Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
erentil21
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2022 1:07 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από erentil21 » Κυρ Μαρ 20, 2022 8:10 pm

Σας ευχαριστω για το χρονο και για τις απαντησεις σας,εαν δεν ζηταω πολλα μπορειτε να μου παραθεσετε καποιο λινκ με τις προτεινομενες μηχανες εαν δεν σας κανει κοπο γιατι ειμαι παντελως ασχετος. :worthy:

Dimis
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2022 12:28 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Dimis » Τρί Μαρ 22, 2022 1:08 pm

ΒασιληςGR έγραψε:
Παρ Μαρ 18, 2022 2:20 pm

Χρησιμοποιω την gaggia classic pro με PID και μυλο sette 270 με καλα αποτελεσματα. Η αληθεια ειναι οτι ο sette 270 κανει πολυ θορυβο και εχω μερικα θεματακια,οταν τον χρησιμοποιω το adjustment ring μετακινειται μονο του,κοματια καφε πεφτουν μεσα στο μυλο και τον γυρναω αναποδα να πεσουν 😁 . παρηγγειλα τον niche zero αν και δεν πιστευω οτι θα δω διαφορα στη γευση του καφε.

Απο Ελλάδα παράγγειλες το niche zero;

Dimis
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μαρ 18, 2022 12:28 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Dimis » Τρί Μαρ 22, 2022 3:35 pm

erentil21 έγραψε:
Κυρ Μαρ 20, 2022 8:10 pm
Σας ευχαριστω για το χρονο και για τις απαντησεις σας,εαν δεν ζηταω πολλα μπορειτε να μου παραθεσετε καποιο λινκ με τις προτεινομενες μηχανες εαν δεν σας κανει κοπο γιατι ειμαι παντελως ασχετος. :worthy:
Σε αυτά τα χρήματα που λες εγώ θα επέλεγα ή μια Gaggia Classic ή μια Lelit PL41EM.
Εννοείται θα πρέπει να διαθέσεις χρήματα και για ένα μύλο.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από mantraxalos » Τρί Μαρ 22, 2022 4:54 pm

Dimis έγραψε:
Παρ Μαρ 18, 2022 1:17 pm
Ο πρώτος από τη μια έχει κωνικά μαχαίρια που απ’ ότι διαβάζω θα μου δώσουν αυτή την οξύτητα στον καφέ που αναζητώ,
Το θέμα - οσον αφορα - κωνικά η επίπεδα και οξύτητα η σοκολάτα ( *δεν αναφερομαι σε τεχνικες λεπτομερειες οπως η παρακρατηση γιατι δεν ειναι αυτοσκοπός της ανάρτησης μου) .. θα σου πρότεινα προς το παρων να το αφήσεις κατα μέρος γιατι μαλον θα πέσεις στα βαθεια με την μια ...που λεμε και ισως να μην βρεις αυτό που ψάχνεις - η νομίζεις οτι ψάχνεις - και να απογοητευτεις η βέβαια μπορεί και να το βρεις !

Δεν θα μπω βέβαια στη διαδικασία να το αναλύσω γιατι θα μιλήσω καθαρά υποκειμενικά και εγω όπως και ο καθένας άλλωστε και δεν θα πείσω κανεναν -ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ !

Πάντα όμως θα περιτριγυριζει στο μυαλο μου η ερώτηση και ειδικότερα οσο περνούν τα χρόνια και τρίβομαι περισσότερο με τον εσπρεσσο....Λες απλα να αυθυποβαλομαι πριν ακουμπήσω το στομα στο φλυτζανι? (placebo) λες να προκαταβαλομαι οτι αυτο που θα πιω σε λιγο θα εχει οξύτητες η σοκολάτες? Μπορεί! Μπορεί ομως και να ισχύει δλδ να εχει οξύτητες η σοκολάτες ...

