Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Δεκ 19, 2019 11:06 am

Απο την αρχή που είχα στην κατοχή μου την Unica ,έψαχνα πώς γίνεται να μπεί κανείς στο μενού του Pid για να αλλάξει τις ρυθμίσεις όπως γίνεται εύκολα με τα pid της Gicar, αλλά δυστυχώς δεν έβρισκα τίποτα στο διαδίκτυο όπου έψαξα.Τελικά μόλις πρόσφατα ενας φίλος βρήκε οτι για να ρυθμίζεται το pid της Unica πρέπει να βραχυκυκλώσεις απο μέσα 2 επαφές του pid.
Για να το εξηγήσω καλυτερα , με ενα jumper απο αυτά που χρησιμοποιούνται σε υπολογιστές κλπ θα πρέπει να ενωθούν οι ακίδες 1 και 2 όπως φαίνονται μόλις ανοίξεις το κάλυμμα της μηχανής.Νομίζω 2 φωτογραφίες τα εξηγούν καλύτερα.
Unica jumperless.jpg
Οπως φαινεται απο το εργοστάσιο
Unica jumper.jpg
Μετα την τοποθέτηση του jumper
Αφού βάλουμε το jumper για να μπούμε στο κρυφό μενού κάνουμε οτι και στα άλλα pid της gicar ,δηλαδή με κλειστή την καφετιέρα κρατάμε πατημένα τα δυο κουμπιά + και - του Pid και ενεργοποιούμε τη μηχανή. Έπειτα ισχύει οτι και για ολα τα άλλα pid και τις ρυθμίσεις τους.

Οσον αφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις το πρώτο λάθος φαίνεται άμεσα-το i απο τις 3 ρυθμίσεις p-i-d-ειναι στο 0 .Αυτο σημαίνει οτι όταν η μηχανή βρίσκεται σε κατάσταση ισορροπίας δηλαδή έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ,το Pid δίνει παλμούς ρεύματος για να αναβοσβήσει την αντίσταση και να μην πέσει η θερμοκρασία καθε 0 !!! δευτερόλεπτα.Με λίγα λόγια έχουμε ενα pid και το εχουμε βάλει να δουλεύει σαν θερμοστάτης, να περιμένει να πέσει η θερμοκρασία εκτός του επιθυμητού για να ανάψει η αντίσταση.Τη συγκεκριμένη λογική αυτής της επιλογής απο το εργοστάσιο δεν μπόρεσα να την καταλάβω.

Πρόβλημα δεύτερο:με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις η μηχανή κάνει overshoot τη θερμοκρασία και γι αυτό μάλλον δεν φταίει τόσο η λανθασμένη ρύθμιση του pid όσο ο αργός αισθητήρας. Αν επιλέξουμε π.χ. τη θερμοκρασία 93 βαθμούς ο αισθητήρας έχει μια καθυστέρηση στο να δει την πραγματική θερμοκρασία ετσι ενω ζεσταίνεται η αντίσταση όταν ο αισθητήρας δεί τους 93 και σβήσει την αντίσταση , η πραγματική θερμοκρασία είναι έστω 95 και λόγω του μεγάλου P απο τα p-i-d έχει εναπομείνασα θερμότητα η αντίσταση την οποία συνεχίζει να εκλύει στο μπόιλερ.Κάπως έτσι ενω εχουμε επιλέξει τους 93 και σβήσει η αντίσταση , η θερμοκρασία συνεχίζει να ανεβαίνει μέχρι το μπόιλερ να φτάσει στους 99+.
Αυτό όμως εκ πρώτης δεν ειναι εμφανές γιατί το pid εχει ρυθμιστεί για να κρύβει τις όποιες θερμοκρασίες πάνω απο την επιθυμητή.Ετσι ενω εμείς βλέπουμε 93 στο pid για κανενα 5λεπτο και θεωρούμε οτι η μηχανή ειναι βράχος θερμοκρασιακής σταθερότητας , στην πράξη η θερμοκρασία απλά εχει ανέβει μεχρι τους 99 και μέχρι να ξαναπέσει κάτω απο τους 93 έχουν περάσει 5 λεπτά. :down:

Για να δείτε την πραγματική θερμοκρασία στο μπόιλερ απλά αλλάξτε τη ρυθμιση της επιθυμητης θερμοκρασίας ενα βαθμό πιο κάτω απο πρίν.Ετσι ενω π.χ. ειχαμε επιλέξει τους 93 και βλέπουμε στην οθόνη 93 , αν αλλάξουμε την επιθυμητή σε 92 αμέσως μετά θα δούμε στην οθόνη εστω 98!!!Το ίδιο γίνεται και αν γυρίσουμε απο coffee σε steam .

