Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Τρί Μάιος 24, 2022 8:57 am

Εγώ πάλι σαν κάτοχος PLUST PID και καθώς αλλάζω/δοκιμάζω καφέδες διαρκώς, παίζω πολύ συχνά με τι PID γιατί κάθε καφές, ανάλογα με το ψήσιμο, θέλει τη δική του θερμοκρασία εκχύλισης. Για μένα το PID είναι εκ των οθυκ ανευ.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Μάιος 24, 2022 9:18 am

King έγραψε:
Δευ Μάιος 23, 2022 11:28 pm
Τον Οκτωβριο ειχα παρει ενα σετακι Lelit PL043MMI και μια απλη Delonghi Dedica επειδη το budget απλα δεν σηκωνε και lelit μηχανη. Χρησιμοποιουσα εναν Mrs Rose καφε οπου η μηχανη τον εβγαζε εστω τιμιο για τα δικα μου γευστικα γουστα και ειχα γλιτωσει απο τα delivery. Ολα αλλαξαν οταν αποφασισα να παρω εναν καφε απο το round cup. Δοκιμασα τον Whiplash αλλα 9/10 φορες βγαζει μια απιστευτη ξυνιλα και απο οτι καταλαβα η Dedica δεν ειναι για τετοιους καφεδες.
Για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων όταν με το καλό αναβαθμίσεις τη μηχανή,λογικά ο round cup πάλι θα δώσει οξύτητες γιατί αυτό είναι το προφίλ του κι έτσι πρέπει.
Βασικά πηγές από ένα κλασσικό,ιταλικό,commercial σκούρο χαρμάνι σε κάτι πιο specialty και light/medium ψήσιμο με Αιθιοπία μεσα.Η μέρα με τη νύχτα.
Επειδή είναι καλό blend o whiplash,δοκίμασε να κόψεις πιο ψιλά και να τραβηξεις την εκχύλιση ακόμη και στα 40",μην τον φοβάσαι.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Τρί Μάιος 24, 2022 9:21 am

NiPi έγραψε:
Τρί Μάιος 24, 2022 8:57 am
Εγώ πάλι σαν κάτοχος PLUST PID και καθώς αλλάζω/δοκιμάζω καφέδες διαρκώς, παίζω πολύ συχνά με τι PID γιατί κάθε καφές, ανάλογα με το ψήσιμο, θέλει τη δική του θερμοκρασία εκχύλισης. Για μένα το PID είναι εκ των οθυκ ανευ.
Σωστά, θερμοκρασία μπορείς και αλλάζεις εύκολα, και εγώ το κάνω, εγώ αναφερόμουν συγκεκριμένα για τις τιμές του P I και D ότι δε χρειάζεται να πειράζεις (σχεδόν) καθόλου.

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nikstgr » Τετ Μάιος 25, 2022 10:56 am

για οσο εισαι με τη Dedica παντως, δοκιμασε να πατησεις το κουμπι του ατμου για λιγα δευτερολεπτα, μετα ξανα πατα του εσπρεσσο και κανε μια σκετη εκχυλιση νερου για να φυγουν οι ατμοι και ξαναδοκιμασε να κανεις εκχυλιση, ανεβαινει η θερμοκρασια και φαινεται κιολας στο ποσο πιο ευκολα γινεται η εκχυλιση με λεπτο κοψιμο. με κρυα μηχανη πχ μπορει να μπουκωσει και να σταματησει. Δεν εχει τρελη διαφορα αλλα κανει δουλεια, εγω προσωπικα εχω παρατηρησει διαφορα και παιρνω συνεχεια διαφορετικους καφεδες για δοκιμη.

King
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 10:02 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από King » Πέμ Μάιος 26, 2022 6:15 am

Θεωρειτε αναγκαιο το μανομετρο στην PL41 Plust Pid; Διοτι παμε στα 700+ ευρω και πρεπει να παρω και botomless portafilter μετα. :f010:

Επιπλεον ποσο μεγαλη διαφορα υπαρχει μεταξυ 57αρι portafilter και 58αρι;

Mε βλεπω να πηγαινω προς την Lelit PL41 Tem PID....