Εχουν ειπωθεί παρα πολλα απο ...άγνωστους,γνωστούς, διάσημους, καφε-περσονες, guru, κλπ...και για να πω την αλήθεια προσωπικά δεν βγάζω άκρη. Μέχρι πρότινος διαβάζαμε οτι αυτο ισχύει δλδ κωνικά-οξύτητες και φλατ-σοκολάτες. τώρα τελευταια διαβάζω άλλα ....lol

Εγω χρησιμοποιώ και τα 2, κωνικά και επιπεδα. Eμ ελα μου ντε στο θεο τις περισσότερες φορές βγαίνει σχεδον ιδιο το αποτέλεσμα- εχει κάποιες αποκλίσεις βεβαια - αλλα η βαση γεύσης ειναι ιδια δλδ αν παρω οξύτητες απο εναν specialty στην Anita θα το παρω και στην specialita!

Θα βρεις εκεί εξω φανατικούς τις μια η της αλλης άποψης που θα προβάλουν ο καθένας απο την πλευρά του ενα σωρό επιχειρήματα να σε πείσουν οτι αυτό είναι το σωστό.

Αυτό στο οποίο θελω να καταλήξω και απευθύνεται γενικότερα προς όλους και οχι ειδικότερα σε σένα ,είναι οτι όταν πρόκειται να αγοράσουμε Μυλο, καλό κατα την γνώμη μου θα είναι, να μην επαφιόμαστε σε γευστικά δόγματα καθώς ο ουρανίσκος μας θα είναι ο τελικός κριτής, και αφου δεν μπορούμε να δοκιμάζουμε εναν μυλο "γευστικά¨πριν τον αγοράσουμε, να μην δίνουμε μεγάλη βάση για την τελική μας κρίση-απόφαση σε κατι υποκειμενικό οπως η γεύση ....η οποια μπορεί να παραπλανάτε απο απόψεις τρίτων, άλλα περισσότερο να δίνουμε βάση σε παράγοντες και κριτήρια περισσότερο αντικειμενικα - (*) , κατι που μακροχρόνια θα δώσουν μια αίσθηση ικανοποίησης για την αγοράς μας, αφού η συμβίωση με τον μύλο μας θα ειναι ο τελικός κριτής !

(*) οπως η αξιοπιστία μιας συσκευής, το consistency της άλεσης,η παρακράτηση, η ποιότητα κατασκευής,το brand και γενικοτερα ολο το set up και αφού βάλουμε προτεραιοτητες σε ολα αυτά και άλλα πολλά !
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

erentil21
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2022 1:07 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από erentil21 » Τρί Μαρ 22, 2022 7:25 pm

Dimis έγραψε:
Τρί Μαρ 22, 2022 3:35 pm
erentil21 έγραψε:
Κυρ Μαρ 20, 2022 8:10 pm
Σας ευχαριστω για το χρονο και για τις απαντησεις σας,εαν δεν ζηταω πολλα μπορειτε να μου παραθεσετε καποιο λινκ με τις προτεινομενες μηχανες εαν δεν σας κανει κοπο γιατι ειμαι παντελως ασχετος. :worthy:
Σε αυτά τα χρήματα που λες εγώ θα επέλεγα ή μια Gaggia Classic ή μια Lelit PL41EM.
Εννοείται θα πρέπει να διαθέσεις χρήματα και για ένα μύλο.
Ευχαριστω πολύ!

dimitris87
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2022 6:00 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από dimitris87 » Κυρ Μάιος 22, 2022 5:24 pm

Γεια σας!
Έχοντας διαβάσει κάποια από τα τοπικ για αγορά πρώτης μηχανής θέλω να ρωτήσω και εγώ τι θα μου προτείνατε για τα δικά μου δεδομένα.
Οι καφέδες που πίνω ειναι 90% φρεντο εσπρέσο και το υπόλοιπο 10% κάνας ζεστός εσπρέσο, κάνας αμερικανο. Παρόλα αυτά θα ήθελα η μηχανή να έχει τη δυνατότητα να κάνει και καπουτσίνο.
Το μπάτζετ είναι γύρω στα 500 ευρώ/λίρες με αγορά από το αγγλικό αμαζον (ή κάποιο άλλο μαγαζί στο UK).
Μύλο για αρχή σκέφτομαι κάποιον χειροκίνητο, εδώ δεν έχω κοιτάξει ακόμα ποιον να πάρω.

