Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από brexei » Δευ Δεκ 30, 2019 9:55 pm

Αναμένουμε με ενδιαφερον!

Σημασια θα ειχε επισης και το κοστος ρευματος για εναν μονο καφε. Δηλαδη προθερμανση απο κρυα μηχανη και παρασκευη ενος καφε (πχ το πρωι). Εμενα κοστιζει καπου στα 3 λεπτα, δηλαδή σχεδον τιποτα.

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από mplevris » Δευ Δεκ 30, 2019 10:13 pm

Μα στην ουσία αυτό θα μετρήσω από την στιγμή που σου λέω 3 ανάμματα της μηχανής για 5-8 καφέδες

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από mplevris » Τρί Δεκ 31, 2019 3:42 pm

Μετρήσεων συνέχεια διαπιστώνω σήμερα ότι την πρώτη φορά που ανάβεις την μηχανή η αντίσταση μένει αναμμένη για 7 περίπου λεπτά, όπου είναι έτοιμη να βάλει ατμό και ζεστό νερό και μετά ανά 80 δευτερόλεπτα ανάβει για 10 δευτερόλεπτα, άρα στην πρώτη ώρα είναι αναμμένη περίπου 13 λεπτά×1250watt/hour=270watt την πρώτη ώρα
Την δεύτερη ώρα η μηχανή έχει αναμμένη αντίσταση για 7,5 λεπτά=156watt
Πρέπει να προσθέσουμε και τα 2watt/hour που καίει σε stand by mode άρα για την πρώτη ώρα 1,5watt ενώ για την δεύτερη 1,8watt
Κάθε φορά που κάνεις ένα καφέ πρέπει να υπολογίσεις ότι η αντίσταση, με τοcooling flash και με τη διαδικασία εκχύλισης, θα είναι ανοιχτή για αλλά 30 sec επιπλέον όποτε ανάλογα με το πόσους καφέδες θα κάνεις υπολογίζεις το έξτρα κόστος το οποίο όπως καταλαβαίνει κανείς είναι μηδαμινό
Θα επανέλθω με τις μετρήσεις όταν θα κλείσω 10ημερο

mplevris
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Μαρ 06, 2018 12:06 pm
Όνομα: Μανόλης
Μηχανή:: bezzera bz99
2η Μηχανή:: Delonghi EC685
Μύλος:: Mazzer super jolly
Οι καφέδες μου:: ακόμα το ψάχνω
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από mplevris » Πέμ Ιαν 09, 2020 12:34 pm

Τελευταίο μήνυμα που αφορά την κατανάλωση

Μετά απο 10ήμερη παρακολούθηση της HX μηχανής μου(bezzera bs99) με μετρητή κατανάλωσης το αποτέλεσμα έχει ως εξής

Κατανάλωση 7,1KW με 3 φορές επί 1 ώρα άνοιγμα την ημέρα και παρασκευή 2+2+1 καφέδων ανά άνοιγμα μέσο όρο
Άρα 7,1*0,15=1,065KWγια 11 μέρες και έχοντας κάνει 55 καφέδες το διάστημα αυτό έχω μια κατανάλωση 0,0193€ ανά καφέ

Το συγκεκριμένο ποσό πέφτει κι άλλο αν κάνετε παραπάνω καφέδες στο διάστημα που έχετε την μηχανή ανοιχτή μιας και το περισσότερο ρεύμα το καταναλώνει στην προθέρμανση
:offtopic: :ban:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Ιαν 09, 2020 2:23 pm

Απίστευτο αποτέλεσμα για HX μηχανή!!

Δηλαδή 7,1/30 = 0.24 KWh κατανάλωση για να ζεσταθεί πλήρως και να κάνεις και καφέδες; Πολύ οικονομική!

Επομένως καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το κόστος του ρεύματος δεν αποτελεί πρόβλημα για τις μικρες ΗΧ μηχανές, κάτι που δεν περίμενα.

Μονο μειονέκτημα θα έλεγα ο υπερβολικά μεγάλος χρόνος προθέρμανσης, αν δε μπορείς να περιμένεις για το καφεδάκι σου ένα μισάωρο... :coffee:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Ιαν 16, 2020 11:01 pm

Για συγκριση θα αναφερω την κατανάλωση της δικιας μου μηχανης που εχει μποιλερ 250 ml (νομιζω).

Μετρησά καταναλωση 0.08 KWh για ζεσταμα και 3-4 φλασαρισματα, μετα παρασκευή ενος καφε και 3 backflush. Κοστος 1.4 λεπτα! Αν κανεις και δευτερο καφέ σερι το κοστος πεφτει περισσότερο.

gstergio
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2020 4:39 pm

Lelit Pl41e Coffee Machine.

