Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιουν 30, 2021 1:51 pm

agpol07 έγραψε:
Πέμ Μάιος 20, 2021 8:02 pm
Θα στο πω φιλικά..
Αν θεωρείς πολλές τις 3 μέρες διάβασμα έτσι ώστε να αποφασίσεις, καλύτερα μην ασχοληθείς με το χόμπι αυτό..
+1

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Ιουν 30, 2021 5:24 pm

[youtube[/youtube]
Gaggia BC έγραψε:
Τρί Ιουν 29, 2021 9:51 pm
Για να μην ξεχνιόμαστε

IMG_20210629_213528.jpg
:a013:
:lol: :lol:

Tolaras
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2021 8:29 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Tolaras » Δευ Ιούλ 26, 2021 11:26 pm

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Είμαι καινούριος σε αυτό το hobby. Κυριολεκτικά πρωτάρης. Λατρεύω το ποιοτικό καφέ όπως όλοι εδώ μέσα. Ένα με δύο εσπρέσσο την ημέρα καθώς και αμερικάνο.Ύστερα από ενδελεχή έρευνα που έκανα για αγορά μηχανής εσπρέσσο κατέληξα στη Lelit pl91t και τη rancilio silvia v6. Για μύλο πιστεύω η eureka mignion specialita είναι αυτό που χρειάζομαι στη περίπτωση μου. Ως γνωστόν, πλέον στις μηχανές εσπρέσσο για τέλειο εσπρέσσο η χρήση του pid είναι επιβεβλημένη. Παρόλα αυτά στη Σίλβια με έξτρα κόστος μπορεί να τοποθετηθεί pid της auber και να απογειώσει το τελικό αποτέλεσμα. Οι ερώτησεις μου προς εσάς τους παλιούς είναι α) αν αξίζει να γίνει αυτή η μετατροπή για καλύτερο αποτέλεσμα σε σύγκριση πάντα με τη lelit. Αν το αποτέλεσμα είναι σχεδόν το ίδιο πιστεύω η lelit που έχει όλο το πακέτο (+μανόμετρο) εργοστασιακά φαντάζει ως ιδανική λύση.β) αν πράγματι η τοποθέτηση pid στη silvia έχει καλύτερα αποτελέσματα από τη lelit αν γνωρίζεται κάποιον που να ασχολείται με τέτοιες εγκαταστάσεις γιατί εγώ δεν έχω ιδέα από τέτοιες εργασίες. Σχόλια και απόψεις είναι όλα ευπρόσδεκτα.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Ιούλ 27, 2021 12:26 am

Tolaras έγραψε:
Δευ Ιούλ 26, 2021 11:26 pm
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Είμαι καινούριος σε αυτό το hobby. Κυριολεκτικά πρωτάρης. Λατρεύω το ποιοτικό καφέ όπως όλοι εδώ μέσα. Ένα με δύο εσπρέσσο την ημέρα καθώς και αμερικάνο.Ύστερα από ενδελεχή έρευνα που έκανα για αγορά μηχανής εσπρέσσο κατέληξα στη Lelit pl91t και τη rancilio silvia v6. Για μύλο πιστεύω η eureka mignion specialita είναι αυτό που χρειάζομαι στη περίπτωση μου. Ως γνωστόν, πλέον στις μηχανές εσπρέσσο για τέλειο εσπρέσσο η χρήση του pid είναι επιβεβλημένη. Παρόλα αυτά στη Σίλβια με έξτρα κόστος μπορεί να τοποθετηθεί pid της auber και να απογειώσει το τελικό αποτέλεσμα. Οι ερώτησεις μου προς εσάς τους παλιούς είναι α) αν αξίζει να γίνει αυτή η μετατροπή για καλύτερο αποτέλεσμα σε σύγκριση πάντα με τη lelit. Αν το αποτέλεσμα είναι σχεδόν το ίδιο πιστεύω η lelit που έχει όλο το πακέτο (+μανόμετρο) εργοστασιακά φαντάζει ως ιδανική λύση.β) αν πράγματι η τοποθέτηση pid στη silvia έχει καλύτερα αποτελέσματα από τη lelit αν γνωρίζεται κάποιον που να ασχολείται με τέτοιες εγκαταστάσεις γιατί εγώ δεν έχω ιδέα από τέτοιες εργασίες. Σχόλια και απόψεις είναι όλα ευπρόσδεκτα.
Θα σου πρότεινα μιας και είσαι νέος στο hobby να πάρεις τη lelit και να ξεμπερδεύεις μιας και τα έχει όλα πάνω της από το εργοστάσιο.
Εγώ έχω τη silvia και είναι μηχανάρα για την κατηγορία της , αλλά τοποθέτησα το pid μόνος μου (εύκολο είναι).
Δε θεωρώ οτι η μία μπορεί να κάνει καλύτερο καφέ από την άλλη.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Ιούλ 28, 2021 12:14 am

Και οι 2 είναι οι πιο αξιόλογες επιλογές στην κατηγορία τους. Και οι 2 έχουν μια χαρά boiler, και οι 2 είναι αξιόπιστες και έχουν όλα τα πραγματακια που μπορεί να χρειαστείς εκτός του pid στη sylvia. Είναι όμως σημαντικότατο... Οπότε παίρνεις lelit. Εκτός και αν το έχεις να βάλεις μόνος σου pid. Εγώ που είχα ένα των 15€ στη baby δούλευε άψογα. Γενικά το θες το pid ...
Γενικά πάντως, you can't go wrong με οποιαδήποτε επιλογή από τις 2.

