Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
cvasilis7
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 1:48 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Dedica EC685

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cvasilis7 » Τετ Μαρ 02, 2022 5:08 pm

Επίσης συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποια ουσιώδη διάφορα μεταξύ της ec685 με την ec785 dedica?

argi
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2022 9:10 am
Όνομα: αργυρης
Μηχανή:: ecm puristika
2η Μηχανή:: delonghi dedici
Μύλος:: eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: covim pasalaqua blucaffe paradiso
Τοποθεσία: Βουλα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από argi » Τετ Μαρ 02, 2022 6:31 pm

https://www.digitec.ch/en/s1/questionan ... 2pr-451089

αν αποφασισεις να παρεις τετοια μηχανη
Αν θες φτιαξε το πορταφιλτερ της, θα εχεις πολυ πιο σοβαρο καφε
Προσωπικα θα εψαχνα μια μεταχειρισμενη πιο αποδοτικη μηχανη
(και εχω και μια τετοια)ντελονγκι που πλεον καθεται
Μια καλη μηχανη δεν συγκρινεται με καμμια ντελονγκι
Αλλα εσυ αποφασιζεις

argi
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2022 9:10 am
Όνομα: αργυρης
Μηχανή:: ecm puristika
2η Μηχανή:: delonghi dedici
Μύλος:: eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: covim pasalaqua blucaffe paradiso
Τοποθεσία: Βουλα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από argi » Τετ Μαρ 02, 2022 6:37 pm


cvasilis7
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 1:48 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Dedica EC685

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cvasilis7 » Τετ Μαρ 02, 2022 11:15 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 3:33 pm


υπαρχει botomless portafilter καλαθακι non pressurized και tamper-leveler εργαλειο ολα 51mm για dedica685 εαν ενδιαφερεσαι στειλε pm


Δεν μπορώ να στείλω pm . Καμία πρόταση από κάποιον άλλον για τα υπόλοιπα , αξεσουάρ παρελκόμενα ακόμη και για καφέ θα ήταν καλοδεχούμενη (έχω παρατηρήσει ότι μου άρεσε πολύ ο καφες του il toto τελευταία)

Vamire
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2021 11:42 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Vamire » Πέμ Μαρ 03, 2022 10:14 pm

Προταση για μυλο μεχρι 200€ βαρια βαρια 240€?
Εχω μια dedica και εγω εχω παρει και portafilter unpressurised.
Ελεγα για eureka crono απο εξωτερικο βγαινει κοντα στα 220€ αλλα πιθανoν να χρειαστει μαχαιρια για espresso.
Κατι greaf κτλπ αν και δειχνουν καλα για αρχη δεν ειναι για μενα απο τοσο ψαξιμο που εχω ριξει και διαβασει και εδω μεσα.
Οποτε υπαρχει καλυτερη εναλλακτικη απο την eureka crono?Και η συγκεκριμενη αν ερθει με τα καινουργια μαχαιρια λετε να εχω θεματα στη deloghi?

cvasilis7
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 1:48 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Dedica EC685

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cvasilis7 » Σάβ Μαρ 12, 2022 8:01 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 3:33 pm
cvasilis7 έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 3:01 pm
Καλησπέρα μετά από καιρό και αφού δε νομίζω ότι βρήκα κάτι αξιόλογο στην περίοδο των εκπτώσεων, αποφάσισα να πάρω τη Delonghi Dedica Pump EC685 για μηχανή εσπρέσσο. Κατά βάση θα πίνω freddo espresso, οπότε ρωτάω αν έχει κάποιος να μου προτείνει τίποτα αξεσουάρ - παρελκόμενα που θα χρειαστώ ή θα βοηθήσουν. Για μύλο άλεσης λέω να πάω σε κάτι φθηνό ή πολύ vfm για αρχή, αλλά ότι βοήθεια η πρόταση έχετε για τον μύλο, αλλά και τα άλλα αξεσουάρ που θα μου χρειαστούν, και αν θα μπορώ να πάρω κάποια αξιόπιστα και από σάιτ τύπου AliExpress κτλ θα ήταν καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρω.
υπαρχει botomless portafilter καλαθακι non pressurized και tamper-leveler εργαλειο ολα 51mm για dedica685 εαν ενδιαφερεσαι στειλε pm
αν τα εχεις ακομη στειλε ενα PM γιατι εγω δεν μπορω, ειτε στο email vcbasils@gmail.com ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Σάβ Μαρ 12, 2022 8:43 pm

