Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Σεπ 13, 2021 3:34 pm

Klosnic έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 2:49 pm
Καλησπέρα καλώς σας βρηκα.ειμαι ανάμεσα στο να πάρω την dedica - gran style- και deluxe από gaggia .ξέρω ότι δεν θα βγάλουν εσπρέσσο "κανονικό" αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.να πάρω λοιπόν την dedica που δεν έχει boiler ή gaggia gran deluxe μαλλον που έχουν boiler?ή πιστεύετε σε αυτήν την κατηγορία δεν αξίζει καν και θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα όσον αφορά την γεύση με μια εσπρεσιερα με κάψουλες ,πίνω και fredo kai cappuccino.σε περίπτωση που πάω σε dedica ή gaggia έχω και μύλο.οποτε αξίζει ο κόπος να κόβω καφέ πλύσιμο χρονος κλπ η να πάω σε κάψουλες;
Αν έχεις ήδη έναν μύλο κατάλληλο για espresso και όρεξη για διάβασμα και ψάξιμο πάνω στη διαδικασία παρασκεύης του σωστού espresso τότε εγώ θα σου πρότεινα να μαζέψεις κάνα 100αρικο ακόμη και να περιμένεις να βγει κάποια αγγελία για μεταχειρισμένη μηχανή τύπου gaggia classic ή κάποια lelit Anna.
Το αν αξίζει τον κόπο, το χρόνο και το κόστος εσύ μόνος σου θα το απαντήσεις γιατί έχεις μπει σε ένα φόρουμ που υπάρχουν άτομα που έχουν επενδύσει 2000 ευρώ για να πίνουν καλό espresso οπότε καταλαβαίνεις ότι όλα είναι σχετικά!
Σύγκριση ανάμεσα σε μηχανή όπως αυτές που σου προανέφερα συν ποιοτικό μύλο και στις κάψουλες δεν υφίσταται. Είναι εντελώς άλλος πλανήτης.

Klosnic
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2021 2:29 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Klosnic » Δευ Σεπ 13, 2021 4:15 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά είναι για χώρο εργασίας και το 165 € για dedica είναι και πάλι πολλά ,αλλά αν αξίζει είναι εφικτό,σαφως δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης σε κλασικ με καψουλες.η σύγκριση αφορά αυτές που ανέφερα με καψουλες.που και πάλι ξέρω τι να περιμενω πανω κάτω από ποιοτητα.οποτε ανάμεσα σε deluxe - dedica η μια inisia πχ τι προτείνεται;,δεν έχουμε μεγάλες προσδοκίες για να κάνουμε ένα τσιγάρο στο διάλειμμα την θελουμε.και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο και την απάντηση.α και βασικό ότι θα δουλεύουν με non pressurised φίλτρο ,καλό ταμπερ και μύλο delonghi απλό.απο την μικρή εμπειρία θεωρώ ότι θα βγάλει καλύτερα αποτελέσματα από κάψουλες απλά θέλω και μια γνώμη από κάποιον που ασχολείστε καλύτερα με το σπορ

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Σεπ 13, 2021 5:18 pm

Klosnic έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 4:15 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά είναι για χώρο εργασίας και το 165 € για dedica είναι και πάλι πολλά ,αλλά αν αξίζει είναι εφικτό,σαφως δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης σε κλασικ με καψουλες.η σύγκριση αφορά αυτές που ανέφερα με καψουλες.που και πάλι ξέρω τι να περιμενω πανω κάτω από ποιοτητα.οποτε ανάμεσα σε deluxe - dedica η μια inisia πχ τι προτείνεται;,δεν έχουμε μεγάλες προσδοκίες για να κάνουμε ένα τσιγάρο στο διάλειμμα την θελουμε.και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο και την απάντηση.α και βασικό ότι θα δουλεύουν με non pressurised φίλτρο ,καλό ταμπερ και μύλο delonghi απλό.απο την μικρή εμπειρία θεωρώ ότι θα βγάλει καλύτερα αποτελέσματα από κάψουλες απλά θέλω και μια γνώμη από κάποιον που ασχολείστε καλύτερα με το σπορ
Την dedica την είχα και θεωρώ ακόμη και σήμερα ότι έβγαζε συμπαθητικό καφεδάκι με κάποιες παραχωρήσεις. Κι αυτήν μπορείς να τη βρεις μεταχειρισμένη εύκολα. Ήδη νομίζω πουλιούνται 2 εδώ μέσα αν δεν κάνω λάθος. Ο μύλος ο delonghi αν είναι ο κλασικός ο kg79 δε ξέρω αν μπορεί να κόψει αρκετά λεπτά για espresso. Νομίζω ότι χρειάζεται ένα μικρό mod για να μπορεί.

