Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Δευ Μάιος 18, 2020 1:35 pm

Εγω εχω δοκιμασει κ το παρακατω σαν preinfusion κ νομιζω οτι εχει καποιο ενδιαφερον. Ξεκιναω κανονικα τη μηχανη σηκωνοντας τον λεβιε να λειτουργησει η αντλια κ μετα απο 5-6 δευτερα τον κατεβαζω λιγακι ωστε να κοψει μονο η αντλια αλλα ολο το κυκλωμα μενει υπο πιεση 5-6 bar. Το αφηνω ετσι για λιγα δευτερα κ μετα σηκωνω τελειως να ξαναπαρει μπρος η αντλια. Στο τελος κανω postinfusion οπως ειχες πει

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Δευ Μάιος 18, 2020 1:38 pm

PublicDomain έγραψε:
Δευ Μάιος 18, 2020 1:30 pm
και να μην το ξεχάσω αφήνω πλέον να τρέξει νερό 12'' πριν σύμφωνα με τα βίντεο θερμοκρασιακής σταθερότητας που έχω δει...
Μετα περιμενεις ή ξεκινας κατευθειαν εκχυλιση?

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Μάιος 18, 2020 1:46 pm

nkout έγραψε:
Δευ Μάιος 18, 2020 1:35 pm
Εγω εχω δοκιμασει κ το παρακατω σαν preinfusion κ νομιζω οτι εχει καποιο ενδιαφερον. Ξεκιναω κανονικα τη μηχανη σηκωνοντας τον λεβιε να λειτουργησει η αντλια κ μετα απο 5-6 δευτερα τον κατεβαζω λιγακι ωστε να κοψει μονο η αντλια αλλα ολο το κυκλωμα μενει υπο πιεση 5-6 bar. Το αφηνω ετσι για λιγα δευτερα κ μετα σηκωνω τελειως να ξαναπαρει μπρος η αντλια. Στο τελος κανω postinfusion οπως ειχες πει
ναι κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω και γω!
nkout έγραψε:
Δευ Μάιος 18, 2020 1:38 pm
PublicDomain έγραψε:
Δευ Μάιος 18, 2020 1:30 pm
και να μην το ξεχάσω αφήνω πλέον να τρέξει νερό 12'' πριν σύμφωνα με τα βίντεο θερμοκρασιακής σταθερότητας που έχω δει...
περιμένω να γράψει πάλι στο PID τη θερμοκρασία που έχω θέσει, μιλάμε για δευτερόλεπτα...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Μάιος 18, 2020 4:53 pm

PublicDomain έγραψε:
Δευ Μάιος 18, 2020 1:07 pm
Προσωπικά όποτε μπορέσω θα βάλω θερμόμετρο...
από όσο καταλαβαίνω, από όσα διαβάζω, τα θερμόμετρα για Ε61 είναι ψιλομούφα εκτός από κάτι πανάκριβο όπως το Scace 2 Thermofilter

και τα 200 είναι πολλά για flow control...

καλύτερα ρυθμίζεις τη μηχανή κοντά στο 9 και ξεμπερδεύεις!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Τετ Μάιος 20, 2020 5:59 pm

Νομιζω πως μετα απο απειρες αποτυχημενες προσπαθειες καταφερα να καταλαβω τι φταει κ να παρω τι γευτικο προφιλ των καφεδων μου. Ειχε υπωθει παραπανω αλλα το ειχα υποτιμησει:
Ioanniz: βαλε ζιγκλερακι στο E61 να μειωσεις τη ροη
PublicDomain: κανω postinfusion

Η αντλια φαινεται πως εχει μεγαλη ροη. Οταν η υδραυλικη αντισταση του καφε μειωθει (δεν ξερω αν ειμαι επιστημονικα σωστος, πιο πολυ εμπειρικα το λεω) που σε εμενα γινεται μετα τα πρωτα 10-15 γραμαρια, η ροη γινεται τοσο μεγαλη που εχουμε υποεκχυλιση. Απο εκει κ οι ξυνιλες

Τωρα κανω κ εγω postinfusion στα τελευταια 10-12 γρ κ ολα καλα!!!!!!

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Μάιος 20, 2020 6:18 pm

nkout έγραψε:
Τετ Μάιος 20, 2020 5:59 pm
Νομιζω πως μετα απο απειρες αποτυχημενες προσπαθειες καταφερα να καταλαβω τι φταει κ να παρω τι γευτικο προφιλ των καφεδων μου. Ειχε υπωθει παραπανω αλλα το ειχα υποτιμησει:
Ioanniz: βαλε ζιγκλερακι στο E61 να μειωσεις τη ροη
PublicDomain: κανω postinfusion

Η αντλια φαινεται πως εχει μεγαλη ροη. Οταν η υδραυλικη αντισταση του καφε μειωθει (δεν ξερω αν ειμαι επιστημονικα σωστος, πιο πολυ εμπειρικα το λεω) που σε εμενα γινεται μετα τα πρωτα 10-15 γραμαρια, η ροη γινεται τοσο μεγαλη που εχουμε υποεκχυλιση. Απο εκει κ οι ξυνιλες

Τωρα κανω κ εγω postinfusion στα τελευταια 10-12 γρ κ ολα καλα!!!!!!
χμμ 10-12gr ? εγώ κάνω περίπου τα τελευταία 4-6gr

πάντως για ξυνίλα πιστεύω ότι αν είσαι στην μαξ θερμοκρασία που σηκώνει ο συγκεκριμένος καφές και αυξήσεις τους χρόνους εκχύλισης σε κάποιο σημείο θα έρθει στα πολύ ίσια του!

πάντως στα βίντεο που βλέπω με την lelit bianca και preinfusion αρκετό κάνουν και μετά από ένα σημεία εκχυλίζουν με πολύ χαμηλά Bars....
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μάιος 21, 2020 11:14 am

nkout έγραψε:
Δευ Μάιος 18, 2020 1:35 pm
Εγω εχω δοκιμασει κ το παρακατω σαν preinfusion κ νομιζω οτι εχει καποιο ενδιαφερον. Ξεκιναω κανονικα τη μηχανη σηκωνοντας τον λεβιε να λειτουργησει η αντλια κ μετα απο 5-6 δευτερα τον κατεβαζω λιγακι ωστε να κοψει μονο η αντλια αλλα ολο το κυκλωμα μενει υπο πιεση 5-6 bar. Το αφηνω ετσι για λιγα δευτερα κ μετα σηκωνω τελειως να ξαναπαρει μπρος η αντλια. Στο τελος κανω postinfusion οπως ειχες πει
:a014: ...Μήπως μπορείς να ανεβάσεις ένα βιντεάκι να δούμε όλες τις φάσεις γιατί από την περιγραφή η όλη η διαδικασία μου ακούγεται σαν παρατεταμένη κακοποίηση του puck.
Στις μηχανές με pressure profile πάντως η διαδικασία χωρίζεται συνήθως σε 3 μέρη όπου το μεσαίο χρονικά είναι μεγαλύτερο. Ξεκινάνε με ~3bar , ανεβαίνουν στα 9bar και σβήνουν πάλι με ~3bar. Αλλά εκεί έχουμε συνεχή ροή του νερού παρουσία αντλίας.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Μάιος 21, 2020 11:49 am

Δεν εχεις κ αδικο, καπως ετσι ακουγεται. Ισως οι χρονοι ειναι υπερβολικοι, αλλα το δουλευω ακομη. πχ σημερα το παρακανα με τους χρονους κ νιωθω το καψιμο στον καφε που πινω :D

Το βασικο μου προβλημα ειναι πως σε medium κ light καφεδες, δεν παιρνω γευση αν δεν παω σε εκχυλισεις των 40+ sec. Ακουγονται πολλα, αλλα αν παω παρακατω παιρνω μονο ξυνιλα.

Αλλα κ σε αυτες τις εκχυλισεις, ο πιο πολυς χρονος καταναλωνεται μεχρι να ξεκινησει η ροη κ στο πρωτο μερος της ροης. Χοντρικα (αν απλα σηκωσω τον μοχλο) θελω 10-12 sec για τις πρωτες σταγονες, στα 20 sec ξεκιναει συνεχης ροη, παιρνω 20 γρ ως τα 35 sec κ μετα παει πολυ γρηγορα. Γι αυτο πιστευω το postinfusion βοηθαει αρκετα.

Θελω να το βρω λιγακι με τους χρονους ωστε να με καλυπτει γευστικα κ θα ανεβασω βιντακι να μου κανετε σχολια.

Ευχαριστω για τη βοηθεια

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Μάιος 21, 2020 11:57 am

https://www.youtube.com/watch?v=4JNFEpSkCow&t=260s

αν θέλετε να αγοράσουμε ομαδικά μια Bianca μετά να τη κρατάει ο καθένας για κανά μήνα, τι λέτε;

μάξιμουμ για 1η σταγόνα έχω θέσει όριο τα 10'' (όλα αυτά ψυχολογικά είναι...)

μετά υπάρχει και η θερμοκρασία και μετά τι γίνεται με το συγκεκριμένο καλαθάκι, ίσως να ανέβαινες σε δόση γραμμαρίων κλπ κλπ κλπ
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Μάιος 21, 2020 12:06 pm

PublicDomain έγραψε:
Πέμ Μάιος 21, 2020 11:57 am
αν θέλετε να αγοράσουμε ομαδικά μια Bianca μετά να τη κρατάει ο καθένας για κανά μήνα, τι λέτε;
:respekt:

Εχω παντως αρχισει να σκεφτομαι κ το dimmer στην αντλια. Δεν ειναι κ η καλυτερη αντλια για dimmer απο οτι λεγεται, αλλα αν παιζει σωστα ως τα 5 bar γιατι οχι?

Απάντηση