Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Μάιος 05, 2017 3:42 pm

Και το PID σε τι το εχει???
Νομιζω πως ο Χρηστος εχει απολυτο δικιο. Το καλυτερο θα ηταν να μας δειξει ο χρηστης μια εκχυλιση και φυσικα αν τον ικανοποιει το αποτελεσμα!

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Μάιος 05, 2017 3:50 pm

εδω είναι μια παρουσίασή της

https://www.youtube.com/watch?v=Y5Nr-Dftouk
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 05, 2017 4:57 pm

Μοιάζει με εμπορική προώθηση παρά με εμμονή όλο αυτό...

σταθης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 10:25 am

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από σταθης » Κυρ Μάιος 07, 2017 1:36 pm

Ας αρχισουμε την ιστορια μου.Εχω τρελλα με τον εσπρεσσο και αρχισε οταν ενας φιλος μου μου εκανε δωρο μια αυτοματη saeco 8761 moltio.Αγορασα 20 μαρκες καφεδων MOKARABIA
Solino Hausbrandt Costadoro Mauro Passalacqua Nannini Diemme Oro κ.α τους πιο ακριβους και 100% αραμπικα.Δυστυχως ποτε σχεδον σεν μπορεσα να πιω καφε εσπρεσσο.Ποτε ηταν φαρμακι, ποτε ξυνιζε κ.α Το μειονεκτημα των αυτοματων μηχανων ειναι οτι μενει απο πριν αλεσμενος καφες στον μυλο, το καλαθακι ειναι μικρο ,η πιεση του ταμπερ ειναι σταθερη στια χ bar,η θερμοκρασια ζητημα να ειναι στους 80 C και το κυριοτερο τα υπολλειματα των καφεδων βγαζουν ατμο και μυριζει ολο το συστημα που μεταδιδεται στον καφε που θα αλεσει αργοτερα.
Ειχα σχεδον καταληξει στην nuova simonneli oscar,οταν καποιος που την ειχε αγορασει ελεγε οτι δεν μπορει να πιει καφε της προκοπης.Ειχα ερθει σε τηλ.επικοινωνια με την barista.gr
και ενδιαφερομουνα για την Lelit PL41 PLUST PID και ρωτησα την κοπελλα που μιλουσα στο τηλ.τι μυλο να αγορασω,η τι με συμβουλευει να αγορασω για να φτιαχνω εναν εσπρεσσο της προκοπης,Δυστυχως δεν ελαβα απαντηση.Μπηκα στο Espresso-maschines.de και ειδα οτι ηθελα min.1200 ευρω για starter barista kit.Τελικα μολις ειδε η γυναικα μου τι χωρο καταλαμβανει η μηχανη ,ο μυλος ,η ζυγαρια, το δοχειο απορριματων εφριξε.Αυτο ηταν και το τελος για αγορα μηχανηματος της προκοπης και κατεληξα στην gastroback με τα μισα λεφτα και oll-in-one.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Μάιος 07, 2017 2:48 pm

σταθης έγραψε:τα υπολλειματα των καφεδων βγαζουν ατμο και μυριζει ολο το συστημα που μεταδιδεται στον καφε που θα αλεσει αργοτερα.
μαλλον δεν είναι αυτός ο λόγος που λες. αλλα πολύ συχνά όταν πίνω καφέ έξω. ειδικά freddo νιώθω έντονα άρωμα κατακάθι. δεν ξέρω αν οφείλεται στον καφέ που έχει προαλεστεί και περιμένει. ή αν δεν καθαρίζουν καλα το πορταφίλτερ και έχει πράγματι κατακάθι. οι υπεραυτόματες πχ είμαι σίγουρος οτι θα είναι μεσα στο κατακάθι το καλαθάκι της, μόνιμα

εγώ εγκρίνω την αγορά της gastroback μιας και όταν είχα δει την παρουσία της μου έκανε τρομερή εντύπωση το οτι δεν είναι υπεραυτόματη, αλλα παραμένει all in one. και έχει και έξοδο ζεστού νερού που δεν του βλέπεις σε μηχανές που δεν είναι hx η db. έχει έξυπνους αυτοματισμους που δε ρίχνουν την ποιότητα. αρνητικά που βλέπω είναι το πλαστικό περίβλημα, to 54άρι πορταφίλτερ (αλλα ατσάλινο) και το θερμομπλόκ και φυσικά ο φόβος του after sales service

Καλύτερο μοντέλο, η Breville Oracle. Με πανακριβο ατσάλινο 58άρι πορταφίλτερ, γεμίζεις και βλέπεις το νερό απο εμπρος, σαν την gaggia classic, με χρονομετρο για να ζεσταίνεται το πρωί, με αληθινό PID και δύο boiler, με αυτόματη παρασκευή γάλακτος (!!) αφου έχει θερμόμετρο στο τσουτσούνι και σταματάει τον ατμό όταν το γάλα φτάσει στη θερμοκρασία που θες. πάλι αυτοματισμός, αλλα χωρίς να ρίχνει την ποιότητα, γιατι ειναι κανονικο steam arm. και όταν τελειώσεις με το γάλα και επαναφέρεις το steam arm στη θέση του, το καθαρίζει μόνο του. ο μύλος αλέθει εξωτερικά στο πορταφιλτερ και κανει tamping μόνο του (!!) με ρυθμιζόμενη απο εσένα πίεση (!!) . Γεμίζει αυτόματα τα boiler πριν σβήσει. με ροδάκια στον πάτο που τσουλάνε την μηχανη και κλειδώνουν στο σημείο που θέλεις. γενικά πολλά πράγματα που με εντυπωσίασαν. Τι άλλο να θέλει κανεις απο μια μηχανή;
When life throws you curves, aim for the apex

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από Michalis_cy » Κυρ Μάιος 07, 2017 3:28 pm

Οι μηχανές αυτές δεν είναι κακές, το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι ότι η υποστήριξη τους στην Ευρώπη είναι υποτυπώδης, στην Ελλάδα δε δεν βρίσκεις ούτε βίδα.

σταθης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 10:25 am

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από σταθης » Δευ Μάιος 08, 2017 10:52 am

Φιλε Michalis_cy η υποστήριξη τους στην Ευρώπη δεν είναι υποτυπώδης, μπορεις να μπεις στο http://www.breville.com/european-brands να δεις που πουλιεται η gastroback.
Σαφως στην Ελλαδα δεν υπαρχει ουτε βιδα,αλλα δεν ξερω γιατι κολλησα σε αυτη.Ευχομαι να μην εχω προβληματα.Η pro-idee μου δινει 3 χρονια εγγυηση.
Φιλε UltiMo_ η oracle κανει 2500 ευρω,σε ποιον απευθυνεται ? μαλλον σε κανα συνταξιουχο ματσο Αμερικανο. Ο Baristas θα αγορασει το Barista Expertenpaket προς 1450ευρω,
απο το http://espresso-maschines.de/ το οποιο περιεχει τα παντα,παντα κατα τη γνωμη μου.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μάιος 09, 2017 12:40 am

και μολις βγήκε κι αυτή...
Breville Oracle Touch
έτσι για το οφθαλμόλουτρο..

When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μάιος 09, 2017 9:28 am


σταθης
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 10:25 am

Re: Breville BES870XL Barista Express Espresso Machine

Δημοσίευση από σταθης » Τρί Μάιος 09, 2017 12:30 pm

UltiMo_ Το χοντραινεις το παιχνιδι..

Απάντηση