Με βάση τα παραπάνω φαινεται οτι η μηχανή έχει ενα φαινόμενο temperature surfing το οποίο όμως εκ πρώτης δεν είναι εμφανές γιατί το κρύβει επίτηδες το Pid , εκ δευτέρης δεν γίνεται εμφανές ούτε στη γεύση!Δηλαδή σε όποια χρονική στιγμή και αν ξεκινήσεις την εκχύλιση εφόσον έχεις επιλέξει π.χ. 93 βαθμούς στο pid πίνεις πάντα τον ίδιο καφέ ,ανεξάρτητα αν στην πραγματικότητα η θερμοκρασία ειναι 99 ή 95 ή 93 .Πώς γινεται αυτό?Μάλλον ''υπεύθυνο'' ειναι το Ε61 που αναλαμβάνει να εξομαλύνει τη θερμοκρασία στα επιθυμητά όρια ,εφόσον αυτό εχει μείνει αρκετή ωρα ζεσταμένο στην επιθυμητή θερμοκρασία.Αν όμως αλλάξεις την επιθυμητή θερμοκρασία στο pid ,τότε η διαφορά στη γεύση είναι σαφής.

Το σύστημα της μηχανής γευστικά δουλεύει μια χαρά ακόμα και αν δεν το πειράξει κανείς.Προσωπικά έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις του pid για να μην κάνει overshoot αλλά η γεύση δεν μπορώ να πω οτι εχει βελτιωθεί.Απλά αργεί να επανέλθει η θερμοκρασία απο τη μια εκχύλιση μέχρι την άλλη γιατι εχω χαμηλώσει πολύ το P απο τα p-i-d για να μην κάνει αυτή την ''ταλάντωση''.Η πραγματική θερμοκρασία σε εμένα πλέον ανεβαίνει κατα μέγιστο +1 βαθμό απο την επιθυμητή αλλά στην πράξη δεν ξερω αν εχει κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα .

Ισως το εργοστάσιο να ξέρει κάτι παραπάνω απο εμάς-ισως πάλι να υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.Δοκιμάστε κι εσείς για να μάθουμε...

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Σάβ Δεκ 21, 2019 7:37 pm

Πολύ ενδιαφέροντα, αν και προσωπικά δεν προτίθεμαι να ανοίξω την (καινούρια) μηχανή μου και να χάσω την εγγυηση. Θα το έχω υπόψη για αργότερα.
Rallakias έγραψε:
Πέμ Δεκ 19, 2019 11:06 am

Για να δείτε την πραγματική θερμοκρασία στο μπόιλερ απλά αλλάξτε τη ρυθμιση της επιθυμητης θερμοκρασίας ενα βαθμό πιο κάτω απο πρίν.Ετσι ενω π.χ. ειχαμε επιλέξει τους 93 και βλέπουμε στην οθόνη 93 , αν αλλάξουμε την επιθυμητή σε 92 αμέσως μετά θα δούμε στην οθόνη εστω 98!!!Το ίδιο γίνεται και αν γυρίσουμε απο coffee σε steam .
Κάτι τέτοιο το είχα παρατηρήσει όταν άλλαξα θερμοκρασία στο PID αλλά δεν είχα δώσει σημασία .

Μιλώντας για θερμοκρασίες, και όντας νέος σε μηχανή με PID: Υπάρχουν κάποιοι κανόνες, η τουλάχιστον best practicies για να ξεκινήσω;

Έχω διάφορους καφέδες αυτή τη στιγμή, κάποια blends και κάποιους single origin από kudu. Πώς να ξεκινήσω; αυτή τη στιγμή την έχω στους 94, δοκίμασα και 95. Φαντάζομαι δεν είναι λύση να δοκιμάζεις θερμοκρασίες (τι εύρους;) σε κάθε καφέ που φτιάχνεις

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Δεκ 21, 2019 9:02 pm

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά ίσως πρέπει να τα ρωτήσουμε και στο εργοστάσιο!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

bbtwin
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2019 10:03 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: specialty
Τοποθεσία: Νάξος

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από bbtwin » Δευ Δεκ 23, 2019 7:07 pm

Kαλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.
Η νεοαποκτηθείσα μου unica παρουσίασε το εξής πρόβλημα
Κατά τη διάρκεια της εκχύλισης η του backflush και όταν η πίεση ανεβαίνει στα 10-12 bar, η μηχανή παράγει ένα οξύ ήχο
που μοιάζει με τρίξιμο η στρίγγλισμα. Δοκίμασα ελαφρύτερο tamping και ο θόρυβος μειώθηκε, όταν δε μείωσα τη δόση
στα 16 από 18 γρ. ο ήχος φάνηκε να φεύγει, αλλά είχα μια φτωχή υποεκχύλιση. Έστειλα ένα mail στο electros περιγράφοντας τα παραπάνω
και η απάντηση ήρθε τάχιστα από το Gianni και ήταν η εξής

The "defect" that you say is known to Bezzera although I must say that we had very rare cases of this squeak, we had this same signal from a few customers in the face of hundreds of machines sold
The squeak is produced by the resonance of the spring inside the OPV valve, it is inexplicable because sometimes this squeak is produced and sometimes not
However, the few cases we had have resolved themselves within a few months, suddenly the squeak disappears
Keep an eye on it and then you'll let me know

Δηλαδή το ''ελάττωμα'' είναι γνωστό στη Bezzera, είναι σπάνιο, παράγεται από το ελατήριο που αντηχεί μέσα στην opv και είναι ανεξήγητο
γιατί πότε παράγεται και πότε όχι. Παρ'ολα αυτά οι λιγοστες περιπτώσεις επιλύονται σε μερικούς μήνες και το τρίξιμο εξαφανίζεται.

