Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Αύγ 05, 2019 11:02 am

Luckees έγραψε:
Δευ Αύγ 05, 2019 10:47 am
Αν είναι να κάνει ο πελάτης το κρας τεστ ζήτω που καήκαμε! Υποτίθεται οτι ελέγχονται εξονυχιστικά πριν παραδοθούν και τεστάρονται στο εργοστάσιο ενώ σε κάποιες περιπτώσεις έχει ξεμείνει και το νερό των τεστ μέσα στο boiler. Το ξέπλυμα το καταλαβαίνω, τη λογική των 12 ωρών δεν πιάνω. Μια οικιακή μηχανή θέλει το πολύ μια ώρα να ζεσταθεί στο μάξιμουμ.
ναι έχει περάσει από έλεγχο υπάρχει το σχετικό χαρτί μέσα η ώρα και η υπογραφή του ελεγκτή!

υποθέτω ότι αν παραμείνει ζεστή τόσο ώρα μετά στο ξέπλυμα θα φύγει ότι είναι να φύγει... κάποιος λόγος θα υπάρχει αυτό πιστεύω θα μαθευτεί μόνο με mail στην εταιρεία!!

βρήκα τα εξής στο ίντερνετ (βέβαια μετά θα ρωτήσεις γιατί να μη το κάνουν αυτοί όλο αυτό;)

Any new heating appliance should be given that opportunity to ensure all its galleries and inner workings are sparkling clean,without any bits of metallic/synthetic waste from production processes, remaining internally.
Thorough heating and flushing with expansion and contraction to loosen possible debris which can then be borne away prior to proper use by a very fussy owner.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Nasos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 03, 2019 3:23 pm
Όνομα: Nasos
Μηχανή:: Bezzera Unica Pid
Μύλος:: Eureka Mignon Specia

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Nasos » Τρί Αύγ 06, 2019 2:18 pm

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας .. ξεπλυνα 1-2 λίτρα για καλο και για κακό. Όλα οκ τώρα , πολύ καλή η μηχανή! αξίζει στην τιμή απο Kudu , οποιος ενδιαφέρεται εχει ακόμη 1-2 κομμάτια διαθέσιμα.
Παρήγγειλα και το γυμνό, μαζί με 2 φλάτζες ανταλλακτικά για όταν χρειαστεί, απο το Elektros.
Είναι λογικό να μένουν υπολλείματα καφέ στο shower screen μετά από κάθε εκχύλιση, ή θέλει ο καφές μου πιο χαμηλά πάτημα, ή/και λιγότερο καφέ το portafilter , π.χ. 16 γραμμάρια αντί για 17 ?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Αύγ 06, 2019 7:10 pm

Λογικο είναι Νάσο, τη στιγμή της εκχύλισης γίνεται μάχη μέσα στο καλάθι...γι’ αυτό πριν από κάθε νέα εκχύλιση θα φλασάρεις μερικά δευτερόλεπτα. Ιδανικά καθαρίζεις με κλασσικό βουρτσάκι ή για πιο hard rock καταστάσεις με μια espazzola. Μια στο τόσο θα βγάζεις τη σίτα για λεπτομερή καθαρισμό.
Για το ύψος του puck κάνε το κόλπο με το νόμισμα. Το πόσα γραμμάρια θα βάλεις είναι πολυπαραγοντικό πρόβλημα που πρέπει να το βρεις μόνος σου. Ξεκινάει από το είδος του καφέ,την άλεση, τους χρόνους, τις αναλογίες και καταλήγει στη γεύση.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Αύγ 06, 2019 8:08 pm

Nasos έγραψε:
Τρί Αύγ 06, 2019 2:18 pm
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας .. ξεπλυνα 1-2 λίτρα για καλο και για κακό. Όλα οκ τώρα , πολύ καλή η μηχανή! αξίζει στην τιμή απο Kudu , οποιος ενδιαφέρεται εχει ακόμη 1-2 κομμάτια διαθέσιμα.
Ισχύει ότι το KUDU το κανόνισε μια χαρά και μου έδωσε και τεχνική υποστήριξη για εύλογες απορίες...

το καλαθάκι χωράει πολύ περισσότερα από 16 και μάλιστα μου προτάθηκε να πάρα και ένα μικρότερο!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Αύγ 06, 2019 8:49 pm

και μία απορία, πήγα να βγάλω το μονό καλαθάκι να βάλω το τυφλό για backflush αλλά δε βγαίνει με τίποτα, αν βάλω περισσότερη δύναμη;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Αύγ 06, 2019 9:48 pm

Δοκίμασε με ένα κουταλάκι ή κόντρα με ένα άλλο καλαθάκι

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Αύγ 09, 2019 6:11 pm

Gaggia BC έγραψε:
Τρί Αύγ 06, 2019 9:48 pm
Δοκίμασε με ένα κουταλάκι ή κόντρα με ένα άλλο καλαθάκι
ναι όντως η μέθοδος αυτή δούλεψε καταπληκτικά, έβαλα δύο κουταλάκια ευχαριστώ!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από xarris32 » Πέμ Σεπ 12, 2019 4:24 pm

Θέλω να πάρω ένα naked πορταφιλτερ κάνει οποιοδήποτε η πρέπει να είναι bezzera το πορταφιλτερ ;;;
Υπάρχει εδώ Ελλάδα η μόνο από εξωτερικό ;;
Δε ξέρω εάν γράφω στο σωστό νήμα
μήπως πρέπει τα δύο θέματα που υπάρχουν για τη μηχανή να συγχωνευτούν

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Σεπ 12, 2019 8:42 pm

Θέλει να κουμπώνει στο γκρουπ της μηχανής
Ρώτα τον Gianni από το elektros να σου πει.

https://www.elektros.it/gr/en/bezzera-u ... _wood.html

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Σεπ 13, 2019 10:59 am

μία ακόμη απορία που σχετίζεται με κάτι που διάβασα στο φόρουμ πριν να κλείσουμε την μηχανή κάνετε εκτόνωση θερμοκρασίας με την αντλία;

εγώ θεωρώ ότι αφού την αφήνουμε για ώρα ανοικτή στους πχ 92 βαθμούς μπορούμε και να την κλείσουμε απευθείας αφού από κει και πέρα μόνο πτώση θερμοκρασίας θα έχουμε...

επίσης μια παρατήρηση με τις πρίζες wifi ότι το μόνο πρόβλημα όταν ανοίγουμε την μηχανή απομακρυσμένα είναι ότι δεν έχουμε τη δυνατότητα να τρέξουμε και λίγο νερό....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση