Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
RKLeonidas
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 9:40 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από RKLeonidas » Κυρ Ιαν 23, 2022 11:16 am

Καλημέρα, εχοντας διαβάσει όλο το νήμα και μερικά ακομη, εχω σχεδον κατασταλάξει στην άγορα της Lelit PM41TEM και για μύλο στον lelit 043MMI Fred (αρχικα κοιτουσα για graef 702 αλλα ειπα να κανω την οικονομικη υπερβαση). Ισχυει οτι ο fred ειναι ιδιος με τον ascaso i2 στο κομματι του μηχανισμου?
Η χρηση θα ειναι 2-4 διπλα εσπρεσο την ημέρα στο γραφειο. Κοιτούσα την αγορα απο γερμανικο αμαζον με τιμολογιο και βγαινουν στα 354ευρω η μηχανή και 168 ο μύλος με τα μεταφορικα στα 55 ευρω περιπου. Επειδή ομως διαβασα οτι ανα διαστηματα το barista.gr εχει προσφορα 10% του ποσου αγορας σε παρελκομενα, τα οποια θα χρειαστω ωντας νεος στο αθλημα της παρασκευής, γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο διάστημα η προσφορα? Γιατι σε αυτην την περιπτωση ερχεται στα ιδια η τιμη, με επιπλεον το πλεονέκτημα της εδω υποστηριξης απο το κατάστημα ωντας αντιπροσωπος της lelit. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Ιαν 23, 2022 12:22 pm

RKLeonidas έγραψε:
Κυρ Ιαν 23, 2022 11:16 am
Καλημέρα, εχοντας διαβάσει όλο το νήμα και μερικά ακομη, εχω σχεδον κατασταλάξει στην άγορα της Lelit PM41TEM και για μύλο στον lelit 043MMI Fred (αρχικα κοιτουσα για graef 702 αλλα ειπα να κανω την οικονομικη υπερβαση). Ισχυει οτι ο fred ειναι ιδιος με τον ascaso i2 στο κομματι του μηχανισμου?
Η χρηση θα ειναι 2-4 διπλα εσπρεσο την ημέρα στο γραφειο. Κοιτούσα την αγορα απο γερμανικο αμαζον με τιμολογιο και βγαινουν στα 354ευρω η μηχανή και 168 ο μύλος με τα μεταφορικα στα 55 ευρω περιπου. Επειδή ομως διαβασα οτι ανα διαστηματα το barista.gr εχει προσφορα 10% του ποσου αγορας σε παρελκομενα, τα οποια θα χρειαστω ωντας νεος στο αθλημα της παρασκευής, γνωριζει κανεις αν ισχυει αυτο διάστημα η προσφορα? Γιατι σε αυτην την περιπτωση ερχεται στα ιδια η τιμη, με επιπλεον το πλεονέκτημα της εδω υποστηριξης απο το κατάστημα ωντας αντιπροσωπος της lelit. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Καλημέρα και καλή αρχή στο χόμπι. Για νέο ξεκίνημα πιστεύω ότι είσαι οκ. Το barista βγάζει μια φορά τον χρόνο αυτή τη προσφορά με το 10%. Το Νοέμβριο ήταν με το black Friday τώρα δεν ισχύει. Ίσως το Πάσχα. Κάνε τους μια ερώτηση για το σετ μπορεί να πετύχεις καλή τιμή

RKLeonidas
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 9:40 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από RKLeonidas » Δευ Ιαν 24, 2022 9:23 am

Hatori έγραψε:
Κυρ Ιαν 23, 2022 12:22 pm
Καλημέρα και καλή αρχή στο χόμπι. Για νέο ξεκίνημα πιστεύω ότι είσαι οκ. Το barista βγάζει μια φορά τον χρόνο αυτή τη προσφορά με το 10%. Το Νοέμβριο ήταν με το black Friday τώρα δεν ισχύει. Ίσως το Πάσχα. Κάνε τους μια ερώτηση για το σετ μπορεί να πετύχεις καλή τιμή
Ευχαριστω για την απαντηση, θα καλεσω το μαγαζι σήμερα να δω τι γίνεται.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από mantraxalos » Δευ Ιαν 24, 2022 10:40 am