Τέλος, να πω ότι σε 3-4 μήνες θα μετακομίσει στο σπίτι μια Delonghi dedica κ μάλλον κι ένας μύλος Niche Ziro μαζί με τον αδερφό μου.
Οπότε οι σκέψεις μου είναι μια καλύτερη μηχανή από τη dedica κ ο οικονομικός χειροκίνητο μύλος μέχρι να έρθει ο αδερφός μου.

Η LELIT PL41EM Anna κ η Gaggia Classic Pro είναι στο μπάτζετ μου. Υπάρχει κάτι που να με κάνει να προτιμήσω τη μία από την άλλη; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά;
Επίσης, οποιαδήποτε πρόταση για χειροκίνητο μύλο καλοδεχουμενη!

Ευχαριστώ!

argi
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 29, 2022 9:10 am
Όνομα: αργυρης
Μηχανή:: ecm puristika
2η Μηχανή:: delonghi dedici
Μύλος:: eureka mignon zero
Οι καφέδες μου:: covim pasalaqua blucaffe paradiso
Τοποθεσία: Βουλα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από argi » Κυρ Μάιος 22, 2022 7:30 pm

εχω μια αννα τεμ απο 27-1
σκεφτηκα να την πουλησω πολλες φορες , γιατι ολα πηγαιναν στραβα
δευτερος μυλος...διπλη + τιμη απο τον πρωτο....παραλληλα μαχαιρια απεναντι στα κωνικα
Ο πρωτος πεισματικα εκοβε καλυτερα, κανει λιγοτερη κατακρατηση.
Για ενα ΣΚ 2 καφεδες επρεπε να χαλασω χρονο και καμμια 30ρια ? καφεδες
για να τα φερω ολα στα ισια τους.
Και Καπως ετσι αποφασισα να αλλαξω καμποσα (απο κοπες θερμοκρασιες πατηματα)
αλλαζα και καφε καθε φορα, μεχρι που βρηκα μονοπατι
Η αννα ειναι μια τιμια μηχανη στα λεφτα της , και πιστευω οτι αν θες να πας πιο ψηλα πρεπει να φυγεις απο το 1000
και καπως ετσι σε μυλο.
Αναλογα βεβαια τι καταλαβαινει κανεις οτι ειναι <σωστος> εσπρεσο.

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από NiPi » Κυρ Μάιος 22, 2022 8:30 pm

Πάρε την πιο φτηνή Lelit που θα σου προσφέρει και PID.

King
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 10:02 am

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από King » Δευ Μάιος 23, 2022 11:28 pm

Τον Οκτωβριο ειχα παρει ενα σετακι Lelit PL043MMI και μια απλη Delonghi Dedica επειδη το budget απλα δεν σηκωνε και lelit μηχανη. Χρησιμοποιουσα εναν Mrs Rose καφε οπου η μηχανη τον εβγαζε εστω τιμιο για τα δικα μου γευστικα γουστα και ειχα γλιτωσει απο τα delivery. Ολα αλλαξαν οταν αποφασισα να παρω εναν καφε απο το round cup. Δοκιμασα τον Whiplash αλλα 9/10 φορες βγαζει μια απιστευτη ξυνιλα και απο οτι καταλαβα η Dedica δεν ειναι για τετοιους καφεδες.

O λογος που γραφω αυτο το post ειναι διοτι πετυχα μια "προσφορα" απο το amazon μια Lelit PL41EM Anna στα 360 ευρω με μεταφορικα και σκεφτομουν μηπως την τσιμπαγα μιας και στο barista την εχει 437 ευρω. Μιλαμε για σχεδον 80 ευρω τα οποια δεν ειναι και λιγα.

