Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
konmax
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2015 2:56 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Chemex
Μύλος:: Quamar Q13E Flat
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu-Handpickers
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα

Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από konmax » Τετ Μάιος 04, 2016 1:05 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Eνδιαφέρομαι για αγορά μηχανής για το σπίτι, μετά το αγροτικό μου με την Gaggia Baby Class.
Μετά απο πολλές ώρες έρευνας έχω καταλήξει στην Bezzera Unica (με PID) την οποία με χαρά είδα ότι αρκετοί πλέον έχουν στο forum μας.
Θα εκτιμούσα και τις δικές σας προτάσεις πριν προχωρήσω σε αγορά.

Το budget μου: 800 ~1.000 ευρώ
Οι ανάγκες μου καθημερινά: 1-2 διπλοί εσπρέσσο για μένα και 1 καφές για την γυναίκα, πότε capuccino πότε εσπρέσσο.
Οι ανάγκες μου τα Σ/Κ: 2-3 εσπρέσσο για μένα και 2 καφέδακια για την γυναίκα. Αρκετές φορές έχω καλεσμένους αλλά δεν νομίζω ότι αυτό καθορίζει τη χρήση.
Να σημειωθεί η γυναίκα προτιμάει το γάλα χτυπημένο στη φραπεδιέρα (προς το παρόν) και απλώς το ζεσταίνω με το steam wand.

Μετά απο ψάξιμο στα ξένα φόρουμ, είδα μεγάλη αρνητικότητα προς τις SBDU και έλεγαν ότι είναι αμαρτία να δώσεις τόσα χρήματα και να μην πάρεις HX μηχανή, ακόμα και αν δεν τη χρειάζεσαι.
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά, αλλά και την προσωπική σας εμπειρία με τη μηχανή αυτή!

Προσωπικά σκέφτομαι ότι με τo PID θα μπορώ να έχω καλύτερο, πιο συνεπές αποτέλεσμα στο φλυτζάνι απο μια HX στην οποία πρέπει να μάθω Cooling flush, που όσο εύκολο και αν είναι δεν μπορώ να σκεφτώ πόσο σταθερό και συνεπές θα είναι σαν τελική θερμοκρασία.
Γνωρίζω τα πλεονεκτήματα της HX μηχανής, αλλά εάν, πράγματι, αφορούν κυρίως την "ταυτόχρονη" παραγωγή ατμού νομίζω ότι είναι υπερβολή για τις ανάγκες μου .

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Μάιος 04, 2016 1:50 pm

εγω δεν τα γνωρίζω τα πλεονεκτήματα μιας hx. αντιθετως νομιζω οτι ειναι αναγκαίο κακό για μηχανές με πολλά γκρουπ. τπτ παραπανω. μια τεχνολογία που σε σχέση με μια μηχανή με PID είναι παλιά.
την ακρίβεια ενός pid και την ευκολία να παίξεις 1-2 βαθμους πανω κατω, δεν την εχει η hx. και αυτό το cooling flush εμενα μου θυμίζει το temperature surfing. δηλαδη με κλειστά μάτια προσπαθεις να μαντέψεις την θερμοκρασία που θες.
αν βαλεις και τη δυσκολία στην αφαλάτωση στην hx, και οτι η διπλου boiler μηχανη δεν εχει τιποτα αρνητικό, τότε για μένα, εκανες σωστή επιλογή
When life throws you curves, aim for the apex

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από lio14 » Τετ Μάιος 04, 2016 2:29 pm

Ειναι μια αγορα την οποια σκεφτομαι κι εγω.
Πανω κατω τα ιδια πιστευω κι εγω.
Εχεις ψαξει απο που θα την παρεις;

konmax
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2015 2:56 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Chemex
Μύλος:: Quamar Q13E Flat
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu-Handpickers
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από konmax » Τετ Μάιος 04, 2016 4:10 pm

@lioΝαι νομίζω ότι απο Kudu είναι μονόδρομος αφού μιλάμε για Ελλάδα.
Ίσως να σκεφτόμουν elektros.it αν είχα επαγγελματικό ΑΦΜ.

