Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από geornirv » Παρ Μαρ 01, 2019 8:07 pm

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια μηχανή espresso απλά δεν έχω κατασταλάξει τί είναι καλύτερο... να πάρω μια μηχανή με μύλο ενσωματωμένο πχ lelit pl042 (όχι την temd λόγω τιμής) ή ξεχωριστά πχ lelit pl041 και μύλο πχ graef cm702 ; Μήπως είναι καλύτερος ο ενσωματωμένος μύλος της lelit ??
Επίσης στα ίδια λεφτά (περίπου 450-500 ευρώ) έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε ;;; Σας ευχαριστώ.

Ξέχασα να αναφέρω πως έχω εδω και μερικές μέρες την Sage barista express αλλά δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα...αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι προβληματική ή εγώ δεν την κατάφερα ακόμα. πχ. σε single shot μου κάνει 10-11 δευτερα η εκχύλιση ενώ στο double shot κανονικά 27-30.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Μαρ 01, 2019 9:46 pm

Ο ενσωματωμένος μύλος της λελιτ είναι καλύτερος από τον graef. Το μόνο θέμα με τους ενσωματωμένους μύλους είναι ότι αν χαλάσει θα πρέπει να στέλνεις οοοολο το πακέτο για επισκευή. Επίσης δεν γίνεται να αναβαθμίσεις ένα από τα δύο.. εμένα αυτά θα με απέτρεπαν από την αγορά τέτοιας μηχανής. Όσο για άλλη πρόταση.... Προσωπικά θα πήγαινα είτε σε κάτι μεταχειρισμένο αλλά πιο καλό, είτε θα έδινα κάτι παραπάνω και θα πηγαινα σε λελιτ με pid. Στην τελευταία περίπτωση θα έπαιρνα ένα φτηνό graef τον οποίο θα μεταπωλουσα μετά από κάποιον καιρό για να τον αναβαθμίσω σε κάτι άλλο.
Θεωρώ (έχοντας συμβιώσει με μηχανή χωρίς pid) ότι τα λεφτά που θα ξοδέψεις σε πεταμένους καφέδες και τα νεύρα σου όταν δεν θα ξέρεις τι σου φταίει (κ θα είναι η θερμοκρασία που δεν θα βρίσκεις πάντα σωστά ) αντισταθμίζουν το pid.
Φυσικά, τον τελευταίο λόγο τον έχεις εσύ και η τσέπη σου !

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από geornirv » Σάβ Μαρ 02, 2019 2:56 am

Nimrodel έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2019 9:46 pm
Ο ενσωματωμένος μύλος της λελιτ είναι καλύτερος από τον graef. Το μόνο θέμα με τους ενσωματωμένους μύλους είναι ότι αν χαλάσει θα πρέπει να στέλνεις οοοολο το πακέτο για επισκευή. Επίσης δεν γίνεται να αναβαθμίσεις ένα από τα δύο.. εμένα αυτά θα με απέτρεπαν από την αγορά τέτοιας μηχανής. Όσο για άλλη πρόταση.... Προσωπικά θα πήγαινα είτε σε κάτι μεταχειρισμένο αλλά πιο καλό, είτε θα έδινα κάτι παραπάνω και θα πηγαινα σε λελιτ με pid. Στην τελευταία περίπτωση θα έπαιρνα ένα φτηνό graef τον οποίο θα μεταπωλουσα μετά από κάποιον καιρό για να τον αναβαθμίσω σε κάτι άλλο.
Θεωρώ (έχοντας συμβιώσει με μηχανή χωρίς pid) ότι τα λεφτά που θα ξοδέψεις σε πεταμένους καφέδες και τα νεύρα σου όταν δεν θα ξέρεις τι σου φταίει (κ θα είναι η θερμοκρασία που δεν θα βρίσκεις πάντα σωστά ) αντισταθμίζουν το pid.
Φυσικά, τον τελευταίο λόγο τον έχεις εσύ και η τσέπη σου !
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η sage barista express νομίζω έχει pid ...Όχι οθόνη όπως άλλες που εχω δει αλλα googlάροντας διάβασα ότι έχει. Όντως έτσι είναι; Και σε τι με ωφελει; Γιατί δεν έχω τρελαθεί με τον καφέ που βγάζει.. Αν και ίσως φταίω και εγώ επειδή δεν την εμαθα καλά ακόμα.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από ellenikus » Τρί Μαρ 05, 2019 7:16 pm

