Lelit PL91T

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από pavlosola » Τετ Φεβ 15, 2017 7:54 pm

Γεια Giovard.
Λοιπόν, το manual γράφει ότι απαγορεύεται η χρήση αφαλατικού προϊόντος ΑΛΛΑ εφόσον γίνεται
χρήση ειδικού φίλτρου αφαλάτωσης.
Επικοινώνησα με το Barista.gr (επίσημο αντιπρόσωπο της Lelti) και έθεσα το ερώτημα, αφαλάτωση ή όχι;
Η απάντηση που έλαβα ήταν ναι, αφαλάτωση, ανάλογα με τη χρήση και τη κατα περιοχή σκληρότητα του νερού.
Έκανα μια μεγάλη έρευνα σχετικά με μηχανές, αφαλατικά, νερά κλπ. Διάβασα και όοοοολο το σχετικό post εδώ στο forum.

Όπως έχω γράψει και σε άλλο post χρησιμοποιώ φίλτρο νερού το οποίο αφαλατώνει συγχρόνως με τον καθαρισμό.
Για να καταλάβεις τη διαφορά από τότε που το έβαλα δεν έχω ξανακαθαρίσει το βραστήρα νερού από άλατα (πριν ήθελε κάθε τρεις ημέρες)
Με αυτά τα δεδομένα και για τον "φόβο των ιουδαίων" που λένε έκανα αφαλάτωση στους 6 μήνες από την αγορά και θα ξανακάνω στους 12.
Δύο φορές το χρόνο δηλαδή. Για να πω την αλήθεια δεν είδα καμία διαφορά μετά την αφαλάτωση, προφανώς λόγω φίλτρου.

Ενώ αγόρασα το Urnex Liquid Dezcal στην αρχή, μετά από ψάξιμο μου φάνηκε αρκετά δυνατό, πιο "επαγγελματικό". Έτσι το άφησα στην άκρη και πήρα το
"Puly Υγρό Καθαρισμού Αλάτων 2x125ml" που νομίζω είναι πιο ήπιο.
Ακολούθησα τις οδηγίες του Χρήστου από εδώ

viewtopic.php?nomobile=1&f=15&t=202#p1881

με μόνη διαφορά την ποσότητα που βγάζεις κάθε φορά 300 ml αντί για 250 ml λόγω μεγαλύτερου boiler της Lelit
αφού ξεβίδωσα και αφαίρεσα shower screen και shower holder. Νομίζω ή rancilio silvia αν τα βγάλεις αυτά πιτσιλάει το νερό στα πλάγια.
Στη Lelit μη φοβάσαι, τρέχει το νερό ακριβώς κάθετα και δεν πιτσιλάει καθόλου. Με ένα ποτήρι από κάτω, μετράς και το νερό που θέλεις να
βγάλεις κάθε φορά.

ΠΡΟΣΟΧΗ
-στο χρόνο που δουλεύεις την αντλία.
-ΔΕΝ κάνουμε και backflash την ίδια μέρα με την αφαλάτωση (θα "τεντώσεις" την αντλία)
-ΔΕΝ κάνουμε αφαλάτωση με ξινό, ξύδι κλπ, παρα μόνο με ειδικά αφαλατικά προϊόντα. Υπάρχει κίνδυνος αντί να διαλυθούν τα άλατα
να ξεκολλήσουν κομμάτια και να φράξουν ευαίσθητα σημεία της μηχανής.

Giovard
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2017 2:46 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Giovard » Πέμ Φεβ 16, 2017 2:27 pm

Γεια σου Paulo,

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Εγώ χρησιμοποιώ το φίλτρο της "λελιτ" για το νερό.
Ακόμη είναι νωρίς για να κάνω αφαλάτωση αφού την έχω μονο ένα μηνα την μηχανή. Το shower holder εννοείς το group collar?

Επίσης,όταν λες προσοχή στο χρόνο, τι εννοείς?