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nikstgr » Πέμ Μάιος 26, 2022 12:49 pm

διαφορα ως προς την παρασκευη καφε δεν υπαρχει απο 57 σε 58, αλλα τα διαθεσιμα παρελκομενα στην αγορα για 58 ειναι ασυγκριτα περισσοτερα, κανε μια αναζητηση πχ για tamper 58 και μια για 57 και θα το δεις αμεσως. Λογικο βεβαια αφου οι περισσοτερες μηχανες εχουν 58αρι portafilter. Συν οτι σε ενδεχομενη αναβαθμιση θα σου μεινουν ολα.

King
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 10:02 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από King » Σάβ Μάιος 28, 2022 10:05 am

Μαλιστα και ενα τελευταιο διοτι λογικα μεχρι τη Δευτερα θα εχω κανει την παραγγελια της Lelit (ακομα σκεφτομαι την lelit με το 58αρι).

1) Καπου διαβασα μεσα στο φορουμ οτι το barista δινει καποιο εκπτωτικο κωδικο σε περιπτωση που αγορασεις μηχανη και μυλο. Γενικα ισχυει ακομα; Εαν ναι, πρεπει να αγοραστουν μαζι ωστε να σου δωσουν την εκπτωση; Διοτι τον μυλο τον εχω παρει απο περσι....
2) Τι παιζει με τα IMS και VST καλαθακια; Κανουν και για την lelit;

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Σάβ Μάιος 28, 2022 12:12 pm

King έγραψε:
Σάβ Μάιος 28, 2022 10:05 am
Μαλιστα και ενα τελευταιο διοτι λογικα μεχρι τη Δευτερα θα εχω κανει την παραγγελια της Lelit (ακομα σκεφτομαι την lelit με το 58αρι).

1) Καπου διαβασα μεσα στο φορουμ οτι το barista δινει καποιο εκπτωτικο κωδικο σε περιπτωση που αγορασεις μηχανη και μυλο. Γενικα ισχυει ακομα; Εαν ναι, πρεπει να αγοραστουν μαζι ωστε να σου δωσουν την εκπτωση; Διοτι τον μυλο τον εχω παρει απο περσι....
2) Τι παιζει με τα IMS και VST καλαθακια; Κανουν και για την lelit;
Για το 1, μάλλον ότι και να σου πει κανείς, μάλλον καλύτερα να μιλήσεις με το κατάστημα.
Για το 2, εγώ που πήρα ένα ims, έκανε μια χαρά. Επίσης να πάρεις και ένα τυφλό καλαθάκι, για να κάνεις backflush με νερό μετά τη χρήση, για να καθαρίζει και η σίτα.

argi
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2022 9:10 am
Όνομα: αργυρης
Μηχανή:: ecm puristika
2η Μηχανή:: delonghi dedici
Μύλος:: eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: covim pasalaqua blucaffe paradiso
Τοποθεσία: Βουλα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από argi » Σάβ Μάιος 28, 2022 12:48 pm

αν και πατησα προσφατα μπακφλας
και ακομα πιο προσφατα αλλαξα ντουζιερα
οταν μουλιασα την μαμα ντουζιερα για καμποση ωρα σε νερο και σκονη
μετα η ντουζιερα ελαμψε
Δεν ξερω κατα ποσο η πιεση μαζι με καθαριστικη σκονη ειναι ικανη να αφαιρεσει
οτι μπορει οταν κατι μουλιαζει για ωρα σε διάλυμα

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Σάβ Μάιος 28, 2022 1:08 pm

argi έγραψε:
Σάβ Μάιος 28, 2022 12:48 pm
αν και πατησα προσφατα μπακφλας
και ακομα πιο προσφατα αλλαξα ντουζιερα
οταν μουλιασα την μαμα ντουζιερα για καμποση ωρα σε νερο και σκονη
μετα η ντουζιερα ελαμψε
Δεν ξερω κατα ποσο η πιεση μαζι με καθαριστικη σκονη ειναι ικανη να αφαιρεσει
οτι μπορει οταν κατι μουλιαζει για ωρα σε διάλυμα
Συμφωνώ ότι καθαρίσει καλύτερα με μουλιασμα, αλλά τουλάχιστον μπορείς να διώξεις αρκετά υπολείμματα με ένα backflush. Όταν έβγαλα τη ντουζιέρα 6 μήνες μετά την αγορά της μηχανής, με το καθημερινό backflush ήταν πολύ καθαρή, χωρίς ορατά υπολείμματα καφέ, και με ελάχιστο ζεστό νεράκι έγινε πάλι λαμπερή, οπότε σίγουρα κάνει δουλειά το backflush.

Απάντηση