η sage barista ειναι κινεζιια με πλασττιικο grouphead...και ημερομηνια ληξης
Lelit η Rancilio η LaPavoni εστω και μεταχειρισμενες

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από geornirv » Πέμ Μαρ 07, 2019 2:06 pm

ellenikus έγραψε:
Τρί Μαρ 05, 2019 7:16 pm
η sage barista ειναι κινεζιια με πλασττιικο grouphead...και ημερομηνια ληξης
Lelit η Rancilio η LaPavoni εστω και μεταχειρισμενες
Για La pavoni ποια ? Γιατί δεν διαβαζω καλες κριτικές πχ για την domus bar.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Μαρ 07, 2019 2:20 pm

Λέβερ λογικά εννοεί...
europiccola, professional..τέτοια μοντέλα.
Αν μάθεις να τη χρησιμοποιείς είναι πολύ ωραίος ο καφές που θα παίρνεις και με επαναληψιμότητα. Αλλά, αφενός δεν συγχωρεί (θέλει πολύυυ φρέσκο καφέ) αφετέρου μέχρι να τη μάθεις θα σπάσουν λίγο τα νεύρα σου! χαχαχα

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από geornirv » Πέμ Μαρ 07, 2019 7:13 pm

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας. Κάτι ακόμα...επειδή είμαι νέος στον καφέ εσπρέσο...πιο πολύ είμαι του capuccino.... με την sage μηχανή που όπως προείπα κατέχω αυτή τη στιγμή τα εσπρεσάκια (μονά κάνω) μου ξινίζουν και δεν ξέρω αν φταίει ο καφές (έχω δοκιμάσει 2 είδη, illy και cristiano spiller & tait colombian) ή η μηχανή ή εγώ :a058:
Πάντως εγώ εφαρμόζω ότι έχω διαβάσει και δει στο net και youtube. Η προεκχύλιση και εκχύλιση γίνεται κανονικα και μεσα στα όρια του δείκτη της βελόνας κοντά στο ανώτερο όριο ζυγίζω για μονό εσπρεσο 8gr καφέ και στο φλυτζάνι παίρνω 25-30 ml αλλά σε 18 δεύτερα γιατι αν το αφήσω περισσότερο βγαζω 45 ml. Δηλ αν πάρω μια άλλη μηχανή px lelit pl042 με ή χωρίς pid , θα βγάζω καλύτερο καφέ ή η γεύση του εσπρεσο είναι έτσι ? Δηλ. ξινίζει καπως ?
Μήπως στην τελική μπορείτε να μου προτείνετε μύλο με μηχανή στα 600-700 ευρώ περίπου ;; (Δυστυχώς δεν μπορώ περισσότερα)
Ευχαριστώ πολύ και sorry για το σεντόνι.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 07, 2019 8:38 pm

Ο σωστά εκχύλισμένος καφές περιέχει θεμιτές οξύτητες φρούτων, οι οποίες είναι πιο έντονες στα πιο light ψησίματα και σχεδόν ανύπαρκτες σε εμπορικούς καφέδες εξαιτίας του υπερβολικού καβουρδίσματος. Στη δική σου περίπτωση ένα μπαγιάτικος σαν τον illy πχ είναι εξαιρετικά δύσκολο να δώσει οξύτητες οπότε εικάζω ότι είτε φταίει η χαμηλή θερμοκρασία του νερού σου, είτε έχεις υποεκχύλιση (ειδικά με τους μικρούς χρόνους που περιγράφεις)
Για να έχεις μια γευστική βάση τι σημαίνει οξύτητα -και όχι ξυνίλα- καλό είναι να δοκιμάσεις σκέτο εσπρεσάκι από ένα σοβαρό μαγαζί με φρέσκο καφέ.

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από geornirv » Δευ Μαρ 11, 2019 10:34 am

Τελικά κατέληξα σε 3 μηχανές....
1) lelit pl41tem
2) lelit pl41plust
3) lelit pl91t
Ποια λέτε από τις 3 ? Το pid και στις 3 μηχανές λειτουργεί το ίδιο ε ? Δεν δείχνει την real time θερμοκρασία ε ;

Και για μύλο μεχρι 200-250 ποιον θα προτείνατε ; Graef 702, 800 pl43 ή κάποιον άλλο ;
Ευχαριστώ.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Μαρ 11, 2019 11:46 am

Βάλε και τον ascaso στη συνάρτηση...ειναι ωραίο μυλαρακι στα λεφτά που δινεις. Και πολύ κόμπακτ σε μέγεθος.

Απάντηση