Η πρωτη μου μηχανη ηταν η Lelit Αnita (μηχανη και μυλος ενσωματομενα σε ενα box) .Ειμαι πολυ ικανοποιημενος εδω και ενα χρονο την χρησιμοποιω στο χωρο εργασιας μου.Αν προσανατολιζεσαι σε αγορα μηχανης και μυλου απο το ιδιο brand δες το παρακατω video ισως σου φανει χρησιμο https://www.youtube.com/watch?v=cAlxfGZ ... rofilGroup
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

panchos1985
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2022 1:45 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PlusT PID
Μύλος:: Mignon Silenzio
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος - Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από panchos1985 » Σάβ Ιαν 29, 2022 8:01 pm

Καλησπέρα σε όλους σας και από εμένα! Πήρα επιτέλους την μεγάλη απόφαση να αφήσω πίσω τα περίπου 300 ευρώ που χαλάω το χρόνο για καφέδες από έξω και να ασχοληθώ με το πολύ ωραίο "άθλημα" του wannabe barista! Λάτρης του καφέ από τα 17 μου, ύστερα από χρόνια κατανάλωσης φραπεδιάς έκανα μεταστροφή από αυτό το ξέπλυμα καφέ σε εσπρέσο - καπουτσίνο - φρέντο την τελευταία 10ετία..

Διαβάζοντας εδώ και εβδομάδες το φόρουμ κατέληξα σε μύλο Eureka Mignon Silenzio (καθοδόν!) και είμαι ακόμα σκεπτικός για την μηχανή....

Συγκεκριμένα, ενώ είχα καταλήξει στην περιζήτητη PL41 PLUST PID μαζί με το Μανόμετρο, έχω αρχίσει και σκέφτομαι και την προοπτική Heat Exchange μηχανής, και συγκεκριμένα της Oscar II.. Να αναφέρω ότι το Budget μου είναι πλέον maximum τα 800 ευρώ για τη μηχανή και ότι πίνουμε με τη γυναίκα κάθε μέρα από 1 καπουτσίνο ο καθένας (καλοκαίρι παίζει φρέντο), άντε και ένα 2ο το ΣΚ...

Τα ερωτήματά μου αρκετά, και θα ήθελα παρακαλώ πολύ τα φώτα σας:
1) Αν θα κατέληγα στην single boiler Lelit, θα με δυσκόλευε στην παρασκευή καπουτσίνο ? Υπάρχει κάποιος που μπορεί να εξηγήσει τι βήματα θα χρειαζόταν να κάνω κάθε φορά για 2 καπουτσίνο την ημέρα για να καταλάβω αν μπορώ να συμβιβαστώ με αυτό ?? Το αφρόγαλά της θα ήταν πολύ καλού επιπέδου ή μέτριο?
2) Αν θα επέλεγα την ΗX Oscar II, τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα θα είχα σε σχέση με την Plust PID? Είναι πιο φτηνά τα υλικά κατασκευής της και έχει μεγαλύτερη φθορά ? Θεωρείται απαραίτητη την αναβάθμιση της Oscar II με το Professional Pack?
3) Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά που να αξίζει περισσότερο και δεν έχω ακούσει??

Κατασκευαστικά, με βάση αυτά που έχω διαβάσει, η αλήθεια είναι ότι με ψήνει παραπάνω η προοπτική της Lelit, συν το ότι η Oscar II είναι η πιο φτηνή ΗΧ που μπόρεσα να βρω, με οποιαδήποτε ερωτηματικά αυτό φέρνει....

Να αναφέρω τέλος ότι είμαι διατεθειμένος για πολύ διάβασμα-ψάξιμο-πειραματισμό :a013: :a013:

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και sorry για τις πολλές ερωτήσεις.... :roll:

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Σάβ Ιαν 29, 2022 8:17 pm

panchos1985 έγραψε:
Σάβ Ιαν 29, 2022 8:01 pm
Καλησπέρα σε όλους σας και από εμένα! Πήρα επιτέλους την μεγάλη απόφαση να αφήσω πίσω τα περίπου 300 ευρώ που χαλάω το χρόνο για καφέδες από έξω και να ασχοληθώ με το πολύ ωραίο "άθλημα" του wannabe barista! Λάτρης του καφέ από τα 17 μου, ύστερα από χρόνια κατανάλωσης φραπεδιάς έκανα μεταστροφή από αυτό το ξέπλυμα καφέ σε εσπρέσο - καπουτσίνο - φρέντο την τελευταία 10ετία..

Διαβάζοντας εδώ και εβδομάδες το φόρουμ κατέληξα σε μύλο Eureka Mignon Silenzio (καθοδόν!) και είμαι ακόμα σκεπτικός για την μηχανή....

