Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Nasos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 03, 2019 3:23 pm
Όνομα: Nasos
Μηχανή:: Bezzera Unica Pid
Μύλος:: Eureka Mignon Specia

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Nasos » Σάβ Αύγ 03, 2019 3:36 pm

Καλησπερα σε όλους,
μολις εχω παραλάβει την Bezzera Unica απο το Kudu. Λέει σε ένα χαρτί πώς πρέπει να περιμένεις 12 ώρες πριν την πρώτη χρήση, διάβασα πως ισχύει αυτό και στο φόρουμ, υπάρχει κάποια διαφορετική πληροφορία σε αυτό ;Ξέρει κανείς που μπορώ να παραγγείλω το naked portafilter της Bezzera (γνήσιο;)
Επίσης εχει κανείς δουλέψει την μηχανή με wifi πρίζα, ούτως ώστε να μπορείς να την ανοίξεις εξ' αποστάσεως (απ' ότι διαβάζω θέλει περίπου 20 λεπτά - δεν το έχω τεστάρει γιατί μόλις την έβαλα στην πρίζα). Δουλεύει σωστά ή θα κάνω κάποια ζημιά στην μηχανή ;

Νασος

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Αύγ 03, 2019 6:06 pm

Nasos έγραψε:
Σάβ Αύγ 03, 2019 3:36 pm
Καλησπερα σε όλους,
μολις εχω παραλάβει την Bezzera Unica απο το Kudu. Λέει σε ένα χαρτί πώς πρέπει να περιμένεις 12 ώρες πριν την πρώτη χρήση, διάβασα πως ισχύει αυτό και στο φόρουμ, υπάρχει κάποια διαφορετική πληροφορία σε αυτό ;Ξέρει κανείς που μπορώ να παραγγείλω το naked portafilter της Bezzera (γνήσιο;)
Επίσης εχει κανείς δουλέψει την μηχανή με wifi πρίζα, ούτως ώστε να μπορείς να την ανοίξεις εξ' αποστάσεως (απ' ότι διαβάζω θέλει περίπου 20 λεπτά - δεν το έχω τεστάρει γιατί μόλις την έβαλα στην πρίζα). Δουλεύει σωστά ή θα κάνω κάποια ζημιά στην μηχανή ;

Νασος
το επείγον είναι να διαβάσεις τις οδηγίες που έχει μέσα

sos: ελπίζω να άφησες ανοικτή την αντλία να περάσει νερό μέσα από το boiler ώστε να μη δουλέψει το θερμαντικό σώμα χωρίς νερό!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Nasos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 03, 2019 3:23 pm
Όνομα: Nasos
Μηχανή:: Bezzera Unica Pid
Μύλος:: Eureka Mignon Specia

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Nasos » Κυρ Αύγ 04, 2019 11:41 am

ακολουθησα τις οδηγιες, αφησα την αντλια ανοιχτη (για καποια δευτερολεπτα), μεχρι να βγαλει νερο απο τα ακροφυσια. Σωστά ;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Αύγ 04, 2019 12:03 pm

Nasos έγραψε:
Κυρ Αύγ 04, 2019 11:41 am
ακολουθησα τις οδηγιες, αφησα την αντλια ανοιχτη (για καποια δευτερολεπτα), μεχρι να βγαλει νερο απο τα ακροφυσια. Σωστά ;
θαυμάσια! την αφήνεις ανοικτή για 12 ώρες....και μετά κάνεις ξέπλυμα....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Nasos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 03, 2019 3:23 pm
Όνομα: Nasos
Μηχανή:: Bezzera Unica Pid
Μύλος:: Eureka Mignon Specia

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Nasos » Κυρ Αύγ 04, 2019 8:21 pm

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω. τι εννοείς ξέπλυμα ακριβώς;
Λένε οι οδηγίες drain the boiler by the water and steam taps .. Πως ακριβώς γίνεται αυτό; απλά δεν θέλω να κάνω κάτι λάθος ...

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Αύγ 05, 2019 8:09 am

Εννοεί να ''αλλάξεις'' το νερο εντός του μπόιλερ με φρέσκο . Άφησε τη μηχανή να τρέχει το νερό είτε απλά σηκώνοντας το λεβιέ ,είτε ενεργοποιώντας την αντλία και βγάζοντας το νερό απο το ακροφύσιο του ατμού , μέχρι να τρέξει τουλάχιστον 500ml νερό (όσο είναι η χωρητικότητα του μπόιλερ) ή ακόμα καλύτερα περισσότερο νερό.
Nasos έγραψε:
Σάβ Αύγ 03, 2019 3:36 pm
....Ξέρει κανείς που μπορώ να παραγγείλω το naked portafilter της Bezzera (γνήσιο;)
Επίσης εχει κανείς δουλέψει την μηχανή με wifi πρίζα, ούτως ώστε να μπορείς να την ανοίξεις εξ' αποστάσεως (απ' ότι διαβάζω θέλει περίπου 20 λεπτά - δεν το έχω τεστάρει γιατί μόλις την έβαλα στην πρίζα). Δουλεύει σωστά ή θα κάνω κάποια ζημιά στην μηχανή ;
Το γυμνό πορταφίλτερ της Bezzera θα το βρεις εδώ.
Τη μηχανή την δουλεύω με wifi πριζα όπως λες.Δουλεύει μια χαρά αρκεί να πάρεις καμια σοβαρή πριζα ώστε να αντέχει αρκετά αμπέρ.Προσωπικά έχω μια Tp-link και ειναι μια χαρά.Τη μηχανή θα την αφήνεις ανοικτή τουλάχιστον 30 λεπτά πριν ξεκινήσεις να κάνεις καφέ.Ειναι το απολύτως ελάχιστο (μετρημένο) για να ζεσταθεί σωστά η μηχανή.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Αύγ 05, 2019 10:07 am

εγώ πάντως δεν κρατήθηκα την ξέπλυνα έκανα καφέ και μετά ακολούθησαν οι 12 ώρες... :priest:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Αύγ 05, 2019 10:27 am

Τι ακριβώς περιμένεις 12 ώρες πριν την πρώτη χρήση;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Αύγ 05, 2019 10:36 am

Luckees έγραψε:
Δευ Αύγ 05, 2019 10:27 am
Τι ακριβώς περιμένεις 12 ώρες πριν την πρώτη χρήση;
χωρίς να το έχω ψάξει πιστεύω ότι πρόκειται για ένα crash test ότι όλα δουλεύουν εντάξει, ότι έχουν ζεσταθεί τα πάντα μετά το εργοστάσιο και ότι είναι να ξεπλυθεί θα βγει σε αυτό το 1ο ξέπλυμα αφού όμως όπως είπα ζεσταθούν σωλήνες μέταλλα κλπ.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Αύγ 05, 2019 10:47 am

Αν είναι να κάνει ο πελάτης το κρας τεστ ζήτω που καήκαμε! Υποτίθεται οτι ελέγχονται εξονυχιστικά πριν παραδοθούν και τεστάρονται στο εργοστάσιο ενώ σε κάποιες περιπτώσεις έχει ξεμείνει και το νερό των τεστ μέσα στο boiler. Το ξέπλυμα το καταλαβαίνω, τη λογική των 12 ωρών δεν πιάνω. Μια οικιακή μηχανή θέλει το πολύ μια ώρα να ζεσταθεί στο μάξιμουμ.

Απάντηση