Lelit PL91T

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από harryv » Δευ Φεβ 20, 2017 3:04 pm

Luckees έγραψε:Περισσότερο πρέπει να σε ενδιαφέρει η θερμοκρασια που θα θα εχει το γάλα για να μην το κάψεις, οπότε χρησιμοποίησε ένα θερμομετράκι κ πρόσεχε μην περάσεις τους 65C.
65 είναι πολύ ψηλά. 55 μια χαρά αφρόγαλα.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Φεβ 20, 2017 3:59 pm

Το 65 δεν είναι πολύ ψηλά. Είναι προσφιλές στον ουρανίσκο και ακόμα δεν έχει καεί το γάλα, ούτε έχει χάσει τη γλύκα του. Είναι όμως ουσιαστικά η μέγιστη "επιτρεπτή" θερμοκρασία. Από εκεί και μετά, κάθε βαθμός ...μετράει (συμπέρασμα ύστερα από αρκετά πειράματα στο μαγαζί), και το αποτέλεσμα γευστικά διαφοροποιείται. Στους 70 έχει καεί. Στάνταρ.

Το 55 είναι θεωρητικά το 'ιδανικό' για το σπίτι που από την παραγωγή πας κατευθείαν στην κατανάλωση! Στα μαγαζιά (ειδικά όταν υπεισέρχεται το θέμα ...delivery) να είστε σίγουροι ότι αφρόγαλα φουσκωμένο σε τελική θερμοκρασία 55 °C πάει στον πελάτη σαν... freddo. Συνήθως, εκεί ακολουθείται η πολιτική, αφρόγαλα με τελική θερμοκρασία 62-65°C, ώστε και να έχει διατηρήσει τα θετικά στοιχεία της γεύσης του, και να μην φτάσει στον πελάτη κρύο.

Αυτό για διαφορετική θερμοκρασία σε latte και cappuccino, ομολογώ πως το ακούω πρώτη φορά, μιας και η γραμμή της εταιρείας για μας είναι θερμοκρασιακά κοινή και στα δύο. Αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος παρασκευής.(πχ ενδεικτικό 'φούσκωμα' στο Latte μέχρι τους 30°C - συν δηλαδή 40-50% όγκου max, και κατόπιν σχηματισμού στροβιλισμού, βυθίζεις σταδιακά μέχρι τους 55 όπου και κλείνεις τον ατμό -θα φτάσει γύρω στους 60°C σίγουρα // ενδεικτικό φούσκωμα για Cappuccino μέχρι τους 37°C -συν 70% όγκου, και πάλι κατά τα γνωστά, όπου κλείνεις στους 55. Αυτά εν ολίγοις)

Επίσης κάτι που δεν έχει ειπωθεί, είναι ότι οι βαθμοί που αναφέρουμε έχουν σχετικότητα και με το 'ποιόν' του γάλατος. Μικρή, αλλά υπαρκτή. Πχ έχω διαπιστώσει διαφορές ανάμεσα στον 'χειρισμό' του Nounou Barista's Gold πχ, και ενός γάλακτος ευρείας κυκλοφορίας στα supermarket. Το Barista's Gold έχει μεγαλύτερη 'ανοχή' στη θερμοκρασία και περισσότερη γλύκα. Μιλάω για αυτό με τα 3.5% λιπαρά, και όχι το 0% που είναι σχεδόν "άχρωμο" και είναι για το κρύο αφρόγαλα.

Τέλος να πω, πως δε νομίζω να είναι 'εύκολο' να κάψει κανείς το γάλα. Για τον απλό λόγο του ότι το χέρι του θα καεί πάνω στη γαλατιέρα. Μέχρι τους 55-60 βαθμούς αντέχει άνετα το χέρι. Μετά νοιώθεις έντονα την ανάγκη να το αποσύρεις. Πιο πιθανό μου φαίνεται να μη φοσυκώσει κανείς σωστά (πχ όγκο, υφή κοκ), παρά να κάψει το γάλα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Φεβ 20, 2017 4:33 pm

