Lelit PL91T

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Giovard
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2017 2:46 pm

Lelit PL91T

Δημοσίευση από Giovard » Παρ Ιαν 13, 2017 1:17 am

Καλησπερα παιδια,

Σκεφτομαι να παρω νεα μηχανη κ εχω ψηθει για την Lelit PL91T και ηθελα τη γνωμη σας.

Υπαρχει καποιος που την εχει αγορασει να μου πει εντυπωσεις?

Επισης για τους Lelit μυλους τι γνωμη έχετε?

Σας ευχαριστω,
Γιώργος

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από harryv » Παρ Ιαν 13, 2017 8:28 am

Στα specs είναι μια εξαιρετική μηχανή και σχεδιαστικά είναι ομορφότερη και πιο συμμαζεμένη από την PLUST. Τα πλαστικά της (κυρίως αυτό του ατμού) ωστόσο μου κάνουν λίγο φουτουριστικά και δύσχρηστα.
Σε αυτά τα λεφτά όμως κινείται και η Unica PID, που μπορεί να μην έχει preinfusion, έχει όμως Ε61, 500ml boiler και το πιο ιστορικό όνομα από πίσω.
Όποια απόφαση και να πάρεις, εύχομαι καλά :coffee:

Για τους μύλους της Lelit δε γνωρίζω πολλά, ίσως γιατί δεν είναι και σημαντικοί παίκτες στην αγορά. Σε μια τέτοια μηχανή ταιριάζει μύλος των 600+ Ευρώ, καθώς είναι ένας από τους πιο καθοριστικούς παράγοντες στην ποιότητα του καφέ.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιαν 13, 2017 10:31 am

800 ευρώ για τόσο μικρό boiler; :down:

Πριν κοιτάξεις για μηχανή πρέπει να ξεκινήσεις από 2 βασικές αποφάσεις:
1. Τα περισσότερα λεφτά από το μπάτζετ σου να τα βάλεις στον μύλο. Είναι δύσκολη απόφαση, αλλά στην πορεία θα δεις ότι είναι η σωστή.
2. Πόσους και τι είδους καφέδες θα κάνεις. Πολλοί καφέδες στη σειρά θέλουν μεγάλο boiler και στην περίπτωση που είναι γαλακτεροί θες hx.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Ιαν 13, 2017 10:54 am

Πολύ όμορφη μηχανή-η high end της Lelit , αλλα στα χρήματά της ,μπαίνεις σε ''χωράφια'' ανώτερων μηχανών πιστεύω.
Συμφωνώ με τον harryv για τη bezzera!Μονο θα έλεγα οτι το Ε61 δεν χρειαζεται preinfusion-το εχει ενσωματωμένο και διαρκει όσο χρόνο θέλει ο χρήστης (κρατώντας το λεβιέ στην ενδιάμεση θέση του για οσο χρόνο θέλεις).

Giovard
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2017 2:46 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Giovard » Παρ Ιαν 13, 2017 12:10 pm

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν την χρειάζομαι για πολλούς καφέδες. 2-3 στη σειρά κάθε φορα οποτε φαντάζομαι ότι το boiler δεν είναι τόσο μικρό για τέτοια χρήση.

Ξέρετε περίπου ποσο χρόνο χρειάζεται από τη στιγμή που θα την ανοίξω μέχρι να είναι έτοιμη για εκχύλιση?

Από μύλους πραγματικά έχω μπερδευτεί. Πέραν του οικονομικού που είναι ένα θέμα σκέφτομαι k το θέμα του χώρου.

Έχετε καμια καλή πρόταση? Κάτι που να μην είναι τεράστιο από άποψη μεγέθους.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιαν 13, 2017 1:38 pm

Στη Lelit με την nuova linea το "έκαψαν" γιατί μπήκαν στα χωράφια της unica που είναι άλλη ανώτερη κατηγορία.
Αν ακολουθείς τον δρόμο της Gaggia αυτά παθαινεις:

http://www.coffeehome.gr/index.php?disp ... stprice.gr

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Ιαν 13, 2017 1:47 pm

Θα έλεγα οτι η PLUST είναι πιο τίμια για αυτο που προσφέρει . δηλαδή τα ίδια ακριβώς με την P91T εκτός απο το μπαρόμετρο.
Τα υπόλοιπα θα έλεγα οτι ειναι ηλεκτρονικές ευκολίες που δεν αξιζουν να οπληροθούν +180 ευρώ εναντι της plust .

