Από Compak k3 σε Quamar m80e

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
geoslay
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 6:09 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Speciality coffees
Τοποθεσία: Λάρισα

Από Compak k3 σε Quamar m80e

Δημοσίευση από geoslay » Πέμ Σεπ 15, 2016 6:02 pm

Καλησπέρα σε όλους, αν και διαβάζω αρκετά στο φόρουμ είναι η πρώτη φορά που γράφω, πρόσφατα παρήγγειλα από barista.gr την Brewtus iv (rotary), είμαι στην αναμονή παραλαβής. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τον μύλο άλεσης, έχω τον Κ3 και σκέφτομαι να κάνω και εκεί αναβάθμιση και να πάω στον Quamar m80e, αξίζει ή να μείνω στον Κ3; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Από Compak k3 σε Quamar m80e

Δημοσίευση από lio14 » Πέμ Σεπ 15, 2016 9:03 pm

Καλησπερα και καλως ηρθες. Εαν επιλεξεις τον quamar τελικα, θα εχουμε και ακριβως το ιδιο σετακι μύλου- μηχανής.
Για τον κ3 δεν μπορω να σου πω μιας και δεν τον ηνωριζω.
Ο quamar, τον εχω περιπου 2 μηνες τωρα, για μενα ειναι πααααρα πολυ καλος εαν ομως φανταστεις οτι πριν ειχα εναν ταπεινο , πλην τιμιο, ascaso i2.
Το κόψιμό του και οι ρυθμίσεις του ειναι πολυ ακριβείς. Ευτυχως δε χανει τη ρύθμιση που του εχεις ορισει οπως εχω ακουσει με αλλους. Ακομη ενω ενα μικρο σβόλιαςμα του καφε οπου τα σπαω με μια οδοντογλυφιδα αλλα οςο παει και μειώνεται. περιμενω και αλλα να δω απο τον μυλο μιας και θελει τουλαχιστον μια 10αρια κιλά κοψιμο για να στρωσουν τα μαχαιρια και εγω ζητημα να εχω κοψει 3-4 κιλα καφε. Ειναι αθόρυβος. Η μηχανή φαντασου κανει περισοοτερο θορυβο απο τον μυλο.
Η ρύθμιση με το χρονοδιακόπτη βοηθάει πολυ στο σωστό κοψιμο καθως και στην αποθήκευσή του.
Μοναδικό του μειονέκτημα ειναι ο όγκος του . Ειναι αρκετα ογκώδες και ψηλός πολύ οπου διορθώνεται ομως με την αγορα του κοντού hopper.
Τελικό συμπέρασμα : δεν εχω μετανιώσει καθόλου με την επιλογή μου.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Από Compak k3 σε Quamar m80e

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Σεπ 16, 2016 1:59 am

ωπα φιλε, μολις ανοιξε το ιδιο τοπικ. και γω τον K3 εχω και με τρωει ο κώλος μου για αλλαγή. χαχα
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Από Compak k3 σε Quamar m80e

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Σεπ 18, 2016 2:11 pm

geoslay έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, αν και διαβάζω αρκετά στο φόρουμ είναι η πρώτη φορά που γράφω, πρόσφατα παρήγγειλα από barista.gr την Brewtus iv (rotary), είμαι στην αναμονή παραλαβής. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τον μύλο άλεσης, έχω τον Κ3 και σκέφτομαι να κάνω και εκεί αναβάθμιση και να πάω στον Quamar m80e, αξίζει ή να μείνω στον Κ3; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με rotary ποσα χρηματα επιπλεον θελει? Ρωταω γιατι και εγω συντομα θα την παρω...

Για μυλο αν αντεχει η τσεπη σου για να αναβαθμιστεις πανε σε κωνικα μαχαιρια...

geoslay
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 6:09 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Speciality coffees
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Από Compak k3 σε Quamar m80e

Δημοσίευση από geoslay » Δευ Σεπ 19, 2016 8:18 am

Γύρω στα 200€ πάνω, για κωνικά μόνο αν πάω σε sette, αξίζει; Άλλες προτάσεις σε κωνικά;

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Από Compak k3 σε Quamar m80e

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 19, 2016 8:47 am

Δεν τον ξερω το μυλο τωρα ανοιξε ενα θεμα καινουργιο με τον sette αλλα ακομα δεν εχει πολλες πληροφοριες...αλλες προτασεις με κωνικα...οσο κανει η expobar χωρις τη rotary αντε και λιγο πιο κατω..αν σηκωνει η τσεπη σου...
με rotary η μηχανη γινεται αθορυβη και εχεις ευκολια με το νερο...εχεις αλλα πλεονεκτηματα?

geoslay
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 6:09 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Speciality coffees
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Από Compak k3 σε Quamar m80e

Δημοσίευση από geoslay » Δευ Σεπ 19, 2016 9:10 am

Δεν έχω παραλάβει ακόμα για να έχω την εμπειρία πάνω στην περιστροφική αντλία, εκτός αυτών που ανέφερες είναι και το pre-infusion. Αν μπορέσω να πουλήσω μηχανή και μύλο ίσως φτάσω το χιλιάρικο, μέχρι τότε η μένω στον Κ3 η πηγαίνω στον sette.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Από Compak k3 σε Quamar m80e

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 19, 2016 9:42 am

Λεω μηπως σου ειπαν τιποτα απο το barista.gr
To pre infusion το εχει ουτως η αλλως και αυτοματα αλλα και το κανεις και συ ο ιδιος...ανεξαρτητως τι αντλια θα παρεις
Αν ειναι να πουλησεις το παλιο σου σετακι και να παρεις καινουργιο μυλο μην αγορασεις απο τωρα τον sette κρατα τα λεφτα για να παρεις μετα εναν κορυφαιο μυλο που θα τον εχεις για μια ζωη...μεχρι τοτε μια χαρα δουλεια θα κανει ο κ3

Απάντηση