Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
TeoKaras
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 2:30 pm
Όνομα: Θοδωρής Αναστάσιος
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: Izzy lacrema
Μύλος:: rancilio rocky doser
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: άπειρος με προτίμηση fredo cappuccino
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από TeoKaras » Τρί Μαρ 16, 2021 8:25 pm

Καλά ναι, δεν θα τα έπαιρνα σήμερα αύριο για αυτό μπήκα εδώ για να πάρω ιδέες και να ρωτήσω ανθρώπους με περισσότερη εμπειρία και γνώσεις,απλά σε σχέση με την izzy lacrema θα θελα να έχει σημαντική διαφορά στην ποιότητα του εσπρέσσο και καπουτσίνο αντίστοιχα παράδειγμα βρήκα ένα καφέ coffee republic ή και trieste hausbrant οι οποίοι στα καφέ που τους δοκιμάσαμε μας άρεσαν αν βρω μηχανή που να τους φτιάχνει μέτρια προς καλά έστω θα είμαστε ικανοποιημένοι !

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nick_reth » Τρί Μαρ 16, 2021 9:16 pm

TeoKaras έγραψε:
Τρί Μαρ 16, 2021 8:25 pm
Καλά ναι, δεν θα τα έπαιρνα σήμερα αύριο για αυτό μπήκα εδώ για να πάρω ιδέες και να ρωτήσω ανθρώπους με περισσότερη εμπειρία και γνώσεις,απλά σε σχέση με την izzy lacrema θα θελα να έχει σημαντική διαφορά στην ποιότητα του εσπρέσσο και καπουτσίνο αντίστοιχα παράδειγμα βρήκα ένα καφέ coffee republic ή και trieste hausbrant οι οποίοι στα καφέ που τους δοκιμάσαμε μας άρεσαν αν βρω μηχανή που να τους φτιάχνει μέτρια προς καλά έστω θα είμαστε ικανοποιημένοι !
Ενας τίμιος και φτηνός μύλος είναι ο graef cm 702.
Κοστίζει γύρω στα 80 €. Εγώ τον είχα κοντά 2 χρόνια. Απλός στη χρήση και εύκολος στο καθάρισμα. Αργότερα οταν μπορέσεις πας και σε κάτι καλύτερο. Με τη μια στη κορφή είναι μεγάλο ρίσκο και σχετικά πολλά τα χρήματα. Τωρα για τις μηχανές το κομβικό στοιχείο είναι
αν μπορεί να πάρει non pressurized καλαθάκι. Οι περισσότερες στη τιμή που γράφεις είναι με pressurized καλαθάκι για να δουλεύουν τους χοντροκομμένους καφέδες των σουπερ μαρκετ.
Οι gaggia κατά τη γνώμη μου είναι υπερτιμημένες, είχα τη classic και ξέρω.
Το δε αφρόγαλο είναι μέγα θέμα.
Αφιέρωσε κάποιο χρόνο οπως κάναμε όλοι μας να διαβάσεις εδω. Ειναι οτι καλύρερο για αρχή.
Μετά αποφασίζεις. Λάβε μόνο υποψη σου οτι στον εσπρέσσο, ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε δεν ισχύει. Δεν γίνεται με το μπαμ να κάνεις καφέ της προκοποής.
Ολα βέβαια είναι θέμα γεύσης και γούστου.
Σαν γενικό μπούσουλα θαλεγα οτι ο καλός εσπρέσσο πίνεται σκέτος πολύ ευχάριστα, χωρίς πικρίλες και ξινίλες, αλλά αυτο θέλει δουλειά και εξοπλισμό δυστυχώς. Ακριβό το σπορ τελικά.

Άβαταρ μέλους
TeoKaras
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 2:30 pm
Όνομα: Θοδωρής Αναστάσιος
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: Izzy lacrema
Μύλος:: rancilio rocky doser
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: άπειρος με προτίμηση fredo cappuccino
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από TeoKaras » Τρί Μαρ 16, 2021 11:50 pm

Καλά ναι αυτό ξαναπές το, αυτοί οι καφέδες που ανέφερα είδα ότι πωλούνται αλεσμένοι οπότε για κάποιο καιρό ίσως να ξεκινήσω με απλά πράγματα, επίσης ξέρετε αν υπάρχει μηχανή που να φτιάχνει και αλεσμένο αλλά και κάψουλες, φαντάζομαι πιθανότατα ότι βάσει σχεδιασμού των μηχανών και μόνο μάλλον όχι αλλά σε κάτι μηχανές έχω δει να αναφέρουν ταμπλέτες, είναι κάτι παρεμφερές αυτό ?

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από DimK » Τετ Μαρ 17, 2021 12:04 am

Για μηχανη μιξ γκριλ. σχετικα με αυτο που ανεφερες ,δηλαδη αλεσμενο και καψουλα τυπου νεσπρεσοο (αλλο η καψουλα αλλο το χαρτινο pod) εχει μια στα vicko ...τιμη γυρω στα 75€. Τωρα τι καφε βγαζει και αν θα μυριζουν πλαστικο οι πρωτοι 750 καφεδες..... Αν σε ενδιαφερει η gaggia ..απο τα νεα μοντελα η classic ειναι αυτη που εχει διαφορα (οι υπολοιπες ειναι τυπου..delonghi) και νομιζω καλη τιμη εχει εδω
https://www.barista-expert.gr/espresso- ... chine.html

Δεν εχω παρει τιποτα οποτε δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι το εν λογω καταστημα, αλλα οσο εψαχνα για μενα ηταν η χαμηλοτερη τιμη.

Άβαταρ μέλους
TeoKaras
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 2:30 pm
Όνομα: Θοδωρής Αναστάσιος
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: Izzy lacrema
Μύλος:: rancilio rocky doser
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: άπειρος με προτίμηση fredo cappuccino
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από TeoKaras » Τετ Μαρ 17, 2021 12:13 am

Φαίνεται τίμια και θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο αλλά ξεφεύγει αρκετά το budget ήδη και μόνο το 200με 300 μου είπε η σύζυγος ότι είναι off budget και θέλει να πάμε στο 100-200 διότι παίρνει και απέξω λέει..
Βέβαια από την άλλη εγώ ήθελα ακριβώς αυτό να φτιάχνουμε ένα ωραίο καφέ σπίτι και να μην παίρνουμε απέξω γι'αυτό έλεγαν έδειξα και κάτι παραπάνω αλλά από ότι είδα για τα περισσότερα άτομα του forum τα 350 για μηχανή είναι το πάτωμα...
Οπότε αν για μένα τα 200 γίνουν ταβάνι γιατί είναι το σημείο που θα τα βρω με τη σύζυγό νομίζω ότι η de'longhi δείχνει να παίρνει καλή θέση στις προτιμήσεις στα 170 βέβαια είδα ότι οι gagia έχουν και αυτές φθηνά μοντέλα και φτιαγμένα στην Ιταλία τη πατρίδα του espresso αλλά θα έχουν διαφορά με την de'longhi στα ίδια λεφτά ?

gespress
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2021 4:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από gespress » Τετ Μαρ 17, 2021 2:55 am

Αν θέλεις gaggia μόνο την classic. Καλύτερα να μην πας στα πολύ φθηνά μοντέλα που έχει. Στο budget σου μάλλον η Delonghi Dedica που σου πρότεινε κι ένας προηγούμενος φίλος με τιμή γύρω στα 170. Μετά θέλεις κι ένα μύλο συν το non pressurized καλαθάκι.

Άβαταρ μέλους
TeoKaras
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 2:30 pm
Όνομα: Θοδωρής Αναστάσιος
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: Izzy lacrema
Μύλος:: rancilio rocky doser
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: άπειρος με προτίμηση fredo cappuccino
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από TeoKaras » Τετ Μαρ 17, 2021 10:27 am

googlara λιγο αυτο το non pressurized καλαθάκι και νομίζω οτι και αυτή που έχουμε δεν το έχει αυτό , είναι για όταν αλέθεις τον καφέ ή απλά φτιάχνει πιο ωραία τον αλεσμένο καφέ αυτο το καλαθάκι? είδα οτι ο κόσμος πειραματίζεται με αυτο.
επίσης αν πάρω παράδειγμα αυτόν τον καφέ https://www.coffeerepublic.gr/products/ ... roductID=1# τον αλεσμένο χρειάζομαι και πάλι καλαθάκι για τη καφετιέρα ?

DimK
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 6:19 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: lelit pl042temp
2η Μηχανή:: gaggia pure
Μύλος:: DF64P
2ος Μύλος:: Lelit PL43
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt,New York,Moka efti,TAF
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από DimK » Τετ Μαρ 17, 2021 10:47 am

Σε φθηνή αλλά αξιόλογη μηχανή έχεις δύο επιλογές (..νομίζω)

