Lelit PL91T

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από pavlosola » Σάβ Ιαν 14, 2017 7:03 pm

Giovard έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις k ειδικά εσένα Paulo για την αναλυτική σου απάντηση.

Νομίζω ότι για την μηχανή έχω καταλήξει μετά και από τα δικά σου θετικά σχόλια.
Κοίτα φίλε μου, για να μην παρεξηγηθούμε μετά, η μηχανή από μόνη της, όπως όλες φυσικά, μην περιμένεις
να κάνει θαύματα.
Αυτό ισχύει και για όλους τους επίδοξους συμμετέχοντες στο άθλημα "espresso"

Δες εδώ
Χωρίς τίτλο.jpg
Θέλει και τον ανάλογο καφέ, νερό, εξάσκηση, φροντίδα και σχολαστική καθαριότητα μετά από κάθε καφέ, ημερήσια,
εβδομαδιαία, μηνιαία, διμηνιαία, εξαμηνιαία και ετήσια. Φρόντισε να ενημερωθείς για όλα αυτά.
Υπάρχουν μέσα στο forum όλα.
Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά φιλτραρισμένο (άλατα,χλώριο,φυτοφάρμακα κλπ) νερό και η μηχανή
μου μετά από κάθε καφέ κυριολεκτικά είναι πιο καθαρή απ΄όταν την έβγαλα από το κουτί της. Για να καταλάβεις
η κόρη μου (6 ετών) θέλει να τη σκοτώσει :priest: επειδή λέει ότι ασχολούμαι περισσότερο με τη Lelit. :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από georgevag » Σάβ Ιαν 14, 2017 7:19 pm

pavlosola έγραψε:Για να καταλάβεις
η κόρη μου (6 ετών) θέλει να τη σκοτώσει :priest: επειδή λέει ότι ασχολούμαι περισσότερο με τη Lelit. :lol:
Χαχα... Θα την είχα ήδη ασφαλίσει!! :D

Giovard
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2017 2:46 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Giovard » Κυρ Ιαν 15, 2017 2:43 am

pavlosola έγραψε:
Giovard έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις k ειδικά εσένα Paulo για την αναλυτική σου απάντηση.

Νομίζω ότι για την μηχανή έχω καταλήξει μετά και από τα δικά σου θετικά σχόλια.
Κοίτα φίλε μου, για να μην παρεξηγηθούμε μετά, η μηχανή από μόνη της, όπως όλες φυσικά, μην περιμένεις
να κάνει θαύματα.
Αυτό ισχύει και για όλους τους επίδοξους συμμετέχοντες στο άθλημα "espresso"

Δες εδώ
Χωρίς τίτλο.jpg
Θέλει και τον ανάλογο καφέ, νερό, εξάσκηση, φροντίδα και σχολαστική καθαριότητα μετά από κάθε καφέ, ημερήσια,


εβδομαδιαία, μηνιαία, διμηνιαία, εξαμηνιαία και ετήσια. Φρόντισε να ενημερωθείς για όλα αυτά.
Υπάρχουν μέσα στο forum όλα.
Εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά φιλτραρισμένο (άλατα,χλώριο,φυτοφάρμακα κλπ) νερό και η μηχανή
μου μετά από κάθε καφέ κυριολεκτικά είναι πιο καθαρή απ΄όταν την έβγαλα από το κουτί της. Για να καταλάβεις
η κόρη μου (6 ετών) θέλει να τη σκοτώσει :priest: επειδή λέει ότι ασχολούμαι περισσότερο με τη Lelit. :lol: :lol:
Παύλο εννοείται ότι δεν περιμένω από τη μηχανή κ μόνο να κάνει θαύματα.
Πως ακριβώς καθαρίζεις τη μηχανή μετά από κάθε καφέ;

Άβαταρ μέλους
ser2909
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2016 11:11 am
Όνομα: ser2909
Μηχανή:: Lelit PL91T
2η Μηχανή:: ROK espresso
Μύλος:: Eureka mignion
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: Taf, Μοκκα, Kudu, πάω για .. Nomad

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από ser2909 » Παρ Φεβ 03, 2017 1:09 pm

Γειά σας,
Εδώ και 10 μέρες κάτοχος και εγώ της μηχανής, βρίσκω σιγά σιγά τις σωστές συνταγές..
Έχω μια απορία που αφορά τον καθαρισμό της μηχανής.
Στο user manual γράφει πολύ καθαρά και με κεφαλαία γράμματα ότι πρέπει να αποφεύγουμε την χρήση οποιοδήποτε καθαριστικού στο δοχείο νερού για την αφαλάτωση της μηχανής και να χρησιμοποιούμε μόνο τα ειδικό φίλτρ... το οποίο είχε και στην αρχική συσκευασία. Συστήνει κάποιο καθαριστικό δικό της (PL 103 ) ΜΟΝΟ για τον καθαρισμό Backflushing...

Δείτε και το συννημένο αρχείο από το user manual...
Τελικά τι ισχύει??
Συνημμένα
lelit pl91t des.pdf
(102.81 KiB) Μεταφορτώθηκε 89 φορές

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Φεβ 03, 2017 1:15 pm

Δεν ισχύει αυτό είναι σαν τις οδηγίες της Gaggia που απαγορεύει το backflush.
Εφόσον καθαρίσεις καλά το δοχείο νερού στο τέλος δεν υπάρχει θέμα να σου χαλάσει το πλαστικό ρεζερβουάρ νερού.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 03, 2017 1:59 pm