@Ultimo Συμφωνώ απόλυτα, απλώς επειδή είμαι νέος στο χώρο και ότι ξέρω για αυτές τις μηχανές (και όσα έχω καταλάβει) είναι απο το ψάξιμο και το διάβασμα, είπα να πάρω και μια 2η γνώμη (ας είναι και 20 οι γνώμες ακόμα καλύτερα!!) :a013:

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από harryv » Τετ Μάιος 04, 2016 7:18 pm

UltiMo_ έγραψε:εγω δεν τα γνωρίζω τα πλεονεκτήματα μιας hx.
Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς παράλληλα να κάνεις extraction και steaming.
UltiMo_ έγραψε: αντιθετως νομιζω οτι ειναι αναγκαίο κακό για μηχανές με πολλά γκρουπ. τπτ παραπανω. μια τεχνολογία που σε σχέση με μια μηχανή με PID είναι παλιά.
την ακρίβεια ενός pid και την ευκολία να παίξεις 1-2 βαθμους πανω κατω, δεν την εχει η hx.
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα το ποιος ελέγχει τη θερμοκρασία / πίεση του boiler και το εάν μπορείς με αυτό να κάνεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Κανείς δεν αποκλείει την ύπαρξη PID σε ΗΧ μηχανές. Απλά δεν είναι απαραίτητο, μιας και η θερμοκρασία του νερού καθορίζεται από τη διαδρομή του σωλήνα του νερού εντός του boiler.
UltiMo_ έγραψε: και αυτό το cooling flush εμενα μου θυμίζει το temperature surfing. δηλαδη με κλειστά μάτια προσπαθεις να μαντέψεις την θερμοκρασία που θες.
To cooling flush δεν έχει σχέση με το temperature surfing. Είναι εξαιρετικά απλό να διακρίνεις πότε πρέπει να σταματήσεις το flush. Αρκούν 4-5 δευτερόλεπτα απ όταν αυτό που βγαίνει είναι καθαρό νερό και όχι τρεμάμενο νερό λόγω του ατμού. Με περισσότερα δευτερόλεπτα δε χάνεις τίποτε.
UltiMo_ έγραψε: αν βαλεις και τη δυσκολία στην αφαλάτωση στην hx, και οτι η διπλου boiler μηχανη δεν εχει τιποτα αρνητικό, τότε για μένα, εκανες σωστή επιλογή
Oρισμένες ΗΧ (π.χ. Oscar) δε διαθέτουν παροχή ζεστού νερού με αποτέλεσμα να έχουν δύσκολη διαδικασία αφαλάτωσης. Στις υπόλοιπες η αφαλάτωση δεν είναι δύσκολη ( https://www.youtube.com/watch?v=yEGfyJkWSqU ). Η Unica δεν είναι διπλού boiler. Είναι μονού boiler.

@konmax
Σχετικά με τη Unica, θαρρώ ότι σε σχέση με μια Silvia με PID πληρώνεις +300E τα :
- Εμφάνιση
- Μια υλοποίηση του Ε61 (Μιλάω για μια υλοποίηση του Ε61, όχι για το Ε61 της Faema. Παρεμπιπτόντως νομίζω ότι το Ε61 παρουσιάστηκε για τις ΗΧ, αλλά μπορεί να θυμάμαι λάθος). Αυτό σημαίνει ανταλλακτικά και αξεσουάρ εγγυημένα διαθέσιμα. Ωστόσο το Ε61 δεν είναι το μόνο γκρουπ με καλή θερμοκρασιακή σταθερότητα. Η ίδια η Βezzera στα ΒΖ ΧΧΧ μοντέλα της έχει δικά της γκρουπ με ανεξάρτητα θερμαντικά σώματα και θερμοστάτες. Το ίδιο η Gaggia στην TS 1. Δες ότι οι πολύ ακριβές μηχανές επίσης δεν έχουν E61 γκρουπς.
-Πολύ μεγαλύτερο boiler.
Αξίζουν τα παραπάνω τόσα ? Νομίζω ΝΑΙ.