Συγκεκριμένα, ενώ είχα καταλήξει στην περιζήτητη PL41 PLUST PID μαζί με το Μανόμετρο, έχω αρχίσει και σκέφτομαι και την προοπτική Heat Exchange μηχανής, και συγκεκριμένα της Oscar II.. Να αναφέρω ότι το Budget μου είναι πλέον maximum τα 800 ευρώ για τη μηχανή και ότι πίνουμε με τη γυναίκα κάθε μέρα από 1 καπουτσίνο ο καθένας (καλοκαίρι παίζει φρέντο), άντε και ένα 2ο το ΣΚ...

Τα ερωτήματά μου αρκετά, και θα ήθελα παρακαλώ πολύ τα φώτα σας:
1) Αν θα κατέληγα στην single boiler Lelit, θα με δυσκόλευε στην παρασκευή καπουτσίνο ? Υπάρχει κάποιος που μπορεί να εξηγήσει τι βήματα θα χρειαζόταν να κάνω κάθε φορά για 2 καπουτσίνο την ημέρα για να καταλάβω αν μπορώ να συμβιβαστώ με αυτό ?? Το αφρόγαλά της θα ήταν πολύ καλού επιπέδου ή μέτριο?
2) Αν θα επέλεγα την ΗX Oscar II, τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα θα είχα σε σχέση με την Plust PID? Είναι πιο φτηνά τα υλικά κατασκευής της και έχει μεγαλύτερη φθορά ? Θεωρείται απαραίτητη την αναβάθμιση της Oscar II με το Professional Pack?
3) Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά που να αξίζει περισσότερο και δεν έχω ακούσει??

Κατασκευαστικά, με βάση αυτά που έχω διαβάσει, η αλήθεια είναι ότι με ψήνει παραπάνω η προοπτική της Lelit, συν το ότι η Oscar II είναι η πιο φτηνή ΗΧ που μπόρεσα να βρω, με οποιαδήποτε ερωτηματικά αυτό φέρνει....

Να αναφέρω τέλος ότι είμαι διατεθειμένος για πολύ διάβασμα-ψάξιμο-πειραματισμό :a013: :a013:

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και sorry για τις πολλές ερωτήσεις.... :roll:
Καλησπέρα, καθώς έχω την Lelit PL41 PLUST PID και επειδή πίνουμε και εμείς τα ίδια καφεδάκια με εσάς, θα σου πω τη ρουτίνα μου.

Η όλη διαδικασία μαζί με το καθάρισμα διαρκεί περίπου 15 λεπτά και για τα 2 καπουτσίνο. Για φρέντο θεωρώ λιγότερο, καθώς δεν έχει αφρογαλα. Εννοείται δε μετράω το χρόνο ζεσταματος της μηχανής, καθώς αυτό είναι έτσι κι αλλιώς για όλες τις μηχανές.

Ζεσταίνω τη μηχανή για μισή ώρα περίπου. Μετά φτιάχνω τις διπλές δόσεις εσπρέσσο για κάθε καφέ. Μετά backflush για καθάρισμα του group head. Μετά γυρνάω τον διακόπτη στον ατμό και σε 1 με 2 λεπτά είναι έτοιμος. Φτιάχνω ξεχωριστά το κάθε αφρογαλα, καθαρίζω το ακροφύσιο, βγάζω όλο τον ατμό από το boiler μέχρι να βγει νερό από το ακροφύσιο, και τέλος.

Ίσως ακούγονται πολλά, αλλά όσο μαθαίνεις τη διαδικασία γίνεται όλο και πιο γρηγορη, στην αρχή με έπαιρνε σχεδόν μισή ώρα, τώρα 15 λεπτά.

Ο ατμός είναι πολύ καλός πάντως, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τη ποσότητα ατμού, ίσως παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο από τις επαγγελματικές, αλλά όχι κάτι σπουδαίο. Αν φτιάχνεις 1 αφρογαλο και για τους 2 καφέδες, είναι λίγο πιο γρήγορη η διαδικασία, αλλά προτιμώ ξεχωριστά.

Θα είσαι σούπερ ευχαριστημένος πάντως με αυτό το combo. Καλά καφεδάκια!