Άβαταρ μέλους
madnifestah
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 2:07 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Sculptor 078s
2ος Μύλος:: KINGrinder k4
Οι καφέδες μου:: roasters-kolektiva.com
Τοποθεσία: Σέρρες
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από madnifestah » Τρί Σεπ 14, 2021 10:50 am

Klosnic έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 4:15 pm
απο την μικρή εμπειρία θεωρώ ότι θα βγάλει καλύτερα αποτελέσματα από κάψουλες απλά θέλω και μια γνώμη από κάποιον που ασχολείστε καλύτερα με το σπορ
θα βγάλει καλύτερο αποτέλεσμα απο κάψουλες τύπου golce gusto.. αφού είναι για γραφείο γνωμη μου να πας σε καψουλα.

https://www.skroutz.gr/s/24267364/Lavaz ... -Blue.html

https://www.skroutz.gr/c/1550/kapsoules ... er_dir=asc

0.40κάτι λεπτά για τις διπλες δώσεις...

Klosnic
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2021 2:29 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Klosnic » Τρί Σεπ 14, 2021 11:22 am

madnifestah έγραψε:
Τρί Σεπ 14, 2021 10:50 am
Klosnic έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 4:15 pm
απο την μικρή εμπειρία θεωρώ ότι θα βγάλει καλύτερα αποτελέσματα από κάψουλες απλά θέλω και μια γνώμη από κάποιον που ασχολείστε καλύτερα με το σπορ
θα βγάλει καλύτερο αποτέλεσμα απο κάψουλες τύπου golce gusto.. αφού είναι για γραφείο γνωμη μου να πας σε καψουλα.

https://www.skroutz.gr/s/24267364/Lavaz ... -Blue.html

https://www.skroutz.gr/c/1550/kapsoules ... er_dir=asc

0.40κάτι λεπτά για τις διπλες δώσεις...
Και εγώ έτσι πιστεύω σε αυτά τα λεφτά πάμε σε κάψουλα και γλιτώνουμε και όλη την διαδικασία ευχαριστώ

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanos117 » Κυρ Σεπ 26, 2021 12:27 pm

Ξεκίνησα και εγώ τους πειραματισμους μου στον εσπρεσο με μια βασική μηχανή lelit Anna η οποία με ικανοποιεί σαν αποτέλεσμα ΑΛΛΑ μου μπήκε το μικρόβιο και αναρωτιέμαι ήδη ποσο καλύτερο θα μπορούςε να είναι το αποτέλεσμα αν δεν είχε τις δυο βασικές ελλείψεις της, 58mm καλάθι και pid. Έχω διαβάσει όλο το νήμα της συζήτησης και βλέπω ότι όλοι οι γνωστες επιμένετε σε αυτό όποτε αφενός δεν έχω λόγο να τα αμφισβητήσω εφετερου όμως δεν είναι δυνατόν να μην αναρωτηθώ τα εξής

Πρώτον 57,35 vs 58 portafilter… ok είναι ξεκάθαρο πως η όλη διαφορα αφορά τα nanotechnology καλαθάκια και τίποτα άλλο γιατί όλα τα αλλά βγαίνουν και σε 57. Αξίζει τόσο? Και αξίζει σε όλα τα χαρμάνια η ίσως σε κάποια πολύ εξεζητημένα που εγω πχ. ισως να μην έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να δοκιμάσω?