Συνολικά, αν σε ενδιαφέρουν μόνο οι espresso και ένας καπουτσίνο στη χάση και τη φέξη είναι εξαιρετική αγορά.

panos1988
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2016 7:50 pm
Μηχανή:: Ecm classika pid
Μύλος:: Rocket fausto
Οι καφέδες μου:: espresso
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από panos1988 » Πέμ Μάιος 05, 2016 10:28 am

Υπαρχει στο Kudu? Γιατι το σαιτ τους γραφει ''μη διαθεσιμο''. Το αναφερω γιατι αυτη η μηχανη ειναι η πρωτη μου επιλογη και προβληματιζομαι απο που θα την αγορασω, οταν με το καλο αποφασισω.

konmax
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2015 2:56 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Chemex
Μύλος:: Quamar Q13E Flat
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu-Handpickers
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από konmax » Πέμ Μάιος 05, 2016 11:05 am

Σαφώς και υπάρχουν HX με PID και απ'οσα έχω δει θα βλέπουμε όλο και περισσότερες. Απλώς η υλοποίηση είναι "άκυρη" γιατί η θερμοκρασία αφορά το boiler άρα είναι steam temp.
Για να δεις την θερμοκρασία του brew χρειάζεσαι θερμόμετρο για Ε61 group αλλιώς είσαι στα τυφλά ακόμα και με τη μέθοδο που λες (με τη ροή του νερού).
H Unica έχει το αυθεντικό Ε61 σε αντίθεση με τις υπόλοιπες μηχανές της Bezzera που όπως είπες έχουν μια υλοποίηση του απο την ίδια την εταιρεία.

Επίσης Ηarry δυστυχώς (για την τσέπη μου) η εναλλακτική μου δεν είναι η Silvia αλλά μια HX ακριβότερη (Μαgica?) ώστε να πω ότι είναι η τελική μηχανή και να μην χρειαστεί θεωρητικά να ξανααγοράσω.
Ο παραπάνω προβληματισμός μου οφείλεται και σε παλιότερο thread για την Unica viewtopic.php?f=5&t=2410, όπου είδα αρκετούς να λένε ότι είναι πολλά χρήματα για single boiler, ότι δεν θα έχει θερμοκρασιακή σταθερότητα λόγο του μικρού boiler και πρότειναν ακόμα και την Oscar σαν εναλλακτική, μόνο κ μόνο επειδή είναι HX. Aυτό είναι που με τρομάζει :a060:


@panos Δεν υπάρχει διαθέσιμη άμεσα στο site αλλά λογικά κατά παραγγελία θα μπορούμε να την βρούμε. Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα αφού δεν έχω καταλήξει!

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από re4male » Παρ Μάιος 06, 2016 9:54 am

εξω από τον χορο..πολα τραγουδια λενε... ποιος την εχει και λεει ότι δεν εχει θερμοκρασιακη σταθεροτητα ? μια χαρα είναι για 1-2 καφεδες ταυτόχρονα, και μετα από λιγο παλι το ιδιο. πεταμενα λεφτα δεν είναι καθολου. αμα κανεις πολους καφεδες ταυτόχρονα , να παρεις μια hx.εγω δεν θα επαιρνα το την ποιο φθηνη ΗΧ ( πχ oscar) η θα αγοραζα μια καλυτερη κανουργια η εαν δεν μπορουσα οικονομικα ,θα επαιρνα μια μεταχειρισμενη ιμιεπαγγελματικη μηχανη ( που ειχα και ειμουν ευχαριστημένος,αλλα δεν κανω πολους καφεδες ταυτόχρονα και την εδωσα)

konmax
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2015 2:56 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Chemex
Μύλος:: Quamar Q13E Flat
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu-Handpickers
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από konmax » Παρ Μάιος 06, 2016 5:29 pm

Τι σημαίνει πολλούς καφεδες. . 5 στη σειρά? Σπάνια θα το κάνω αυτό, αν μπορώ να πάρω την bezzera magica με 250 ευρώ ακόμα να το κάνω η είναι υπερβολη? Εγώ τις HX σκέφτομαι και ότι όσο εύκολο κ αν είναι άμα το μάθεις το flush τους, αν θέλεις να κάνεις 1-2 καφεδες ατ2μβαλλονται αρκετά βήματα για να βρεις τη σωστή θερμοκρασία (με σημειο αναφοράς E61 thermometer )

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από re4male » Παρ Μάιος 06, 2016 7:46 pm

ναι 5 στην σειρα και πανω...
αφου δεν κανεις τοσους για τι να πας σε hx ? δεν είναι μονο τα παραπανω χρηματα αλλα και τα μισωαρα που θα περιμενεις για να πιεις καφε με ότι συναπαγεται στην καταναλωση ρευματος

Απάντηση