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από pavlosola » Παρ Ιαν 13, 2017 1:58 pm

Την μηχανή φίλε μου την έχω εγώ εδώ και 8 μήνες και είναι η πρώτη μου σοβαρή
μηχανή. Είμαι τις άποψης να μην κρίνω κάτι μόνο του αλλά σε σύγκριση με κάτι άλλο αντίστοιχο. Αν και δεν έχω χρησιμοποίηση άλλη παρόμοια μηχανή,
έχω εντούτοις πιεί καφέ στα καλυτέρα μαγαζιά μεταξύ τον οποίων Blue Cup στη Θεσσαλονίκη, Tailor Made, Kudu, Taf, Exo's στην Αθήνα από μηχανές
των 15-20-25 χιλιάδων και εξωτικούς μύλους. Εδώ αυτό που θα πω μπορεί πραγματικά να θεωρηθεί ιεροσυλία ή και να κάνει κάποιους να γελάσουν και δεν
τους παρεξηγώ.Mπορώ λοιπόν να πω ότι Η Lelit μου φτιάχνει τον ίδιο ακριβώς καφέ. Η γυναίκα μου δε, λέει ότι η Lelitούλα μας κάνει καλύτερο :lol:

Πρόκειται λοιπόν πραγματικά για εξαιρετική μηχανή. Πρώτα απ' όλα είναι πανέμορφη.
Δεν θα αναφερθώ στα χαρακτηριστικά της, θα τα έχεις ήδη δει.

Ο χρόνος που είναι έτοιμη είναι σχετικός. Το πρώι στο πρώτο άναμα, στα 7 λεπτά δείχνει ότι είναι έτοιμη. Εγώ επειδή έχω ευχαίρια χρόνου, την αφήνω
παραπάνω. Στα 15 λεπτά τρέχω λίγο νερό να ζεστάνω τα φλυτζάνια και το pf και στα 20 λεπτά αρχίζω. Έχω κάνει όμως και στα 10-12 λεπτά εξαιρετικό καφέ.

Το μυστήριο που δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες είναι το pid της. Ξεκινάει να ανεβαίνει μόλις την ανάβεις, φτάνει στους βαθμούς που έχεις ορίσει και μετά δεν αλλάζει καθόλου, όπως κάνουν τα άλλα μοντέλα. Επίσης δεν ξέρω ποια θερμοκρασία δείχνει, του μπόιλερ ή του γκρουπ αλλά εγώ έχω κατάληξη στους 92 βαθμούς. Βέβαια δεν με απασχολεί γιατί δεν έχω κανένα λόγο να πειράξω τίποτα.

Το preinfusion που το δοκίμασα, δεν λέει και τίποτα. Μην πω ότι έχει και χειρότερο αποτέλεσμα.
Ο ατμός είναι πολύ δυνατός, και ελέγχεται η θερμοκρασία του. Μόλις του πάρεις τον αέρα κάνεις τέλειο αφρόγαλα όπως το θες. Για latte για cappuccino για latte art.
Κάνω πλέον microfoam για πλάκα και με οποιοδήποτε γάλα. Αφού βέβαια πέταξα αρκετά λίτρα. (Αυτό που δίνει "ρέστα" είναι το Ολυμπος Βιολογικό).
Εδώ βέβαια πρέπει να προσέξεις γιατι υπάρχει ο περιορισμός του μονού μποιλερ. Χρειάζεται περίπου 1-1,5 λεπτό για να μεταβεί σε ατμό.
Εγώ κάνω μόνο το πρωί 2 cappuccino και θέλουν λίγο χρόνο. Μη φανταστείς υπερβολές, Κάνεις τα εσπρεσσάκια, γυρνάς στον ατμό και μέχρι να πας στο ψυγείο να βάλεις το γάλα και να γυρίσεις, είσαι έτοιμος. Αν όμως έκανα συχνά παραπάνω cappuccino θα σκεφτόμουν και το διπλό μποιλερ.

