Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Απρ 24, 2020 11:54 am

nkout έγραψε:
Τετ Απρ 22, 2020 9:28 pm

Ξερουμε πιοες ειναι οι προτεινομενες ρυθμισεις. Πριν απο καιρο βρηκα σε ενα Γερμανικο site (https://www.kaffee-netz.de/threads/bezz ... 812/page-6) : P 0.5, I 0.04, D 7.6, OFFSET 14. Τις εχει δοκιμασει κανεις ή εχει να προτεινει αλλες?
Οι προτεινόμενες ρυθμίσεις μιας μηχανής δεν μπορεί να ειναι ίδιες με μιας άλλης καθότι δεν λαμβάνουμε υπόψιν πόσα άλατα εχει η αντίσταση/μπόιλερ σου , πόσο χρόνο αφήνεις αδρανή τη μηχανή σου , πόσο ''ίδιες'' είναι οι αντιστάσεις μας , πόσο ρόλο παιζει για εσένα το recovery time ή αντίθετα το overshoot κτλ.
Θα πρότεινα για αρχή να ξοδέψεις μια ώρα απο τη ζωή σου για να δείς ενα χρήσιμο βίντεο στα ελληνικά του πώς να ρυθμίσεις το pid σου μονος σου.

Αν κάνει κτήμα σου το τι κάνει κάθε παράμετρος , θα μπορέσεις να φέρεις τη μηχανή ακριβώς στα μέτρα σου.

Κατα δεύτερον για εμένα το θέμα του offset και κατ επέκταση του θερμομέτρου είναι το πλέον άχρηστο απο όλα τα στοιχεία και εξηγώ:

Αυτό που σε νοιάζει ειναι όταν βλέπεις π.χ.92 στο pid να ειναι πάντα το ίδιο-όσο κι αν ειναι στην πραγματικότητα και αυτό για να έχεις επαναληψιμότητα. Η επαναληψιμότητα ειναι που σε νοιάζει - οχι το αν το 92 που βλέπεις ειναι πράγματι 92.Αντε και δεν ειναι πραγματικα 92 και ειναι 90 - ε και τι έγινε?
Μην πέσεις ποτέ στο λάθος να ρωτήσεις άλλο χρήστη σε τι βαθμούς εκχυλίζει τον Χ καφέ. Αυτό εξαρτάται απο τόσους πολλούς παράγοντες που ακόμα και ακριβώς τον ίδιο καφέ να έχουμε με την ίδια μηχανή , ο μύλος αλλά και το ''γούστο'' του καθενός θα κανει μεγάλη διαφορά! Μπορώ να το εξηγήσω και παραπάνω αλλά θα ξεφύγω πολύ απο το παρόν θέμα.
Κράτησε μόνο οτι τον ίδιο καφέ εχω διαβάσει Χ θερμοκρασία στο φόρουμ και οταν το δοκιμασα για εμένα δεν πινόταν.Προφανώς ήταν θέμα εξοπλισμού και χεριού του barista που καναν τη διαφορά και καθιστούσαν άχρηστη την πληροφορία της θερμοκρασίας εκχύλισης ως αντικειμενικό παράγοντα .

Ειναι τόσο άχρηστη πληροφορία η πραγματική θερμοκρασία που εχω δοκιμάσει τον ίδιο καφέ στη μηχανή μου με άλεση Sette vs Ek43 που θα μπορούσα να πιώ τον ''ίδιο'' καφέ με έως και 2 βαθμούς διαφορά στο Pid απλά αλλάζοντας μύλο!

Συνοψίζοντας , οι τιμές PID που προτεινεις δεν ειναι κακές αλλα για να βρεις τις βέλτιστες για εσένα - μάθε πώς να το ρυθμίζεις. Ασε το offset και την ''πραγματική'' θερμοκρασία και δες αν σε νοιάζει η θερμοκρασιακή σταθερότητα μετά απο 1 ωρα σε αναμονή της μηχανής ή προτιμάς γρήγορη επαναφορά μετα απο κάθε καφέ.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Απρ 24, 2020 12:14 pm

ένας δοκίμασε το ECM E61 Flow Control Device στην BZ Unica και δουλεύει:

https://www.elektros.it/us/en/ecm_p1061 ... evice.html

δεν ξέρω αν αξίζει το συγκεκριμένο ή αν είναι έξοδα και μπελάς...

https://www.kaffee-netz.de/threads/ecm- ... 17/page-10
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Παρ Απρ 24, 2020 10:52 pm