Η απάντηση φαίνεται καθησυχαστική, αλλά η Bezzera μάλλον ''νίπτει τας χείρας της'' καθώς το φαινόμενο είναι ανεξήγητο :a014:
Ηθελα νάξερα δεν έχει λύσει ποτέ τέτοιο θέμα? Και ούτε λόγος για κάποια αντιμετώπιση.
Το καλό είναι ότι δεν επηρεάζεται η ποιότητα του καφέ αλλά εγώ έχω ξενερώσει κάπως. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι
να περιμένω μερικούς μήνες και αν..

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Δεκ 23, 2019 8:39 pm

Μου έχει εμφανιστεί και μένα κάποιες φορές στην αρχή και έχει πλέον εξαφανιστεί. Μιλάμε για 2-3 φορές. Εκείνες τι φορές είχα σχετικά ψιλοκόψει τον καφέ και υπήρχε ζόρισμα...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

bbtwin
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2019 10:03 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: specialty
Τοποθεσία: Νάξος

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από bbtwin » Δευ Δεκ 23, 2019 9:03 pm

Τι να πω, μακάρι να εξαφανιστει και από τη δικιά μου. Όταν κάνεις backflush δεν στο κάνει?

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Δεκ 23, 2019 9:12 pm

bbtwin έγραψε:
Δευ Δεκ 23, 2019 9:03 pm
Τι να πω, μακάρι να εξαφανιστει και από τη δικιά μου. Όταν κάνεις backflush δεν στο κάνει?
όχι αλλά αν μην ανησυχείς τόσο πολύ πιστεύω θα εξαφανιστεί και από εσένα, μια απλή μηχανή είναι με ελάχιστα ηλεκτρονικά μέρη δεν αναμένω κάτι στον άμεσο μέλλον εφόσον γίνεται λογική χρήση.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

bbtwin
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2019 10:03 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: specialty
Τοποθεσία: Νάξος

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από bbtwin » Δευ Δεκ 23, 2019 9:58 pm

Να'σαι καλά ευχαριστώ

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από giorgos.b » Τρί Δεκ 24, 2019 10:48 am

bbtwin έγραψε:
Δευ Δεκ 23, 2019 7:07 pm
Κατά τη διάρκεια της εκχύλισης η του backflush και όταν η πίεση ανεβαίνει στα 10-12 bar, η μηχανή παράγει ένα οξύ ήχο
που μοιάζει με τρίξιμο η στρίγγλισμα. Δοκίμασα ελαφρύτερο tamping και ο θόρυβος μειώθηκε, όταν δε μείωσα τη δόση
στα 16 από 18 γρ. ο ήχος φάνηκε να φεύγει, αλλά είχα μια φτωχή υποεκχύλιση. Έστειλα ένα mail στο electros περιγράφοντας τα παραπάνω
και η απάντηση ήρθε τάχιστα από το Gianni και ήταν η εξής
Η αλήθεια είναι και ότι και στη δική μου Unica (είναι καινούρια-έχω φτιάξει περίπου 2 σακουλάκια καφέ, άρα <30 καφέδες) κάνει ένα ελαφρύ σφύριγμα όταν αρχίζει να πέφτει ο καφές (γενικά χρειάζεται περίπου 10 sec για να αρχίσει να πέφτει ο καφές - σε video που έχω δει σχεδόν πάντα περίπου έτσι δεν είναι?)
Το "σφύριγμα" αυτό άλλοτε είναι περισσότερο κι άλλοτε λιγότερο εμφανές, ανάλογα με τον καφέ/γραμμάρια/κόψιμο κλπ. Ελπίζω λοιπόν να είναι περαστικό και να φύγει με τον καιρό.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Δευ Δεκ 30, 2019 2:36 pm

Το ακουω κ εγω οταν ζορίζω τη μηχανη. Δεν με ανησύχησε, φαντάστηκα πως ειναι η OPV που ανοιγει οταν πιασει την επιθυμητη πιεση.

Αν κ δεν ειμαι ειδικος, φανταζομαι οτι οσο πιο ψιλα κοβεις ή οσο πιο πολυ καφε βαζεις, τοσο μεγαλυτερο μερος της ροης περναει απο την OPV παρα απο τον καφε (γι'αυτο κ πιο αργη εκχύλιση). Απλα δεν εχω καταλαβει αν κανει κακο στη μηχανη ή απλα ανοιγει η OPV κ εκτονώνεται η πιεση χωρις θεμα.

Σχετικα με τα 10sec για τις πρωτες σταγονες, το κανει κ σε εμενα (κ μαλλον σε ολους). Ειναι καποια ιδιαιτεροτητα της μηχανης ή ισχυει σε ολες τις e61?

Απάντηση