Ναι, 65 σαν μέγιστο το είπα γιατί από εκεί κ πέρα νιώθεις μια πίκρα. Το nounou family full που χρησιμοποιώ στους 60 μου φαίνεται μια χαρά.
Σταυριάνα το γάλα μια χαρά το έχω κάψει στις αρχές πιάνοντας τη γαλατιέρα μόνο απ το χερούλι κ με το θερμόμετρο μέσα! :a042:. Ο εκνευριστικά ισχυρός ατμός της oscar σε συνδυασμό με τα λίγα ml γάλα που βάζω στον καφέ και την προσοχή στραμμένη μην κάνω σαπουνάδα ανεβάζει ταχύτατα τη θερμοκρασία, η οποία παρεμπιπτόντως συνεχίζει να ανεβαίνει για κάποιους βαθμούς αφού αφαιρεθεί το ακροφύσιο.
Τώρα αν δεν έχεις θερμόμετρο ή δεν θες να πάρεις, κρατάς τη γαλατιέρα από κάτω και αποσύρεις μόλις η θερμοκρασία αρχίζει να γίνεται ενοχλητική. Εξασκησούλα θέλει και μετά θα το παρατήσεις το θερμόμετρο.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από buddy » Δευ Φεβ 20, 2017 7:03 pm

Να μας πει και ο Edesso πως φτιαχνει το αφρογαλα του, απ' οτι εχω καταλαβει τοσο καιρο πρεπει να ειναι μεγαλος λατρης του cappuccino :shock: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Φεβ 20, 2017 7:28 pm

Σωστή επισήμανση Χρήστο! Ο Edesso μάλλον δεν είναι λάτρης τους γάλακτος.

Αποστόλη, το Family είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις. Είναι σχεδόν ίδιο με το barista's gold (δε σου κρύβω ότι τις φορές που συμβαίνει λόγο δουλειάς να ξεμένουμε από γάλατα, επικοινωνούμε με τη nounou και μας έρχονται με το φορτηγό τους μερικά κουτιά με family πλήρες, ώστε να εξυπηρετηθούμε προσωρινά/για λίγες μέρες. - το gold δε μπορούμε να το πάρουμε όποτε θέλουμε/ξεμένουμε, λόγω περιορισμένης σχετικά παραγωγής του. Τα γάλατα έρχονται συγκεκριμένες μέρες την εβδομάδα)

Έτσι έπιασα και εγώ τη γαλατιέρα στην πρώτη μου επαφή μαζί της. Μου λέει τότε ένας συνάδελφος: Γιατί δεν την 'αγκαλιάζεις' με το χέρι σου;; Του λέω εγώ γιατί θα φουσκώνω μόνο με θερμόμετρο πάντα, οπότε δε χρειάζεται λογικά. Θα ελέγχω με αυτό τη θερμοκρασία. Μου εξήγησε τότε ότι ακόμα και αν μάθω πότε να σταματώ τον ατμό - η ένδειξη λέει "ψέματα" να σημειώσω. Στους 55-57 κλείνεις τον ατμό πάντα! Η τελική θερμοκρασία θα είναι πάνω γύρω στους 5-8°C. De facto. Δοκιμασμένο. Και λογικό εννοείται. Μιλάμε για αναλογικό όργανο. - η προσοχή που θα πρέπει να δίνω στο θερμόμετρο θα με "περιορίζει". Εκείνη τη στιγμή, άπειρη ακόμα, δε το κατάλαβα, αλλά πλέον το έχω ...εμπεδώσει για τα καλά. Την ώρα της δουλειάς, δεν έχεις πολυτέλεια χρόνου. Προσωπικά συνήθως φουσκώνω γάλα και χτυπάω το Freddo παράλληλα. Τρεις ματιές χρειάζονται πλέον κατά το φούσκωμα, όλα γίνονται μηχανικά. Όλα συνήθεια. Με το χέρι - το θερμόμετρο δε το χρησιμοποιώ συχνά πια- ελέγχεις τη θερμοκρασία, προσαρμόζεις καλύτερα τη γωνία στο ακροφύσιο χωρίς την ενόχληση της ακίδας, δουλεύεις πιο ελεύθερα.

