Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Δευ Οκτ 26, 2020 10:38 pm

Rallakias έγραψε:
Τετ Φεβ 01, 2017 10:06 pm
Τελικά αποφάσισα να χάσω την εγγύηση για να χαμηλώσω την πίεση μέσω της opv.
Αφού λύθούν απο κάτω απο τη μηχανή 4 βίδες άλεν που κρατάνε το περιμετρικό κάλυμμα , βλέπουμε επιτέλους το εσωτερικό που ειναι κάπως έτσι.


Με ενα 16άρι κλειδι γερμανικό ξεβιδώνουμε το ''παξιμάδι'' που φαινεται στη φωτό μέχρι η πίεση που βλέπουμε με το τυφλό πορταφίλτερ να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα.

Προσωπικά απο τα 12 bar στα 9 είδα μια αισθητη αλλα όχι τεράστια διαφορά.Σε 2 διαδοχικούς εσπρεσσο back to back με sweet blue απο taf, αυτός που εγινε στα 9 bar ήταν λιγότερο πικρός και ίσως με λίγο πιο ''στρογγυλεμένες'' γεύσεις-όχι τόσο οξύς στο στόμα.
Χαλάλι το σκίσημο του αυτοκολλητου της εγγύησης! :oneup:
Αναβιώνω το παλιό ποστ (σχετικό και με αυτό που έχω γράψει ακριβώς από πάνω)
Ο Lucca στο video από πάνω μας λέει στις μικρές vibration να βλέπουμε γύρω στα 11, ενώ εδώ https://www.youtube.com/watch?v=u9oUiJjqp7U μας λέει ότι η διαφορά είναι περίπου 1 bar (αρα για 9bar θα πρέπει να βλέπουμε 10bar)

Είχες 12bar στο μανόμετρο της μηχανής και με τη ρύθμιση έχεις 9bar? Σύμφωνα με τα παραπάνω, αυτό δεν σημαίνει ότι κατά τη εκχύλιση θα έχεις γύρω στα 8bar ή και λιγότερο στο group? Έχεις μετρήσει πίεση κάπως στο group?
Στη δική μου η ένδειξη είναι 11bar οπότε σκέφτομαι να κατεβάσω 1bar (στα 10baρ) ώστε προσεγγιστικά να έχω 9bar στο group

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Οκτ 27, 2020 5:17 pm

Πολλή σωστά στο τυφλό 10 για να έχουμε στον καφέ 9 :oneup:

Κostas Τsoυ
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2020 4:36 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: La Pavoni Premillen
Μύλος:: Mazzer mini electron
Οι καφέδες μου:: Dimello Professional
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Κostas Τsoυ » Τρί Νοέμ 17, 2020 4:54 pm

Καλησπέρα σε όλους. Έχω την bezzera unica περίπου 8 μήνες. Θα ήθελα τα φώτα σας για να κάνω αφαλάτωση. Χρησιμοποιώ νερό από φίλτρο Brita !!!Επίσης και (45 γραμμαρίων) φιλτράκι νερού για οικιακές μηχανές καφέ μέσα στην δεξαμενή νερού .Αν υπάρχουν οδηγίες βήμα πρός βήμα θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Νοέμ 17, 2020 6:38 pm

Κostas Τsoυ έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 4:54 pm
Καλησπέρα σε όλους. Έχω την bezzera unica περίπου 8 μήνες. Θα ήθελα τα φώτα σας για να κάνω αφαλάτωση. Χρησιμοποιώ νερό από φίλτρο Brita !!!Επίσης και (45 γραμμαρίων) φιλτράκι νερού για οικιακές μηχανές καφέ μέσα στην δεξαμενή νερού .Αν υπάρχουν οδηγίες βήμα πρός βήμα θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστω εκ των προτέρων.
οι δικές μου οδηγίες:

1) απέφυγε να κάνεις αφαλάτωση
2) βγάλε το μανιτάρι (προσοχή πως θα το κάνεις - ρίξε το σχετικό διάβασμα κάνε χρήση μονωτικής ταινίας-πετσέτας) και κάνε ένα οπτικό έλεγοχ
αν είναι οκ (ή σχετικά οκ) τότε ΜΗΝ κάνεις τίποτα
3) αν είναι τόσο χάλια τότε βάζεις κιτρικό οξύ 100γρ<= σε ένα λίτρο νερό και εισάγεις προοδευτικά πχ 500μλ μέσα στο μποιλερ, περιμένεις μία ώρα με σβηστή μηχανή (??) και μετά περνάς άλλα 3λίτρα νερό για ξέπλυμα και είσαι οκ για την ώρα (προσοχή μη λειτουργείς την αντλία συνεχόμενα για πάνω από 40 δευτερόλεπτα)

αλλά και πάλι απέφυγε να το κάνεις πριν από χρόνο και με βάση τα όσα μου λες!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Κostas Τsoυ
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2020 4:36 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: La Pavoni Premillen
Μύλος:: Mazzer mini electron
Οι καφέδες μου:: Dimello Professional
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Κostas Τsoυ » Τρί Νοέμ 17, 2020 6:58 pm

PublicDomain έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 6:38 pm
Κostas Τsoυ έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 4:54 pm
Καλησπέρα σε όλους. Έχω την bezzera unica περίπου 8 μήνες. Θα ήθελα τα φώτα σας για να κάνω αφαλάτωση. Χρησιμοποιώ νερό από φίλτρο Brita !!!Επίσης και (45 γραμμαρίων) φιλτράκι νερού για οικιακές μηχανές καφέ μέσα στην δεξαμενή νερού .Αν υπάρχουν οδηγίες βήμα πρός βήμα θα ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστω εκ των προτέρων.
οι δικές μου οδηγίες:

1) απέφυγε να κάνεις αφαλάτωση
2) βγάλε το μανιτάρι (προσοχή πως θα το κάνεις - ρίξε το σχετικό διάβασμα κάνε χρήση μονωτικής ταινίας-πετσέτας) και κάνε ένα οπτικό έλεγοχ
αν είναι οκ (ή σχετικά οκ) τότε ΜΗΝ κάνεις τίποτα
3) αν είναι τόσο χάλια τότε βάζεις κιτρικό οξύ 100γρ<= σε ένα λίτρο νερό και εισάγεις προοδευτικά πχ 500μλ μέσα στο μποιλερ, περιμένεις μία ώρα με σβηστή μηχανή (??) και μετά περνάς άλλα 3λίτρα νερό για ξέπλυμα και είσαι οκ για την ώρα (προσοχή μη λειτουργείς την αντλία συνεχόμενα για πάνω από 40 δευτερόλεπτα)

αλλά και πάλι απέφυγε να το κάνεις πριν από χρόνο και με βάση τα όσα μου λες!

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Κάνω backflushing κάθε Κυριακή με ταμπλέτα. Γι αυτό και το μανιτάρι είναι σε άριστη κατάσταση. Η αντίσταση μέσα στο boiler περισσότερο με ενδιαφέρει , γιατί από ότι ξέρω εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα σε όλα τα θερμαντικά στοιχεία, όπως επίσης και τα τοιχώματα στο boiler. Δεν θα κάνω άμεσα αφαλάτωση αλλά όταν χρειαστεί θέλω να γνωρίζω πως γίνεται.

Κostas Τsoυ
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2020 4:36 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: La Pavoni Premillen
Μύλος:: Mazzer mini electron
Οι καφέδες μου:: Dimello Professional
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Κostas Τsoυ » Τρί Νοέμ 17, 2020 7:17 pm

Διάβασα την κάτωθι διαδικασία από το manual της ECM Classika. Ενδείκνυται αυτή η διαδικασία για εμας τους κατόχους Bezzera unica μια και είναι παρόμοιες μηχανές???
------------Συνιστάται τακτική αφαλάτωση του μηχανήματος για την αποφυγή ασβεστοποίησης και δαπανηρών επισκευών. Κατά την αφαλάτωση, λαμβάνετε πάντα υπόψη το βαθμό σκληρότητας του νερού. Είναι πολύ σημαντικό να χρησιμοποιήσετε ένα φιαλίδιο που δεν επηρεάζει το μέταλλο. Μπορείτε να αγοράσετε ένα αφαλατικό σε μορφή σκόνης που ταιριάζει απόλυτα στο μηχάνημά σας στον ειδικό πωλητή σας. Απλώς γεμίστε τη δεξαμενή νερού με φρέσκο νερό και διαλύστε μια σακούλα του αφαλατικού. Στη συνέχεια, προχωρήστε ως εξής:
1) Διαλύστε το αφαλατικό σε νερό σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης (βλ. Παραπάνω) και ρίξτε το διάλυμα στη δεξαμενή νερού. Ενεργοποιήστε το μηχάνημα.
2) Απελευθερώστε τουλάχιστον 1.000 ml νερού από την ομάδα και από τη συσκευή ατμού / ζεστού νερού. Έτσι, ο λέβητας γεμίζει με αφαλατικό. Στη συνέχεια, θερμάνετε το μηχάνημα. 3) Τοποθετήστε το φίλτρο με το τυφλό φίλτρο στην ομάδα παρασκευής και χρησιμοποιήστε το μοχλό ομάδας 3 φορές για περίπου 20 δευτερόλεπτα κάθε φορά. Μετακινήστε το μοχλό στην κάτω θέση μετά από κάθε λειτουργία. . Αυτό καθαρίζει τη βαλβίδα διαστολής.
4) Μετά από αυτήν τη διαδικασία, αφήστε το αφαλατικό να αντιδράσει για περίπου. ½ ώρα.
5) Ξεβιδώστε το portafilter και απελευθερώστε το υπόλοιπο διάλυμα αφαλάτωσης χρησιμοποιώντας το μοχλό της ομάδας παρασκευής.
6) Απενεργοποιήστε το μηχάνημα, αφαιρέστε και καθαρίστε τη δεξαμενή νερού και γεμίστε το με φρέσκο νερό.
7) Ενεργοποιήστε το μηχάνημα και αφήστε το περίπου. 1.000 ml νερού από την ομάδα και τη βαλβίδα ατμού / ζεστού νερού (διακόπτης αντλίας / ζεστού νερού).
8) Σφίξτε το φίλτρο με το τυφλό φίλτρο πίσω στην ομάδα παρασκευής και ενεργοποιήστε το μοχλό της ομάδας παρασκευής 3 φορές για περίπου. 20 δευτερόλεπτα. Μετακινήστε το μοχλό στην κάτω θέση μετά από κάθε λειτουργία. Αυτό καθαρίζει τη βαλβίδα διαστολής.
9) Επαναλάβετε τη διαδικασία της ενέργειας 7 περίπου για 4 φορές για να βεβαιωθείτε ότι δεν έχει μείνει αφαλατικό στο λέβητα.
10) Στη συνέχεια αφαιρέστε το τυφλό φίλτρο από το φίλτρο.
Προσοχή !!!!Αυτές οι οδηγίες αφαλάτωσης προορίζονται μόνο για προφυλακτική αφαλάτωση. Μην αφαλατώσετε το μηχάνημα εάν έχει ήδη ασβεστοποιηθεί. Κατά την αφαλάτωση του μηχανήματος, τα υπολείμματα ασβέστη μπορεί να συνδέσουν διάφορα εξαρτήματα, όπως βαλβίδες, μετρητές κ.λπ., προκαλώντας ζημιά στη μηχανή καφέ εσπρέσο. Σε αυτήν την περίπτωση, επικοινωνήστε με τον εξειδικευμένο αντιπρόσωπό σας.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Νοέμ 17, 2020 7:22 pm

τις βρίσκω απόλυτα συμβατές τις οδηγίες αυτές με αυτά που προανέφερα+κάποιες έξτρα διαδικασίες εφόσον δεν καθαρίσεις το Ε61 χωριστά.

