να το ψάξω αρκετά για να καταλήξω.αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι όσο ακριβότερες οι μηχανές άρα και πολυπλοκοτερες ο τρόπος λειτουργίας τους είναι τόσο διαφορετικός για παράδειγμα στην lelit PL41 PLUST PID και στην lelit MaraX?

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Νοέμ 11, 2021 7:52 pm

stam έγραψε:
Πέμ Νοέμ 11, 2021 7:08 pm
Σίγουρα σαν αρχάριος θα πρέπει να το ψάξω αρκετά για να καταλήξω.αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι όσο ακριβότερες οι μηχανές άρα και πολυπλοκοτερες ο τρόπος λειτουργίας τους είναι τόσο διαφορετικός για παράδειγμα στην lelit PL41 PLUST PID και στην lelit MaraX?
Δε νομίζω ότι αυξάνει η πολυπλοκότητα με το κόστος, κυρίως βελτιώνεται η ποιότητα και η κατασκευή των μηχανών, και πλησιάζεις σε πιο επαγγελματικά μηχανήματα. Βέβαια αυτά τα λέω χωρίς να ξέρω πολλά. Δηλαδή έχει μεγαλύτερο boiler, ρυθμίζεις θερμοκρασία και στην εκχύλιση και στο ακροφύσιο, μεγαλύτερη σταθερότητα στη θερμοκρασία κατά την εκχύλιση, πιο αθόρυβη, θα τα έλεγα πιο quality of life improvements. Εννοείται πάντα με γνώμωνα τη καλύτερη απόδοση της μηχανής.

Έχοντας την Lelit PLUST PID, σαν "σχετικά" αρχάριος, μου είναι υπερ-αρκετή αυτή η μηχανή, για να μάθω πως να βγάζω πολύ καλό εσπρέσσο, και την έχω 1 μήνα κοντά, και νιώθω ότι τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω πράγματα που πριν διάβαζα και δεν καταλαβαίνα που θα μου χρησιμεύσουν. Οπότε το να πας στο ένα βήμα παρακάτω (Mara X), ίσως είναι λίγο υπερβολικό, αλλά σίγουρα είναι πιο σωστή κίνηση σε βάθος χρόνου. Αλλά όλα εξαρτώνται από τη δική σου ενασχόληση, και πόσο βαθιά θες να μπεις στο χάος που λέγεται εσπρέσσο στο σπίτι! Η μηχανή δε κάνει τον μπαρίστα σίγουρα, αλλά η καλή μηχανή βοηθάει για να τελειοποιήσεις τις δικές σου γνώσεις.

Απάντηση