cvasilis7 έγραψε:
Σάβ Μαρ 12, 2022 8:01 pm
Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 3:33 pm
cvasilis7 έγραψε:
Τετ Μαρ 02, 2022 3:01 pm
Καλησπέρα μετά από καιρό και αφού δε νομίζω ότι βρήκα κάτι αξιόλογο στην περίοδο των εκπτώσεων, αποφάσισα να πάρω τη Delonghi Dedica Pump EC685 για μηχανή εσπρέσσο. Κατά βάση θα πίνω freddo espresso, οπότε ρωτάω αν έχει κάποιος να μου προτείνει τίποτα αξεσουάρ - παρελκόμενα που θα χρειαστώ ή θα βοηθήσουν. Για μύλο άλεσης λέω να πάω σε κάτι φθηνό ή πολύ vfm για αρχή, αλλά ότι βοήθεια η πρόταση έχετε για τον μύλο, αλλά και τα άλλα αξεσουάρ που θα μου χρειαστούν, και αν θα μπορώ να πάρω κάποια αξιόπιστα και από σάιτ τύπου AliExpress κτλ θα ήταν καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρω.
υπαρχει botomless portafilter καλαθακι non pressurized και tamper-leveler εργαλειο ολα 51mm για dedica685 εαν ενδιαφερεσαι στειλε pm
αν τα εχεις ακομη στειλε ενα PM γιατι εγω δεν μπορω, ειτε στο email vcbasils@gmail.com ευχαριστω
εχουνε δωθει φιλε μου να εισαι καλα!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

cvasilis7
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 1:48 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Dedica EC685

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από cvasilis7 » Σάβ Μαρ 12, 2022 10:26 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Σάβ Μαρ 12, 2022 8:43 pm


εχουνε δωθει φιλε μου να εισαι καλα!
Ευχαριστώ κι εσύ, ισχύει η ερώτηση μου και για άλλους αν κάποτε πουλήσουν παρόμοια εξαρτήματα για dedica. Μια τελευταία ερώτηση, εσύ από πού τα πήρες ή έχεις να προτείνεις κάποιο κατάστημα?

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Κυρ Μαρ 13, 2022 10:38 am

cvasilis7 έγραψε:
Σάβ Μαρ 12, 2022 10:26 pm
Mr_Overdose έγραψε:
Σάβ Μαρ 12, 2022 8:43 pm


εχουνε δωθει φιλε μου να εισαι καλα!
Ευχαριστώ κι εσύ, ισχύει η ερώτηση μου και για άλλους αν κάποτε πουλήσουν παρόμοια εξαρτήματα για dedica. Μια τελευταία ερώτηση, εσύ από πού τα πήρες ή έχεις να προτείνεις κάποιο κατάστημα?
amazon.uk
Για ελλαδα μην κοιτας καν!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Dimis
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2022 12:28 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Dimis » Παρ Μαρ 18, 2022 1:17 pm

