Αγορά νέας μηχανής

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Νοέμ 01, 2016 10:18 pm

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Το σίγουρο είναι ότι προβληματιστηκα περισσότερο αλλά άρχισα να κλινω προς μια.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Δεκ 20, 2018 11:27 pm

Και ναι, μετά από 2 και πλέον χρόνια κατάφερα να πείσω τον κάβουρα που βρίσκεται στην τσέπη μου :mrgreen:
Πλάκα κάνω...!

Παρήγγειλα πριν από μερικές ημέρες την Silvia από το EspressoCoffeeShop ( https://www.espressocoffeeshop.com ) και είμαι σε -τρελή- αναμονή να την παραλάβω.

Όπως κάθε επιλογή, έτσι και η δική μου, έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της. Οι λόγοι για τους οποίους επέλεξα τη Silvia και όχι την αντίστοιχη Lelit είναι οι εξής: (τους παραθέτω για λόγους συνέχειας του νήματος και ανατροφοδότητησης (νεο-ελληνιστί: feedback ).
α. Ήταν φθηνότερη η Silvia.
β. Μπορώ να της αλλάξω τα φώτα με pid και άλλα καλούδια μόνος μου. Πρόσφατα βρήκα στο δίκτυο το meCoffee pid (arduino εφαρμογή με σύνδεση με smartphone) που δίνει πολλές δυνατότητες (προσεχώς!)
γ. Η γριά η κότα έχει το ζουμί εεεεεε θέλω να πω ότι είναι χιλιοδοκιμασμένη, αξιόπιστη, με δυνατότητες για πολύ καλούς καφέδες και με τεράστιο όγκο πληροφορίας στο δίκτυο που καλύπτει τα πάντα.
δ. Μου άρεσε οπτικά πολύ περισσότερο (γούστα είναι αυτά). Άρεσε και στην συμβία περισσότερο από την Lelit, (οπότε δεν είχα άλλη επιλογή..... :waf: :c034: )

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις σας.
ΥΓ Στο μέλλον, με την άδεια του κάβουρα, θα πάρω και έναν "δυνατότερο" μύλο, αλλά οψόμεθα!

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Δεκ 21, 2018 5:33 am

Gespresso έγραψε:
Πέμ Δεκ 20, 2018 11:27 pm
β. Μπορώ να της αλλάξω τα φώτα με pid και άλλα καλούδια μόνος μου. Πρόσφατα βρήκα στο δίκτυο το meCoffee pid (arduino εφαρμογή με σύνδεση με smartphone) που δίνει πολλές δυνατότητες (προσεχώς!)
Παντού μπαίνει αυτό και είναι κλάσεις ανώτερο (σε λειτουργίες) απο τα pid που έχουν οι μηχανές.
Αν το βάλεις γράψε εμπειρία γιατί σίγουρα θα ενδιαφέρει κι άλλους.

Όμως πρόσεξε, μην νομίζεις οτι αγοράζεις κάποιο προϊόν επαγγελματικού επιπέδου που απλά θα το βάλεις και θα το ξεχάσεις.
Είναι ερασιτεχνικού επιπέδου και κλειστού κώδικα.
Είχε αναφέρει κάποιες φορές οτι θα ανοίξει τον κώδικα αλλά μόλις πρόσφατα άνοιξε τον κώδικα για την android εφαρμογή.
Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που δεν το πήρα εγώ. Δεν μπλέκω εύκολα με κλειστό κώδικα και one-man-show projects όσο καλά κι αν είναι.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Παρ Δεκ 21, 2018 8:44 am

Ισχύει και φαίνεται ότι δεν είναι επαγγελματικό. Ειδικά συγκρινομενο με αυτό της auber. Βέβαια το κόστος είναι μικρότερο, δεν έχει δασμούς κ έχει περισσότερες δυνατότητες.
Δεν γνωρίζω κώδικα για τετοιο hardware αλλά καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Δεκ 21, 2018 3:04 pm

Καλύτερο απο το auber είναι αυτό σαν "επένδυση" γιατί λογικά αν αυτός βαρεθεί να το παλεύει θα ανοίξει τον κώδικα και θα βρεθούν άλλοι 200 μετά να σου φτιάξουν firmware/bugs και να το κρατήσουν εν ζωή για 100 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Παρ Δεκ 21, 2018 3:32 pm

Και τρελαμένοι με τον καφέ! Ε ρε γλέντια!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Δεκ 22, 2018 4:53 pm