Rallakias έγραψε:
Παρ Απρ 24, 2020 11:54 am
Θα πρότεινα για αρχή να ξοδέψεις μια ώρα απο τη ζωή σου για να δείς ενα χρήσιμο βίντεο στα ελληνικά του πώς να ρυθμίσεις το pid σου μονος σου.
Παρα πολυ ενδιαφερον βιντεακι. Η αληθεια ειναι πως ειχα πεσει πανω του πριν καποιους μηνες, οταν ειχες επισημανει πρωτη φορα το θεμα με το pid της unica κ αρχισα να μαζευω πληροφοριες για το θεμα. Τοτε δεν ειχα ανοιξει τη μηχανη για να εχω προσβαση στη ρυθμιση του pid, οποτε το περασα μια στα γρηγορα. Μπαινει στη TODO list :D
Rallakias έγραψε:
Παρ Απρ 24, 2020 11:54 am
Κατα δεύτερον για εμένα το θέμα του offset και κατ επέκταση του θερμομέτρου είναι το πλέον άχρηστο απο όλα τα στοιχεία και εξηγώ:

Αυτό που σε νοιάζει ειναι όταν βλέπεις π.χ.92 στο pid να ειναι πάντα το ίδιο-όσο κι αν ειναι στην πραγματικότητα και αυτό για να έχεις επαναληψιμότητα.
Πολυ χρησιμη πληροφορια για νομιζα πως προσπαθουμε να πιασουμε καποια συγκεκριμενη θερμοκρασια (πχ 93οC) που προτεινεται για καθε καφε. Αρα αφηνω το offset οπου ηταν για να εχω μετρο συγκρισης με πριν.
Rallakias έγραψε:
Παρ Απρ 24, 2020 11:54 am
Συνοψίζοντας , οι τιμές PID που προτεινεις δεν ειναι κακές αλλα για να βρεις τις βέλτιστες για εσένα
Μιας κ σου φανηκαν στη σωστη κατευθυνση, ειπα να τις δοκιμασω για αρχη (περα απο το offset). Τις περασα σε κρυα μηχανη κ εκανα 2 καφεδες το απογευμα για μενα κ τη συζυγο. Γευστικα δεν καταλάβα καποια διαφορα, αλλα δεν σημαινει κ κατι. Ουτε τοσο εξασκημενο ουρανισκο εχω, ουτε οι αλλες παραμετροι μου (κατανομη, πατημα κτλ) ειναι τοσο στάθεροι ακομη. Αυτο που ειδα ειναι λιγοτερο αποτομο ζεσταμα, ελαχιστο overshoot (το πολυ ενα βαθμο) κ μετα απο καθε καφε να πεφτει η θερμοκρασια 2-3 βαθμους κ να επανερχεται σιγα σιγα. Δεν προσεξα τι γινοταν την ωρα του καφε μιας κ κοιταγα κατανομη κ πιεση που επισης προσαρμοζω.

Το πλανο ειναι οπως ειπες να δοκιμασω να καταλαβω καλυτερα τις παραμετρους κ να τις φερω στα μετρα μου, αλλα θα μεινω λιγο σε αυτες να δω αν θα καταλαβω διαφορα με τις εργοστασιακες.

Να'σαι καλα για τις συμβουλες :D

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Μάιος 06, 2020 1:14 am

μόλις κυκλοφόρησε ακόμα ένα Plugin για flow control στην γνωστή τιμή!

https://www.chriscoffee.com/products/qu ... trol-lever

άντε και στα δικά μας!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Μάιος 14, 2020 7:08 pm

Γεια σας κ παλι! Κλασικα εγω κ τα απειρα προβληματα για να φτιαξω ενα εσπρεσσο της προκοπης.

Παρατηρω γενικα πως οι καφεδες μου εχουν μια ταση για ξυνιλα κ σπανια την ξεπερναω αυτη τη συνιστωσα. Θεωρω πως μεχρι προσφατα επαιζε ρολο η κατανομη μου, αλλα τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα πια, τουλαχιστον οπτικα. Αλλα ακομη κ με ωραιες εκχυλισεις (οπτικα παντα) των 40 κ 50 sec, η ξυνιλα ειναι εκει (λιγοτερο ή περισοτερο) κ μονο σε dark καφεδες χανεται τελειως.

Αρχιζω να υποψιαζομαι τη θερμοκρασια σιγα σιγα, μηπως παιζει κ αυτη το ρολο της. Συνηθως ειμαι στους 93οC για speciality καφεδες κατα το PID, αλλα ειμαι οντως εκει? Εχω περασει τις ρυθμισεις απο το Γερμανικο forum που εχω γραψει πιο πανω στο thread, περα απο το offset που το αφησα στην εργοστασιακη τιμη. Υπαρχει καποιος εμπειρικος τροπος να καταλαβω αν το offset μου ειναι σωστο χωρις ειδικο θερμομετρο? Πχ αν παω πραγματικους 99οC θα αρχισω να βλεπω ατμους οταν σηκωνω τον μοχλο?