Δεύτερον το pid. Βλέπω πως πολλές κορυφαίες μηχανές δεν έχουν ρύθμιση θερμοκρασίας και μια lelit σαν την δίκη μου με 100€ παραπάνω σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις πάνω κάτω τη θερμοκρασία.. είναι δυνατόν να παίζει τόσο ρόλο; Σε μαγαζί φίλου έχει μια μηχανή 17χιλιαδων € και από ότι μου είπε αυτό δεν το κάνει.. είναι μόνιμα ρυθμισμένη αν θυμάμαι καλά στους 92.

Θέλω να πω πως δεν έχω καταλάβει που όλη αυτή η συζήτηση είναι επι της ουσίας ή έχουμε σαν δεδομένο τον παρά πολύ καλό καφέ και ζητάμε το εξεζητημένο χαρμάνι ή κάτι τέλος πάντων το οποία δεν με αφορά.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Σεπ 26, 2021 3:11 pm

thanos117 έγραψε:
Κυρ Σεπ 26, 2021 12:27 pm
Ξεκίνησα και εγώ τους πειραματισμους μου στον εσπρεσο με μια βασική μηχανή lelit Anna η οποία με ικανοποιεί σαν αποτέλεσμα ΑΛΛΑ μου μπήκε το μικρόβιο και αναρωτιέμαι ήδη ποσο καλύτερο θα μπορούςε να είναι το αποτέλεσμα αν δεν είχε τις δυο βασικές ελλείψεις της, 58mm καλάθι και pid. Έχω διαβάσει όλο το νήμα της συζήτησης και βλέπω ότι όλοι οι γνωστες επιμένετε σε αυτό όποτε αφενός δεν έχω λόγο να τα αμφισβητήσω εφετερου όμως δεν είναι δυνατόν να μην αναρωτηθώ τα εξής

Πρώτον 57,35 vs 58 portafilter… ok είναι ξεκάθαρο πως η όλη διαφορα αφορά τα nanotechnology καλαθάκια και τίποτα άλλο γιατί όλα τα αλλά βγαίνουν και σε 57. Αξίζει τόσο? Και αξίζει σε όλα τα χαρμάνια η ίσως σε κάποια πολύ εξεζητημένα που εγω πχ. ισως να μην έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να δοκιμάσω?

Δεύτερον το pid. Βλέπω πως πολλές κορυφαίες μηχανές δεν έχουν ρύθμιση θερμοκρασίας και μια lelit σαν την δίκη μου με 100€ παραπάνω σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις πάνω κάτω τη θερμοκρασία.. είναι δυνατόν να παίζει τόσο ρόλο; Σε μαγαζί φίλου έχει μια μηχανή 17χιλιαδων € και από ότι μου είπε αυτό δεν το κάνει.. είναι μόνιμα ρυθμισμένη αν θυμάμαι καλά στους 92.

Θέλω να πω πως δεν έχω καταλάβει που όλη αυτή η συζήτηση είναι επι της ουσίας ή έχουμε σαν δεδομένο τον παρά πολύ καλό καφέ και ζητάμε το εξεζητημένο χαρμάνι ή κάτι τέλος πάντων το οποία δεν με αφορά.
Η διάμετρος του porta δεν παιζει ρολο στο τελικο αποτελεσμα,απλα στο 58αρι εχεις πληθωρα επιλογων οσον αφορα τα καλαθακια κλπ περιφερειακα.
Όσον αφορά το  pid,ειναι ζωτικής σημασίας σε μηχανές με μικρό boiler διοτι ξερεις ανα πασα στιγμη την θερμοκρασια του και βοηθα στην επαναληψιμοτητα της εκχυλισης και στο να διατηρει ακριβως τη θερμοκρασια που εχεις επιλεξει εσυ.
Οι επαγγελματικές έχουν μεγάλα boiler και ειναι θερμοκρασιακα πολυ πιο σταθερες,ασε που κι αυτες εχουν pid ή καποιου ειδους pid απ οσο ξερω.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanos117 » Κυρ Σεπ 26, 2021 3:16 pm