Tolaras
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 26, 2021 8:29 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Tolaras » Τετ Ιούλ 28, 2021 7:04 pm

Ευχαριστώ και τους δυο σας για το ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι πως με τη silvia αν και δεν την έχω δει από κοντά αλλά με τα τόσα που έχω διαβάσει και έχω δει στο YT την έχω "ερωτευτεί". Είναι πιο αρχοντική, πιο παραδοσιακη (στη κατηγορία της). Αυτό τουλάχιστον μου βγάζει από αυτά που έχω διαβάσει από τους χρήστες της. Από την άλλη η lelit είναι πιο μοντέρνα, πιο αστραφτερή και πιο πλήρης για να πετύχεις ένα τέλειο εσπρέσσο. Θα μου πεις, τι είναι αυτά που γράφεις. Πάρε οποία να ναι και ξεκινά. Ένα μηχάνημα είναι. Απλά πίσω από αυτό υπάρχει μια έμπνευση που και μέσα σε αυτή υπάρχει πάθος, ένταση και μια δυναμική που αποτυπώνεται στο τελικό αποτέλεσμα. Αυτά.
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Ιούλ 29, 2021 12:19 am

Tolaras έγραψε:
Τετ Ιούλ 28, 2021 7:04 pm
Ευχαριστώ και τους δυο σας για το ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι πως με τη silvia αν και δεν την έχω δει από κοντά αλλά με τα τόσα που έχω διαβάσει και έχω δει στο YT την έχω "ερωτευτεί". Είναι πιο αρχοντική, πιο παραδοσιακη (στη κατηγορία της). Αυτό τουλάχιστον μου βγάζει από αυτά που έχω διαβάσει από τους χρήστες της. Από την άλλη η lelit είναι πιο μοντέρνα, πιο αστραφτερή και πιο πλήρης για να πετύχεις ένα τέλειο εσπρέσσο.
Η Silvia ειναι κυριολεκτικά τανκ,ζυγίζει πάνω απο 14 κιλά,κουμπώνεις το portafilter και η μηχανή μένει στη θέση της χωρίς να χρειάζεται να την κρατάς.Η λελιτ σαφώς πιο ελαφριά σαν κατασκευή,αλλα εχει απο τη μάνα της ολα τα καλούδια.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Αύγ 16, 2021 6:15 pm

Lelit με όλο το πακέτο.
Φρέσκο καφέ.
Νερό από φίλτρο.
Και καλά καφεδάκια!
:a049:
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από laonikos78 » Δευ Αύγ 16, 2021 7:30 pm

agpol07 έγραψε:
Πέμ Μάιος 20, 2021 8:02 pm
georgiosd έγραψε:
Πέμ Μάιος 20, 2021 7:19 am
Hatori έγραψε:
Δευ Μάιος 17, 2021 12:40 pm
Σίγουρα το χωροταξικό είναι πολύ βασικό ειδικά για το θέμα του καφέ που είναι καθαρά χόμπι, προτάσεις θα βρεις αρκετές σου προτείνω να κοιτάς τακτικά τις αγγελίες γιατί βγαίνουν συνεχώς διαμαντακια και η συμβουλή μου είναι να μη λυπηθείς τα λεφτά του μύλου. Είναι το βασικότερο για να έχουμε αποτελέσματα.
Μωρε δεν τα λυπαμαι αλλα πρεπει να κατσω να διαβασω τρεις μερες για να καταλαβω τι παιζει με ολα αυτα.

Οποτε λεω να παρω την περπατημενο δρομο (βασει poll) και να παρω μια Lelit PL41 + Ascaso i2 Mini

Αν καποιος εχει κατι καλυτερο να προτεινει, ας το πει τωρα :coffee:
Θα στο πω φιλικά..
Αν θεωρείς πολλές τις 3 μέρες διάβασμα έτσι ώστε να αποφασίσεις, καλύτερα μην ασχοληθείς με το χόμπι αυτό..
+1
..Για πάντα και μια μέρα.

Klosnic
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2021 2:29 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Klosnic » Δευ Σεπ 13, 2021 2:49 pm

Καλησπέρα καλώς σας βρηκα.ειμαι ανάμεσα στο να πάρω την dedica - gran style- και deluxe από gaggia .ξέρω ότι δεν θα βγάλουν εσπρέσσο "κανονικό" αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.να πάρω λοιπόν την dedica που δεν έχει boiler ή gaggia gran deluxe μαλλον που έχουν boiler?ή πιστεύετε σε αυτήν την κατηγορία δεν αξίζει καν και θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα όσον αφορά την γεύση με μια εσπρεσιερα με κάψουλες ,πίνω και fredo kai cappuccino.σε περίπτωση που πάω σε dedica ή gaggia έχω και μύλο.οποτε αξίζει ο κόπος να κόβω καφέ πλύσιμο χρονος κλπ η να πάω σε κάψουλες;

Απάντηση