Δημοσίευση από gstergio » Πέμ Φεβ 27, 2020 4:46 pm

καλησπερα παιδια αυτη η Lelit Pl41e Coffee Machine υπαρχει? γιατι δεν μπορω να τη βρω

KostasK61
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2020 11:37 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από KostasK61 » Παρ Μαρ 20, 2020 1:46 pm

Καλημερα στην παρεα απο ενα newbie,
Αγοραζω την πρωτη μου μηχανη και τον πρωτο μυλο. Αν και ο αρχικος προυπολογισμος ηταν 750Ε (classic, ascaso + παρελκομενα) αποφασισα να τον υπερβω για να παρω κατι που θα το κρατησω περισσοτερο.

MHXANH
Παρηγγειλα στο barista.gr την Lelit PL41 PlusT PID (λογω PID, 58mm pf και 300 ml ορειχαλκινο boiler). Το ερωτημα ειναι χρειαζεται να βαλω μανομετρο ή οχι? Τι θα με συμβουλευατε? Γενικα δεν θελω "μαστορια" να κανουν μετατροπες σε καινουργια μηχανη. Απο την αλλη ομως μηπως ειναι απαραιτητο ειδικα για newbie?

ΜΥΛΟΣ
Σκεφτομαι Ascaso mini I2 conic σε συνδυασμο με PORLEX χειροκινητο για back-up. Παραλληλα, με γοητευει και ο EUREKA Mignon Specialita (flat burrs).
Τι θα με συμβουλευατε?
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Άβαταρ μέλους
knight_77
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 5:53 pm
Όνομα: Βάιος
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: Eureka Mignon
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10, Taf
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από knight_77 » Παρ Μαρ 20, 2020 1:55 pm

KostasK61 έγραψε:
Παρ Μαρ 20, 2020 1:46 pm
Καλημερα στην παρεα απο ενα newbie,
Αγοραζω την πρωτη μου μηχανη και τον πρωτο μυλο. Αν και ο αρχικος προυπολογισμος ηταν 750Ε (classic, ascaso + παρελκομενα) αποφασισα να τον υπερβω για να παρω κατι που θα το κρατησω περισσοτερο.

MHXANH
Παρηγγειλα στο barista.gr την Lelit PL41 PlusT PID (λογω PID, 58mm pf και 300 ml ορειχαλκινο boiler). Το ερωτημα ειναι χρειαζεται να βαλω μανομετρο ή οχι? Τι θα με συμβουλευατε? Γενικα δεν θελω "μαστορια" να κανουν μετατροπες σε καινουργια μηχανη. Απο την αλλη ομως μηπως ειναι απαραιτητο ειδικα για newbie?

ΜΥΛΟΣ
Σκεφτομαι Ascaso mini I2 conic σε συνδυασμο με PORLEX χειροκινητο για back-up. Παραλληλα, με γοητευει και ο EUREKA Mignon Specialita (flat burrs).
Τι θα με συμβουλευατε?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Καλησπέρα και με το καλό να τα παραλάβεις.
Για το θέμα του μανόμετρου, απαραίτητο δεν είναι, αλλά καλό είναι να υπάρχει έτσι ώστε να βλέπεις τυχόν προβλήματα πίεσης της αντλίας.
Eπειδή τυγχάνω να έχω την ίδια μηχανή με μανόμετρο, η εγκατάσταση γίνεται από το ίδιο το κατάστημα χωρίς να παραβιάζεται η εγγύηση οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.
Για το θέμα μύλου, γνώμη μου είναι να πας στον Mignon αν μπορείς οικονομικά. Στοιβαρή μεταλλική κατασκευή, αρκετά αθόρυβος και με καλή ποιότητα άλεσης.
Aν δεν κάνω λάθος το barista.gr κάνει έκπτωση για αγορά μηχανής και μύλου μαζι. :oneup:

KostasK61
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2020 11:37 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM PID
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από KostasK61 » Σάβ Μαρ 21, 2020 12:15 pm

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.

Σχετικα με την μηχανη το εξαντλησα το θεμα. Παραγγειλα ηδη και το μανομετρο για την Lelit PL41PlusT PID.

Σε οτι αφορα στο μυλο, μαλλον θα επιλεξω τoν specialita. Ομως δεν ειμαι ακομη ετοιμος. Πρεπει να ξεκαθαρισω καποια θεματακια, οπως:
- Κατι που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον τα flat burrs του specialita να συνδυαζονται με single dosing (επιθυμητη λειτουργια) και μικρη κατακρατηση, και
- Ειναι "ευκολος" μυλος στον καθαρισμο/συντηρηση?

Τελος, μιλησα με το barista.gr και ισχυει το 10%. Οχι ομως εκπτωση αλλα δωρεαν παρελκομενα, που ουτως η αλλως θα αγοραζα.

Ευχαριστω και παλι.

Απάντηση