Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Μάιος 21, 2020 7:58 pm

nkout έγραψε:
Πέμ Μάιος 21, 2020 12:06 pm
PublicDomain έγραψε:
Πέμ Μάιος 21, 2020 11:57 am
αν θέλετε να αγοράσουμε ομαδικά μια Bianca μετά να τη κρατάει ο καθένας για κανά μήνα, τι λέτε;
:respekt:

Εχω παντως αρχισει να σκεφτομαι κ το dimmer στην αντλια. Δεν ειναι κ η καλυτερη αντλια για dimmer απο οτι λεγεται, αλλα αν παιζει σωστα ως τα 5 bar γιατι οχι?
dimmer έχω στο σπίτι αλλά το ρισκάρεις με την αντλία δε ξέρω αν δεν υπάρχει πρόβλημα τότε ναι...

δεν θα κερδίσω το τζόκερ που θα πάει μετά θα αγοράσω αυτά:
https://i.imgur.com/HHEVm15.jpg
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Παρ Μάιος 22, 2020 9:31 am

Αν πιασεις το τζοκερ, μη μας ξεχασεις, παρε μας απο ενα flow control kit :D

Σχετικα με το dimmer, πρεπει να το βαλεις πριν την αντλια κ οχι σε ολη τη μηχανη, γιατι παιζει να παρεις τα ηλεκτρονικα στο χερι (pid κ ssr). Επισης το dimmer πρεπει να ειναι καταλληλο κ για επαγωγικα φορτια, αν κ τα πιο πολλα που εβλεπα ειναι οκ.

Απο εκει κ περα δεν βλεπω καποιο σοβαρο λογο να εχεις θεμα, ΟΣΟ ακους την ΑΝΤΛΙΑ να ΠΑΛΛΕΤΑΙ κ ο ηχος ειναι νορμαλ. Οταν κατεβεις τοσο, ωστε να κανει περιεργα, απλα σταματας.

Κ αν καει, με 30ε παιρνουμε καλυτερη που παιζει με dimmer κανονικα !!!

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από PublicDomain » Παρ Μάιος 22, 2020 3:32 pm

και για να μην γράφουμε συνέχεια αρνητικά στα τελευταία 6+ πακέτα του ίδιου καφέ έχω απόλυτη επαναληψιμότητα +- κάτι μικροδιαφορές
το ίδιο και σε έναν άλλο καφέ που πίνω ενδιάμεσα

αλλά αυτή φωτογραφία μου έχει πάει το μυαλό!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Μάιος 22, 2020 7:16 pm