Η μηχανή είναι cup friently, χωράει κάτω από το pf κούπα, πλαστικό ποτήρι ακόμα και ένα κεραμικό που έχω για take away.
Πολύ χρήσιμο και πρακτικό το ρυθμιζόμενο χρονόμετρο που ξεκινάει με την εκχύλιση. Εγώ το έχω ρυθμισμένο στα 35'' κάπου εκεί έχω καταλήξει να κόβω την εκχύλιση.

Για να κλείσουμε με τη μηχανή, παίζει πολύ και το γεγονός
harryv έγραψε: Σε αυτά τα λεφτά όμως κινείται και η Unica PID, που μπορεί να μην έχει preinfusion, έχει όμως Ε61, 500ml boiler και το πιο ιστορικό όνομα από πίσω.
Bezzera είναι αυτή...άλλη κλάση!

Τέλος για το θέμα του μύλου η δική μου άποψη είναι να μη δώσεις παραπάνω από 300-350 €. Υπάρχουν υπέροχοι μύλοι σε αυτά τα λεφτά. Compac K3, Eureka Mignon, Macap MC4 (https://www.espressocoffeeshop.com/inde ... uct_id=354 φοβερή τιμή κάνει και επιπλέον 15€ εκπτωση αν το ζητήσεις)
κλπ. Από εκεί και πάνω νομίζω (έχω πρόσφατα συγκρίνει δύο μύλους για να δω) ότι η διαφορά στην τιμή έγκειται στην αντοχή του μύλου σε επαγγελματική, βαριά χρήση και όχι στην ποιότητα της άλεσης, κάτι το οποίο δεν απασχολεί τον οικιακό χρήστη με 2-3-4 αλέσεις τη μέρα.

Αυτά. Αν θέλεις κάτι άλλο ευχαρίστως να απαντήσω.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Ιαν 13, 2017 2:59 pm

Ειχαμε παλι συζητηση γι αυτη τη μηχανη σε αλλο ποστ.
Δεν αντιλεγει κανεις οτι ειναι φοβερη ή οτι κανει καλο καφε. Απλα ολοι λεμε οτι ειναι πολυ ακριβη για την κατηγορια της ως μονου boiler. Εγω προσωπικα αν εκανα και cappuccino θα προτιμουσα μια oscar με λιγοτερα λεφτα εφοσον υπαρχει και η ευχαιρια του χρονου για το ζεσταμα. Αν τωρα ηθελα μονο brew, θα επαιρνα μια bezzera unica pid με το σχεδον διπλασιο boiler και το Ε61.
Αυτο που λεμε εν ολιγοις, ειναι οτι αυτη η μηχανη προσφέρεται ως high end σε μια κατηγορια που δεν εχει κενο. Και αφηνει μια κατηγορια προιοντος/τιμη στην οποια ειχε τα σκηπτρα. Αυτη ειναι η ενσταση μου

Giovard
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2017 2:46 pm

Re: Lelit PL91T

Δημοσίευση από Giovard » Παρ Ιαν 13, 2017 3:05 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις k ειδικά εσένα Paulo για την αναλυτική σου απάντηση.

Νομίζω ότι για την μηχανή έχω καταλήξει μετά και από τα δικά σου θετικά σχόλια.

Για τον μύλο πραγματικά είμαι πολύ μπερδεμένος μιας k ο καθένας το βλέπει με άλλη ματια.

Μεταξύ αυτόν που προτείνεις ποιος πιστεύεις είναι ο καλύτερος? Macap η Compak? Είναι εύκολοι στη χρήση?

Επίσης είδα τον Macap τον M5D. Τι γνώμη έχεις αν k είδα ότι ανεβαίνουμε πολύ σε τιμή.

Ένας φίλος μου βρήκε μεταχειρισμένο "φιορενζατο" 64E σε καλή κατάσταση k καλή τιμή. Αξίζει?

Απάντηση