Μ' αρέσει που θεωρούν προαιρετικό το φίλτρο τους, αλλά απαγορεύουν το οποιοδήποτε προϊόν αφαλάτωσης. :a042:
Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον που είχε lelit, να έκανε αφαλάτωση κ να είχε κάποιο πρόβλημα.Το αφαλατικό πάντως υπάρχει κ σε υγρό για να γίνει καλή ανάμιξη με το νερό της δεξαμενής και να μην υπάρχει φόβος να σου μείνουν τίποτα αδιάλυτα υπολείμματα σκόνης και φράξουν το στόμιο της δεξαμενής (μήπως το λένε γιαυτό :a014: ...δεν ξέρω)
Giovard έγραψε:..Πως ακριβώς καθαρίζεις τη μηχανή μετά από κάθε καφέ;
Στο τέλος της ρουτίνας 2-3 backflush με νεράκι

Άβαταρ μέλους
ser2909
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2016 11:11 am
Όνομα: ser2909
Μηχανή:: Lelit PL91T
2η Μηχανή:: ROK espresso
Μύλος:: Eureka mignion
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: Taf, Μοκκα, Kudu, πάω για .. Nomad

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από ser2909 » Δευ Φεβ 13, 2017 8:13 pm

Μετά από 15 μέρες χρήσης... του σετ.. μηχανής και μύλου.. αν και χωρίς προηγούμενα υψηλά στάνταρντ για καφέ στο σπίτι πιστεύω ότι είμαι σε πολύ καλό επίπεδο.. Η μηχανή ζεσταίνεται γρήγορα, αποδίδει σταθερά και δεν έχω διακυμάνσεις στο αποτέλεσμα..
Ο μύλος.. επίσης με σταθερό κόψιμο.. ακόμη και σε αλλαγές ποικιλίας καφέ και χωρίς έξτρα ρυθμίσεις..
Άσχημο καφέ δεν έχω πιεί ευτυχώς... Είμαι σπό καλό.. σε καλύτερο.. :-) κρίνοντας με το αποτέλεσμα που πίνω σε σχέση με nomad χαλάνδρι, tailor made, taf έτοιμο καφέ από μπενάκη και σύγκριση με ίδια ποικιλία φτιάξιμο με τη lelit.
Οι καφέδες που έχω ξεχωρίσει.. (πήγα κατευθείαν στα χειροποίητα..)
Taf Espresso Rosebud
Taf Espresso decaf (παρόλο που decaf... καφεδάρα.. ένταση και άρωμα...)
Mokka espresso speciality blend
Για espresso fredo 18gr / 30'' / 60 ml / 92c αλλά με πίεση 11bar.... δοκίμασα με κόψιμο πιό χοντρό κατέβηκα στα 9bar αλλά μου φάνηκε πολύ αδύνατο το αποτέλεσμα... Τα 11 bar αν με καλύπτει το αποτέλεσμα γευστικά.. προκαλούν κάποιο πρόβλημα στην εκχύλιση?

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από harryv » Δευ Φεβ 13, 2017 8:58 pm

ser2909 έγραψε:...
Taf Espresso Rosebud ...
Από τα καλύτερα blends για freddo.
Μια χαρά είναι τα 11 bar, μην ανησυχείς.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από pavlosola » Δευ Φεβ 13, 2017 11:25 pm

Σχετικά με τη μηχανή του θέματος, θα ήθελα να συμπληρώσω δύο πολύ σημαντικές λειτουργίες που ενσωματώνει και μας κάνουν τη ζωή
ευκολότερη.

1ον, Αuto refill boiler. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς αν έχει ή όχι το μπόιλερ νερό, ούτε να κάνεις τίποτα γι αυτό ποτέ.
Ειδικά μετά από παραγωγή ατμού νομίζω που στις υπόλοιπες μηχανές πρέπει να κάνεις ενέργειες ώστε να ξαναγεμίσει
το μπόιλερ. Δεν έχεις φόβο να κάψεις αντίσταση ή ότι άλλη ζημιά μπορεί να προκαλέσει η απουσία νερού.

2ον αυτόματη λειτουργία backflash. Βάζεις τυφλό, σχετικό απορρυπαντικό, κουμπώνεις pf, πατάς τα κουμπιά εκχείλισις και νερού ταυτόχρονα και η
μηχανή ξεκινάει να κάνει μόνη της μια ολοκληρωμένη σειρά (9 νομίζω) backflash. Σε οποιοδήποτε σημείο αν θέλεις διακόπτης τη
διαδικασία.

Giovard
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2017 2:46 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Giovard » Τετ Φεβ 15, 2017 6:58 pm

pavlosola έγραψε:Σχετικά με τη μηχανή του θέματος, θα ήθελα να συμπληρώσω δύο πολύ σημαντικές λειτουργίες που ενσωματώνει και μας κάνουν τη ζωή
ευκολότερη.

1ον, Αuto refill boiler. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς αν έχει ή όχι το μπόιλερ νερό, ούτε να κάνεις τίποτα γι αυτό ποτέ.
Ειδικά μετά από παραγωγή ατμού νομίζω που στις υπόλοιπες μηχανές πρέπει να κάνεις ενέργειες ώστε να ξαναγεμίσει
το μπόιλερ. Δεν έχεις φόβο να κάψεις αντίσταση ή ότι άλλη ζημιά μπορεί να προκαλέσει η απουσία νερού.

2ον αυτόματη λειτουργία backflash. Βάζεις τυφλό, σχετικό απορρυπαντικό, κουμπώνεις pf, πατάς τα κουμπιά εκχείλισις και νερού ταυτόχρονα και η
μηχανή ξεκινάει να κάνει μόνη της μια ολοκληρωμένη σειρά (9 νομίζω) backflash. Σε οποιοδήποτε σημείο αν θέλεις διακόπτης τη
διαδικασία.
Γεια σου Παύλο

Με αφαλάτωση τι γίνεται? Το manual λέει ότι δεν επιτρέπεται. Πως την "αφαλατωνεις"?

Απάντηση