Bezzera Unica PID?

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Δεκ 04, 2016 9:58 pm

Καλά καφεδάκια να έχεις και να χαρείς τη μηχανή σου είναι σούπερ :cfstd:

Sotisbill
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Οκτ 31, 2016 10:51 pm
Μηχανή:: Unica Bezzera
Μύλος:: Mazzer Super Jliiy
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Sotisbill » Κυρ Δεκ 04, 2016 10:41 pm

Rallakias έγραψε:Μόλις παρέλαβα την unica απο το elektros.it .
Αψογη συσκευασία, ήρθε με κουριερ TNT σε 4 μέρες και δώρο βέβαια το σετάκι με το tamper/καθαριστικο/ανταλλακτικες φλαντζες για το E61 group .
Αψογη συνεργασία απο το καταστημα με άμεσες απαντησεις στα email μου και -8% εκπτωση λόγω black friday - προτείνεται το eshop καθοτι εχει και πολύ καλές τιμες σε κάποια προιόντα.
Ο μόνος χαμμένος ειναι ο έλληνας αντιπρόσωπος , ο οποίος απο όλες τις bezzera φέρνει μονο την unica στην οποία εχει τη χαμηλοτερη τιμή σε όλη την ευρώπη αλλα δεν εχει διαθεσιμότητα!

Για τη μηχανη δεν μπορώ να πω και πολλά καθοτι μολις την παρέλαβα αλλα η ποιότητα κατασκευης ξεχωρίζει με την πρώτη ματιά.Full inox κατασκευή , δημιουργεί ''πρόβλημα'' στο χρονομετράκι με το μαγνητη που δεν εχει που να κολλήσει για να σταθεί πάνω της!Προσωρινό μειονέκτημα οτι το διπλό καλάθι ειναι μεγάλο για commercial blends των 15γρ και κρατάει νερό μετά την εκχύλιση.Απαιτείται αγορά μικρότερου....To εξτρα bottomless portafilter της Bezzera με το φιδάκι στη λαβή τα σπάει!

Το Pid της unica εκ πρώτης φαινεται πολύ καλά ρυθμισμένο αλλα γενικά προγραμματίζεται?Δεν βρήκα κάτι σχετικό στο φόρουμ.

Καλά καφεδακια φίλε μου.Εγω είμαι ακόμα στο περίμενε για να την φέρει ο Έλληνας αντιπρόσωπος.To εξτρα bottomless portafilter της Bezzera με το φιδάκι το είχε στάνταρ ή μηχανή ή το αγορασες έξτρα?

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Δεκ 04, 2016 11:18 pm

Εξτρα το πήρα.Ειναι αυτό εδώ.
Η μηχανή έχει πακέτο ενα πορταφιλτερ με διπλό καλάθι/διπλά spouts και ενα πορταφιλτερ με μονό καλάθι/μονό spout , όπως και ενα τυφλό καλάθι για backflush.
Συνημμένα
image.jpg
Naked filter holder with logo Bezzera E61

Sotisbill
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Οκτ 31, 2016 10:51 pm
Μηχανή:: Unica Bezzera
Μύλος:: Mazzer Super Jliiy
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Sotisbill » Κυρ Δεκ 04, 2016 11:27 pm

Ευχαριστώ γιατί παρηγγειλα κι εγώ την προηγούμενη εβδομάδα το συγκεκριμένο μαζί με κάτι καλαθακια ims για.Και λέω έχει πλάκα να την είχε μέσα ή μηχανή και να βρεθώ με 2.Η μηχανή πρέπει να τα σπάει.Δεν περνάει ο καιρός να μου έρθει και η δικιά μου!Μου φαίνεται έπρεπε να την παραγγειλω από το elektros κι εγώ.Τες πα υπομονή.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Δεκ 04, 2016 11:40 pm

Ποια καλαθάκια παρήγγειλες?Για δώσε κανενα λινκ. :cfstd:

Sotisbill
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Οκτ 31, 2016 10:51 pm
Μηχανή:: Unica Bezzera
Μύλος:: Mazzer Super Jliiy
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Sotisbill » Δευ Δεκ 05, 2016 11:01 pm

Ένα καλαθάκι ims http://www.elektros.it/gr/en/2-cups_fil ... -h265.html και ένα shower http://www.elektros.it/gr/en/coffee_mac ... 00_TC.html
Εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει καλά λόγια για τα vst καλαθακια δεν ξέρω τι θα βγει το ims.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Δεκ 05, 2016 11:22 pm

Πολύ καλές τιμές!
Τελικα εσύ απο πού εχεις παραγγείλει τη μηχανή και περιμένεις?Απο kudu και καλό 2017 ή απο elektros.it ?

Sotisbill
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Οκτ 31, 2016 10:51 pm
Μηχανή:: Unica Bezzera
Μύλος:: Mazzer Super Jliiy
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Sotisbill » Δευ Δεκ 05, 2016 11:31 pm

Από Kudu και με έχει φάει το περίμενε.Ειχα στείλει mail στο elektros αν μπορούσε να κάνει καλύτερη τιμή και μου είπε ότι δεν μπορεί και ότι τα μεταφορικά που έπρεπε να πληρωσω θα έπρεπε να είναι τρεις φορές περισσότερα.Την παραγγελνω κι εγώ από Kudu και μετά από 10 μέρες μου βγάζει έκπτωση 8%.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από harryv » Τρί Δεκ 06, 2016 9:40 am

Sotisbill έγραψε:Ένα καλαθάκι ims http://www.elektros.it/gr/en/2-cups_fil ... -h265.html και ένα shower http://www.elektros.it/gr/en/coffee_mac ... 00_TC.html
Εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει καλά λόγια για τα vst καλαθακια δεν ξέρω τι θα βγει το ims.
Μη περιμένεις πολλά από τα ims.
Επιπλέον, όσο πιο κάθετη γίνεται η περιφέρεια στο καλαθάκι, τόσο πιο δύσκολη είναι η τέλεια κατανομή.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera Unica PID?

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Δεκ 06, 2016 9:51 am

Φοβερά κλασάτο το naked!
Μεγειά σου φίλε μου κ καλά :coffee:

Απάντηση