nkout έγραψε:
Πέμ Μάιος 21, 2020 11:49 am
...
Το βασικο μου προβλημα ειναι πως σε medium κ light καφεδες, δεν παιρνω γευση αν δεν παω σε εκχυλισεις των 40+ sec. Ακουγονται πολλα, αλλα αν παω παρακατω παιρνω μονο ξυνιλα.
...
Νικο , βλέπω οτι κάνεις πρόοδο με τον καφέ σου , θεωρώ οτι έχεις καταφέρει να εκτελέσεις σωστά την εκχύλιση σου και ενα βίντεο δεν θα φανερώσει κάποιο ''λάθος'' , αλλά νομίζω οτι το πρόβλημά σου βρίσκεται στο οτι δεν ξέρεις να ξεχωρίσεις την οξύτητα με την ξινίλα. Αυτο δεν ειναι κάτι εύκολο , όλοι μας το περάσαμε στα πρώτα βήματα και χρειάζεται μια σχετική εμπειρία για να τα ξεχωρίσεις κάποιες φορές που το ίδιο το προφίλ του καφέ βγάζει μια σημαντική οξύτητα όπως είναι πολλοί φρεσκοψημμένοι medium κ light καφέδες.
Ο εσπρέσσο δεν εχει ανάγκη τόσο μεγάλους χρόνους για να μην έχει ξινίλα , ούτε ειναι απαραίτητο το preinfusion ή το post infusion για να βγάλεις ενα σωστό εσπρέσσο .Αλλωστε η συντριπτική πλειοψηφία των καταστημάτων εκχυλίζει στα 9 bar flat σε πολύ χαμηλότερους χρόνους απο τους δικούς σου.
Αν εχω καταλάβει σωστά με το μεγάλο χρόνο προσπαθείς να κρύψεις την οξύτητα αλλά κάποιες φορές σου βγαίνει έντονη η πίκρα την οποία ενδεχομένως σου μειώνει το post infusion.Εχω λοιπόν 2 προτάσεις:
  1. αγοράζεις καφέ για το σπίτι απο μαγαζί που μπορείς να τον δοκιμάσεις ως εσπρέσσο για να δεις αν σου αρέσει και κυρίως πώς είναι γευστικά η σωστή εκχύλιση. Μην χρησιμοποιείς για αρχή καφέδες που δεν ξέρεις στην πράξη τι οξύτητα εμφανίζουν . Ετσι εχω πιεί εσπρέσσο στις αρχές σε καλό roastery/cafe και θεώρησα οτι με κέρασε ξινίλα-στην πράξη ομως είχε βγάλει το προφίλ του καφε και απλά εγω ήμουν άμαθος!
  2. Ξέχνα τα διάφορα κόλπα με την πίεση και τους χρόνους καθώς επίσης και τους light καφέδες και επέμεινε σε medium/dark καφέδες που δεν εχουν οξύτητα και σε ''λογικούς'' χρόνους . Ετσι (με τους dark καφεδες) θα αποφύγεις την φυσική οξύτητα του καφέ και θα εκπαιδεύσεις τον ουρανίσκο σου στην ξινίλα (αν σου τύχει), όπως με τους λογικούς χρόνους θα εχεις εναν λιγοτερο ασταθμητο παράγοντα να σε μπερδεύει. Αργοτερα θα γνωρίζεις οτι αυτο που δοκίμασες δεν ειναι ξινίλα αλλά οξύτητα ,αφού η ξινίλα εχει χαρακτηριστική γεύση .
Η μηχανή σου ειναι εξαιρετική για εσπρέσσο και δεν χρειαζεται ούτε dimmer ούτε κάτι άλλο για να βγάλει ενα εξαιρετικό αποτέλεσμα.Απλά χρειάζεσαι χρόνο για να εκπαιδεύσεις τον ουρανίσκο σου.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Σάβ Μάιος 23, 2020 12:17 am

Γεια σου Βασιλη κ σε ευχαριστω για τις απαντησεις. Η αληθεια ειναι πως οι εκχυλισεις μου τελευταια δειχνουν καλυτερες κ δεν εχω πια τα παιδικα προβληματα. Μαζεψα κ 4 βιντεακια που ειχα στο κινητο να τα δειτε μηπως κανω καποιο λαθος που δεν εχω αντιληφθει.

https://www.youtube.com/watch?v=egByf-AM_zU
https://www.youtube.com/watch?v=2QhVkQiRQsY
https://www.youtube.com/watch?v=wKq3osP3JyU
https://www.youtube.com/watch?v=XtAlPbaGeTg

Η αληθεια ειναι πως ειμαι αρκετα αρχαριος στη παρασκευη εσπρεσσο μιας κ το παλευω λιγοτερο απο 6 μηνες. Σιγουρα κανω ακομη λαθη, αλλα το πραμα παει καλυτερα τελευταια.

Απο την αλλη νομιζω πως γευστικα ξερω τι θελω κ αυτο γιατι τα τελευταια 4 χρονια το 99% των καφεδων μου το πηνω σε 4 καφε με αρκετα ποιοτικο καφε: Exos στη Κατεχακη, Redd στο Ψυχικο (μας πηγε στο κεντρο πια δυστυχως), Qahwa στο Αιγαλεω κ Dizzer στην Πευκη. Συνηθως παιρνω freddo espresso με ολιγη καστανη ζαχαρη κ εχουν υπαρξει φορες που τα ματια μου εχουν γουρλωσει κυριολεκτικα με τους φρουτωδεις καφεδες που εχω πιει. Κατι που δεν εχω καταφερει να πετυχω παρα ελαχιστες φορες με τη μηχανη μου.