Μιας και λές ότι χρησιμοποιείς λίγη ποσότητα γάλατος: Η λύση κατ΄εμέ, είναι η μικροσκοπική γαλατιέρα που πήρα από barista.gr. (Motta 0.25 cl). Επειδή αν δε βάλεις επαρκή ποσότητα στη γαλατιέρα, σωστό αφρόγαλα δε φτιάχνεις εύκολα, και επειδή είναι και κρίμα να πετάει κανείς γάλα, τη "γιατρειά" τη βρίσκεις με αυτή τη γαλατιέρα. Δε περισσεύει σταγόνα! Απλά στην αρχή, επειδή είναι πολύ μικρή (στο μέγεθος μικρότερη και από αυτή του macchiato), χρειάζεται προσοχή γιατί θεωρητικά η θερμοκρασία ανεβαίνει γρηγορότερα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από harryv » Τρί Φεβ 21, 2017 12:04 pm

Jazz έγραψε:Το 65 δεν είναι πολύ ψηλά.
Ομορφιά μου άκου καναν παλιότερο. Το 65 είναι πολύ ψηλά. Στο μαγαζί το πάτε εκεί γιατί κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιείτε το Barista gold (3,6% αν θυμάμαι καλά) και σερβίρετε σε πλαστικό. Το γάλα με 2,5 - 3% δεν αντέχει κει πάνω ούτε και χρειάζεται τόση θερμοκρασία για μια σωστά προθερμασμένη κεραμική κούπα.

Φτιάξε έναν στους 55, δοκίμασε και μου λες. Αν πάλι ο ουρανίσκος σου λέει 65, καλά :coffee:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Φεβ 21, 2017 1:16 pm

Κατι μου λεει οτι δε διαβασες ολο το post μου...:-P
Τα ιδια λεμε παρακατω, χαχα.

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από sphinxgr » Τετ Φεβ 22, 2017 1:42 pm

pavlosola έγραψε: Ενώ αγόρασα το Urnex Liquid Dezcal στην αρχή, μετά από ψάξιμο μου φάνηκε αρκετά δυνατό, πιο "επαγγελματικό". Έτσι το άφησα στην άκρη και πήρα το
"Puly Υγρό Καθαρισμού Αλάτων 2x125ml" που νομίζω είναι πιο ήπιο.
Ακολούθησα τις οδηγίες του Χρήστου από εδώ

viewtopic.php?nomobile=1&f=15&t=202#p1881

με μόνη διαφορά την ποσότητα που βγάζεις κάθε φορά 300 ml αντί για 250 ml λόγω μεγαλύτερου boiler της Lelit
αφού ξεβίδωσα και αφαίρεσα shower screen και shower holder.
To ότι έχει 3 way valve η μηχανή, διαφοροποιεί τίποτα στη διαδικασία/βήματα?

Οι χρόνοι που ακολουθείς είναι ακριβώς ίδιοι, μιας και ο οδηγός αναφερόταν σε Gaggia ?

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από pavlosola » Τετ Φεβ 22, 2017 4:58 pm

Όχι δεν έχει καμιά σχέση η "3 way solenoid valve" στην αφαλάτωση.
Για τους χρόνους τώρα τι να σου πω. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. Εγώ εμπιστεύτηκα της οδηγίες του Χρήστου
οι οποίες δεν είναι αυθαίρετες αλλά αποτέλεσμα μεγάλης έρευνας.
Βέβαια το boiler της Gaggia είναι και μικρότερο είναι και αλουμινίου σε σχέση με της Lelit. Οπότε κακό να κάνει στη
Lelit (που ήταν και ο φόβος μου) αποκλείεται. Τώρα, αν δεν χρησιμοποιεί κάποιος φίλτρο νερού κατά πόσο προλαβαίνει
να κάνει δουλειά το αφαλατικό, δεν ξέρω και δεν μπορώ να απαντήσω.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 22, 2017 7:50 pm

Απ´τη στιγμή που το νερό περνάει κ από την τρίοδη βαλβίδα υπάρχει πιθανότητα να συγκεντρωθούν κ εκεί άλατα. Επομένως κακό δεν σου κάνει να ρίξεις και 2-3 backflush με το αφαλατικό που θα έχεις στο boiler, ίσα-ίσα θα σε προστατεύσει.

Απάντηση