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από geoiron » Κυρ Ιαν 30, 2022 3:12 pm

Καλησπέρα και από εμένα.
Κάτοχος της Oscar II για πάνω από 1,5 χρόνο θα σου πω ότι για να φτιάξεις 2 καπουτσίνο back to back δε χρειάζεται καθόλου χρόνος αναμονής. Μπορείς να κάνεις το αφρόγαλο ταυτόχρονα με την εκχύλιση του εσπρέσο έχοντας ποσότητα και ποιότητα ατμού επαγγελματικών μηχανών.
Όσον αφορά το professional pack, θα σου πω ότι εγώ την αγόρασα μόνο με την OPV ρυθμισμένη στα 9 bar, χωρίς το SIRAI. Βέβαια βρίσκομαι τώρα στη φάση που σκέφτομαι να το τοποθετήσω για να έχω καλύτερο έλεγχο και στον ατμό και στη θερμοκρασία.
Για την ποιότητα κατασκευής και τη σύγκριση μεταξύ των δύο μηχανών δεν μπορώ να πω τίποτα αφού δεν έχω εικόνα από Lelit. Αν εξαιρέσεις τα πλαστικά της Oscar II που δεν ικανοποιούν στην όψη, πιστεύω ότι ποιοτικά άνετα θα μπορούσε να σταθεί σε ένα ημιεπαγγελματικό περιβάλλον.
Τέλος αυτό που πρέπει να σκεφτείς (το οποίο σκέφτομαι και εγώ έχοντας έναν αρκετά ικανοποιητικό μύλο) είναι η αγορά ενός πολύ καλού μύλου για να υποστηρίξει όποιο από τα δύο μηχανήματα αγοράσεις.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από spyros12 » Κυρ Ιαν 30, 2022 6:30 pm

Να πω κ εγω την αποψη μου ως κατοχος oscar 2,με ρυθμιζομενη opv στα 7.5 bar και χωρις πρεσσοστατη sirai.

Υπαρχουν θετικα καθως κ αρνητικα οπως σε ολα τα προιοντα.

Ειναι επωνυμη εταιρια καθως κ εχει καποια χρονια στον χωρο,
ειναι προσιτη -φθηνη για οτι προσφερει,
παρεχει ατμο μεχρι να χιονισει στην σαχαρα,
οσον αφορα για την εκχυληση αν την μαθεις λιγο πινεις μια χαρα καφε οπως ολες οι ΗΧ,
Δ υπαρχουν προβληματα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ και ειναι θερμοκρασιακα ΣΤΑΘΕΡΗ μηχανη....
(δ ειπα οτι ειναι LM ημαρτον)..ε τι αλλο θελει καποιος με 800 ευρω..

Μειον ειναι πλαστικη,
ειναι ασχημη για ορισμενους (σχετικο αυτο),
απαιτει περισσοτερο χρονο για να την μαθεις λογω ΗΧ.
Τωρα αν ειναι η πιο φτηνη ΗΧ η πιο ακριβη τι να πω ...η καινουργια εχει 1300 γιατι εχει pid και ειναι σχεδον ιδια...σε οποιον η oskar ειναι φτηνη ας παρει την καινουργια...

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Ιαν 30, 2022 7:12 pm

Ειδικά για την Oskar II έχω την αίσθηση οτι χρησιμοποιείται στο πρωτάθλημα latte ακριβως για την φοβερή παραγωγή ατμού που έχει. Διαφωνω οτι η οσκαρ ειναα άσχημη, μάλιστα θα την έλεγα μοναδική σε εμφάνιση σε σχέση με όλες τις Ε61. Νομίζω οτι στην τιμή που είναι , είναι μοναδική επιλογή και για εμένα απο το να αγοράσω οποιαδήποτε single boiler σε αυτές τις τιμές θα προτιμούσα την οσκαρ η οποία θεωρώ οτι με το professional pack είναι συγκρίσιμη με το επόμενο segment τιμων , δηλαδή καφετιέρες που παίζουν στα 1200 μ 1400 ευρω αλλα σημαντικά φθηνότερη.
Σε οτι αφορά τα back to back , κάθε πρωί με την BZ-10 ανα 10 δευτερόλπετα (δηλαδή μέχρι να ρίξω το αφρόγαλα στον καφέ) η BZ-10 έζει σκαρφαλώσει πάλι απο το 1.2 στο 1.5 στο μανόμετρο και τελειώνω σε 5 λεπτά 4 καφέδες απο κόψιμο έως σερβίρισμα.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από spyros12 » Κυρ Ιαν 30, 2022 7:42 pm

Θα συμφωνησω μαζι σου ...

Απάντηση