Καλή η Silvia ως διαχρονική επιλογή είναι πραγματική classic.
H Rancilio όμως είναι απαράδεκτη γιατί χρόνια τώρα γνωρίζει ότι ο σκελετός της σκουριάζει και δεν έχει κάνει τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Δεκ 22, 2018 9:35 pm

Είναι θέμα. Μπορεί βέβαια ο χρήστης να κάνει πολλά για να αποτρεψει την εμφάνιση της σκουριάς, αλλά αυτό δεν απαλλάσσει την εταιρεία.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Christos » Δευ Δεκ 24, 2018 9:14 am

Ισχύει το θέμα με την σκουριά. Εμφάνισε και η δική μου. Πρέπει να βάλουν inox σκελετό.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Αγορά νέας μηχανής

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Ιαν 03, 2019 11:08 pm

Μετά από μερικές ημέρες υποχρεώσεων, κατάφερα να τοποθετήσω τη μηχανή στη θέση που της αξίζει!

Καταρχάς, η συσκευασία ήταν καλή: Το κουτί της Silvia μέσα σε άλλο κουτί από το κατάστημα και μεταξύ τους φούσκα χοντρή για απορρόφηση κραδασμών - χτυπημάτων. Μεταφορική η UPS, καμία καθυστέρηση στην παράδοση.

Η Silvia είχε στο cup holder κολλημένο στίκερ (μεγάλο, έπιανε όλη την επιφάνεια) που κάλυπτε και τον διακόπτη ON/OFF. Το στίκερ είχε λεπτομερείς οδηγίες για την αρχική ενεργοποίηση της μηχανής, με έμφαση να μην κάνει ο χρήστης λάθος χειρισμό και κάψει την αντίσταση του μπόιλερ (γι΄ αυτό το στίκερ κάλυπτε και τον διακόπτη ON/OFF).

Πρώτες εντυπώσεις:
Η μηχανή ζεσταίνεται γρήγορα και ζεσταίνεται καλά. Το cup holder ζεσταίνει πραγματικά και όχι γιαλαντζί τα φλυτζανάκια (αν τα αφήσεις βέβαια για κανένα τέταρτο). Αν την αφήσεις μισή ώρα για προθέρμανση, όλα καίνε. Από το κλείστρο μέχρι το wand για το αφρόγαλα.
Η πρώτη φορά που έκανα εσπρέσσο ήταν εντελώς χύμα (χωρίς χρόνους, χωρίς παρακολούθηση θερμοκρασίας, όχι καλή κατανομή, με παλιό χαρμάνι που έχει ξεθυμάνει) δεν έσφιξα καλά το κλείστρο από λάθος (είναι πολύ σφιχτή η φλάντζα ακόμα) και πήρα ψιλο-αραιωμένο καφεδάκι, λόγω διαρροής λίγου νερού από τη φλάντζα. ΚΑΙ ΟΜΩΣ. Η γεύση ήταν μακράν καλύτερα από ότι παιδευόμουνα τόσο καιρό με την "Classic". Πήρα καθαρές οξύτητες από το χαρμάνι, καθόλου καμμένο - πικρό, καθόλου ξινό. :a013: Έρχονται καλύτερες μέρες! :a049:
Ο ατμός είναι ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ. Κόντεψα να κάψω το γάλα την πρώτη φορά.....

Στη μηχανή έβαλα το φίλτρο BestCup Premium (το small) με τον αντάπτορά του (αυτόν με τη βεντούζα), με σκοπό την κατακράτηση σωματιδίων, τη μείωση της σκληρότητας και την εξάλειψη του χλωρίου. Συγκεκριμένα:
https://www.bwt-wam.com/en/Products/Pag ... WTGROUP%29

Και στα μείον τώρα.
Είναι πολύ φανερό γιατί σκουριάζει ο σκελετός: Το νεράκι από την τρίοδη βαλβίδα οδηγείται στο πολύ ρηχό σκαφάκι για τα απόνερα και εκεί, επειδή πιτσιλάει, τρέχει πίσω και γύρω από το σκαφάκι. Με αυτό όμως θα ασχοληθώ σε ξεχωριστό νήμα, που θα σας παρουσιάσω την προσέγγισή μου για την αποφυγή των οξειδώσεων στο σκελετό. (όχι ότι ανακαλύπτω τον τροχό βέβαια).

Απάντηση