Τους dark καφεδες μια χαρα τους κανω, αλλα ειναι αδιαφοροι για τα γουστα μου. Απο την αλλη, οι πιο medium κ light μου καταληγουν σε ξυνιλες , τουλαχιστον συγκριτικα με αυτο που εχω στο μυαλο μου απο τους καφεδες που επινα εξω. Μοναδικη εξαιρεση που με ενθουσιασε κ θα ξαναπαρω σιγουρα ηταν o honduras-marcala απο το roundcup που μου εβγαλε ενα φρουτωδες προφιλ φραουλας παρα πολυ ευκολα.

Ισως πρεπει να κανω αυτο που λες: να πηγαινω να πινω εκει κ μετα να ζηταω ακριβως τον ιδιο καφε να τον κανω σπιτι κ να βλεπω διαφορες.

Τωρα που θα ανοιξουν τα καφε, με βλεπω να ξεκιναω :D

Κ παλι ευχαριστω,
Νικος

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Σάβ Μάιος 23, 2020 2:53 pm

Οι εκχυλίσεις σου ειναι μια χαρά και ο εξοπλισμός σου ομοίως , πίνεις freddo espresso απο γνωστά καλά μαγαζιά με φρουτώδεις καφέδες ,άρα ξέρεις τι ειναι οξύτητα και τι ξινίλα και παρόλα αυτα πρέπει να ανέβεις στα 40'' εκχύλιση για να μην εχεις ξινιλα?
Μήπως πρέπει απλά να ανεβάσεις εναν βαθμό στο pid και να κανεις την εκχύλιση απλά σε πιο σύντομο χρόνο?Για δοκίμασέ το .

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Μάιος 23, 2020 3:25 pm

Και εμένα μου άρεσαν οι εκχυλισεις! Η τελευταία είχε λίγο παραπάνω ροή από το αριστερό τμήμα του pf.

Στην αρχή λέω πάει, έχει καεί τόσο που πίνει από μπρίκι! :a016:

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Κυρ Μάιος 24, 2020 5:14 pm

Ειχα παιδευτει τοσο, που αν δεν ειχα προοδο τις τελευταίες μερες, θα τα πουλαγα ολα να ησυχάσει το κεφάλι μου κ θα γυρναγα σε φραπογαλο :)

Δοκιμασα κ τη προταση του Βασίλη να κατεβασω χρόνους κ να ανεβασω θερμοκρασία κ νομιζω πηγε καλα. Ακούγεται αυτονόητο, αλλα το ειχα δοκιμασει ανεπιτυχώς πιο παλια, μαλλον λογω της κακης κατανομης τοτε.

Παμε δυνατα, υπάρχει ελπιδα πια :)

xarris32
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 9:31 pm
Όνομα: χαρης
Μηχανή:: bezzera unica
Μύλος:: ascaso i2
Τοποθεσία: αττικη

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από xarris32 » Τετ Μάιος 27, 2020 11:22 pm

Καλές οι εκχυλισεις φαίνονται φαινεται ζορίζεται λίγο η μηχανή
Πάρε ένα δοσομετρικο ποτηράκι
Στο τελευταίο βίντεο που το κρατάς στο τέλος λίγο δε το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά δε συμφωνώ μου φαίνεται είναι σκέτο blonding να το πω τρέχει νερό μόνο έχει αραιώσει αρκετα

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από nkout » Τετ Μάιος 27, 2020 11:33 pm

Το βλεπω κ εγω πως ζοριζεται η μηχανη δυστυχως. Πρεπει να παω σε πιο συντομες εκχυλισεις. Στα ποσα sec ειναι περιπου οι δικες σου εκχυλισεις (απο το τραβηγμα του μοχλου)? Στα ποσα sec εχεις τις πρωτες σταγονες?

Απάντηση