Δεν έχουν δυνατότητα ρύθμισης μου είπε, για pid δεν ξέρω. Εννοείς δλδ πως έχοντας pid η μηχανή το βάζεις πχ 92 που είναι η δίκη μου τώρα (αυτό το 92 το ξαναείπα και είναι αυθαίρετο το ξέρω) και ακόμα και αν δεν σε ενδιαφέρει ποτέ να το πειράξεις ξέρεις ποτε είναι στους 92 και ποτε έχει πέσει γιατί δεν έχει ακόμα προλάβει να ζεστάνει το κρύο νερό της παροχής; Αυτό όμως δεν το κάνει έτσι κ αλλιώς η δίκη μου με κάποιο τρόπο; Έχει ένα λαμπάκι που όταν είναι έτοιμη από πλευράς θερμοκρασίας ανάβει και ξέρεις ποτέ μπορείς να βγάλεις καφέ

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Σεπ 26, 2021 4:43 pm

thanos117 έγραψε:
Κυρ Σεπ 26, 2021 3:16 pm
Δεν έχουν δυνατότητα ρύθμισης μου είπε, για pid δεν ξέρω. Εννοείς δλδ πως έχοντας pid η μηχανή το βάζεις πχ 92 που είναι η δίκη μου τώρα (αυτό το 92 το ξαναείπα και είναι αυθαίρετο το ξέρω) και ακόμα και αν δεν σε ενδιαφέρει ποτέ να το πειράξεις ξέρεις ποτε είναι στους 92 και ποτε έχει πέσει γιατί δεν έχει ακόμα προλάβει να ζεστάνει το κρύο νερό της παροχής; Αυτό όμως δεν το κάνει έτσι κ αλλιώς η δίκη μου με κάποιο τρόπο; Έχει ένα λαμπάκι που όταν είναι έτοιμη από πλευράς θερμοκρασίας ανάβει και ξέρεις ποτέ μπορείς να βγάλεις καφέ
Δεν ξέρω για τη μηχανή του φίλου σου,ομως στις επαγγελματικές μηχανές υπάρχει η δυνατότητα να επεμβεις και να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία.
Η μηχανή σου έχει ένα θερμοστάτη ο οποίος όταν το boiler φθασει μια θερμοκρασια πχ 105 βαθμους,επεμβαινει και σταματα το boiler απο το να θερμαινεται περαιτερω.Αυτο στην πραξη δε δουλευει ακριβως ιδανικα.Δεν είναι πολύ ακριβές και φυσικά δεν μπορείς να επεμβεις.Επισης συχνα ειναι σεταρισμενο σε υψηλοτερη απο την επιθυμητη για εκχυλιση θερμοκρασια,οποτε πρεπει να φλασαρεις πριν.
Εγώ πχ εκxυλίζω σε χαμηλότερη θερμοκρασία με το pid,απο τη θερμοκρασία που ήταν ρυθμισμένος αρχικά ο θερμοστάτης στην silvia.
Εφόσον έχει ζεσταθεί η μηχανή,μπορω να φτιάξω συνεχόμενους εσπρέσο back to back ακριβως τους ιδιους απο πλευρας θερμοκρασιας, γιατι με καθοδηγει το pid.Χωρις να φλασαρω,να περιμενω κλπ...
Χωρίς το pid και μ εναν απλο θερμοστατη των 3 ευρω που βαζουν οι εταιρειες,αυτο ειναι απο πολυ δυσκολο εως αδυνατο.
Φυσικά δεν είναι απαραίτητο, αλλά ανεβάζει την μηχανή και το workflow σε αλλο επιπεδο οπως και το αποτελεσμα στο φλυτζανι.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thanos117 » Κυρ Σεπ 26, 2021 5:31 pm

Χμμμ.. κατάλαβα. Ακόμα δλδ και σε σταθερή θερμοκρασία να το έχεις δουλεύει το συνολικό σύστημα καλύτερα. Έτσι έχει νόημα. Ευχαριστω

Απάντηση