Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Δεκ 15, 2019 10:28 am

Γιώργο , καλωσήλθες και πάλι και καλορίζικη η μηχανή .

Αντιμετώπισα και εγώ το πρόβλημα της τροφοδοσίας και αδειάσματος του δοχείου νερού ,για τον επιπρόσθετο λόγο ότι τοποθέτησα την μηχανή πάνω σε ένα συρτάρι .
Η καλύτερη λύση που βρήκα , είναι ένα γυάλινο δοχείο 1,8L από ΙΚΕΑ που το χρησιμοποιώ ώς εξωτερικό δοχείο νερού . Γεμίζει και αδειάζει εύκολα , κάτι που το κάνω καθημερινά λόγο φιλτραρισμένου νερού . Παρακολουθώ άμεσα την στάθμη νερού . Και είναι πιο ασφαλές σχετικά με το πλαστικό τάνκ .
DSC00477.JPG
Επίσης λόγο φιλτραρισμένου νερού αντικαθιστώ καθημερινά και το νερό στο boiler .

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Κυρ Δεκ 15, 2019 11:20 am

Ευχαριστώ Βασίλη για το tip.
Όντως είναι πολύ εύκολη και πρακτική εναλλακτική.
Το ύψος στο οποίο βρίσκεται ο πάτος του δοχείου παίζει κάποιο ρόλο άραγε; Το έχεις σε αντίστοιχη θέση με τη θέση του πλαστικού;

Μπορείς να εξηγήσεις το τελευταίο που αναφέρεις ότι λόγω φιλτραρισμένου νερού αντικαθιστάς καθημερινά το νερό του boiler; Πώς σχετίζεται αυτό με το φιλτραρισμένο νερό;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Δεκ 15, 2019 3:11 pm

Γιατί τα φίλτρα αφαιρούν σε μεγάλο βαθμό το χλώριο, το οποίο προστατεύει το στάσιμο νερό μέσα σε ένα δοχείο από την ανάπτυξη μικρο-οργανισμών.

Βασίλη, πολύ όμορφη η ξύλινη επένδυση! :oneup:

Άβαταρ μέλους
BasilTh
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 4:35 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Pharos Motorized
2ος Μύλος:: Major mod ssp v-rpm
Οι καφέδες μου:: Acidity is not a crime
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από BasilTh » Κυρ Δεκ 15, 2019 3:24 pm

Όπως βλέπεις και στην φωτογραφία ο πάτος του εξωτερικού δοχείου βρίσκεται 15cm χαμηλότερα από τον πάτο του δοχείου της μηχανής . Η αντλία έχει την δυνατότητα να διαχειριστεί εύκολα μια τέτοια υψομετρική διαφορά .

Όσο για το φιλτραρισμένο νερό , συμφωνώ με τον Αποστόλη .

Αποστόλη ευχαριστώ , οι αδυναμίες δεν κρύβονται .

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Κυρ Δεκ 15, 2019 11:24 pm

Ευχαριστώ και τους δύο!
Αρχικά νομίζω ότι θα δοκιμάσω να κρύβω το tank έξω και πίσω ακριβώς από τη μηχανή

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Δευ Δεκ 16, 2019 11:48 pm

Τυχαίνει να δοκιμάσω καφέ τον οποίο δεν ξέρω καλά (Kudu Good Cup Blend) οπότε δεν μπορώ να κάνω πολλές συγκρίσεις ακόμη με την Gaggia - αλλά 4-5 καφέδες που έχω κάνει (ακόμη και ο 1ος!) έχουν βγει πολύ καλοί - οπότε μέχρι τώρα ικανοποιημένος

Μιας και το θέμα του δοχείου συνεχίζει να με απασχολεί - επειδή δεν θα ήθελα να αλλάξω την ωραία αισθητική της μηχανής βγάζοντας το δοχείο έξω:

1) Στο συγκεκριμένο link https://coffeeforums.co.uk/topic/14678-bezzera-unica/ βρήκα το:
The water tank is hidden under a very nicely made stainless steel cover - though I do miss being able to see the water level. Its always very frustrating when the auto-shutoff kicks in when the water runs out.
Δεν βρήκα κάτι τέτοιο στο manual, ξέρουμε αν ισχύει το αυτόματο κλείσιμο αν τελειώσει το νερό; (Ελπίζω να ισχύει μιας και δεν υπάρχει οπτική επαφή με το δοχείο)

2) Ξέρουμε κάποιο εύκολο τρόπο να ελέγχουμε τη στάθμη του νερού; Έχει κάποιος να προτείνει κάποια βέργα (25 cm είναι το ύψος του δοχείου) ή κάτι άλλο;

Για μένα είναι το μοναδικό που με ενοχλεί αυτή τη στιγμή με τη μηχανή (Ακόμη αναρωτιέμαι, άραγε όλοι οι κάτοχοι την έχετε τοποθετήσει σε πάγκο χωρίς ντουλάπι από πάνω - με πρόσβαση στο δοχείο;)

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Τρί Δεκ 17, 2019 9:02 am

Τελικά η λύση βρέθηκε - η καλύτερη δυνατή χωρίς παρέμβαση στην αισθητική της μηχανής.

η μηχανή τοποθετήθηκε σε άκρη πάγκου αλλά παράλληλα προς την άκρη του. Έτσι εφόσον τα πάνω ντουλάπια έχουν μικρότερο βάθος από τον πάγκο, υπάρχει άνετη οπτική πρόσβαση στο δοχείο για έλεγχο και για αφαίρεση. Όλα καλά λοιπόν ;)

Η ερώτηση για το auto shut off ισχύει όμως, θα ήθελα να ξέρω αν ισχύει

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Δεκ 17, 2019 10:28 am

Αν δεν ίσχυε φίλε μου κάθε φορά που θα κατέβαινε η στάθμη του νερού και έμενε εκτεθειμένη η αντίσταση στον αέρα θα φλέρταρες με την πιθανότητα να δεις πυροτεχνήματα μέσα στην κουζίνα σου!
Μην αγχώνεσαι, υπάρχει αισθητήρας στάθμης μέσα στο boiler που όταν το νερό πέσει αρκετά χαμηλά και η αντίσταση δεν περιβάλλεται πλέον από νερό σταματάει η λειτουργία της (αντίστασης, όχι της μηχανής) και σε ενημερώνει οτι το δοχείο θέλει γέμισμα. Το μόνο πρόβλημα που έχεις να αντιμετωπίσεις είναι να σου τελειώσει το νερό κατά τη διάρκεια της εκχύλισης και να σου την καταστρέψει, οπότε φροντίζεις πριν την όλη διαδικασία να ελέγχεις το δοχείο.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Τρί Δεκ 17, 2019 3:33 pm

Οκ ευχαριστώ, κατανοητό !

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Τρί Δεκ 17, 2019 10:41 pm

giorgos.b έγραψε:
Τρί Δεκ 17, 2019 9:02 am
Τελικά η λύση βρέθηκε - η καλύτερη δυνατή χωρίς παρέμβαση στην αισθητική της μηχανής.
Η μηχανή τοποθετήθηκε σε άκρη πάγκου αλλά παράλληλα προς την άκρη του. Έτσι εφόσον τα πάνω ντουλάπια έχουν μικρότερο βάθος από τον πάγκο, υπάρχει άνετη οπτική πρόσβαση στο δοχείο για έλεγχο και για αφαίρεση. Όλα καλά λοιπόν
Για του λόγου το αληθές:
Unica.jpg

Απάντηση