Το θεμα ειναι το εξης. Γιατι να αποφυγω το συγκεκριμενο μοντελο και να παω σε αυτο που εχει PID που κοστιζει πολυ περισσοτερο;

Στο barista η PL41TEM Pid κοστιζει 533 και ειναι λιγο αουτς και μετα παμε στη PL41 PLUST PID οπου "τερματιζει" το κοντερ στα 664. Θελω να πινω πιο αξιοπρεπη καφεδακια απο καφεδες που εχει το round cup κλπ αλλα δεν ειμαι σιγουρος ωστε να μπω στη διαδικασια να πειραζω τις ρυθμισεις στο PID. Αξιζει να επενδυσω +170 ευρω για να παρω μηχανη με PID;

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanasis00 » Τρί Μάιος 24, 2022 12:15 am

King έγραψε:
Δευ Μάιος 23, 2022 11:28 pm
Τον Οκτωβριο ειχα παρει ενα σετακι Lelit PL043MMI και μια απλη Delonghi Dedica επειδη το budget απλα δεν σηκωνε και lelit μηχανη. Χρησιμοποιουσα εναν Mrs Rose καφε οπου η μηχανη τον εβγαζε εστω τιμιο για τα δικα μου γευστικα γουστα και ειχα γλιτωσει απο τα delivery. Ολα αλλαξαν οταν αποφασισα να παρω εναν καφε απο το round cup. Δοκιμασα τον Whiplash αλλα 9/10 φορες βγαζει μια απιστευτη ξυνιλα και απο οτι καταλαβα η Dedica δεν ειναι για τετοιους καφεδες.

O λογος που γραφω αυτο το post ειναι διοτι πετυχα μια "προσφορα" απο το amazon μια Lelit PL41EM Anna στα 360 ευρω με μεταφορικα και σκεφτομουν μηπως την τσιμπαγα μιας και στο barista την εχει 437 ευρω. Μιλαμε για σχεδον 80 ευρω τα οποια δεν ειναι και λιγα.

Το θεμα ειναι το εξης. Γιατι να αποφυγω το συγκεκριμενο μοντελο και να παω σε αυτο που εχει PID που κοστιζει πολυ περισσοτερο;

Στο barista η PL41TEM Pid κοστιζει 533 και ειναι λιγο αουτς και μετα παμε στη PL41 PLUST PID οπου "τερματιζει" το κοντερ στα 664. Θελω να πινω πιο αξιοπρεπη καφεδακια απο καφεδες που εχει το round cup κλπ αλλα δεν ειμαι σιγουρος ωστε να μπω στη διαδικασια να πειραζω τις ρυθμισεις στο PID. Αξιζει να επενδυσω +170 ευρω για να παρω μηχανη με PID;
Απαντάω ως κάτοχος Lelit PL41 PLUST PID και έχω να πω πως δεν ακουμπάς ούτε μια φορά το pid. Είναι εκεί για να κάνει μόνο του τη δουλειά που πρέπει, και εσύ μόνο αν θες μπορείς να επηρεάσεις τη λειτουργικότητα, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Ο λόγος που το θες είναι γιατί θα προσπαθεί να σου κρατάει τη θερμοκρασία στο boiler και στην εκχύλιση όσο πιο σταθερή γίνεται, που είναι ένα από τα σημαντικά πράγματα για έναν καλό εσπρέσσο.
Τώρα σαν θα πας στη PLUST ή την PL41TEM, είναι καθαρά δικό σου ζήτημα, έχω απλά επιφανειακά θα αναφέρω ότι η PLUST έχει μεγαλύτερο boiler και 58mm portafilter, άρα και πιο πολλά παρελκόμενα και θα τα διατηρήσεις αν αλλάξεις μηχανή πάλι μελλοντικά.
Γενικά και χωρίς pid μπορείς να πιεις καλό καφέ, αλλά με pid θα έχεις ένα πράγμα λιγότερο στο μυαλό σου, τη θερμοκρασία (πχ σε gaggia classic θες temp surf για να πετύχεις σωστή θερμοκρασία για εσπρέσσο). Αν ψάξεις πάντως στο site θα βρεις πολλές πληροφορίες για τις Lelit και πιθανόν θα σου λυθούν οι απορίες και οι ενδοιασμοί.

Απάντηση