Ευχαριστω,
Νικος

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από ioannisz » Πέμ Μάιος 14, 2020 8:57 pm

Έτσι όπως τα παρουσιάζεις, δείχνει ότι πρέπει να πας πιο πάνω σε θερμοκρασία, γιατί όσο πιο light ψήσιμο έχεις τόσο πιο πάνω σε θερμοκρασία χρειάζεται να βάλεις για να μην έχεις την ξυνίλα. Ανεβαίνεις τόσο μέχρι να συναντήσεις την πικρίλα. Αυτά θα είναι τα όρια για τον συγκεκριμένο κόκκο.
Μετά κατεβαίνεις μέχρι να σου δώσει το προφίλ που υπόσχεται, σε συνδυασμό πάντα με τα υπόλοιπα (γραμμάρια, προφίλ πίεσης κλπ κλπ).
Εγώ δεν μπορώ να βάλω στην εξίσωση την διαφορά που δίνουν τα pid. Και αυτό γιατί δεν την θεωρώ ότι είναι σταθερή για πολλούς λόγους πχ θερμοκρασία περιβάλλοντος, άλατα κλπ.
Άλλωστε δεν έχει σημασία πόσους βαθμούς βλέπεις εκεί (εφόσον δεν έχεις βάλει κάποιο όργανο για να ξέρεις την αντιστοίχιση). Όταν βάλεις, τότε θα φτιάξεις και την διαφορά (αν θες). Σημασία έχει τι γεύση παίρνεις στους βαθμούς που βλέπεις. Γι' αυτό και το οργανάκι στο Ε61 βοηθάει αρκετά, γιατί συνήθως έχει 1 με 2 βαθμούς διαφορά από την θερμοκρασία στο πακ.
Επίσης πρέπει να λάβεις υπ΄όψιν σου και πόσο χρόνο έχεις την μηχανή να προθερμαίνεται.
Δηλαδή μπορεί με τις ίδιες ρυθμίσεις η μηχανή σου να σου δίνει καλή γεύση μετά τα 40 λεπτά προθέρμανση, ενώ με τις προηγούμενες αυτό να το είχες στα 30 λεπτά. Πάλι το οργανάκι στο Ε61 θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αυτές τις διαφορές. Αλλιώς πας λίγο στα τυφλά και σε διάγνωση τηλεφώνου :D
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Μάιος 14, 2020 11:22 pm

Γιαννη, σε ευχαριστώ για αλλη μια φορα.

Θα δοκιμασω να ανεβω σε θερμοκρασία ωστε να καψω τον καφε κ μετα θα κατεβω σιγα σιγα, κρατώντας την εκχυλιση σε νορμαλ χρονο. Αν δεν με βγαλει πουθενά η προσπάθεια, βλεπω να παίρνω τη βοήθεια του τηλεφώνου :D

Θερμόμετρο στο Ε61 δεν έχω, παμε με τη γεύση για αρχη!!!!

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Μάιος 15, 2020 8:33 pm

Η ξινιλα ειναι απο 2 λόγους που αναλύονται σε 3 παράγοντες: υποεκχύλιση ή χαμηλή θερμοκρασία .Η υποεκχύλιση προέρχεται
  • απο πολύ σύντομο χρόνο εκχύλισης ,ή
  • απο μικρή ποσότητα νερού που πέρασε απο τον καφέ (κοινώς ρόφημα εσπρέσσο στο φλυτζάνι).
Εφόσον οι χρόνοι σου ειναι πάνω απο 25'' και το ratio σου ειναι στο 1:2 ή/και μεγαλύτερο , έχεις αποκλείσει την υποεκχύλιση γιατι δεν εχεις ούτε σύντομο χρόνο ούτε μικρό ratio.
Αν ισχύουν λοιπόν αυτα τα δύο τότε το επόμενο ειναι η θερμοκρασία.Ανεβασέ την αλλά (επειδη ξέρω τη μηχανή) μην ανέβεις πάνω απο τους 95οC.Αν ακομα κι εκει σου βγάζει ξινιλα τοτε κάτι άλλο ειναι λάθος και ισως ειναι πολύ φρέσκος ο καφές και απλά δεν ξερεις να ξεχωρίσεις τη γευστική διαφορά.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Μάιος 16, 2020 4:04 pm

Οντως πηγα 96 κ πικρισε σε μια περιεργη μείξη πικριλας κ ξινιλας. Αρα μάλλον το θεμα θερμοκρασίας αποκλείεται, σωστα μάλλον δείχνει η μηχανη.

Ισως είναι όντως φρεσκος ο καφες (8 ημερων blend απο kudu τοτε, σημερα 10), ισως κοβω χοντρα κ απλα βαζω ποσοτητα για να έχω διάρκεια ροης. Που θα παει, θα το βρω.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές,
Νικος

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Μάιος 16, 2020 5:48 pm

Πικρίλα και ξινιλα μαζι δηλώνουν channeling (κάποια σημεια στο puck υποεκχυλίζονται και ταυτόχρονα κάποια άλλα υπερεκχυλίζονται) . Αν η εκχύλιση έδειχνε ''κανονική'' στο γυμνό portafilter ,τότε απλά ειναι πολύ φρέσκος ο καφές και πρέπει να το αφήσεις καμια βδομάδα ακομα.

Απάντηση