Α) η μία είναι μία κινέζικη (..οκ οι περισσότερες είναι) αλλά αγορά από κινέζικο site -ευρωπαική αποθήκη, την οποία πρόσφατα αγορασε μέλος του forum και από πρώτη εντύπωση έδειξε ικανοποιημένος ( μπορείς να βρεις το θέμα συζήτησης με κόστος περίπου 140 ευρώ με μεταφορικά, τύπος μηχανής gemilai , site banggood, υπάρχει και στην ελλάδα με τιμή >250) με 58αρι non pressurised prortaflter (με ότι θέματα έχει η εύρεση ανταλλακτικών κλπ)
και
Β) η δεύτερη επιλογή η delonghi dedica ec685 όπως είπαν πολλά παιδιά ήδη, και μπορείς να βρεις στο youtube αρκετά βιντεάκια - οδηγίες , και από Έλληνες, ένας είναι και μέλος του φορουμ (αλλά δεν ξερω με τι ονομα) , μπορεις να ψαξεις deloghi dimitris dimopoulos. Εχει καλά βιντεάκια και οδηγιες για το που θα βρεις non pressurised καλαθακι και portafilter γυμνο στα σχόλια τους.

Άβαταρ μέλους
TeoKaras
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 2:30 pm
Όνομα: Θοδωρής Αναστάσιος
Μηχανή:: Gaggia classic
2η Μηχανή:: Izzy lacrema
Μύλος:: rancilio rocky doser
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: άπειρος με προτίμηση fredo cappuccino
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από TeoKaras » Τετ Μαρ 17, 2021 11:19 am

DimK έγραψε:
Τετ Μαρ 17, 2021 10:47 am
Σε φθηνή αλλά αξιόλογη μηχανή έχεις δύο επιλογές (..νομίζω)

Α) η μία είναι μία κινέζικη (..οκ οι περισσότερες είναι) αλλά αγορά από κινέζικο site -ευρωπαική αποθήκη, την οποία πρόσφατα αγορασε μέλος του forum και από πρώτη εντύπωση έδειξε ικανοποιημένος ( μπορείς να βρεις το θέμα συζήτησης με κόστος περίπου 140 ευρώ με μεταφορικά, τύπος μηχανής gemilai , site banggood, υπάρχει και στην ελλάδα με τιμή >250) με 58αρι non pressurised prortaflter (με ότι θέματα έχει η εύρεση ανταλλακτικών κλπ)
και
Β) η δεύτερη επιλογή η delonghi dedica ec685 όπως είπαν πολλά παιδιά ήδη, και μπορείς να βρεις στο youtube αρκετά βιντεάκια - οδηγίες , και από Έλληνες, ένας είναι και μέλος του φορουμ (αλλά δεν ξερω με τι ονομα) , μπορεις να ψαξεις deloghi dimitris dimopoulos. Εχει καλά βιντεάκια και οδηγιες για το που θα βρεις non pressurised καλαθακι και portafilter γυμνο στα σχόλια τους.
Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις πράγματι μπήκα στο banggood και είδα την Gemilai CRM3605 η οποία φαίνεται αρκετά ωραία,
σε ξένο forum διάβασα και αυτό που μου λέτε οτι ένας καλός grinder κάνει μεγαλύτερη διαφορά απο μια καλή μηχανή
και λένε οτι η μηχανή είναι καλό να έχει την ένδειξη πίεσης και ρυθμίστη πίεσης για τη θερμοκρασία αποτι βλέπω και οι 2 το έχουν τρόπο ρύθμισης της θερμοκρασίας , για όσον αφορά την ένδειξη πίεσης βλέπω την έχει μονο η Gemilai , τώρα όσον αφορά αξιοπιστία και ανταλακτικά και modariσματα που λέτε οτι χρειάζονται οι μηχανές ίσως οι delonghi να είναι λίγο πιο εύκολη ?

gespress
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2021 4:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από gespress » Τετ Μαρ 17, 2021 4:09 pm

Καλά κάνεις και το ψάχνεις βλέποντας βιντεάκια και διαβάζοντας άρθρα. Συνέχισέ το λίγο ακόμα ώστε να αποκτήσεις μια πιο καθαρή εικόνα για το τι παίζεται και τι θέλεις εσύ να κάνεις. Βέβαια το μπάτζετ σου είναι αρκετά περιορισμένο για να έχεις ένα αξιοπρεπές σετ. Θα μπορούσες ίσως να ξεκινήσεις με μια Delonghi Dedica και μετά να κάνεις λίγο οικονομία μέχρι να βρείς κάποιο μύλο γύρω στα 100 ίσως (δες και μεταχειρισμένα). Τσέκαρε και τα βιντεάκια αυτού του τύπου: https://www.youtube.com/watch?v=y1LUkfpTtu0
Είναι αρκετά επιμορφωτικά, ειδικά για τους αρχάριους (κι εμένα συμπεριλαμβανομένου)

Απάντηση