Γεια σας και από εμένα,
Είμαι καινούργιος στην κοινότητα και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ. Πριν μπω στο θέμα να σας αναφέρω ότι δεν έχω καμία σχέση με το άθλημα, έχω στην κατοχή μου μια εσπρεσιέρα με κάψουλες οπότε μιλάμε για άθλιο καφέ στο σπίτι και μηδέν ικανότητες barista. Μέχρι εδώ όλα καλά, το σημαντικότερο πρόβλημα είναι εκεί έξω, οι περισσότερες καφετέριες έχουν ή άσχετους baristas ή τους πετυχαίνεις στην κακή τους μέρα και σου φτιάχνουν χάλια καφέ. Αυτό λοιπόν και σε συνδυασμό αναζήτησης νέων ποικιλιών και γεύσεων, εδώ και ένα χρόνο ψάχνομαι και ενημερώνομαι σχετικά με τον καφέ γενικότερα, τους τρόπους κοπής, παρασκευής, μύλους χειροκίνητους, ηλεκτρικούς, με κωνικά μαχαίρια, με επίπεδα, μηχανές εσπρέσο, χωρίς PID, με PID, με OPV, χωρίς OPV, ζυγαριές και γενικότερα πολλά και άλλα διάφορα.
Εδώ να αναφέρω ότι πίνω εσπρέσο σκέτο, είτε ζεστό είτε παγωμένο και όταν το μαγαζί διαθέτει μονοποικιλιακό είναι η μοναδική μου επιλογή. Δε συνδυάζω τον καφέ μου ποτέ με γάλα ή με οτιδήποτε άλλο. Μου αρέσει ο καφές να έχει μια οξύτητα και συνήθως προτιμώ αυτούς από Αιθιοπία. Όχι ότι έχω δοκιμάσει και πάρα πολλούς, αλλά προτιμώ Αιθιοπίας από Βραζιλίας. Επίσης μου αρέσει και ο καφές φίλτρου, πριν μερικές ημέρες αγόρασα μια ζυγαριά και ένα κιτ V60 αλλά χωρίς μύλο δουλειά δε γίνεται.
Μετά λοιπόν από τόσο καιρό, νομίζω ήρθε η στιγμή να κάνω το επόμενο βήμα και να αγοράσω ένα μύλο και λίγο αργότερα μια μηχανή εσπρέσο. Λέω λίγο αργότερα γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια. Μέχρι λοιπόν να αποφασίσω ποια μηχανή θα πάρω θα χρησιμοποιώ τον μύλο για καφέ φίλτρου pour over. Ο μύλος που μου αρέσει περισσότερο είναι ο Niche Zero αλλά τον βρίσκεις πολύ δύσκολα στην Ελλάδα (ότι αγοράσω θα είναι από Ελλάδα) οπότε σκέφτομαι τον Baratza Sette 270 ή τον Eureka Mignon Specialita. Ο πρώτος από τη μια έχει κωνικά μαχαίρια που απ’ ότι διαβάζω θα μου δώσουν αυτή την οξύτητα στον καφέ που αναζητώ, από την άλλη όμως με χαλάει αυτή η πλαστικούρα και η φτηνή του κατασκευή. Ο Eureka φαίνεται πολύ πιο προσεγμένη συσκευή και την προτιμώ. Θα χάσω όμως σε γεύση; Γιατί αυτό που μετράει στο τέλος είναι το αποτέλεσμα. Επίσης ένας ακόμα μύλος που γλυκοκοιτάζω είναι ο Eureka Mignon single dose.
Από μηχανές όταν ξεκίνησα να ψάχνομαι ήμουν αποφασισμένος ότι μια Gaggia classic θα μου έδινε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά μετά από μερικούς μήνες είπα ότι μια καλύτερη επιλογή θα ήταν μια Rancilio Silvia με κάποια mods αργότερα. Πριν μερικές μέρες λοιπόν είπα να ψάξω σε κάποιο φόρουμ τα θετικά και αρνητικά της μηχανής και έτσι έφτασα εδώ. Μετά από αρκετό ψάξιμο, είδα πόσο σημαντική είναι η σταθερή θερμοκρασία και η πίεση στα 9 bar και πλέον λέω να πάω στην ECM Classika PID με το κόστος βέβαια να ανεβαίνει πολύ. Όμως στο μέλλον δε νομίζω η συγκεκριμένη μηχανή να χρειαστεί κάποιο mod.
Αυτά λοιπόν προς το παρόν.
Αναμένω τις προτάσεις – συμβουλές σας!
Ευχαριστώ!

Απάντηση