Σευχαριστώ

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από pavlosola » Πέμ Φεβ 16, 2017 10:17 pm

Giovard έγραψε: Το shower holder εννοείς το group collar?
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
αρχείο λήψης (1).jpg
Giovard έγραψε: ...όταν λες προσοχή στο χρόνο, τι εννοείς?
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
Christos έγραψε: ....Πατήστε ΟΝ στην αντλία και αφήστε να τρέξουν 250 ml νερό από το ακροφύσιο ατμού. Προσοχή στον μέγιστο χρόνο που μπορείτε να το κάνετε αυτό. (Δεν θα συνιστούσα παραπάνω από 30 s)
.........................
ΠΡΟΣΟΧΗ ...στους χρόνους που η αντλία είναι ενεργοποιημένη και στον χρόνο που απαιτείται να είναι κλειστή σε διαδοχικές εκκινήσεις της. Εγώ αφήνω τουλάχιστον 3 λεπτά να περάσουν πριν την θέσω ξανά σε λειτουργία.
Το αν, πως και πότε θα κάνεις αφαλάτωση είναι δική σου απόφαση και ευθύνη. Εγώ έγραψα τι έκανα στη δική μου.

Giovard
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2017 2:46 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Giovard » Παρ Φεβ 17, 2017 1:14 pm

Γεια σου Paulo

Σε ευχαριστώ για της απαντήσεις σου.

Όσο αναφορά τη θερμοκρασία στον ατμό, τι προτείνεις?

Την έχω στους 135 αλλα ακόμα δεν έχω καταφέρει να βγει καλο το "αφρογαλο"

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 17, 2017 4:42 pm

Για το αφρόγαλο συνέχισε την εξάσκηση. Βύθισε το ακροφύσιο λίγο κάτω από την επιφάνεια του γάλατος (όχι πολύ ψηλά γιατί θα κάνεις σαπουνάδα), ώστε όταν ανοίξεις τον ατμό να βλέπεις έντονο στροβιλισμό.
Κάτι που μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο όταν έκανα προσπάθειες είναι να βάλεις σκέτο νερό σε ένα διάφανο βαζάκι και να κάνεις δοκιμές βυθίζοντας το ακροφύσιο και βλέποντας σε ποιο βάθος ξεκινάει ο στροβιλισμός του νερού. Στο λέω γιατί είχα δει ότι βίντεο υπάρχει στο youtube, είχα ξοδέψει λίτρα γάλακτος, δοκίμασα σαπουνόνερο κ δεν έπιανε τίποτα. Με το γυάλινο βαζάκι είδα κατευθείαν το απαιτούμενο βάθος για το ακροφύσιο κ την κλίση για να πετύχω στροβιλισμό.
Αν η επιφάνεια γυαλίζει κάτω απ' το φως σαν πηχτή άσπρη μπογιά και δεν έχεις καθόλου φουσκάλες, τότε έχεις πετύχει να κάνεις σωστό αφρόγαλα.

Giovard
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2017 2:46 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Giovard » Παρ Φεβ 17, 2017 4:47 pm

Σε ευχαριστώ πολύ Αποστολή.

Η θερμοκρασία του ατμού παίζει ρολο?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Φεβ 18, 2017 12:54 pm

Περισσότερο πρέπει να σε ενδιαφέρει η θερμοκρασια που θα θα εχει το γάλα για να μην το κάψεις, οπότε χρησιμοποίησε ένα θερμομετράκι κ πρόσεχε μην περάσεις τους 65C.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από pavlosola » Σάβ Φεβ 18, 2017 1:46 pm

Συμφωνώ με τον Αποστόλη σε αυτό το σκέλος
Luckees έγραψε:Περισσότερο πρέπει να σε ενδιαφέρει η θερμοκρασια που θα θα εχει το γάλα για να μην το κάψεις....
Στο δεύτερο σκέλος θα έλεγα ότι κατα τη γνώμη μου το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι δοκιμές.
Εγώ πχ μετά από δοκιμές (και μπόλικο διάβασμα....) ευτυχώς "έπεσα" πάνω στο post και ακολουθώ πλέον τις οδηγίες του κ. Ταλούμη
yiannis taloumis έγραψε:Η κατάλληλη θερμοκρασία του γάλακτος για cappuccino είναι 55 C , και για latte art εως 62 C
Άλλα δεν υπάρχει στάνταρ νομίζω...

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από georgevag » Σάβ Φεβ 18, 2017 3:24 pm

yiannis taloumis έγραψε:Η κατάλληλη θερμοκρασία του γάλακτος για cappuccino είναι 55 C , και για latte art εως 62 C
Γιατί είχα την εντύπωση ότι για cappuccino χρειάζεται πιο υψηλή θερμοκρασία στο γάλα από latte art? :c034:

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από gsisr » Σάβ Φεβ 18, 2017 6:57 pm

Το γάλα έχει τη περισσότερη γλυκαδα γύρω στους 55 βαθμούς

Απάντηση