Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dioz » Σάβ Μαρ 21, 2020 8:52 pm

Με ενδιαφέρει η αγορά ενός μύλου όσο γίνεται πιο μαζεμένου από διαστάσεις.
Φίλος μου έχει συστήσει τον Comandante C40
Στα συν
μαζεμένος σε διαστάσεις
Στα πλην
χειρός
τσιμπημένος στην τιμή...

Έχετε να προτείνετε κάποιες εναλλακτικές λύσεις...?

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Μαρ 22, 2020 12:54 am

Φαίνεται να μην έχεις κατασταλάξει σε κάποια πράγματα, οπότε να σε ρωτήσω πρώτα τα εξής:
1 Τι καφέδες θέλεις να κάνεις;
2. Θα είναι για κάθε μέρα; Πόση χρήση;
Γενικά πάντως, πέρα από τη διάσταση του commandante, όπου υπάρχουν και άλλες επιλογές, πας σε ηλεκτρικό (ή σε μεγάλο επιτραπέζιο ακριβό χειροκίνητο, που μάλλον δεν θέλεις), οπότε ψάχνεις να βρεις τις διαστάσεις του ascaso mini i2, του μικρού lelit και δεν ξέρω αν παρόμοιοι είναι και οι graef. Κι άλλοι βέβαια παίζουν σε κοντινές διαστάσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο μαζεμένο σε burr μύλο ηλεκτρικό.

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dioz » Κυρ Μαρ 22, 2020 1:33 am

todoornot έγραψε:
Κυρ Μαρ 22, 2020 12:54 am
Φαίνεται να μην έχεις κατασταλάξει σε κάποια πράγματα, οπότε να σε ρωτήσω πρώτα τα εξής:
1 Τι καφέδες θέλεις να κάνεις;
2. Θα είναι για κάθε μέρα; Πόση χρήση;
Γενικά πάντως, πέρα από τη διάσταση του commandante, όπου υπάρχουν και άλλες επιλογές, πας σε ηλεκτρικό (ή σε μεγάλο επιτραπέζιο ακριβό χειροκίνητο, που μάλλον δεν θέλεις), οπότε ψάχνεις να βρεις τις διαστάσεις του ascaso mini i2, του μικρού lelit και δεν ξέρω αν παρόμοιοι είναι και οι graef. Κι άλλοι βέβαια παίζουν σε κοντινές διαστάσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο μαζεμένο σε burr μύλο ηλεκτρικό.
Έχεις δίκιο δεν είπα όλη την "αλήθεια"... :D
1. Espresso και η μηχανή μου είναι Lelit PL41EM
2. Μιλάμε για 1-2 καφέδες την ημέρα...
Το βασικό που κοιτάω είναι οι διαστάσεις γιατί διαφορετικά βλέπω να με κυνηγάει το έτερο ήμισυ.... :P
και εννοείται οτι δεν θέλω να ξεφύγω και σε κόστος...ήδη ο comandate είναι το ταβάνι μου...

billos666
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2016 12:51 am
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Gaggia Magenta Plus

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από billos666 » Κυρ Μαρ 22, 2020 2:26 am

Φιλαράκι καλύτερα να πάρεις τον specialita να ξεμπλέξεις. Τον graef τον είχα και εγώ και τον άλλαξα και πήρα τον specialita. Δεν παίζεται ο μύλος. Ούτε χειροκινητους ούτε τπτ μουφες. πάρε τον να ξεμπλέξεις. Εύκολος στο καθάρισμα,μικρός, αθόρυβος σε σχέση με πολλοίς άλλους, ελάχιστη κατακράτηση( 0.1 με 0.3). Ο μύλος είναι αστέρι!!! καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω πάρα να ψάχνεις σε λίγο καιρό πάλι μήλο

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από todoornot » Κυρ Μαρ 22, 2020 1:17 pm

Κι εγώ, για espresso και 1-2 φορές τη μέρα κάθε μέρα, θα σου έλεγα να εξαντλήσεις τις δυνατότητές σου για ηλεκτρικό. Εκτός αν είσαι αρκετά μεγαλόσωμος ή fitness freak και θέλεις να κάνεις ζεσταματάκι το πρωί... :b050: Το δοκίμασα για ένα διάστημα αλλά δεν το συνιστώ, γι αυτό ρώτησα - αν έλεγες φίλτρου ή σε όχι μόνιμη βάση θα σου έλεγα άλλα.

Βεβαίως και ο specialita που λέει ο φίλος πρέπει να μπει στα υπόψη αν προτίθεσαι να πας ως εκεί από θέμα τιμής. Γι αυτό σου λέω, κοίτα διαστάσεις αυτών που σου είπα και του specialita, δες τον χώρο σου και βλέπεις ανάλογα με το budget.

Αν επιμείνεις σε χειροκίνητο παρόλ αυτά, κοιτάς επίσης και μύλους MadebyKnock, αλλά όχι από τον κατασκευαστή γιατί πρέπει να έχεις υπομονή, οπότε ψάχνεις ευρωπαίο retailer, kinu, ή για αντίστοιχα χαμηλότερη τιμή και ποιότητα (μάλλον) porlex. Υπάρχουν και άλλοι πολλοί ποιοτικοί αλλά από άλλες ηπείρους και χωρίς αντιπροσώπευση εδώ. Αν καταλήξεις εκεί, το κοιτάς καλύτερα.

dioz
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 4:16 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL41em

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dioz » Κυρ Μαρ 22, 2020 9:21 pm

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...!!

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nkout » Κυρ Μαρ 22, 2020 10:12 pm

Κ εγω ξεκινησα με τον porlex, αλλα δεν ειναι για καθημερινη χρηση. Πιαστηκαν τα χερια μου απο ενα σημειο κ μετα. Πηρα τον specialita κ ειδα τεραστια διαφορα στην ευκολια.

Kiriakos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2020 11:48 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Kiriakos » Τετ Μαρ 25, 2020 12:11 pm

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ SAGE BARISTA EXPRESS

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μαρ 25, 2020 12:37 pm

Δεν έχεις παρά να πας επάνω στο search και να βάλεις την λέξη Sage.

noob_90
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 1:03 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από noob_90 » Πέμ Μαρ 26, 2020 1:22 am

Καλησπερα,

Μιας και ξεκινησαν τα home-office θα ήθελα μια αρκετα οικονομικη εσπρεσιερα για το σπιτι. Το budget ειναι μεχρι ~80Ε. Απ' οσο διαβασα και καταλαβαινω, σε αυτα τα χρηματα δεν πολυεχει σημασια το μοντελο μιας και ολες ειναι ψιλομαπα. Σε καθε περιπτωση, αφου κατα κυριο λογο ενα καφε να πινω θελω, προσαναταλιζομαι αναμεσα στην IZZY 6823 Barista και την Gruppe CM 4677. Επισης δε γνωριζω αν σε αυτα τα χρηματα θα αξιζε περισοτερο να παρω μια με καψουλες (κι αν ναι, ποια;).
Γενικα σε αυτη τη φαση δεν εχω τα χρηματα+χρονο για κατι καλυτερο.
Θενκ γιου!

Απάντηση