δίνω έμφαση στη χρήση του νερού ώστε να ελαττώνονται στο ελάχιστο οι αφαλατώσεις.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Κostas Τsoυ
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 17, 2020 4:36 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: La Pavoni Premillen
Μύλος:: Mazzer mini electron
Οι καφέδες μου:: Dimello Professional
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Κostas Τsoυ » Τρί Νοέμ 17, 2020 7:26 pm

PublicDomain έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 7:22 pm
τις βρίσκω απόλυτα συμβατές τις οδηγίες αυτές με αυτά που προανέφερα+κάποιες έξτρα διαδικασίες εφόσον δεν καθαρίσεις το Ε61 χωριστά.

δίνω έμφαση στη χρήση του νερού ώστε να ελαττώνονται στο ελάχιστο οι αφαλατώσεις.
Υπαρχει μόνο μια διαφορά που προσπαθώ να καταλάβω !!!. Κλειστό το μηχάνημα , δηλαδή κρύο ??? ή αναmμένο-ζεστό όπως αναφέρει η ECM?????

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Νοέμ 17, 2020 8:00 pm

Κostas Τsoυ έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 7:26 pm
PublicDomain έγραψε:
Τρί Νοέμ 17, 2020 7:22 pm
τις βρίσκω απόλυτα συμβατές τις οδηγίες αυτές με αυτά που προανέφερα+κάποιες έξτρα διαδικασίες εφόσον δεν καθαρίσεις το Ε61 χωριστά.

δίνω έμφαση στη χρήση του νερού ώστε να ελαττώνονται στο ελάχιστο οι αφαλατώσεις.
Υπαρχει μόνο μια διαφορά που προσπαθώ να καταλάβω !!!. Κλειστό το μηχάνημα , δηλαδή κρύο ??? ή αναmμένο-ζεστό όπως αναφέρει η ECM?????
ναι έχεις δίκιο, αν ανεβάσει θερμοκρασία ίσως ενεργήσει καλύτερα το διάλυμα εγώ πάντως είχα κρύα μηχανή αλλά είχα χλιαρό προς ζεστό στο νερό που έβαλα μέσα...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Τρί Νοέμ 17, 2020 11:27 pm

Εγω εκανα το σ/κ που περασε αφαλατωση. Σε κρυα μηχανη (με κρατημενα + και -, την αναβεις κ μπαινεις στο μενου ρυθμισεων οποτε δεν αναβει η αντισταση), περασα 50γρ κιτρικο διαλυμενα σε 1.5 λιτρα νερο.

Με εναλλαγη ακροφυσιου ατμου/γκρουπ ανα 20'' κ παυση αλλα 20'' για να κρυωσει η αντλια, περασα το μισο διαλυμα. Μετα εβαλα το τυφλο, σηκωσα το λεβιε σαν να κανω backfluash, το αφησα να πιασει πιεση κ εσβησα τη μηχανη με σηκωμενο το λεβιε. Ετσι περασα αφαλατικο απο την opv αλλα κ γεμισα το μεγαλυτερο μερος του e61 με αφαλατικο.

Την αφησα 15' ετσι. Αλλη μια απο τα ιδια, με το αλλο μισο.

Μετα απο μιση ωρα συνολικα, ξεπλυνα με καθαρο νερο (κοντα στα 2 λιτρα, εναλλαξ κ αυτο). Δεν ειδα καθολου μπλε κ το νερο δεν ειχε πια ξινη γευση.

Ειπα μετα να παω να φτιαξω ενα καφεδακι να δοκιμασω. Ζεσταινεται η μηχανη κ το νερο αρχιζει να βγαινει φουλ μπλε. Χρειαστηκε να περασουν αλλα 2 λιτρα για να γινει διαφανο κ κανονικο.

Τελικα ολα καλα, αλλα εχει αυξηθει αισθητα η οξυτητα στους καφεδες μου μετα απο ολο αυτο. Σαν να γυρισαμε 6 μηνες πισω... Δοκιμασα σχετο νερο απο τη μηχανη, δεν μου φαινεται ξινο (εχω περασει πανω απο 6 λιτρα για ξεπλυμα), οποτε τωρα εχω μεινει με την απορια τι εγινε??????

Απάντηση