Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 05, 2020 2:18 pm

Ναι, μια τέτοια απλή διάταξη χρειάζεται. Μου κάνει περίεργο που είχε η oscar μου (v.1 με το πλαστικό περίβλημα) με συνολικό κόστος μηχανής στα 600e και όχι η unica. Σε τιμή κοντά στο χιλιάρικο έχει σίγουρα περισσότερα καλούδια, αλλά όχι κάτι τόσο σημαντικό.
Όταν διάβασα το ερώτημα του φίλου και από κάτω τις απαντήσεις σας, απόρησα για το χειροκίνητο γέμισμα γιατί πίστευα οτι τα περισσότερα boiler διαθέτουν μια τέτοια διάταξη για ασφάλεια της αντίστασης. Απ' οτι φαίνεται δεν...

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Πέμ Μαρ 05, 2020 4:02 pm

Πάντως έχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει για όλες τις single boiler μηχανές (εκτός αν ξέρει κάποιος αντιπαράδειγμα?) και δεν φαίνεται να έχει να κάνει με το κόστος τους.
Π.χ. στη ECM Classica PID (με περίπου 50% παραπάνω κόστος - τουλάχιστον στην Ελλάδα) ισχύουν τα ίδια.

Βρήκα αυτά που αναλύονται παρόμοιες απορίες (για την ECM CLassica αλλά τα ίδια ισχύουν και για την Unica)
https://www.home-barista.com/espresso-m ... 49673.html
https://www.home-barista.com/espresso-m ... 54436.html

Αυτά βέβαια, δεν απαντάνε το ερώτημα γιατί δεν γίνεται και στις single boiler ότι και στις HX.

Τεχνικά θα μπορεί να γίνει αλλά το ότι δεν το κάνουν φαντάζομαι έχει να κάνει με το ότι ο boiler (στις SB) χρησιμοποιείται και για brewing (κυρίως) και για steaming (όχι μόνο για steaming όπως στις HX). Θα έπρεπε να λειτουργεί διαφορετικά ανάλογα με το αν είμαστε σε brew (συνεχές auto refill) και steam (ενεργοποίηση αισθητήρα με ότι συνεπάγεται). Στις Dual Boiler πάλι ο κάθε boiler έχει τη δική του χρήση οπότε δεν υπάρχει τέτοια θέμα.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Πέμ Μαρ 05, 2020 4:28 pm

Απαντάω μόνος μου σε αυτό το ερώτημα,
giorgos.b έγραψε:
Πέμ Μαρ 05, 2020 4:02 pm
Πάντως έχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει για όλες τις single boiler μηχανές (εκτός αν ξέρει κάποιος αντιπαράδειγμα?) και δεν φαίνεται να έχει να κάνει με το κόστος τους.
βρήκα ότι στη Lelit Victoria, μετά το πέρας του steaming, ενεργοποιείται αυτόματα η αντλία (που είναι κάτι άλλο βέβαια)

https://www.1st-line.com/buy/lelit-vict ... o-machine/
when the steam switch is depressed to off, the machine will run the pump to get fresh water into the single boiler to bring the temperature down. more importantly, on many other machines that do not have this auto-refill process, the heating element can become damaged because it is not submerged in water.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 05, 2020 4:38 pm

Μα, όταν έχουμε ένα boiler θέλουμε το μισό γεμάτο με νερό, την αντίσταση βυθισμένη και το υπόλοιπο μισό με ατμό. Η διαφορά brew και steam έχει να κάνει μόνο με τη θερμοκρασία δλδ στο brew θες πχ 90C ενώ στο steam πχ 120C. Αφού ο χρήστης επιλέξει χειροκίνητα τι θέλει θα αναλάβει να παίξει μπάλα ο πρεσοστάτης, το pid οτιδήποτε...
Όσον αφορά το brew δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί όσο διαρκεί η εκχύλιση η αντλία δουλεύει και φέρνει φρέσκο νερό στο boiler, οπότε όσο χάνεις τόσο παίρνεις.
Όσον αφορά όμως το steam, όταν καταναλώσεις τον διαθέσιμο ατμό, θα πέσει η πίεση, θα πέσει η θερμοκρασία, θα ανάψει η αντίσταση, θα ξανα-έχεις μετά από λίγο ατμό. Αν αυτό γίνει πολλές φορές θα πέσει η στάθμη του νερού. Σε αυτό το σημείο λοιπόν γιατί να μην υπάρχει ένα water level probe που θα ελέγχει αν η αντίσταση έχει αποκαλυφθεί και ένας ελεγκτής θα δίνει την εντολή για autofill? :a014:



edit (γράφαμε συγχρόνως). Αααα...μπράβο, άρα λοιπόν υπάρχει ως υλοποίηση και σε sinlge boiler. :oneup:

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Μαρ 05, 2020 5:00 pm

μετά την Bezzera Unica ανεβαίνουν πολύ οι τιμές και γιαυτό πολλά πράγματα γίνονται χειροκίνητα.

θεωρητικά πρέπει να την έχουν δοκιμάσει τη μηχανή και στο steaming ώστε για δύο καπουτσίνο να μην υπάρχει θέμα

αμέσως μετά το γυρνάς σε coffee mode ώστε να σταματήσει να ζεσταίνει (αφού θα είσαι σε θερμοκρασίες steaming) και αρχίζεις να ρουφάς να βγει άφθονο νερό (ίσως καλύτερα με το brew siwtch) και τέρμα (αφού πέσεις πχ στους 87 βαθμούς)

αν αυτή η διαδικασία δημιουργεί πρόβλημα τότε όλες οι μηχανές θα πάνε άμεσα για σέρβις (κάτι που δεν συμβαίνει)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PublicDomain την Πέμ Μαρ 05, 2020 5:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Μαρ 05, 2020 5:17 pm

επίσης εδώ και καιρό θέλω να προτείνω όλα τα tips για ECM Classika από clive coffee:
https://www.youtube.com/watch?v=aIyBh7bQFm4
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Κυρ Μαρ 15, 2020 9:35 pm

Θα ηθελα μια πρόταση για καλαθι για τη μηχανη. Τελευταία χρησιμοποιώ vst 18g στο οποιο βαζω18-19g, αλλα θα ήθελα καποιο μεγαλύτερο για ποσότητα για freddo.

Σκεφτομουν το 22ρι vst, αλλα μηπως ειναι υπερβολή κ να πάω σε 20ρι?

Το μαμησιο ειναι ιδιο σε διαστάσεις με το IMS B70 2T H26.5? Ειναι κ ιδιο ποιοτικα? Χωράει οσο το 20 vst?

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από xarris32 » Δευ Μαρ 16, 2020 7:25 pm

Το vst το 18αρι είμαι μικρότερο από το εργοστασιακό καλαθάκι;;

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Δευ Μαρ 16, 2020 7:34 pm

xarris32 έγραψε:
Δευ Μαρ 16, 2020 7:25 pm
Το vst το 18αρι είμαι μικρότερο από το εργοστασιακό καλαθάκι;;
Ναι, χωραει 2-3 γρ λιγοτερο

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από xarris32 » Τρί Μαρ 17, 2020 6:24 pm

Φίλε εγώ το είχα πάρει vst 15gr έκανα εκχυλισεις αλλά είχα γρήγορο μπλοντινκ και τώρα το έχω γυρίσει στο εργοστασιακό
Νόμιζα με το vst 18 gr θα είμαι μια χαρά
Μήπως το 20αρι είναι υπερβολή;;

Απάντηση